Що таке чорна ніжка. Хвороби розсади.

Правильно тавирощувати розсаду з насіння в домашніх умовах вміють не всі дачники, садівники і селяни. Бувають ситуації, коли хвороби істотно погіршують якість розсади або знищують посіви в тепличних й інших господарствах. Для того, щоб уникнути проблем у вирощуванні томатів, капусти, перців й інших культур, ми докладно розповімо про небезпечну хворобу «чорна ніжка», її симптоми і способи лікування рослин. Щоб навчитися відрізняти «чорну ніжку» від інших захворювань, розповімо також про найбільш поширены хвороби і ознаки, які можна помітити на стеблах або листках.

Ознаки захворювання «чорна ніжка»

 • на початковому етапі на нижній частині стебла формується перетяжка;
 • колір ураженої ділянки біля кореневої шийки стаэ темним (в нормі, він повинен бути зеленим, зелено-рожевим);
 • листя і стебла поступово в'януть;
 • в кінцевій фазі рослина падає і гине.

Розсадну гниль можуть провокувати мікроскопічні гриби і бактерії. Визначити їх різновид вдається тільки в спеціалізованих лабораторіях. Але, навіть без точної ідентифікації збудника, за симптомами, хворобу вдається розпізнати і негайно почати лікування. Якщо зволікати, можна втратити до 70% розсади.

Причини, профілактика та лікування рослин, які захворіли «чорною ніжкою»

Причин виникнення хвороби відомо кілька. Збудник може жити на поверхні насіння. Якщо субстрат знезаражений, існує велика ймовірність, що спори грибка або бактерії в ньому теж живуть. Сприятливими умовами розвитку хвороби вважається занадто густий посів, застій повітря, чутливі до хвороб сорти. Оптимальний температурний режим для розвитку грибків перебуває в діапазоні + 16-20 ° С.

Профілактичні заходи в боротьбі з «чорною ніжкою»:

 • покупка якісного насіння, що пройшло спеціальну обробку від поразок хворобами;
 • самостійна підготовка насіння до сівби, яка включає обов'язкову дезінфекцію;
 • субстрат або садовий грунт необхідно обробити термічно або за допомогою пестицидів;
 • на упаковках, в яких продається субстрат для розсади, виробник вказує кислотність. Для багатьох культур потрібен нейтральний субстрат, і якщо їх вирощувати в кислих грунтах - збудник матиме сприятливі умови для швидкого розвитку;
 • дуже важливо, щоб мінеральний і органічний склад грунту був збалансований, і відповідав потребам рослин конкретного сорту;
 • для профілактики хвороби підійдуть готові протигрибкові і протибактерійні препарати, ефективні також деякі народні методи - застосування марганцівки, розчину соди, відвару цибулиння, слабкого розчину горілки, застосування золи.

Лікування хворих екземплярів розсади може бути ефективним тільки на початкових стадіях. У деяких випадках, можна відщипувати здорову верхівку рослин і пробувати її вкорінювати окремо - даний спосіб найбільше підходить для томатів. Якщо ви побачили, що у окремих рослин ніжка почорніла, і вони в'януть - негайно видаліть їх. Відбраковування повинно бути ретельним! Здорові екземпляри можна залишити на своїх місцях лише в тому випадку, якщо негайно буде вжито заходів у боротьбі з хворобою - дезінфекція, корекція кислотності грунту, дбайливе розпушування (аерація), провітрювання, інші. У деяких випадках, врятувати розсаду допомагає пересаджування в нові ємності з якісним субстратом, подальшою оптимізацією поливу і хорошою вентиляцією.

Інші хвороби і шкідники розсади

 • Випрівання. Насіння і розсада страждають від нестачі повітря і перезволоження під плівкою. Насіння може гнити без проростання.
 • Коренева гниль. Хвороба провокує мікроскопічні грибки. Сім'ядольні листочки бліднуть, коренева шийка покривається нальотом бурого кольору. Після цього, тканини загнивають і стебло падає.
 • В'янення рослин. Першими в'януть верхівки, з часом, забарвлення розсади стає строкатим, після цього - рослини гинуть. Причина хвороби - патогенні мікроорганізми, які живуть у грунті.
 • Шкідники. Серед шкідників розсади найбільш часто зустрічаються павутинні кліщі, попелиці, грибні комарики, білокрилки. Вони можуть потрапляти в контейнери з розсадою з інших кімнатних рослин на підвіконні.

Щоб отримати хороший урожай томатів, перців, капусти, інших цінних культур для відкритого грунту і теплиць - ми радимо на початкових етапах вирощування розсади, приділяти достатньо уваги боротьбі і профілактиці з грибковими та бактеріальними хворобами. Купуйте якісне насіння, відповідний субстрат, добротні контейнери для вирощування розсади, сумісну агрохімію. Не висівайте занадто велику кількість насіння - густі посіви більш уразливі, ніж рідкісні. Пам'ятайте, що забезпечивши оптимальні умови для проростання насіння і росту розсади (живильне середовище, вологість, освітлення, інші), ви зможете самостійно виростити життєздатний посадковий матеріал, і згодом зібрати щедрий урожай!

 • Дата публікації: 28.04.2020


Відгуки користувачів про

0 Коментарів
Новини, Статті, Огляди, Поради Показати всі новини, статті, огляди, поради
Зимова виставка рослин для садових центрів та ландшафтних дизайнерів

«Клуб Рослин» запрошує на першу в Україні зимову виставку рослин, яку фахівці нашого садового центру підготували до нового весняного сезону ...

Запрошуємо на семінар для ландшафтних дизайнерів “Рандеву у Клубі” 4-6 лютого 2022 року

Клуб Рослин продовжує серію Рандеву та запрошує колег провести три зимові дні в колі друзів та однодумців! Чекаємо на Вас 4-6 лютого у Львові ...

Як правильно підібрати інструмент під розмір руки

Щоб робота приносила радість, а не мозолі, секатор потрібно правильно підібрати під розмір руки. Форма кисті, довжина пальців та ширина долоні – це індивідуальні параметри, під які серйозні виробники розраховують лінійки інструменту. ...

Кембрик для підв'язування рослин Agrario: швидко, надійно, зручно

Щоб не витрачати багато часу на підв'язування і захистити рослину від пошкоджень, рекомендуємо купити якісний кембрик Agrario для підв'язування рослин від надійного українського виробника ...