Догляд за туями

Туї - вічнозелені дерева чи чагарники, які стали однією з найпопулярніших декоративних культур для озеленення парків, міст, присадибних ділянок. Ця рослина прибула до Європи з Африки та Азії, з часом акліматизувалася, проте якщо ви хочете, щоб туя росла швидко й виглядала вражаюче, потрібно створити гарні умови для цієї культури.

Потреби туї:

  • Обов’язковий дренаж та мульчування;
  • Легкий родючий ґрунт;
  • Яскраве сонячне світло або напівтінь; 
  • Обробка фунгіцидами, що дозволить уникнути захворювань;
  • Санітарна (обов’язкова) та формуюча (при бажанні) обрізка;
  • Регулярний помірний полив;
  • Належна підготовка до зими та захист молодих рослин від яскравого весняного сонця.

Слід зазначити, що насамперед слід приділити увагу якісному посадковому матеріалу та правильному вибору сорту, адже не всі сорти однаково легко переносять, наприклад, неблагонадійні екологічні умови великих міст. Найбільш якісним посадковим матеріалом вважається розсада в горщиках. Тую тих сортів, які виростуть масивними, відразу висаджують у ґрунт, а карликові різновиди нерідко тривалий час вирощують у горщиках, прикрашаючи ними балкони та тераси.

Догляд за карликовою туєю у горщику

Туя в горщику часто відчуває брак поживних речовин, вологи та сонячного проміння. У затінку рослина не сформує красивої щільної крони.

Складнощі з поливом полягають у тому, що перезволоження пошкодить кореневій системі, а недостатня кількість вологи не дозволить рослині активно розвиватися, більше того, туя може навіть загинути. Тож поливати потрібно часто, проте невеликими порціями, регулярно обприскувати тую з пульверизатора.

Для поливу рекомендуємо брати відстояну воду, оскільки якість води має велике значення для туї. Відстояна вода має всі ті характеристики, які допомагають туї розвиватися здоровою та красивою. 

Враховуйте, що навіть у закритому приміщенні туї потрібно періодично влаштовувати сезон відпочинку.

Підживлювати рослину потрібно навесні та влітку комплексними добривами для хвойних рослин, проте при розведенні пропорції добрив потрібно зменшити приблизно вдвічі.

Підгодовувати тую в горщику потрібно із розрахунку один раз на місяць (весняно-літній період). Завважимо, що добриво потрібно сильно розвести, інакше воно прискорить ріст культури і туя не буде компактною та акуратною, щоб прикрашати приміщення.

Догляд за туєю у відкритому грунті

Посаджену на новому місці тую слід підживлювати двічі на сезон комплексними добривами для хвойних рослин, або ж звичайними азотними - сечовиною або селітрою.

У відкритому ґрунті туя особливо потребує дощування. Воно змиває пил з хвої, завдяки чому обмінні процеси відбуваються значно швидше, відповідно рослина активніше розростається. Поливати рослини потрібно раз на тиждень, виливаючи під кожен кущ 10-20 літрів води. У випадку дощування варто проводити 1-2 рази на літо позакореневе підживлення комплексними добривами.

Обрізання проводять кілька разів.

Санітарне обрізання зазвичай присвячене видаленню гілок, які постраждали взимку. Його проводять ранньої весни.

Формувальну обрізку проводять навесні та влітку. Обирайте для цих процедур похмурий день, адже після обрізки хвоя, яка перебувала всередині куща й рідко одержувала доступ до сонячного проміння, перебуватиме назовні й може одержати опіки. Використовуйте гострий секатор чи садові ножиці, які зрізатимуть пагони, а не зминатимуть їх.

Тривожним сигналом є пожовтіння куща після формування. Крайній термін проведення таких процедур - серпень. Восени туя повинна формувати крону, щоб рослина гарно перезимувала.

Якщо туя жовтіє або буріє не через обрізання, найімовірніше, причиною є попелиці, несправжні щитовки чи грибкові захворювання. Визначтеся з причиною і обробляйте хворі рослини двічі на місяць фунгіцидом, а вражені шкідниками - карбофосом протягом усього літа, навіть якщо здається, що рослина ожила, не припиняйте обробку, інакше проблема повернеться.

Як туї, так і ялівці можуть постраждати взимку від снігопадів. Під вагою снігу гілки прогнуться, крона втратить щільність, а в деяких випадках окремі пагони можуть навіть зламатися. Тому при підготовці до зими молоді туї віком до 5 років накривають лапатими сосновими чи ялиновими гілками. Якщо рослина дещо старша, про зимівлю можна подбати простим способом - обв’язкою рослини шпагатом. Це не дозволить снігу зіпсувати красиву форму крони.

Якщо молоді туї перебували під укриттям, навесні яскраве сонячне проміння може стати причиною опіків на хвої. Тому знявши гілки укриття з молодих туй, прикрийте рослини спеціальним матеріалом, який обмежить вплив сонця.

Обов’язковим є мульчування пристовбурного кола, проте стежте, щоб мульча не прикривала нижні гілки чи стовбур, оскільки в цих точках накопичення вологи спровокує загнивання.

Розмноження туй і ялівців живцюванням

Живцювання – відмінний спосіб отримати нову рослину без зайвих грошових затрат. Сьогодні таким методом розмножують різні сорти ялівців та туй. Ми радимо обрати для процедури здорові та міцні рослини. Живці відрізаються з невеликим шматочком кори. Найкращий живець – розміром від 10 до 15 сантиметрів. На шматочку, призначеному для посадки, потрібно прибрати зайву хвою. Внизу живець зачищають. Після цього живці занурюють у розчин для регулювання росту – Епіна-Екстра. В такому стані живці потрібно залишити на ніч. 

Ідеальна суміш ґрунтів для розмноження ялівців та туй – торф, листова земля та пісок (пропорція 1:1:1). Для розміщення живців радимо скористатися контейнерами для розсади. Субстрат в контейнерах потрібно продезінфікувати – для цього використовують темний розчин перманганату калію. Кінчики живців перед посадкою потрібно вмочити в Кореневін. 

Живці розміщують в невеликій теплиці, або накривають плівкою. Для зберігання живців придатне тепле, сухе місце. 

Туя західна (ий) Брабант K14 G / H120-140

 

Туя західна (ий) Брабант PC18 C7,5

 

Туя західна (ий) Голден Смарагд ® C12 / H40-60

 
  • Дата публікації: 23.12.2019


Відгуки користувачів про

0 Коментарів
Новини, Статті, Огляди, Поради Показати всі новини, статті, огляди, поради
Зимова виставка рослин для садових центрів та ландшафтних дизайнерів

«Клуб Рослин» запрошує на першу в Україні зимову виставку рослин, яку фахівці нашого садового центру підготували до нового весняного сезону ...

Запрошуємо на семінар для ландшафтних дизайнерів “Рандеву у Клубі” 4-6 лютого 2022 року

Клуб Рослин продовжує серію Рандеву та запрошує колег провести три зимові дні в колі друзів та однодумців! Чекаємо на Вас 4-6 лютого у Львові ...

Як правильно підібрати інструмент під розмір руки

Щоб робота приносила радість, а не мозолі, секатор потрібно правильно підібрати під розмір руки. Форма кисті, довжина пальців та ширина долоні – це індивідуальні параметри, під які серйозні виробники розраховують лінійки інструменту. ...

Кембрик для підв'язування рослин Agrario: швидко, надійно, зручно

Щоб не витрачати багато часу на підв'язування і захистити рослину від пошкоджень, рекомендуємо купити якісний кембрик Agrario для підв'язування рослин від надійного українського виробника ...