Як правильно обрізати хвойні рослини

 • 2020-01-27

Хвойні рослини набули широкої популярності в колах садівників та дизайнерів ландшафтів. Сьогодні ялівці, туї, сосни та ялини є частими гостями сучасних садів. Дані рослини є привабливими завдяки декоративному зовнішньому вигляду та невибагливості у догляді. Крім того, всі хвойні є вічнозеленими рослинами, а це значить, що вони прикрашатимуть сад впродовж усього календарного року. Проте, щоб виростити красивий та естетично привабливий хвойник, потрібно постаратися. Головним фактором успішного вирощування вічнозелених рослин вважають здійснення правильної обрізки. В даній статті ми спробуємо розібратися, як і коли правильно обрізати хвойні культури.

Причини обрізки

Хвойні рослини потребують обрізки з різних причин. Перед тим, як почати стригти хвойник, потрібно чітко відповісти на запитання «для чого потрібна обрізка?» Серед причин, з яких дерева та чагарники потребують стрижки, можна назвати такі:

 1. Садівник бажає стримати інтенсивний ріст рослини. Відомо, що без стрижки дерево виросте до тих розмірів, що продиктовані його природою. Як приклад, окремі зразки сосни уже в 20-річному віці можуть сягати до висоти 6 метрів. При правильній обрізці можна контролювати ріст рослини і утримувати висоту в рамках 2 – 2,5 метрів.
 2. Виникає потреба у підкресленні зовнішнього виду рослини. При інтенсивному рості молоді пагони можуть псувати зовнішній вид рослини, тому їх часто видаляють.
 3. Бажання надати рослині оптимальної форми. Майстри часто надають культурам простих форм – куба, піраміди, конуса тощо. Але можна створити з хвойної рослини і більш складну фігуру, що під силу досвідченим майстрам ландшафтного дизайну.
 4. Між пагонами сформувалася досить велика відстань. Обрізка допомагає отримати більш густу крону та додати рослині декоративності.
 5. На рослині з’явилися хворі, зламані або сухі гілки. Їх видалення є обов’язковим.

Рекомендації з обрізки хвойних рослин

Обрізкою називають як стрижку, так і заходи формування крони. Але потрібно чітко розрізняти ці два поняття. Формування рослини є солідним стресом для неї. Тому при формувальній обрізці більшу частину пагонів видаляють одразу. Стрижка є більш легкою і менш травматичною для рослини. Її застосовують, щоб підтримати форму та здоровий стан культури. 

Обрізаючи хвойні рослини, спочатку гарно подумайте, а тоді беріться за секатор. Неправильна обрізка може бути шкідливою для хвойників. Нижче ми перелічимо основні правила, яких потрібно притримуватися при обрізці хвойних:

 1. Якщо ви сформували крону одного разу, то стригти хвойник вам доведеться щороку. Але якщо ви не впевнені, що зможете підтримувати форму крони щорічно, то краще й не починати. Адже з часом рослина все одно набуде тієї форми, що продиктована її природою. Тому одноразова формуюча стрижка стане лише травмуючим фактором.
 2. Для формування карликового хвойника потрібно братися за формовку якомога раніше.
 3. Починати формувати можна виключно здорове дерево. Стрижку потрібнопочинати вже після виповнення рослині одного року. Якщо рослина хвора, спочатку проведіть заходи з лікування. Можна підгодовувати нездоровий хвойник комплексними мінеральними добривами, а також поливати рослину із розрахунку 2 – 3 рази на місяць. Коли рослина одужає, можна братися до формуючої стрижки. 
 4. Одна обрізка передбачає видалення не більше, як третини зеленої маси.
 5. Формуючи рослину, не забувайте про її природну форму. Цілком можливо, що вистачить простої правки форми, щоб рослина стала більш декоративною. 
 6. Не обрізайте хвойники в спекотні дні. Так волога буде посилено випаровуватися, ослаблюючи рослину. В сиру та холодну погоду обрізати хвойні культури також не рекомендується. Ці періоди є сприятливими для активізації збудників грибкових захворювань. Оптимальний день для обрізки – сухий та несонячний. 
 7. Обрізаючи рослину, потрібно залишати частину гілки з наявністю хвої. Хвойні дерева не мають сплячих бруньок на голих гілках. Тому на гілці з повністю обрізаною хвоєю нова хвоя не наросте – і вона просто загине. 
 8. При роботі поблизу хвойних не забувайте про захисний одяг. Пам’ятайте, що багато хвойників є отруйними рослинами. Тому захисні перчатки стануть запобіжником потрапляння на шкіру отруйних речовин. Крім того, при обрізці хвойних дерев та чагарників можна вимазатися в смолу, яку практично неможливо відіпрати.

Оптимальний час для обрізки хвойних культур

Дерева та чагарники, що мають лускату хвою (ялівці, туї) потрібно обрізати в кінці весни. Також подібні рослини можна стригти на початку літа. Період вегетації – найкращий час для формування ялівців та туй. 

Сосну потрібно обрізати тоді, коли вона активно росте. Уже в кінці квітня на соснах присутні сформовані свіжі пагони, які називають свічками. При стрижці видаляють однорічні прирости, які ще не здерев’яніли. Таким чином, до холодів встигнуть сформуватися нові бруньки.

Ялиці та ялини краще обрізати в період спокою. Оптимальний час для їх обрізки – зима та кінець літа. 

Хвойні рослини, що мають пласку хвою (наприклад, тис та ялиця) характеризуються активним ростом після обрізки. Тому стригти їх рекомендується в той період, коли рослини перебувають у стані спокою. Здебільшого, це зима та кінець осені.

Кипарисовик радимо обрізати восени – наприклад, в листопаді. Ця рослина характеризується раннім періодом вегетації. 

Практичні поради з обрізки хвойних

 • Не видаляйте однорічний приріст за допомогою секатора – таким чином, пошкоджується хвоя. Краще просто прищепнути м’який пагін руками – вже за кілька місяців це місце стане платформою для формування нових бруньок;
 • Якщо формуюча стрижка вимагає видалення здерев’янілих пагонів, то краще це робити ножівкою – секатор та ножиці залишать рвану рану, а після обрізки за допомогою ножівки виділиться смола і закупорить судини. Таким чином, до рослини не потрапить інфекція;
 • Для отримання густої та компактної крони потрібно видалити не менше двох третин юних пагонів. Якщо ви внаслідок обрізки хочете отримати довгі гілки, то молоді пагони слід укорочувати на одну третину.

Як бачимо, особливих складнощів обрізка хвойних не викликає. Але цей процес слід здійснювати щорічно, щоб хвойник радував стильною і здоровою кроною. Не забувайте про санітарну стрижку – при цьому безжально видаляйте всі сухі та пошкоджені гілочки. Для здійснення обрізки застосовуйте гострий та якісний інструмент. Купити секатори, ножиці та ножівки від провідних світових виробників ви можете в нашому інтернет-магазині «Клуб Рослин». 

Залиште коментар