Як правильно висаджувати дерева біля дому

 • 2019-01-02

Досвідчені садівники знають, що посадка дерев – це не просто засипання коріння саджанців землею. Новачки ж часто задаються питанням, як садити дерева на присадибній ділянці. Є певні правила, які допоможуть посадити і виростити здорову, повну сил рослину. Про ці правила ми детально розповімо в нашій статті.

Як вибрати ідеальний саджанець?

Перед тим, як посадити дерево, потрібно купити саджанець. При виборі посадкового матеріалу завжди уважно оцінюйте кореневу систему – найкраще, якщо вона буде закритою. Коріння повинно відмінно утримувати землю навколо себе. Всі маніпуляції з саджанцем слід проводити дуже обережно – адже при струшуванні частки землі обсипаються, оголюючи коріння. Рослини із закритою кореневою системою майже стовідсотково приживаються після висадки.

Купувати саджанець з відкритими корінням не слід – в такому випадку приживлюваність різко знижується. Якщо ж вибору немає, перевірте кореневу систему – вона повинна бути цілісною, з відсутністю перерубаних або підсушених частинок. Поверхня коренів повинна бути еластичною і здоровою на вигляд.

В які періоди потріб​но садити дерева?

Відразу ж відзначимо, що саджанці, куплені в контейнерах, висаджують практично в будь-яку теплу пору року. У всіх інших випадках плодові культури (груші, яблуні, сливи та ін.) висаджують переважно навесні. Хоча, осіння посадка так само може бути успішною. Головне, щоб в пору, коли Ви висаджуєте саджанці, не було поганих погодних умов. Наприклад, не варто висаджувати рослини в вітряні дні, а так само – при заморозках, сильній спеці або сильних дощах. Від погодних умов під час посадки безпосередньо залежить приживлюваність саджанців. Якщо висаджувати дерева в дуже спекотні або, навпаки, холодні дні, їх приживлюваність буде на порядок нижчою. Звичайно, в жарку погоду можна врятувати рослину регулярним і рясним поливом. А ось холодний період дуже несприятливо позначається на висаджених рослинах.

Як правильно садити дере​ва – вибираємо місце для саджанця

Місце для багатьох культур, як плодових, так і декоративних, краще вибирати сонячне. Найкраще, якщо саджанець буде захищений від різких поривів вітру. Під час висадки дерев варто пам'ятати про те, що в подальшому вони будуть рости і розвиватися, тому відстань між саджанцем і найближчим до нього деревом має бути не меншою, ніж 4 метри.

Серед ґрунтів фахівці радять вибирати чорнозем або глинистий ґрунт. Гірше рослини почуваються в землях з високим вмістом піску.

Як правильно посад​ити сад?

Сучасне садівництво передбачає безліч способів висадки дерев. Ми ж розповімо про найпоширеніший метод, який вважається класичним. Якщо Ви задаєтеся питанням, як правильно садити саджанці плодових дерев, ознайомтеся з деякими порадами:

 • Яму для посадки культур краще підготувати з осені – за зимовий період під впливом кліматичних умов стінки ями набудуть пористості, що в майбутньому позитивно відіб'ється на розвитку коренів;
 • Якщо підготувати яму восени не вийшло, її слід викопати за 1 – 2 тижні до посадки саджанця;
 • Дерева, які в висоту спів мірні зі зростом людини, вимагають посадкової ями з глибиною в 1 метр, при цьому діаметр ями повинен становити 1,2 метра;
 • Під час висадки саджанців меншого розміру розміри ями, відповідно, повинні бути меншими;
 • В яму для посадки обов'язково вносять добрива органічного походження, це можуть бути перегній, тирса або ж частини гною;
 • Добрива обов'язково повинні бути добре перепрілими, щоб виключити їх просідання згодом;
 • Після внесення добрив яма стає меншою на 60 або 80 сантиметрів.

Багато садівників практикують переміщення землі – верхній і нижній шари міняють при цьому місцями. Такий хід дозволяє замінити вимитий шар ґрунту на більш поживний, що не піддавався вимиванням.

Закопувати коріння саджанця потрібно тільки добре розпушеним ґрунтом. Якщо коренева система рослини відкрита, варто сформувати на дні посадкової ями імпровізований пагорб і розправити коріння перед засипанням землею.

Як правильно садити дерева ​восени?

Осіння посадка характеризується певними перевагами. Наприклад, землі в осінній період досить пухкі і зволожені, та й вибрати саджанець восени набагато простіше: садові центри в цей період пропонують широкий асортимент.

Крім того, осіння посадка має два суттєвих плюси:

 • Зниження затрат праці садівника – цілком достатньо полити посаджене деревце один раз, а згодом з необхідним зволоженням впораються осінні дощі;
 • До весни молоді рослини встигають набрати силу, наростивши молоді корінці, тому з настанням тепла культури одразу ж ідуть у ріст.

Щоб повноцінно відповісти на питання «коли садити дерева восени», слід правильно розібратися в бажаних термінах посадки. Найоптимальнішим буде здійснення висадки з кінця вересня і протягом всього жовтня. Під час висадки восени потрібно залишати запас часу, потрібний деревам для того, щоб вони встигли не тільки вкоренитися, але і наростити певну кількість кореневої маси. Головне, щоб до початку сильних заморозків саджанці достатньо адаптувалися для того, аби пережити зиму.

При посадці дерев восени важливо мульчувати ґрунт, а також підв'язувати рослини до опори за допомогою кембрика або шпалерного дроту для кріплення рослин. Мульчувати землю можна з використанням кори, соломи або опалого листя.

Ще одна важлива деталь, про яку потрібно пам'ятати при посадці дерев восени: в якості підгодівлі можна вносити тільки добрива фосфорного типу. Добрива на основі азоту сприяють входженню саджанця в вегетацію, що в переддень зими може бути згубним.

Посадка д​ерев весною

Щоб пояснити, як посадити сад навесні, варто поговорити про принципи весняної посадки:

 • Перед тим, як садити дерева навесні, варто підготувати посадкову яму ще влітку або восени попереднього року;
 • Якщо підготувати яму заздалегідь не було можливості, це можна зробити за тиждень або два до посадки;
 • При підготовці місця для посадки з осені варто прибрати бур'яни і внести в посадкову яму добрива (компост, суміш торфу і суперфосфату, сірчанокислий калій);
 • Про те, як садити саджанці дерев, ми говорили докладно на початку статті.

Звичайно ж, щоб дізнатися, як правильно садити дерева в саду, краще скористатися спеціалізованою літературою. Ми ж надали головні поради, які допоможуть правильно висадити саджанці як плодових культур (груша, яблуня, слива, абрикос, айва, горобина), так і декоративних рослин (тис, ялина, ялиця, береза, гледичія, граб).

Залиште коментар