Що таке чорна ніжка. Хвороби розсади.

Правильно тавирощувати розсаду з насіння в домашніх умовах вміють не всі дачники, садівники і селяни. Бувають ситуації, коли хвороби істотно погіршують якість розсади або знищують посіви в тепличних й інших господарствах. Для того, щоб уникнути проблем у вирощуванні томатів, капусти, перців й інших культур, ми докладно розповімо про небезпечну хворобу «чорна ніжка», її симптоми і способи лікування рослин. Щоб навчитися відрізняти «чорну ніжку» від інших захворювань, розповімо також про найбільш поширены хвороби і ознаки, які можна помітити на стеблах або листках.

Ознаки захворювання «чорна ніжка»

 • на початковому етапі на нижній частині стебла формується перетяжка;
 • колір ураженої ділянки біля кореневої шийки стаэ темним (в нормі, він повинен бути зеленим, зелено-рожевим);
 • листя і стебла поступово в'януть;
 • в кінцевій фазі рослина падає і гине.

Розсадну гниль можуть провокувати мікроскопічні гриби і бактерії. Визначити їх різновид вдається тільки в спеціалізованих лабораторіях. Але, навіть без точної ідентифікації збудника, за симптомами, хворобу вдається розпізнати і негайно почати лікування. Якщо зволікати, можна втратити до 70% розсади.

Причини, профілактика та лікування рослин, які захворіли «чорною ніжкою»

Причин виникнення хвороби відомо кілька. Збудник може жити на поверхні насіння. Якщо субстрат знезаражений, існує велика ймовірність, що спори грибка або бактерії в ньому теж живуть. Сприятливими умовами розвитку хвороби вважається занадто густий посів, застій повітря, чутливі до хвороб сорти. Оптимальний температурний режим для розвитку грибків перебуває в діапазоні + 16-20 ° С.

Профілактичні заходи в боротьбі з «чорною ніжкою»:

 • покупка якісного насіння, що пройшло спеціальну обробку від поразок хворобами;
 • самостійна підготовка насіння до сівби, яка включає обов'язкову дезінфекцію;
 • субстрат або садовий грунт необхідно обробити термічно або за допомогою пестицидів;
 • на упаковках, в яких продається субстрат для розсади, виробник вказує кислотність. Для багатьох культур потрібен нейтральний субстрат, і якщо їх вирощувати в кислих грунтах - збудник матиме сприятливі умови для швидкого розвитку;
 • дуже важливо, щоб мінеральний і органічний склад грунту був збалансований, і відповідав потребам рослин конкретного сорту;
 • для профілактики хвороби підійдуть готові протигрибкові і протибактерійні препарати, ефективні також деякі народні методи - застосування марганцівки, розчину соди, відвару цибулиння, слабкого розчину горілки, застосування золи.

Лікування хворих екземплярів розсади може бути ефективним тільки на початкових стадіях. У деяких випадках, можна відщипувати здорову верхівку рослин і пробувати її вкорінювати окремо - даний спосіб найбільше підходить для томатів. Якщо ви побачили, що у окремих рослин ніжка почорніла, і вони в'януть - негайно видаліть їх. Відбраковування повинно бути ретельним! Здорові екземпляри можна залишити на своїх місцях лише в тому випадку, якщо негайно буде вжито заходів у боротьбі з хворобою - дезінфекція, корекція кислотності грунту, дбайливе розпушування (аерація), провітрювання, інші. У деяких випадках, врятувати розсаду допомагає пересаджування в нові ємності з якісним субстратом, подальшою оптимізацією поливу і хорошою вентиляцією.

Інші хвороби і шкідники розсади

 • Випрівання. Насіння і розсада страждають від нестачі повітря і перезволоження під плівкою. Насіння може гнити без проростання.
 • Коренева гниль. Хвороба провокує мікроскопічні грибки. Сім'ядольні листочки бліднуть, коренева шийка покривається нальотом бурого кольору. Після цього, тканини загнивають і стебло падає.
 • В'янення рослин. Першими в'януть верхівки, з часом, забарвлення розсади стає строкатим, після цього - рослини гинуть. Причина хвороби - патогенні мікроорганізми, які живуть у грунті.
 • Шкідники. Серед шкідників розсади найбільш часто зустрічаються павутинні кліщі, попелиці, грибні комарики, білокрилки. Вони можуть потрапляти в контейнери з розсадою з інших кімнатних рослин на підвіконні.

Щоб отримати хороший урожай томатів, перців, капусти, інших цінних культур для відкритого грунту і теплиць - ми радимо на початкових етапах вирощування розсади, приділяти достатньо уваги боротьбі і профілактиці з грибковими та бактеріальними хворобами. Купуйте якісне насіння, відповідний субстрат, добротні контейнери для вирощування розсади, сумісну агрохімію. Не висівайте занадто велику кількість насіння - густі посіви більш уразливі, ніж рідкісні. Пам'ятайте, що забезпечивши оптимальні умови для проростання насіння і росту розсади (живильне середовище, вологість, освітлення, інші), ви зможете самостійно виростити життєздатний посадковий матеріал, і згодом зібрати щедрий урожай!

 • Дата публікації: 28.04.2020


Відгуки користувачів про

0 Коментарів
Новини, Статті, Огляди, Поради Показати всі новини, статті, огляди, поради
Кембрик для підв'язування рослин Agrario: швидко, надійно, зручно

Щоб не витрачати багато часу на підв'язування і захистити рослину від пошкоджень, рекомендуємо купити якісний кембрик Agrario для підв'язування рослин від надійного українського виробника ...

Електричні обприскувачі Stocker: більше роботи, менше втоми

Щоб виконувати садову рутину швидко та отримувати задоволення від виконаної роботи, а не біль у м'язах, рекомендуємо купити електричні обприскувачі італійської компанії Stocker ...

Рандеву у Клубі: Літо 2021. Семінар для ландшафтних дизайнерів 20-22 серпня

Клуб Рослин продовжує серію Рандеву та запрошує колег провести три спекотні літні дні в колі друзів та однодумців! Чекаємо на Вас 20-22 серпня ...

Пік цвітіння лаванди на «Казкових Полях» поблизу Львова

Розпочався пік цвітіння лавандового поля на «Казкових Полях». Цей короткий період зазвичай триває два тижні. Зараз масово цвіте лаванда Platinum Nico, а сорт Hidcote Blue вже завершує цвітіння ...