Барбарис: цікаві сорти, посадка, вирощування та догляд

 • 2020-07-10

В озелененні використовувати барбарис вигідніше, ніж ряд інших, більш примхливих культур. Заважаючи на це, дана рослина є рекомендована для професійного і любительського вирощування практично по всій території України. Про цікаві сорти барбарису, особливості посадки кущів, вирощування та догляду за ними, а також іншу важливу інформацію, ми розповімо Вам  у цій статті.

Коротка характеристика деяких сортів барбарису

Berberis ottawensis Superba – розкішний сорт, який характеризується пурпуровим забарвленням листя та доволі швидким темпом росту. 20-річні екземпляри досягають 3-4 м заввишки та стільки ж у діаметрі крони. Квіти жовто-червоні, дрібні та ароматні, зібрані у суцвіття до 10 штук. Цвітіння припадає на травень. Ягоди червоні, їстівні. На гілках вони зберігаються цілу зиму. На пагонах є шипи. Їх довжина сягає 2 см. На сонячних ділянках рослина максимально декоративна, колір листя інтенсивний. Культура засухостійка, може зростати на різноманітних садових землях. Коренева система поверхнева, сильно розгалужена.

Berberis thunbergii Golden Ring – красивий барбарис, який виростає до 2-3 м заввишки і стільки ж у діаметрі. Крона куща густо розгалужена, розлога. Листя пурпурні з жовтою чи жовто-зеленою облямівкою. Пагони озброєні шипами. Квіти дрібні, зібрані у невеликі групи, з'являються у травні. Плоди червоного кольору, діаметром до 10 мм, дозрівають восени. Сорт потребує помірно зволожених ґрунтів. Більшість коренів поверхневі, деякі проникають на велику глибину. Підходить рослина для альпійських гірок, кам’янистих садів, одиночних насаджень, живоплотів, акцентних точок. Рослина гарно переносить стрижку, може вирощуватися у помірно забруднених місцях, витримує посухи. Сорт завоював відзнаку Королівського садівничого товариства Великобританії у 2002 році.

Berberis thunbergii Maria – сорт, який характеризується компактністю та яскравим забарвленням листя. Висота дорослих екземплярів досягає 1,2-1,5 м. При цьому діаметр крони становить близько 1 м. Річний приріст невеликий – близько 10 см. Листя велике, золотисто-жовте, з червонуватою облямівкою. Восени крона забарвлюється у помаранчево-червоні кольори. Квіти дрібні, жовтого кольору, численні. Плоди червоні, крупних розмірів. Рослина потребує дренованих, родючих та гарно зволожених ґрунтів. Сорт придатний для одиночного та групового вирощування, може зростати у контейнерах. Стрижку та формування переносить добре. У 2005 році в Голландії даний сорт завоював бронзову медаль на престижному конкурсі рослин-новинок. 

Berberis thunbergii Orange Alf – дуже цікавий сорт барбарису, який характеризується акуратною формою та ефектним забарвленням крони протягом усього вегетаційного періоду. Листя червоного кольору, облямівка жовта. Восени крона набуває помаранчевих барв. Найкраще кущики висаджувати в умовах дренованих, вологих та родючих земель. Обрізку та стрижку кущ переносить добре. Рослина підходить для одиночних і групових насаджень, може стати яскравим акцентом у саду. 

Berberis thunbergii Rose Glow – сорт, який характеризується розлогою кроною. Висота кущів може досягати 2 м. Пагони озброєні шипами. Листя пурпурове, з білими і сірими плямами. Восени крона набуває оранжевих та золотистих барв. Квіти жовті, зібрані у групи. Цвітіння припадає на травень. Плоди червоного кольору, дуже декоративні, зберігаються на кроні довго. Культура світлолюбна, може зростати на різних бідних та родючих землях. Потребує достатньо багато вологи, однак не терпить застою води. Стрижки і обрізки переносить гарно. Вирощується одиночно, у групах, в якості живоплотів. 

Посадка сортових кущів із роду Berberis

 • заздалегідь підготуйте посадкові ямки, подбайте про дренаж та родючі ґрунтосуміші; 
 • місце зростання має бути сонячним. У сильному затінку колір листя та форма крони швидко деградують;
 • у живоплотах залишайте достатньо місця між сусідніми екземплярами – відведений простір заповниться гілками упродовж 1-2 років. При цьому важливо враховувати специфіку сорту і темпи річних приростів;
 • оптимальний час посадки кущів – весна та осінь. Проте, рослини із пластикових контейнерів для коренів, можуть висаджуватися і у інші періоди (за умови благополучного температурного режиму, показника вологи, інших погодних характеристик).

Вирощування барбарису та догляд за кущами

Оскільки барбариси оттавський Суперба, тунберга Голден Рінг, тунберга Марія, тунберга Оранж Альф, тунберга Роуз Глоу є не примхливими у вирощуванні та догляді, їх може сміливо купувати навіть садівник-початківець.  Після посадки кущі потребуватимуть таких агротехнічних заходів, як прополка території навколо крони, розпушування ґрунту, мульчування, обрізка, стрижка. Культура морозостійка по всій території України. Укриття від морозів може знадобитися хіба що молодим екземплярам. Для цього можна використати гілки ялини чи інші матеріали. Дбайливий садівник повинен контролювати появу попелиць на гілках та листі, пильщиків, п’ядунів, а також – симптомів борошнистої роси. Профілактичні та лікувальні обприскування слід проводити сумісними препаратами у відповідний час доби та сезон. 

Декілька цікавих фактів про барбарис

 • ягоди деяких сортів придатні для використання в їжу. Недозрілі ягоди містять отруту! Листя використовують для приготування маринадів;
 • барбарис – не тільки цінна декоративна, але і лікарська культура; 
 • чимало сортів під час цвітіння дають можливість бджолам зібрати чудовий мед;
 • барбариси бувають вічнозеленими, листопадними та напіввічнозеленими; 
 • кущі барбарису прекрасно витримують українські зими, тому навіть найбільш декоративні сорти (Суперба, Голден Рінг, Марія, Оранж Альф, Роуз Глоу) можна вирощувати практично по всій території країни. Зона морозостійкості рослин 4-5;
 • універсальність сортових екземплярів роду Berberis у можливостях використання – рослини неперевершено виглядають одиночно, у комбінованих групах із кущів, дерев, квітів і трав, у альпінаріях, деякі сорти придатні для контейнерного вирощування.

Особливості покупки саджанців барбарису

Щоб  гарантовано отримати життєздатний та акліматизований посадковий матеріал, замовлення та покупку слід здійснювати у Інтернет-магазинах з гарним іміджем. До таких в Україні належить Клуб Рослин. Тут не тільки широкий асортимент сортів барбарису, доступні ціни, але і професійне обслуговування! Тисячі барбарисів від Клубу Рослин вже прикрашають українські сади та громадські зелені простори. Поспішіть і Ви купити сортові саджанці барбарису тунберга та барбарису оттавського. З ними навіть найбільш похмурі сади засяють по-новому! 

Залиште коментар