Сосна: посадка і основні умови правильного сезонного догляду

  • 2015-09-07

Хвойні рослини в саду - важливий елемент ландшафтного дизайну, адже вони вічнозелені і тому декоративні круглий рік. Сосни, яскраві представники хвойників, по праву вважаються фаворитами озеленення та створення різноманітних декоративних композицій завдяки красі форми крони, розмірам, неповторній чарівності струнких стовбурів і гілок, кольору хвої і шишок.

Сосна - це незвичайної краси дерево, що здавна захоплювало людей і, за повір'ями, вважалася чарівною, приносила щастя і відводила біду. Символом благополуччя і довголіття вважають їх люди в багатьох країнах світу. Але щоб виростити красуню-сосну, необхідно знати основні правила посадки та догляду за нею.

Перше, про що слід знати, - саджанці сосни треба купувати тільки в спеціалізованих садових центрах і розплідниках, обов'язково звертаючи увагу на колір хвої (вона повинна мати інтенсивне забарвлення) і стан кореневої системи (кореневища повинні знаходитися в комі свіжої землі і обгорнуті вологим матеріалом) .

При посадці саджанців з відкритою кореневою системою в жодному разі не можна переносити або залишати з оголеними коренями (тільки у земляному комі!), так як вони дуже чутливі і на відкритому повітрі гинуть через 10 - 15 хвилин. Вік саджанців не повинен перевищувати 5 років - це забезпечує максимальну приживлюваність рослин. Оптимальні терміни посадки сосен з голим коренем: рання весна (березень-квітень) і осінь (вересень-жовтень). Вкорінені контейнерні саджанці можна висаджувати в будь-який час року. Посадка саджанців сосни - дуже важлива, якщо не головна, умова майбутнього гарного росту, розвитку та краси дерева.

Основні правила посадки сосни

  • місце для посадки повинно бути максимально освітлене сонцем;
  • посадкова яма повинна бути глибиною 0,8 - 1 м і в 2 - 3 рази більша, ніж коренева система саджанця;
  • якщо грунт важкий - на дно посадкової ями потрібно насипати шар піску або гравію завтовшки 20 см;
  • оптимальний посадковий субстрат: верхній культурний шар грунту, дернова земля (або торф) і пісок (2х2х1) з додаванням 30 - 40 г азотного добрива (зазвичай це нітроамофоска), при кислому ґрунті - 200 - 300 г гашеного вапна;
  • при посадці коренева шийка повинна знаходитися на рівні землі;
  • після посадки землю навколо саджанця необхідно злегка утрамбувати, щоб уникнути появи порожнин з повітрям навколо коренів, і обов'язково полити (полив забезпечує щільне прилягання грунту до коріння). Норма поливу - 25 л води на саджанець;
  • пристовбурне коло корисно замульчувати шаром листя, торфу, деревною тріскою товщиною 5 - 7 см - це значно знизить втрату вологи з поверхні грунту і забезпечить її оптимальний рівень.

Якщо деревце висаджується навесні, йому необхідний полив під корінь в літній спекотний період (10 л води раз на кілька днів) і обов'язкове дощування крони у вечірній час. Найкращим часом для посадки сосни вважається осінь, коли закінчується активна вегетація, і саджанець повинен «виконати» основне завдання - пустити коріння і прижитися на новому місці до настання холодів.

Правильний догляд за юними соснами взимку для успішної перезимівлі рослин.

У зимовий період ніжний саджанець потрібно максимально захистити від морозу, снігових заметів, які можуть пошкодити крону і пагони, а також від небезпечних для хвої сонячних опіків. Хоча сосни досить морозостійкі, але саджанці і деякі декоративні сорти чутливі до низьких температур, тому укриття їм на зиму необхідно.

Молоді деревця можуть підгоряти на яскравому зимовому сонці: коренева система під снігом або в мерзлій землі ще «не працює» і не в змозі доставити необхідну вологу, а сонце і пекучий зимовий вітер нещадно висушують ніжну хвою. Найнадійніший універсальний спосіб захисту саджанців взимку - укривання сучасним високотехнологічним матеріалом - білим спанбондом (агроволокном), або не менш ефективними і підручними засобами: мішковина, спеціальні чохли для дерев.

Але ні в якому разі не можна обертати деревце щільним матеріалом або поліетиленом. Такий «захист» може призвести до загибелі саджанців (випрівання). Щоб уникнути цього в теплі сніжні зими також необхідно регулярно звільняти гілки з-під «снігового полону». Вкривають саджанці в кінці осені і знімають захист у середині квітня, після повного відтавання землі.

Особливості догляду навесні

Після зняття укриття і відновлення вегетації саджанцям необхідна підгодівля: внесення спеціально призначених добрив для хвойних (продукцію різних виробників можна придбати в нашому інтернет-магазині) в зазначеній кількості. Це мінеральні добрива довгого впливу в гранулах, що містять повний комплекс необхідних макро- і мікроелементів, які розчиняються у воді і діють поступово протягом 3 - 6 місяців. Їх потрібно розсипати в прикореневій зоні і злегка «закласти» в грунт. Також сосни можна удобрювати розчинними добривами швидкої дії при поливі. Перший раз сосонки підгодовують в кінці квітня - початку травня, повторно вже влітку: в кінці червня - початку липня.

Необхідно знати, доглядаючи за соснами, що підгодівля необхідна молодим деревцям в перші 2 - 3 роки після посадки. У підстовбурне коло раз на рік (навесні) вносяться мінеральні добрива в кількості 40 г на кв. м. Надалі сосні для нормального росту і розвитку буде вистачати власної органіки, накопиченої в хвойній підстилці під корінням.

Догляд за соснами влітку

У першу чергу це регулярна санітарна обробка дерева: обрізання сухих гілок і видалення відмерлої хвої з крони сосни. Цю нескладну, але дуже важливу для здоров'я та краси дерева процедуру необхідно проводити регулярно, оскільки це сприяє поліпшенню циркуляції кисню в кроні, забезпечуючи хороший ріст молодих пагонів і формування правильної красивої крони. У літній час дуже важливий правильний помірний полив.

Практично всім видам сосен додатковий полив в літній час не потрібен: це виключно посухостійкі рослини, притому опала хвоя під деревом утримує вологу. Але в особливо жаркий період (+30- +35°C.) молоде деревце потребує вологи: його слід рясно полити і обов'язково провести після цього ретельне розпушування грунту (на глибину 5 - 7 см), так як сосни не виносять ущільнення грунту і можуть загинути. Не слід забувати влітку і про дощування (зрошення) крони ввечері - це сприяє зростанню молодих пагонів.

Літній догляд за соснами включає обов'язкову боротьбу з бур'янами. Їх необхідно своєчасно видаляти, бо вони шкодять дереву: провокують розвиток хвороб, залучають шкідників, забирають харчування, світло і простір дерев. Не захоплюйтеся хімічними препаратами, адже вони не тільки згубні для бур'янів, але приносять шкоду і сосні. Застосовувати їх потрібно дуже акуратно і тільки в разі крайньої необхідності.

Догляд за соснами в осінній період

Восени головна турбота про сосни полягає в ретельній підготовці до зимівлі. Але не слід забувати про санітарну обробку дерева, прополювання, полив і розпушування грунту в спекотні дні «бабиного літа». Ближче до холодів, наприкінці жовтня (до промерзання грунту) слід рясно полити сосну: рослина повинна набрати вологу на всю зиму, щоб не загинула ще не зміцніла коренева система.

Правильно посаджене, вчасно підгодоване, добре полите, очищене і правильно сформоване молоде деревце буде менше піддаватися хворобам і шкідникам і «у всеозброєнні» зустріне зиму.

Догляд за соснами не буде повним, якщо буде упущено важлива умова: боротьба з шкідниками та хворобами. Хоча сосни відрізняються завидною стійкістю і міцним здоров'ям, необхідно постійно вести огляд рослин на предмет виявлення «ворогів» протягом усього року. Найбільше проблем соснам доставляють грибкові захворювання, здатні не тільки зіпсувати зовнішній вигляд дерева, а й погубити його. Для зупинки хвороби фахівці радять застосовувати фунгіциди - препарати, що знищують грибок.

Особливої ​​уваги заслуговує питання догляду за декоративними сортами сосен з красивою формою крони і стовбура (карликовими і нівакі-бонсаї), які високо цінуються садівниками і ландшафтними дизайнерами. Крім основних умов сезонного догляду, про які йшла мова вище, їм потрібна спеціальна обрізка (стрижка), яка проводиться в два етапи.

Щоб сосна-бонсай не втратила задану форму (зазвичай у вигляді парасольки або хмари), в кінці травня - початку червня раз на рік проводиться своєчасна обрізка вирослих молодих пагонів: їх скорочують наполовину. Молоді пагони краще не обрізати, а обскубувати. Таке формування називається фасонним, і його потрібно провести до того, як молода хвоя почне відділятися від гілок.

Формування крони декоративних сортів сосен - тривалий і поступовий процес, що вимагає щорічної регулярної стрижки. Після обрізки сосонку - бонсай необхідно підгодувати: внести універсальне добриво (нітроамофоску 50 - 70 г на 1 кв. м) і обов'язково рясно полити (1 - 2 відра), щоб відновити порушений баланс. Обов'язкове розпушування грунту та видалення бур'янів завершать догляд за декоративними сортами сосен. Мульчування прикореневої зони позитивно позначиться на стані «оперованих» сосонок.

Ми сподіваємося, що, купивши здорові саджанці-культивари сосни в спеціалізованому розпліднику садового центру «Клуб Рослин» (вибір саджанців сосен тут найбільший в Україні) і виконуючи нехитрі правила посадки та догляду, викладені в статті, ви зумієте виростити прекрасні сосни на своїй ділянці!

 

Залиште коментар