Як створити вечірнє освітлення саду

  • 2020-02-21

Вишуканий сад прекрасний завжди — у будь-яку пору року та в будь-який сам доби. Там хочеться посидіти з друзями не тільки вдень, але й увечері, а може, й вночі. Тому освітлення зайвим не буде. Але як створити систему освітлення, яка буде досить практичною, проте буде органічною у цьому рукотворному зеленому куточку?

Для початку варто знати, що освітлення буває:

  • Для практичних потреб;
  • Декоративним.

Перший різновид покликаний освітити садовий декор - доріжки, сходи та містки, продемонструвати наявність у саду водойм, можливо, освітити вихід на терасу, щоб спростити відкривання дверей за допомогою ключа.

У свою чергу декоративне освітлення має розставити акценти на найбільш красивих елементах саду, або ж створити святкову ілюмінацію.

Технічні особливості садового освітлення

Більшість елементів садового освітлення мають відповідати таким критеріям:

  • Стійкість до несприятливих погодних факторів;
  • Економність;
  • Стійкість до механічних пошкоджень;
  • М’яке освітлення.

Звичайні електролампочки з ниткою розжарення випромінюють світло жовтуватого спектру, тому варто подбати про встановлення світлодіодного освітлення. Це дозволить створити точки з мʼяким освітленням, подібним до денного спектру.

Слід також визначитися з джерелом енергії для генерації світла.

Два найрозповсюдженіші варіанти — підключення до централізованої системи електропостачання та використання сонячних батарей. Сонячні батареї стають все більш популярними, проте їхня ефективність може бути різною. Це залежить як від якості використаних батарей, так і від місця розміщення елементів живлення. Встановивши кілька штрикових або високих ліхтариків на газоні, ви розмістите їх там, де буде досить сонячного освітлення для генерації електроенергії. Але затінена місцевість освітлюватися так може далеко не завжди, бо вдень на фотоелемент падає замало сонячних променів.

Проте відсутність проводів, яку забезпечать сонячні батареї, має чимало переваг — насамперед це естетично привабливо. Крім того, відсутня потреба у проведенні, наприклад, земляних робіт для прокладання кабелів.

У деяких випадках у садку використовуються для освітлення й свічки у плафонах, проте це не можна вважати повноцінним освітленням.

Якщо у вас є можливість, обладнайте систему освітлення датчиками, які забезпечать увімкнення освітлення або при затемненні, або при появі відвідувачів (датчики руху). Це забезпечить економію електроенергії, а також ефект присутності господарів — якщо в садку періодично вмикається освітлення, значить, вдома хтось є і злодіям там робити нічого.

Чому важлива якість світильників

У садку освітлення зазнає не лише впливу води (дощу, поливу), але й механічного впливу. Наприклад, якщо освітлення розміщене на рівні ґрунту, на нього можливо наступити чи зачепити його газонокосаркою і пошкодити.

Тому економити на таких елементах садового дизайну не варто, інакше вони швидко вийдуть з ладу.

Де розміщувати освітлення

Освітлення практичного призначення використовують, як ми вже зазначали, біля сходів, тротуарів, водойм. При цьому можливо встановлювати його на різних рівнях:

  • На рівні ґрунту;
  • На рівні близько 1 метра над грунтом (так звані стовпчики);
  • Над головою.

Розміщуючи освітлення на рівні ґрунту, варто використати його там, де є хвойні насадження чи інші рослини, здатні додатково розсівати світло. Інший варіант — навпаки, розміщувати на землі ефектні плафони, наприклад  вигляді куль або інших фігур.

У деяких випадах такі ліхтарі вмонтовують у доріжки та сходи. Та це треба закладати ще на етапі проєктування, тому не всі господарі, відчувши потребу в садовому освітленні, можуть використати цей варіант, якщо доріжки вже існують. Важливим елементом такого освітлення є антивандальне світлопроникне покриття, адже на такі світильники часто наступають ногами.

Стовпчики варто використовувати під розлогими деревами, де високі ліхтарі банально заплутаються у гілках. 

Стовпчики варто розміщувати групами, це значно виглядає стильніше.

Пам’ятайте, що освітлення біля алей та сходів має бути розміщено настільки густо, щоб неосвітлені клаптики доріжки були не більшими трьох метрів.

Декоративне освітлення

Найпростіший спосіб забезпечити декоративне освітлення — світлодіодні стрічки-гірлянди. Ними можна прикрасити дерева, альтанки, різноманітні фігури. Це простий спосіб влаштувати святковий декор.

Особливо гарно виглядає освітлення у водоймах, якщо світильники встановити під водою. Проміння від такого ліхтарика розсіюється більш-менш рівномірно, а водойма, фонтан чи водоспад виглядають привабливо й помітні в темряві. Це важливо для безпеки пересування.

Чи потрібне освітлення мешканцям саду

Ліхтарі приваблюють комах та можуть турбувати птахів, які оселяться в садку. Тому, якщо для вас важливі такі мешканці, варто подбати про те, щоб проміння було спрямоване саме туди, де воно приноситиме користь вам. Для цього варто застосовувати спрямовані прожектори або ліхтарі з дашками. Птахи, що мешкають на висоті, зможуть у такому випаду спокійно вити гнізда та виховувати пташенят. Важливим фактором спрямоване вниз проміння є й для перелітних птахів, які краще орієнтуються над затемненою територією. Втім, це зовсім інша історія.

Ми ж — інтернет-магазин Клуб Рослин — пропонуємо все для створення саду, який стане вашою гордістю. Звертайтеся до наших менеджерів і ви отримаєте всю інформацію про наявні елементи освітлення та можливості їх використання!

 

Залиште коментар