Як ділити півонію

  • 2020-04-14

Півонія трав’яниста — ефектна рослина, яка надзвичайно проста в культивації, тому є однією з найпопулярніших квітучих культур. Вона має оригінальне листя, завдяки якому масив півоній ефектно виглядає і к період після цвітіння. Навесні пагони радують оригінальним рожевим, а пізніше — бордовим забарвленням. Під час цвітіння півонії розповсюджують витончений аромат. А розмір, форма та колір квітів у півоній зараз може бути найрізноманітнішим — білим, червоним, малиновим, рожевим, помаранчевим, жовтим, комбінованим!

Якщо є бажання розмножити півонію певного кольору чи просто підтримувати кущ у належній формі, вам слід опанувати мистецтво його поділу.

Чому потрібно ділити кущі півонії

Сортові півонії ділять не лише для розмноження, хоча така мета є однією з найголовніших. Чим більший кущ, тим більше в нього пагонів, тим менше поживних речовин отримує кожен окремий бутон, тому квіти стають дрібнішими і не такими виразними, як могли б бути.

Тобто поділ куща трав’янистої півонії виконує ту ж функцію, що й формувальна обрізка кущів та дерев — створення оптимальних умов для формування кожного окремого бутона.

Як дізнатися, чи готовий кущ до поділу

Дикі півонії ростуть на одному місці до 50 років і якість квітів не змінюється значною мірою. Проте сучасні культурні гібриди на одному місці ростуть не більше 10 років, а починати відділяти від них окремі частини варто у віці 4-5 років. Це оптимальний вік, коли рослина досить велика, коріння накопичили досить поживних речовин, проте воно ще м’яке й поділ буде менш травматичним. Якщо ділити 7-річний кущ, він дасть значно більше посадкового матеріалу й коріння кожної частинки буде більш потужним, проте провести його викопування й поділ буде важче.

Кущ півонії, який ви збираєтеся ділити, має відцвісти перед процедурою не менше двох разів.

Можливо оцінити візуально кущ  — діаметр куща, якого можна ділити, має бути не менше 9 см, а кількість пагонів не менше 9. Якщо рослина до розмноження фізіологічно неготова, відкладіть процедуру на один рік.

Коли варто проводити поділ куща

Оптимальний період для поділу півонії — друга половина серпня. Як тільки температура повітря знизиться, півонія почне відтягувати поживні речовини з листя й формувати тонке коріння, що буде мати критично важливе значення для куща наступного року. Тому у момент зниження температури півонія має бути вже поділена й розсаджена.

У деяких випадках поділ куща проводять навесні до того, як півонія випустила листя. Проте швидше й краще приживуться на новому місці ті частини куща, які були відділені в серпні.

Процедура поділу півонії

Для проведення поділу півонії потрібно запастися такими інструментами:

  • Секатор;
  • Штикова лопата;
  • Підборна лопата;
  • Кілок (для розподілу великих і старих кущів);
  • Лійка;
  • Молоток;
  • Гострий ніж;
  • Відра.

Листя та пагони зрізають висоті на 20 см над землею. Кущ потрібно обкопати на відстані 20-25 см від крайніх пагонів. Глибина обкопування — 2 штика лопати.

У старий кущ по центру забивається дерев’яний кілок, щоб спростити поділ куща на кілька великих частин.

Після цього діставайте викопаний комок, промийте коріння, щоб було видно бруньки та коріння. За допомогою ножа й секатора кущ ділять на невеликі частини. Обрізайте надто довге чи пошкоджене коріння. На кожній частинці має бути 3-5 бруньок.

Всі пошкоджені, старі частини коріння чи такі, які викликають підозри щодо їхньої життєздатності — безжально викидайте. Щоб уникнути потрапляння хвороботворних мікроорганізмів на місця зрізів, весь посадковий матеріал занурюють у розчин марганцівки на 30 хвилин, потім всі пошкодження засипають деревним вугіллям.

Посадковий матеріал готовий для висадки на нове місце.

Як висаджувати розділені частини півонії на нове місце

Ями для висадки півоній варто підготувати за кілька днів до посадки й засипати у них до половини легкий і поживний ґрунт. Він має влежитися. Глибина кожної ями має бути близько 60 см, а відстань між півоніями — не менше 80 см.

Висаджувати посадковий матеріал треба так, щоб верхня брунька була на 3-5 см під землею.

Полийте місце висадки й замульчуйте його на зиму. Навесні мульчу потрібно зняти, щоб коріння у надмірній волозі не зіпріло.

Перші два роки, навіть якщо рослини викинуть бутони, видаляйте їх, оскільки все одно півонія навряд чи зацвіте й буде просто нераціонально витрачати свої сили та поживні речовини.

Цвісти молоді кущі будуть на 3-4 рік після висадки.

Інтернет-магазин "Клуб Рослин" пропонує широкий асортимент сортів півоній. Весь посадковий матеріал транспортується  в контейнерах для рослин, що спрощує перевезення й посадку на місце постійного вирощування. Доставка по всій території України. Розумні ціни.

 

Залиште коментар