Багаторічні декоративні трави: використання в озелененні, цікаві сорти, їх короткі характеристики і достоїнства

  • 2020-07-28

Кожен садівник, який любить свій зелений куточок, прагне постійно удосконалити його та додати яскравості. У такому випадку часто на думку спадає ідея вирощувати декоративні трави. Про те, яким чином їх можна використати в озелененні, цікаві сорти, короткі характеристики рослин та достоїнства, ми розповімо Вам у цій статті.

Використання декоративних трав в озелененні

В озелененні приватних садів, міських парків, скверів, площ, вулиць та інших об’єктів, можна використовувати не тільки газонні трави, квіти, кущі та дерева, але і красиві багаторічні рослини (осока, куничник, міскантус, пеннісетум, просо, інші). Багаторічні трави можна вирощувати одиночно у відкритому місці – серед охайного газону, на галявині. З їх допомогою вдається розставити акценти у визначених точках ландшафту. Доволі ефектно виглядають рослини у поєднанні із іншими декоративними культурами (листопадними і вічнозеленими, хвойними кущами та деревами, чагарниками).

В такому випадку слід гармонійно підібрати культури за формою, забарвленням листя, пагонів, квітів або суцвіть. Краса трав не повинна затьмарювати велич тих культур, які вирощуються поряд. Дуже доречним є застосування мульчі у зоні навколо декоративних трав. Рослини можна насаджувати у вигляді живоплотів, для оздоблення парканів, стінок, берегів водойм. У альпінаріях, рокаріях, різноманітних за стилями і модними напрямками садах, травам із цікавою формою кущів та яскравим виглядом, завжди знайдеться доречне місце. Чимало сортів придатні для вирощування у контейнерах. Так можна прикрасити балкон, дах, веранду, терасу, інший об’єкт.  

Сорти декоративних трав, які заслуговують особливої уваги

Серед сотень декоративних трав, які вирощуються у Європі, часто буває складно обрати вдалу культуру. Професійним дизайнерам ландшафтів, квітникарям та садівникам-любителям ми радимо звернути увагу на такі рослини: міскантус китайський Граціелла, просо прутовидне Хеві Метал, пеннісетум (пір’ястощетинник лисохвостовидний Хамельн), пеннісетум Літл Банні, Моудрі, куничник гостроквітковий, осока морроу Голд Бенд. Зазначені культури мають доволі ефектний вигляд протягом року, прості у догляді та придатні для широкого застосування в озелененні. 

Характеристики найцікавіших сортів декоративних багаторічних трав

Міскантус китайський Граціелла (Miscanthus sinensis Graziella) – красивий кущ багаторічних трав із вертикальними стеблами. Висота рослини досягає 150 см, діаметр – 90 см. Листки лінійні, жорсткі, завширшки до 1,5 см. Колір листя зелений, восени мідно-червоний з оранжевим відтінком. Цвіте у серпні-жовтні. Якщо рослини посадити в тіні, то суцвіття не формуватимуться. Для кущиків підходять усі землі крім піщаних та важких глин. Ґрунти мусять бути добре зволоженими, проте застійна волога не бажана. У догляді потребує прополок, поливу, мульчування, підживлення, укриття на зиму. 

Просо прутовидне Хеві Метал (Panicum virgatum Heavy Metal) – розкішний представник декоративної флори. Родом він із Центральної та Північної Америки. Листя крупне, лінійне, сизо-зелене. З часом листя та стебла жовтіють. Дорослі рослини досягають 150 см заввишки. Суцвіття китицеподібні, забарвлені у рожеві, фіолетові та бежеві тони. Насіння не формується. Цвітіння припадає на серпень-жовтень. Потребує сонячних ділянок. Надавати перевагу слід гумусним, водопроникним та родючим землям. Для мульчування застосовують пісок, хвою, стружку. 

Пеннісетум або пір’ястощетинник лисохвостовидний Хамельн (Pennisetum alopecuroides Hameln) – декоративна злакова рослина, яку охоче застосовують тепер на території України для озеленення різноманітних об’єктів. Ця культура також відома як фонтанна трава, просо чи ковила. Кущ округлої форми, розлогий, заввишки до 60 см. На одному місці може зростати до 10 років. Листя шорстке та вузьке. Восени листя жовкне. Довжина суцвіть – 15-20 см, ширина – 3-5 см. Цвіте кущ з кінця літа до глибокої осені. Кольори, в які забарвлені суцвіття змінюються, вони включають зелений, рожевий, фіолетовий, жовтуватий (в кінцевій фазі). Росте найкраще на сонячних та захищених від вітрів ділянках. Ґрунти можуть бути різними, за виключенням пісків та важких глин.

Пеннісетум Літл Банні (Pennisetum alopecuroides Little Bunny) – карликовий сорт у формі кулі. Висота кущів досягає 20-25 см, діаметр – 60 см. Листя зелене, вузеньке, лінійної форми. Восени кущик забарвлюється у золотистий колір. Темно-пурпурові суцвіття прикрашають рослину з кінця літа і аж до заморозків. Потребує рослина дренованих ґрунтів та сонячних чи злегка затінених ділянок. Витримує мороз до 30 °С.

Пеннісетум лисохвостовидний Моудрі (Pennisetum alopecuroides Moudri) – дуже декоративна рослина, що зростає у вигляді кущика округлої форми. Висота рослини – до 100 см. Пагони вертикальні, на кінцях формують красиві колоски. Листя лінійне, шорстке, зеленого кольору. Восени колір змінюється на жовтуватий, після морозів кущ забарвлюється у коричневий колір. Довжина суцвіть сягає 10 см, діаметр – 2-3 см. У суцвіттях домінує фіолетовий колір, з часом з’являється також сріблястий. Цвіте багаторічник з серпня і до заморозків. Добре росте на дренованих та родючих землях. Кущ потребує багато вологи, але застою води не витримує. Висаджувати рослини слід на сонячних ділянках, де немає протягів та сильних вітрів. Культура придатна для вирощування практично по всій території України.

Куничник гостроквітковий (Calamagrostis acutiflora Karl Foerster) – акуратний декоративний кущ, який заввишки виростає до 200 см. Не вилягає злак під час сильних дощів та у вітряну погоду. Листя зелене, блискуче, до 1 см завширшки. Цвіте кущ з кінця червня до заморозків. Суцвіття золотисті. Зберігаються вони усю зиму. На 1 м² слід висаджувати не більше 5-6 рослин. Обрізку проводять навесні. До ґрунтів багаторічник не вимогливий, однак найкраще ростиме на дренованих та родючих землях. 

Осока морроу Голд Бенд (Carex morrowii Gold Band) – доволі цікава рослина, яка в дикій природі зростає на берегах водойм. Листя видовжене, зелене, з білими смужками по краях. Пониклі листки нагадують струмені фонтану. Найкраще підходить багаторічнику розсіяне світло. На відкритих ділянках листя забарвлене інтенсивніше. Добре росте на родючих та вологих землях. Від садівника не потребує значних затрат часу у догляді. Може вирощуватися у всіх регіонах нашої країни.

Достоїнства багаторічників із родів Miscanthus, Panicum, Pennisetum, Calamagrostis, Carex

  • рослини багаторічні – на одному місці можуть зростати тривалий період (за умови правильного догляду);
  • трави не вибагливі до умов зростання, підходять для вирощування навіть садівниками-початківцями;
  • кущі вирощують одиночно, у групах, в лінійних насадженнях, у контейнерах;
  • рослини стійкі до хвороб та ушкоджень шкідниками;
  • витримують помірні забруднення довкілля, тому можуть зростати навіть в екологічно нестабільних мегаполісах;
  • суцвіття багатьох трав представляють неабиякий інтерес для флористів і дизайнерів, часто вони прикрашають зелену зону навіть взимку;
  • реалізовуються рослини за доступними цінами.

Як вдало купити декоративні трави

Купуйте саджанці багаторічників у пластикових контейнерах для коренів. Це зручно з таких міркувань: під час транспортування корені рослин не страждатимуть від нестачі поживних речовин і вологи, усі життєві процеси протікатимуть повноцінно. Із контейнерів пересадку у відкритий ґрунт можна здійснювати не тільки навесні чи восени, але і в інший (зручний для садівника) час.

Рослини найкраще купувати у компаній з гарною репутацією. До таких в нашій країні належить Клуб Рослин. У Інтернет-магазині Клубу Рослин можна недорого купити не тільки різноманітні декоративні трави, але і садово-городній інвентар та інструменти для догляду за рослинами, добрива, обприскувачі, інші товари для професіоналів та садівників-любителів. 

Залиште коментар