Хлороз рослин: ознаки захворювання та лікування

  • 2020-01-31

Хлороз рослин – це захворювання, яке є наслідком порушення синтезу хлорофілу. Порушення виникають і в фотосинтезі, і в рості та нормальному функціонуванні організму рослини. Проявляється хвороба характерним пожовтінням, посвітлінням листя рослин. При цьому ростуть культури значно повільніше. Рослини, що піддалися пожовтінню або стали світлішими, називають хлоротичними. Ознаками захворювання також є зупинка цвітіння та плодоношення, різке пониження урожайності. Тому лікувати та попереджати хлороз дуже актуально для садівників та городників. 

Хлороз в багатьох випадках характерний рослинам з активним ростом, що здатні давати багатий урожай або швидко нарощувати зелену масу. До прикладу, на хлороз часто страждають газони. Ці рослини, як правило, підгодовуються добривами з простим складом – аміачною селітрою або нітроамморфоскою. При цьому хлороз є наслідком недостатньої кількості мікроелементів. Загалом, захворювання найчастіше пов’язане з малою кількістю заліза, що отримують рослини. Та є й альтернативні причини появи хлорозу, які ми розглянемо в даній статті.

Перелік причин появи хлорозу

  • Нестача азоту – причина, яку легко розпізнати. Рослина, якій не вистачає даного елементу, сповільнює ріст. При цьому забарвлення всієї зеленої маси перетворюється на досить бліде. Щоб вплинути на рослину в такій ситуації, достатньо внести з поливом Карбамід: 40 – 50 грамів вистачить на 10 літрів води. Також можна провести позакореневе обприскування Плантафолом, розведеним згідно інструкції. Також може допомогти внесення органічних добрив. Нестача азоту зазвичай характерна для овочевих культур або газонних трав, що активно ростуть. Пік захворювання припадає на першу половину сезону. Якщо травам не вистачатиме азоту в серпні, вони стануть блідими. Овочеві та плодові культури при серпневій нестачі азоту дають дрібні плоди та прискорюють їх дозрівання. 
  • Нестача заліза – це найпоширеніша причина появи хлорозу. Це захворювання переважно зустрічається у рослин, що ростуть в лужних та карбонатних ґрунтах. Також культури можуть захворіти внаслідок надмірного внесення фосфорних добрив. Серед рослин, що часто вражаються хвороби, слід відмітити багато сортів троянд, яблунь, рідше – хвойних дерев та чагарників, газонних трав. Нестача заліза проявляється збліднінням листових пластин. Якщо стадія захворювання рання, то прожилки листків можуть залишатися зеленими. Ознакою дефіциту заліза є те, що бліднішає виключно верхівка рослини, при цьому листки, що знизу – зелені. Нестача заліза характерна для культур в другій половині сезону. Боротися з нестачею заліза можна за допомогою Хелатин заліза, Феррілену, Брексил Мульті. Завважимо, що при внесенні залізо повинно зберігати хелатну форму. Також дефіцит заліза лікується за допомогою препарату Аміно Тотал.  Для профілактики захворювання обробку хелатами слід проводити завчасно. Потрібно пам’ятати, що залізо – дуже важливий елемент для синтезу хлорофілу та має здатність гарно накопичуватися в рослинах і діяти досить повільно. 
  • Мала кількість магнію – причина нездоров’я рослин, яка найчастіше зустрічається у культур, що розвиваються на ґрунтах з високою кислотністю. При цьому на листі блідне простір поміж жилок, розповсюджуючись до жилкування. Нестача магнію проявляється блідішанням листків на нижніх гілках, що відрізняє цю причину від дефіциту заліза. Магнієвим хлорозом страждають томати, яблуні, груші. Часто хворіють пітунії. Нестача магнієвої складової може проявитися, коли ви підживлюєте рослини добривами з високим вмістом калію і кальцію. Для поповнення складу магнію в рослинах використовують Магнієву селітру або Сульфат магнію, гарно допомагає обробка обприскуванням Брексил Міксом. Також важливо підживлювати культури в саду чи на городі у другій половині сезону, використовуючи Мастер 18.18.18 та  Мастер 3.11.38.
  • Нестача цинку – проблема, що проявляється появою більш світлих листків, при цьому посвітлішання спостерігається між жилками. При цьому скорочуються розміри міжвузлів, а зав’язування плодів різко знижується. На нестачу цинку найчастіше страждають сорти кукурудзи, льону, плодові дерева та виноград. Захворювання також може проявлятися на картоплі, капусті та цибулі. Боротися з нестачею цинку можна за допомогою внесення сульфату цинку. Але сучасний ринок пропонує значно ефективніші препарати: Брексил Цинк та Аміно Тотал. 
  • Нестача молібдену. Ця причина зустрічається досить рідко, але також може викликати хлороз.  При цьому листочки на рослині стають рівномірно-бронзовими, а ріст культури сильно сповільнюється. Молібден є основою для ферментів дихання. Без нього рослини не можуть засвоювати азот, тому багато садівників вважають нестачу молібдену за ознаку нестачі азоту. Щоб вилікувати рослини, слід використовувати солі молібденової кислоти. Також ефективними будуть Молібіон та Брексил Мікс. Якщо обприскувати рослини даними препаратами, можна отримати підвищений урожай томатів. Препарати також відмінно позначаються на урожаях картоплі, буряку, цвітної капусти, кавунів та динь.
  • Вірусні захворювання також можуть стати причиною хлорозу. Хвороба проявляється характерними освітленими смугами і плямами на листі. В цьому випадку ми рекомендуємо знищувати хвору рослину за допомогою вогню. 

Заходи профілактики хлорозу

Для того, щоб уникнути хлорозу, необхідно чітко орієнтуватися в його причинах і в потрібний час реагувати відповідним препаратним втручанням. Адже хворобі легше запобігти, ніж вилікувати. Для профілактики обробляйте рослини комплексними хелатами елементів – наприклад, Брексил Міксом або Брексил Мульті. Зверніть увагу на нормалізацію кислотності ґрунту.  В кислі грунти потрібно додавати доломіт, а в лужні – кислий торф або спеціальний підкислювач. Обробляйте грунти за допомогою розчину Байкалу, Триходерміну або Органік Балансу. 

Якщо ви будете якісно доглядати за ґрунтом на своїй ділянці, хлороз стане менш вірогідним, і рослини відрізнятимуться відмінним здоров’ям. 

 

Залиште коментар