Топіарі та нівакі - розкіш форм і розмірів. Частина друга - нівакі

Коли малюєш гілку, потрібно 
чути дихання вітру. 
Японське прислів'я.

Нівакі та бонсай - у чому різниця?

Бонсай - це витвори японського садового топіарного мистецтва, основна мета яких - вловити й продемонструвати красу і суть дорослого дерева на прикладі зменшеної копії. Нівакі часто називають садовим бонсай, але цей термін не зовсім правильний. У бонсай і нівакі є схожі риси, однак принципово вони різні. Слово "бонсай" означає «дерево у чаші» або «дерево на таці». Традиція вирощувати мініатюрні дерева в плоских горщиках з'явилася в Китаї дві тисячі років назад, потім, як і багато з китайської культури, вона перекочувала до Японії, де стала однією з візитних карток країни висхідного сонця. Бонсай традиційно вирощуються в приміщенні або на столику біля будинку, їх висота рідко перевищує 80 см.

Нівакі означає «садове дерево». Це форма, яка вирощується в садовому ґрунті і є частиною садового ландшафту. Висота нівакі може досягати декількох метрів.

Фотографії нівакі, приклади стилів нівакі

Стилі нівакі

Традиції і канони в японському суспільстві займають одні з найважливіших місць, тому століттями вироблялися стилі і стандарти формування бонсай і нівакі. Є вісім канонічних стилів нівакі, дотримання яких священне для японського садівника.

  • Тьокан – класична пряма форма. У дерева повинен бути один прямий стовбур.

Фотографії нівакі, приклади стилів нівакі

  • Сокан («Роздвоєний стовбур») - являє собою композицію, що відрізняється від інших наявністю двох стовбурів. Вони можуть бути різними за розміром і утворювати одну крону. Роздвоєння повинно починатися відразу від землі.

Фотографії нівакі, приклади стилів нівакі

  • Сякан (похилий стиль) - відрізняється від формального прямого стилю тільки тим, що зростання дерева йде під кутом до землі. Такі нівакі часто висаджуються на березі водойм, щоб дерево хилилося до води.

Фотографії нівакі, приклади стилів нівакі

  • Кіотська форма. Це форма виникла в місті Кіото, коли при заготівлі деревини криптомерії залишалися пеньки і на цьому місці формувалися нові стовбури. В Японії такі нівакі створюють з криптомерії, в Європі для цього підходить  ялина звичайна.

Фотографії нівакі, приклади стилів нівакі

  • Мойогі (покручений стовбур) - складна і дуже красива форма нівакі, в якій ствол повинен звиватися в одній площині (як синусоїда).

Фотографії нівакі, приклади стилів нівакі

  • Кенгай (поникла форма) - форма, при якій ствол дерева направляють вниз, нижче основи стовбура.

Фотографії нівакі, приклади стилів нівакі

  • Котобукі  -  дорога символічна форма, її вигляд схожий на ієрогліф «щастя». Висаджують в японських садах як дерево-оберіг.

Фотографії нівакі, приклади стилів нівакі

  • Монкабурі (дерево над входом) - такі нівакі формують таким чином, щоб одна нижня гілка була дуже довгою і розташовувалася горизонтально над входом в сад. В цьому стилі формують  сосни. Така форма нівакі вважається символом удачі і успіху.

Фотографії нівакі, приклади стилів нівакі

Європейський нівакі

Як вже було сказано, класичні традиції формування нівакі дуже шануються в Японії, але після того як дане мистецтво почало вкорінюватися в Європі, чітких стилів ніхто не дотримується.

Європейський нівакі - це просто різновид топіарного мистецтва. Основним мірилом тут виступає не архаїчність, а краса. Європейські садівники не дотримуються японського культу чисел і правила трикутника (на кожному стовбурі залишати тільки три гілки). Формування японського нівакі починають з раннього віку рослини і роблять спеціальними маленькими ножицями. Європейські садівники починають обрізку дерева в 10-15 річному віці (корду рослина досягає необхідних розмірів) і використовують для цього спочатку секатор і пили, а потім вже садові ножиці для стрижки. Також для фіксування при формуванні європейського нівакі використовують не прийняті в Японії бамбукові палички, а синтетичні стрічки.

Сформований рослина щороку потребує стрижки. Крім цього, всі європейські нівакі, так само як і топіарі, потребують регулярних підгодівлі і захисту від  шкідників і хвороб, особливо на етапі формування.

Для створення нівакі використовуються як хвойні рослини, так і листяні рослини. Європейські нівакі формують з кедра гімалайського (Cedrus deodara), кипарисовика Лавсона (Chamaecyparis lawsoniana), кипарисовика горіхоплідного (Chamaecyparis pisifera), гінкго білоба (Ginkgo biloba), падуба гостролистого (Ilex aquifolium), падуба Мезерва (Ilex meserveae), падуба Мучигара (Ilex mutchagara), ялівця лускатого (Juniperus squamata), ялівця середнього (Juniperus media), сосни чорної (Pinus nigra), сосни дрібноквіткової (Pinus parviflora), сосни звичайної (Pinus sylvestris), сосни Веймутова (Pinus strobus), тиса ягідного (Taxus baccata),  ялини звичайної (Picea abies), модрини тонколускатої (Larix kaempferi).

В цьому році наш садовий центр «Клуб Рослин» вже постачає і планує збільшити імпорт нівакі з провідних європейських розплідників. Ось кілька фотографій цих рослин.

Фотографії нівакі, приклади стилів нівакі

Фотографії нівакі, приклади стилів нівакі

P.S. Якщо вас зацікавили стрижені форми, зв'яжіться з нашими менеджерами, у них ви зможете отримати інформацію про наявність та ціну товару.

  • Дата публікації: 08.06.2015


Відгуки користувачів про

0 Коментарів
Новини, Статті, Огляди, Поради Показати всі новини, статті, огляди, поради
Тис ягідний у сучасному ландшафтному дизайні

Тис ягідний в сучасному ландшафтному дизайні. Читайте статью в блогестаттю у блозі Клубу Рослин. А також особливості посадки та догляду за рослиною. ...

Гарантія та сервіс​: Інструменти

Переважна більшість інструментів, куплених в інтернет-магазині «Клуб Рослин», має гарантії виробника. Ви можете купити бездоганний реманент, який служитиме багато років. ...

Клуб Рослин: програма лояльності

Інтернет-магазин «Клуб Рослин» пропонує рослини та товари для садівництва за доступними цінами. Крім того, у нас діє гнучка система знижок для постійних клієнтів. Якщо Ви звертаєтеся до представництва магазину не вперше, можете розраховувати на суттєві знижки. ...

Коли висаджувати хвойні: даємо однозначні відповіді

Хочете знати, коли висаджувати хвойні рослини? Весною чи осінню? Всі відповіді у статті в блозі Клубу Рослин. Оптимальний час посадки хвойних дерев в Україні. ...