Декоративні в'юнкі рослини. Частина друга: актинідії

  • 2015-06-10

Актинідії (Actinidia) - реліктові рослини, що налічують більше 30 видів, природним ареалом проживання яких є здебільшого Центральна і Східна Азія. Всі актинідії - великі багаторічні дерев'янисті кучеряві ліани або повзучі чагарники з опадаючим листям.

При наявності опори актинідії своїм стеблом обвивають опору в напрямку, протилежному руху годинникової стрілки, висота деяких видів досягає до 30 м. При відсутності опори актинідія росте у вигляді кущової ліани без кучерявих пагонів. Вона досить легко розмножується як насінням, так і вегетативним способом. Кращого розвитку актинідії досягають на добре дренованих багатих чи легких піщаних грунтах, з нейтральною або близькою до неї реакцією середовища.

Ця декоративна рослина не переносить застою грунтових вод. І хоча більшість плодів вважаються їстівними і навіть широко застосовуються в народній медицині, все ж частіше актинідії вирощуються як декоративні рослини. Найбільш відомим плодовим видом актинідії є актинідія китайська (Actinidia chinensis) або актинідія делікатесна (Actinidia deliciosa), яку частіше називають ківі. Але, на жаль, клімат більшої частини України практично не підходить для цього цінного плодового виду актинідії, який без укриття витримує лише короткочасне зниження температури до -15 ° С. Найбільш зимостійкими видами, які добре адаптуються і переносять наші кліматичні особливості, є актинідія коломікта (Actinidiakolomikta) і актинідія аргута або гостра (Actinidia arguta). Популярні сорти саме таких видів актинідій імпортує наш садовий центр «Клуб Рослин».

Актинідія коломікта (Actinidia kolomikta)

Найпопулярніший культурний вид актинідій, відомий з 1855 року. Батьківщина рослини - Далекий Схід і хвойні ліси, що розташувалися на гористих схилах, висотою до 1000 - 1800 м. Це самий зимостійкий представник роду. Актинідія коломікта - це дводомний чагарник - ліана, з прямостоячим, гладким, стеблом, що виростає на висоту до 7 м.

Ліана має досить великі, тонкі, зморшкуваті, яйцеподібні листи, які змінюють своє забарвлення протягом року. На початку вони бронзові, пізніше зелені, перед цвітінням їхнє закінчення отримує білий окрас, а після цвітіння - рожевий з переходом в малиново-червоний. Такий калейдоскоп квітів у поєднанні з блискучими коричневими пагонами, створює неймовірний декоративний ефект.

Приємно радує і цвітіння цієї ліани. Цвісти актинідія коломікта починає з п'яти років. Цвітіння починається в другій декаді червня і при сприятливих умовах триває близько 20 днів. Цвіте актинідія коломікта білими поодинокими квітками на довгих никнучих квітконіжках до 1,5 см в діаметрі. Квітки мають приємний запах і створюють під час цвітіння незвичайний аромат навколо рослини.

Починаючи з дев'яти років, актинідія сорту коломікта рясно плодоносить.Плоди дозрівають в середині вересня. Плоди циліндричні, темно-зелені, до 1,8 см завдовжки, ароматні і їстівні. В цілому, вид більш тіньовитривалий, ніж актинідія аргута (Actinidia arguta), але росте трохи повільніше. Вона важко переносить сухість повітря і грунту. При сприятливих умовах актинідія коломікта може дожити до 80-100 років.

Актинидія aргутa або гостра (Actinidia arguta)

Це самий високорослий вид актинідії. Використовуючи живі або штучні опори, ця ліана може досягати висоти до 30 метрів, досягаючи крон дерев і перебиратися на іншу опору, тим самим розвиваючи густу крону. Актинідія aргутa має потужний ствол, що досягає в діаметрі до 10-20 см. Кора стовбура світло-коричньова з сизим нальотом. На старих пагонах кора лущиться поздовжніми смужками. Перші три роки актинідія aргутa зростає повільніше, потім відносно швидко.

Актинідія гостра має блискуче, овальне, загострене з голчастими краями листя. Листки великі до 15 см і шириною до 12 см, зверху вони темно-зелені, знизу світліші. Восени листя забарвлюється в жовті тони. Листя розпускається в першій декаді травня, опадає в середині жовтня.

Цвіте актинідія гостра в кінці червня - початку липня, тривалість цвітіння від 7 до 17 днів. Квітки дводомні, зеленувато-білі, більші, ніж у актинідії коломікти. На жіночих рослинах квітки поодинокі або по 3 в пучках, двостатеві, 2 см в діаметрі, майже без запаху. На чоловічих рослинах квіток більше, вони більш дрібні, зібрані в суцвіття по 2-3 і більше у кожному.

Плодоносить актинідія aргутa у вересні-жовтні. Плодоношення рясне - одна доросла ліана дає до 30 кг плодів. Плоди мають кулясту або циліндричну форму, їх довжина 15-30 мм, ширина 12-27 мм, маса 5-12 грам. Ягода актинідія aргутa соковита, ароматна, з кислуватим або солодким смаком.

Рослина тіньовитривала, але віддає перевагу легкій півтіні. Погано росте під прямими сонячними променями, тому що страждає від опіків. Вид менш морозостійкий, ніж актинідія коломікта, але в українських широтах відчуває себе добре. Садовий центр «Клуб Рослин» на сьогоднішній день імпортує два сорти актинідії гострої: Actinidia arguta Geneva і Actinidia arguta Issai.

Actinidia arguta Geneva

Актинідія агрута Женева або Actinidia arguta Geneva - різновид актинідії гострої, який, за наявності опор, може підніматися на висоту до 10 метрів. Росте досить швидко. Має темно-зелене листя, прості запашні білі квіти і смачні їстівні червоно-зелені плоди. Цвіте в червні, плодоносить в період вересень-жовтень. Віддає перевагу напівзатіненим або сонячним місцям і помірно вологому родючому грунту з помірно кислою реакцією. Поєднує в собі як декоративні, так і плодові якості. Може витися по натуральним і штучним опорам, прикрашаючи паркани, альтанки, грати та ін Плоди дуже смачні і можуть використовуватися в кулінарії. Actinidia arguta Geneva має характеристику морозостійкості 5а і може прекрасно зимувати в наших широтах.

Actinidia arguta Issai

Цей сорт називають диким ківі. Actinidia arguta Issai - гібрид з Японії. Він досить низькорослий (що може бути значним плюсом при обмеженому просторі) і досягає близько 250 см у висоту. Цвіте з червня по липень, має темно-зелене листя і смачні плоди, які дозрівають у жовтні. Розмір плоду близько 4,5 см. Він любить сонячне місце розташування і родючі нейтральні ґрунти. Рослина прекрасно підходить для декорування стін, опор, альтанок, заборів, пергол. Плоди можна переробляти в джеми і варення, а також вживати в сирому вигляді і використовувати як додаток до десертів. Рослина морозостійка і витримує морози до -20 ° C.

P.S. Якщо вас зацікавили дані сорти ліан, зв'яжіться з нашими менеджерами, , у них ви  отримаєте інформацію про наявність та ціну товару.

Залиште коментар