Як красиво та правильно висадити кущі на дачній ділянці

 • 2019-08-07

Кущі для дачі є найоптимальнішим рішенням. Якщо вони вже прийнялися, то не потребують щоденного догляду й піклування і безболісно витримають кілька тижнів відсутності людини на дачі. Кущі швидко ростуть, тож вже наступного року декоративні різновиди потішать квітами, а ягідники запропонують перший маленький врожай. 

Кущі здатні успішно протистояти бур’янам у боротьбі за вологу та поживні ресурси ґрунту. Звичайно, це не значить, що кущові культури можна взагалі не доглядати й не проводити обробку ґрунту. Проте, якщо ви обираєте рослини для дачі, треба передбачати ситуацію, коли приїхати не вийде протягом кількох тижнів.

Як свідчить досвід, немає більш ефективного способу швидко, просто й надовго забезпечити себе ландшафтним декором чи ягодами, як посадити декоративні кущі.

Як посадити кущі на ділянці з декоративною метою

Існує кілька зон на дачній ділянці, які варто прикрасити кущами:

 • Біля огорожі (як варіант - висадити з кущів живу огорожу, яка стане надійним захистом від вуличного галасу та пилу);
 • Біля доріжки до будинку;
 • Біля вікон з південного боку;
 • У місцях, де одна зона переходить в іншу (наприклад, город завершується й починається майданчик для дитячих ігор).

Масові посадки зазвичай застосовуються для створення бордюрів чи живої огорожі, у решті випадків використовують поодинокі кущі.

Щоб обрати декоративні кущі, слід визначитися з метою.

Якщо ви хочете посадити живу огорожу, використовуйте ті рослини, які в перспективі виростуть хоча б два метри у висоту та гарно переносять обрізку. Популярними культурами є бузок, вейгела, шипшина, гортензія. Ці рослини можна використовувати для монопосадок або чергувати одна з одною, щоб одержати огорожу, яка навесні та влітку квітуватиме, а восени приваблюватиме увагу яскраво-червоними ягодами.

Для бордюрних посадок застосовують низькорослі сорти вейгели, спіреї, барбарису. Ці рослини здатні прикрасити ділянку не лише квітами, але й листям оригінального кольору.

Якщо ви прагнете висадити кілька однотипних кущів на газоні або клумбі, обирайте компактні сорти. Не намагайтеся робити ставку на регулярне обрізання, від цього нерідко страждає декоративний ефект, адже квіткові бруньки найчастіше закладаються в однорічних пагонах. Якщо їх стригти, щоб втримати кущ в певних межах, кількість квітів суттєво зменшиться. Тож генотип рослини дуже важливий, якщо обрати його правильно, вам доведеться лише трішки коригувати форму рослини та проводити санітарну обрізку.

Як саджати кущі у комбінації з іншими рослинами

Декоративні рослини не повинні робити пейзаж строкатим. Тож якщо ви добираєте рослини-компаньйони для кущів із яскравими квітами та оригінальним забарвленням листя, віддайте перевагу злаковим та хвойникам. Можна саджати поруч кущі одного виду, але різного сорту.

А в живих огорожах використовують кілька типів кущів, щоб досягнути безперервного цвітіння. Проте врахуйте, що одночасне цвітіння кількох кущів різних видів дасть ефект строкатості.

Трав’янисті квіти – маки, аквілегія, півонія, півники тощо – гарно виглядають на клумбі з декоративними кущами, якщо у них не співпадають періоди цвітіння, а листя куща стане гарним фоном для квітучих однорічників чи багаторічників.

Саджаємо кущі ягідних культур

Неможливо уявити дачу без ягідних культур. Кущі мають чималу перевагу перед деревами (бо швидше дають врожай) і трав’янистими рослинами (бо ягоди не мають шансів доторкнутися до землі, тому довше не псуються, якщо їх не зібрати вчасно).

Зазвичай на дачах вирощують:

 • Малину;
 • Ожину;
 • Смородину та порічки;
 • Аґрус;
 • Іргу;
 • Кизил.

Сорти сучасної селекції дозволяють отримувати врожай цих культур без зайвих клопотів та турбот, а в деяких випадках зняти 2-3 врожаї за сезон (наприклад, з малини ремонтантних сортів).

Та для того, щоб рослини показали свої кращі якості, треба правильно обрати місце для їхньої посадки й дотриматися основних рекомендацій щодо того, як правильно саджати кущі.

Для початку визначтеся, чи готова обрана культура витримувати тінь чи напівтінь, адже на дачних ділянках завжди багато затінених місць. Підказуємо – у таких умовах прекрасно ростуть й плодоносять малина та ожина, однак збирати врожай вам доведеться в затіненій місцині дещо пізніше, ніж на сонячній ділянці. Аґрус, смородина, порічки у тіні починають швидко хворіти. Кизил без сонця спроможний показувати непогану врожайність, адже у дикому стані він росте в підліску.

Всі ягідники інтенсивно виснажують землю, тому їх треба саджати в поживний ґрунт і регулярно удобрювати.

При посадці обов’язково враховуйте, що допомагає рослині формувати гарну крону. Скажімо, аґрус, смородину, порічки саджають під ухилом і зрізують основну частину гілок. Це змушує рослину кущитися, випускаючи навесні багато пагонів, які стануть скелетними.

А в деяких випадках варто навпаки – замислитися про обмеження розвитку культури. Наприклад, якщо ви саджаєте малину на межі з сусідами, поцікавтеся, як вони поставляться до розповсюдження малиннику на їхній території. При потребі встановіть під землею при посадці обмежувачі росту. Агресорами себе зарекомендували також ожина, яку тримають у "корсеті", не дозволяючи пагонам торкатися землі, щоб уникнути позапланового укорінення, і шипшина, якій слід обмежити можливість кидати кореневу поросль.

Закладаючи ягідники, враховуйте, яку площу займатиме одиниця тієї чи іншої культури. Наприклад, кущі смородини слід саджати на відстані 2 метри один від одного.

Якщо ви закладаєте не ягідник, а ділянку фундука, то доведеться враховувати ще й такий фактор, як наявність запилювача потрібного сорту.

Коли саджати кущі на дачі

Переважна більшість аматорів прагнуть саджати дерева й кущі так, як це робили наші пращури, тож купують садивний матеріал навесні та восени - й мандрують на дачі. Активні роботи з посадки кущів щороку припадають на другу половину квітня - першу половину травня.

Деякі кущі мають свої вподобання щодо часу посадки. Наприклад, вейгела осінню посадку не любить – кущі зазвичай не встигають вкоренитися і взимку вимерзають, а смородина навпаки – найкращі кущі ті, які посадили восени. Це пояснюється тим, що рослина рано "прокидається", тож весняна пересадка для неї травматична.

Однак варто пам’ятати, що протягом останніх десятиліть клімат на планеті змінюється. І особливо це помітно навесні. У травні показник термометра нерідко досягає 30°С. А зважаючи на той факт, що на дачі господарі зазвичай не проживають постійно, молоді невкорінені кущики опиняються сам на сам з несприятливими умовами зовнішнього середовища.

Тож значно актуальнішою методикою є транспортування посадкового матеріалу з розплідників у контейнерах. Це дозволяє висаджувати кущі, не травмуючи їхню кореневу систему навіть влітку. А головне – перед тим, як посадити кущі на дачі, ви можете взяти, наприклад, відпустку і подбати про догляд молодих кущиків. Це значно покращить показник приживлюваності!

Купити за доступними цінами саджанці ягідних та декоративних кущів можна в інтернет-магазині «Клуб Рослин». 

Залиште коментар