Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

  • 2020-02-28

Вічнозелені рослини в озелененні популярні з давніх часів. Вони прекрасні в будь-який час року, радують красою та багатими відтінками. Сад, в якому ростуть хвойні культури, ніколи не буде сумним і непривабливим. В літній період хвойники стають доповненням композицій з листяними, а взимку дарують позитивний настрій та вражають естетикою кольорів, що вигідно виглядають на фоні сніжного покрову. 

Переваги хвойних рослин

Кожен із садівників прагне прикрасити ділянку хвойними культурами не лише через їх неповторну красу і високу декоративність впродовж року. Люди, що одного разу відвідали сосновий ліс, назавжди запам’ятовують ту казкову атмосферу, яку дарують хвойні рослини. Там, де ростуть вічнозелені рослини, зазвичай тихо, а повітря має особливі цілющі властивості. Це пояснюється тим, що хвойники виділяють фітонциди, які є корисними для здоров’я людини. Люди, що живуть поряд з хвойниками, рідше хворіють на застудні захворювання та завжди мають гарний настрій. Хвойники є бездоганним запобіжником від потрапляння на ділянку пилу з вулиць. 

Різноманіття хвойників

Хвойні культури представлені в різноманітних розмірах, формах та забарвленнях. Ці рослини здатні задовольнити потреби найвибагливіших садівників. Серед них присутні і високорослі ялиці, і сосни з ялинами, і ялівці з кипарисовиками. Хвойники можуть набувати різних форм – від кулястої до сланкої. Сланкі хвойники можуть бути представленими як зі строкатою хвоєю, так і в неперевершених відтінках від зеленого до жовтого. В своїй переважній більшості хвойники невибагливі у догляді, не піддаються враженню хворобами та шкідниками. І це – не останній аргумент на користь таких рослин. 

Вдале сусідство хвойників з іншими культурами

Невибагливість хвойних рослин до умов вирощування – це той плюс, який робить їх популярними в різних колах. Проте, створюючи композицію з листяних та хвойних культур, потрібно притримуватися певних правил. Не всі рослини можуть рости в дружньому сусідстві – і це потрібно враховувати ще при плануванні композиції. Наприклад, хвойники погано ростуть поряд з черемхою та березою. Тому, якщо на вашій ділянці є такі рослини, хвойники потрібно розташовувати на солідній віддалі від них. 

Всі види хвойників демонструють деяку «нелюбов» - наприклад, ялини та ялиці не терплять сусідства з соснами і кедрами, а туя погано поєднується з ялиною. 

Особливості композицій з хвойних рослин в садах

Розглядаючи правила розташування хвойників на присадибній ділянці, можна виділити певні принципи, за якими є можливість створити довершену композицію. Нижче ми перерахуємо способи розташування хвойників.

  1. Геометричний принцип. Відомо, що все, що нас оточує, має свою геометричну форму. Тому, створюючи композицію з хвойних, потрібно орієнтуватися на контрастність. До прикладу, дуже красиво виглядатимуть поруч хвойники, що мають пірамідальну і кулясту форму крони. Вздовж лінійних форм доріжок можна висадити великі за розмірами чагарники.
  2. Принцип контрасту. Гра контрастів спряє створенню різноманітних візуальних ефектів. Наприклад, якщо посадити високе дерево поряд з маленькими чагарниками, то воно буде видаватися вищим. Щоб уникнути хаосу, можна протиставляти представників з різною формою і кольором одного виду. Переходи між рослинами слід «згладжувати» культурами, що мають відмінність від тих, що є центром композиції, але схожі за об’ємом і формою.
  3. Принцип асиметрії та симетрії. Симетричні композиції – це ті, в яких хвойники мають однакову форму та посаджані на рівній відстані. В такій композиції всі елементи розташовуються за принципом рівності. А от в асиметричних композиціях головне – добитися природності поєднання різних груп рослин та форм архітектури. При цьому при спогляданні такої композиції людина помічає довершеність та природність. 

 Яку хвойну рослину можна посадити в тінистому місці біля будинку

Створюючи композиційні форми з хвойників, садівники часто стикаються з проблемою висадки рослин в тіні. Звісно, не всі хвойні можуть рости і розвиватися при нестачі сонячного світла. Ми підготували список тіневитривалих вічнозелених рослин, які стануть унікальним доповненням ландшафтних рішень.

  1. Тис – той хвойник, який вважається найбільш тіневитривалим. Тиси представлені двома сортами – канадським та ягідним. Канадський тис являє собою низький чагарник, що має висоту до 1 метра. Ягідний тис – сланка рослина, що має висоту до 50 сантиметрів. Пагони рослини розташовуються горизонтально і фактично лежать на землі. 
  2. Мікробіота – культура з роду кипарисових. Може рости як на сонці, так і в тіні. Темп росту рослини повільний, дорослий чагарник має висоту до 1 метра, при цьому ширина куща може складати 2 метра. 
  3. Тсуга канадська – рослина, що погано переносить міські умови, тому її краще висаджувати на заміських ділянках. Рослина відмінно росте і розвивається в тіні. 
  4. Ялиця – культура, що полюбляє тінь. Ви можете купити бальзамічну ялицю або корейську. Бальзамічна в дорослому віці має висоту близько 25 метрів, а корейська – 15 метрів.
  5. Туя західна – ще одна рослина, яка гарно переносить тінь. Тіневитривалими є такі сорти туї: «Брабант» та «Смарагд». 

Якщо ви задалися питанням: «Які хвойні рослини висадити в тіні», обов’язково розгляньте варіант зі стильними туями. Туя «Брабант» порадує пірамідальною кроною та свіжою хвоєю зеленого кольору. Ближче до зими хвоя такої туї стає бурою. Сорт «Брабант» належить до швидкоростучих – за рік рослина збільшується на 35 сантиметрів. Тому культура швидко заповнить собою простір і стане невід’ємною частиною ландшафтної композиції. Туя «Смарагд», своєю чергою, має конічну форму крони. Вона є пухнастою та щільною. Темно-зелена хвоя красуні не змінює свого забарвлення і взимку. 

Якщо ви запланували прикрасити свою ділянку хвойними рослинами, зверніть увагу на широкий асортимент хвойників в спеціальних контейнерах для коренів, представлений в нашому інтернет-магазині «Клуб Рослин». Ми переконані, що з пропозиції магазину ви оберете саме ті культури, які даруватимуть радість та зроблять ваш сад особливо привабливим!

Залиште коментар