Карликові дерева в дизайні ландшафтів

 • 2019-05-30

Навіть на невеликій ділянці можна висадити повноцінний фруктовий сад. Не менш вишукано виглядають і карликові хвойні рослини декоративного призначення. Перевагами карликів сьогодні цікавляться як професіонали в дизайні ландшафтів, так і аматори садівництва. Здебільшого це невибагливі культури, які потребують мінімального догляду. Порівняно з рослинами з інтенсивним темпом росту, карлики ростуть значно повільніше, але з перших років життя мають привабливий вигляд.

Карликові плодові дерева

Карликові фруктові дерева приваблюють садівників тим, що їх можна вирощувати навіть в контейнерах. Сьогодні існує багато сортів таких культур, представлених в різних видах. Найбільшої популярності отримали карликові підщепи яблуні – такі дерева доречні в будь-якому саду. Серед популярних сортів яблунь-карликів можна назвати такі:

 1. «Мелба» – дерево, яке починає плодоносити вже на 3 рік після висадки. Урожай дозріває в кінці липня. Яблука мають середні розміри та смак, який нагадує карамель.
 2. Яблуня «Цукеркова» – саджанці карликових яблунь селекції І. Мічуріна. Плодоносить, починаючи з 4 року життя. Плоди мають середні розміри та соковиту, щільну м’якоть.
 3. Яблуня сорту «Дивна» – цікава рослина з акуратною кроною та високою урожайністю. Одне дерево здатне дати близько 75 кілограмів смачних плодів, які мають вагу до 140 грамів. Яблука мають оригінальне жовте забарвлення і характеризуються наявністю червоного рум’янцю.
 4. Яблуня «Осіння смугаста» – сорт, який відрізняється відмінним зберіганням плодів впродовж тривалого періоду.
 5. «Приземлена» – карликова яблуня з високою урожайністю, може давати урожай до 130 кілограмів з одного дерева.
 6. «Соколівське» – карликові яблуні, які відрізняються пізнім дозріванням плодів. Зріле дерево дає плоди вагою до 200 грамів. Яблука мають зеленувато-жовте забарвлення.

Щоб оформити бездоганний карликовий сад, слід обов’язково купити струнку вишеньку. Карликова вишня має акуратну стильну крону і прекрасно виглядає на фоні будь-якого ландшафту. Серед сортів подібних рослин можна назвати такі:

 1. «Антрацитова» – рослина, яка формується у вигляді кущів. Виростає до висоти близько 2 метрів. Потребує регулярної стрижки та формування крони. Морозостійкість сорту невисока, тому на зиму така вишня потребує укриття. Особливої декоративності набуває з дозріванням майже чорних ягід.
 2. «Бистринка» – культура, яка має невелику висоту пи високій урожайності. З одного дерева можна отримати близько 20 кілограмів ягід. Плоди дуже красиві, мають овальну форму та темно-червоний колір.
 3. «Молодіжна» – вишня, що має акуратну крону округлої форми. Ягоди представлені в овальній формі та темно-бордовому кольорі.
 4. «Гном» – сорт, який відрізняється від собі подібних відносно великими ягодами, які можуть мати вагу до 5 грамів. Плоди темно-бордові, овальні.

Обираючи саджанці карликових плодових дерев слід звернути увагу на сливи – вони представлені цікавими сортами з високою декоративністю. Серед сортів важливо назвати «Блю Фрі», «Чикагську», «Президент».

Не варто забувати і про низькорослі груші – вони додадуть особливого шарму саду. Популярні сорти – «Гранд Чемпіон», «Велес», «Парижанка».

Карликові декоративні дерева

Карликові рослини ідеально підходять для невеликих дачних ділянок, де простір обмежений. Адже недостатня кількість місця – це ще не причина відмовитися від оригінальних насаджень. Пропонуємо висадити кілька дерев з нижче перелічених сортів.

 1. Береза бородавчата «Gracilis» – рослина, яка має ажурну крону та ніжно пониклі донизу гілки. Ідеально виглядатиме в невеликому саду, біля штучних водойм, а також – поряд з терасами та патіо. Це дерево навіть у віці 20 років має близько 5 метрів у висоту.
 2. Клен псевдо платиновий «Esk Sunset» – оригінальне деревце з кроною круглої форми. Має цікаве забарвлення листя – воно може бути представлене в жовтому, кремовому чи рожевому відтінках. По поверхні листків розкидані оригінальні плями. Нижня частина листків – пурпурна.
 3. Бук лісовий «Purpurea Pendula» – стильне деревце з плакучою кроною, яка формується у вигляді парасольки. Особливої декоративності отримує з появою листя яскраво-червоного кольору.
 4. Горобина звичайна «Pendula» – рослина, висота якої залежить від місця щеплення. Має звисаючі, криві гілки. Декоративна як в період цвітіння, так і під час дозрівання плодів. Восени листя забарвлюється в відтінки жовтого або помаранчевого кольору.

Карликові хвойні дерева

Серед карликових хвойників на присадибній ділянці можна висадити «класичні» сорти гірської сосни – «Мопс», «Гном», «Хампі», «Офір». Цікаво, що сьогодні кількість сортів цієї культури невпинно зростає. Серед порівняно нових видів цієї рослини можна виділити «Фруктату» з великою кількістю дрібних шишечок та «Ліліпут» – сорт, який має коротенькі голочки. Сосна сорту «Нерост» росте у вигляді приплюснутої перепічки, а «Якобсен» чимось нагадує бонсай. Якщо садівник бажає висадити саджанці сосни у формі блакитної кулі, то тут незамінною буде культура під назвою «Bennett Compact». А от «Globosa Viridis» має густу темно-зелену крону.

Дуже популярні в колах дизайнерів ландшафтів карликові форми ялини звичайної – «Little Gem», «Pygmaea», «Minima», «Zajecice» та інші. Крім того, радимо звернути увагу на карликові сорти ялиці – в їх переліку присутні безцінні за своєю декоративністю рослини: «Pinocchio», «Kristalkugel», «Nana», «Tundra». Карликові тсуги також відмінно доповнюють ландшафт – сорти «Minuta», «Essex», «Popeleski Dwarf», «Microphylla» та інші мають високі декоративні якості.

Як бачимо, карликові дерева в ландшафтному дизайні посідають гідне місце. Вони допомагають створити унікальні композиційні рішення і радують своїм виглядом навіть найвибагливіших естетів.

Залиште коментар