Казкові маршрути Львівським Опіллям

  • 2024-06-18

Казковий маршрут вихідного дня №1

 

Старовинна дерев’яна церква пресв. Трійці на Сихові, побудована 1600 р. (за останніми даними, знайденими в архівах Кракова).

Головний вхід розташований з півночі. Особливість – надзвичайно низькі вхідні двері, висота яких становить близько півтора метри. Тому людям, високим на зріст, щоб потрапити всередину, слід зігнутися мало не вдвічі.

Найцікавіше - в інтер`єрі, там можна побачити оригінальний стінопис з 1683 року.

 

Звенигород – забута княжа столиця. Історико-культурний заповідник Древній Звенигород. пл. Звенигородська, 1, с. Звенигород, Давидівська ОТГ

У середньовіччі там було одне з найбільших міст західної України – столиця Звенигородського князівства. Перша літописна згадка про нього датується 1086 роком, що робить його майже на 200 років старшим за Львів. У першій половині XII ст. це столиця Звенигородського князівства.

 

Старосільський замок - одна з найбільших твердинь Галичини, займає площу 5 га. Незважаючи на занедбаний стан, фортеця дотепер вражає своїми масштабами та величчю. Доступ вільний.

 

Казкові Поля – саме у нас пропонуємо завершити цю подорож, милуючись заходом сонця на полі лаванди чи гортензій.

 

Графік роботи: 15 червня - 15 вересня 2024 року

Працюємо щодня з 10:00 до 20:00 год

Вхідні квитки: 150 грн - звичайний, 100 грн – пільговий.

Локація: Львівська область. с. Стрілки, Бібрська ОТГ.

Казковий маршрут вихідного дня №2

 

Ви звісно можете їх міксувати, чи за день проїхати два маршрути – це вже залежатиме від вас. І ми пропонуємо розпочати подорож з містечка Глиняни, яке сьогодні більше нагадує село, а дорога тут не найкраща, але тут маємо просто фантастичний Музей ткацтва та килимарства з 5-ма залами. А які тут екскурсоводи! Ви ще довго відчуватимете післясмак цієї поїздки.

Ще з 1890-х років у Глинянах почали ткати килими. Перші були зроблені за зразками східних килимів з притаманним для них орнаментом. «Ткацьке товариство» успішно розвивалося, килими отримували на виставках відзнаки, а у 1902 і 1913 роках Глиняни і, зокрема, фабрику відвідав Митрополит Андрей Шептицький.

Є килими, які рятували життя, а є й ті, які занапастили.

Зауважимо, екскурсію у вихідні краще замовляти наперед телефоном.

Але це не все, варто також заїхати до старовинної дерев’яної церкви Успіння Пресвятої Богородиці, на подвір’ї якої є братська могила останків загиблих учасників УПА зі всієї околиці.

Лише за 150 м від церкви ви можете поглянути і на костел Святого Духа.

Неподалік, на будівлі Глинянської міської ради, є пам’ятна дошка Левку Лук’яненку - так, саме тут він певний час працював.

 

Костел у Вижнянах - просто чудова споруда, а якщо вам вдасться потрапити всередину, то ви побачите дуже красиві розписи.

Перша згадка про село датується 1397 роком, а в 1720 році Вижняни навіть отримали Магдебурзьке право, проте повноцінним містом так і не стали. Колись село мало досить вигідне географічне розташування, оскільки тут перетиналися торговельні шляхи, які вели в Глиняни та Перемишляни.

 

Солова. Здавалось би, що тут цікавого, але тут народився Микола Лемик. Саме його постріл в радянського консула Майлова був в обороні мільйонів, яких радянська влада нищила штучним голодом.

На це село ви виїдете, коли з Вижнян заїдете в Куровичі, і поїдете не на Львів, а прямо, і дорогою побачите пам’ятний знак Миколі Лемику.

А далі, трохи чудових краєвидів, і...

 

Казкові Поля – саме у нас пропонуємо завершити цю подорож, милуючись заходом сонця на полі лаванди чи гортензій.

 

Далі пропонуємо вам зворотній казковий маршрут під номером 3, і цього разу запрошуємо розпочати з відвідин лавандового поля та поля гортензій.

Казковий маршрут вихідного дня №3

 

Казкові Поля вранці, коли ще сонце низько і панує прохолода - гарний початок для. А ранкова кава з лавандовим тістечком надасть тонусу на весь день.

 

Свірзький замок. Його ви побачите ще з дороги, і саме звідти найкращий ракурс: замок на пагорбі, який оточений ставом, і звичайно його славнозвісний міст, який колись був розвідним.

Свірзький замок є гарним зразком палацової архітектури. Під час Першої світової війни замок Свірж потрапив у центр активних бойових дій, внаслідок чого простояв в руїнах більше 30 років. І тільки в 1975 році почалася реставрація замку. Грифон на фасаді споруди має химерний вигляд, однак всередині все куди цікавіше: в замку вціліли оздоблений камін, бійниці та велетенська криниця в центрі двору. В парку, розташованому недалеко від замку, зберігся костел Святої Трійці та Успіння Пресвятої Богородиці. Від замку Свірж до костелу колись вів підземний хід, який зараз завалений. Цю частину ходу можна побачити з рову, який оточує замок.

На екскурсію в замок краще записатись заздалегідь телефоном.

 

Гостинний двір в с. Коросно. Відпочинковий комплекс з озером та комфортними номерами поблизу соснового лісу.

Біленький пісок пляжу, риболовля, затишні альтанки в тіні хвойних дерев - це гарне завершення насиченого дня.

Казковий маршрут вихідного дня №4

 

Запрошуємо розпочати день із Свято-Успенська Унівська Лавра, що навіть у найважчі часи була духовною твердинею регіону. З усіх усюд сюди прямували люди на прощу на Першу Пречисту, але насправді відчути це чудове місце можна у звичайну неділю, коли небагато людей.

Перша писемна згадка про Унів датується 1395 р., коли польський король Владислав ІІ Ягайло видав одну зі своїх грамот, перебуваючи у Глинянах, неподалік «загальновідомого монастиря в Уневі». Є підстави вважати, що монастир існував вже в ХІІІ ст.

Впродовж 1606 р. в Уневі мешкав знаний український полеміст Іван Вишенський, який написав тут «Послання до стариці Домінікії». Починаючи з 1648 р. при монастирі діяла вже власна друкарня, де надруковано низку відомих стародруків.

Міжвоєнний період в історії Унева характеризується неабияким піднесенням українського національного руху, що пов’язано з діяльністю осередків «Просвіти» і «Сокола».

А скільки є переказів про цілющу воду з Унева, тому точно варто набрати її в дорогу, вона ще й дуже смачна.

 

А далі можна заїхати в гості до галицьких німців. Звідки вони тут і чим займались, як вживалися з місцевим людом, куди ж вони зникли - про все це вам розкажуть На Унтервалю / In Unterwalden. Музей та культурний центр

Наприкінці XVIII століття під час німецько-австрійської колонізації неподалік українського села Підгайчики заснували німецькі колонію Унтервальден. Тут можна побачити вуличну експозицію, послухати аудіогіди українською, англійською і німецькою мовами.

А також створити власну листівку на пам’ять, позначити на мапі, звідки ви завітали. Екскурсію варто замовити телефоном заздалегідь.

 

А далі, ви вже знаєте... Казкові Поля – саме у нас пропонуємо завершити цю подорож, посмакувати морозивом чи випити лавандове лате та зробити атмосферні фото в лаванді, бо що може бути краще, ніж м'яке сонячне світло, що падає на насичений фіолетовий лан лаванди.

Казковий маршрут вихідного дня №5

 

Бібрка – одне з найдавніших і водночас найменших міст України. Це містечко відоме не всім, але воно старіше, ніж Львів (1211 рік).

Тут мисливці з княжого Звенигорода полювали на бобрів – так і постало перше поселення. Скульптура бобрів зустрічає гостей на трасі з півдня, а також в центрі міста на фонтані. Навіть такий благодійний аукціон проводили у Бібрці "Свято Бобра".

 

Будинок Сокола і кімната бургомістра СОКІЛ / SOKIL

У 1906 році в Бібрці почали будувати два історичні будинки – повітову лікарню та будинок “Сокола”. Кімната бургомістра – це історичне приміщення, їй відвели музейно-представницьку функцію. Тут стоїть відреставрований письмовий стіл, креденс та інші ретро меблі, збірка книг, карт, виставка давніх бібрецьких світлин і портрети історичних постатей.

Без екскурсії тут не обійтися, тому краще замовити її на сторінці Сокола.

 

Костел св. Миколая та Анни

На місці, де збудовано храм, віддавна вирувало життя. У 80-х рр. ХХ ст. під час археологічних досліджень у м. Бібрці було знайдено археологічний культурний шар Х ст., що дозволяє говорити про оборонне Бібрецьке городище на місці, де зараз розташований костел св. Миколая з дзвіницею, нова каплиця та аптека.

Церква Покрову Пресвятої Богородиці в Бібрці є четвертою за всю історію існування греко-католицьких церков в цьому місті. Перша Бібрська церква, освячена на честь Івана Хрестителя, була збудована ще у 1256 році. До цього часу історичні записи говорять про дерев'яну церкву, датовану 1211 роком, яка діяла при жіночому монастирі.

Сучасна церква збудована лише впродовж року, будівництво розпочали 1905-го, за проектом Василя Нагірного. Власне, за його проектами в Галичині збудували майже 200 храмів, і його авторський стиль легко впізнати, окрім вишуканих і неповторних форм його проекти були відносно недорогими, що було критично важливо для його сучасників. Надзвичайно потужна особистість і засновник багатьох промислових товариств, як от: "Сокіл", "Дністер" чи "Народна Гостинниця".

Також варто відвідати ратушу зі старовинною фрескою «Аптекарі», каплицю дідичів Чайковських на міському цвинтарі, та руїни синагоги.

 

Узвар Сімейна Ресторація. Бо хіба можна пізнати край, якщо не спробуєш його кухні?

Саме тут можна скуштувати рогалики, які випікав місцевий пекар поч. XX ст. Леон Урбанський, – з маком, гарбузом та ягідною начинкою. До них подають особливий чай.

«Коли вже п’ю чай, то не китайський, а наш краєвий: з молодих листків ожин або суниць», – писала Уляна Кравченко в «Записках учительки». Обов’язково прочитайте про Уляну Кравченко, яка з простої вчительки виросла в письменницю-модерністку.

І вже традиційно – Казкові Поля.

Казковий маршрут вихідного дня №6

 

Запрошуємо помилуватись скелями з пісковика, які також є дуже привабливим фотофоном.

«Кам’яна стіна» є частиною скельних відслонень, що простягаються з північного боку від автодороги між селами Кимир і Ушковичі. Загальна довжина відслонень – близько 700 м.

Довжина «Кам’яної стіни» складає 160 м. Це суцільний кам’яний уступ висотою до 25–28 м відкладів опільської світи баденію. Масив гірських порід розділений на блоки більших і менших розмірів.

Тріщини розширюються і заповнюються піщаносуглинистим матеріалом, обвалюються або сповзають. Найбільша брила у підніжжі уступу має розміри 5×2,5×3 м. Висота скельної стінки становить 18-20 м.

Стіна у відкритому доступі, єдине, завжди варто пам’ятати про безпеку.

 

PARK3020 — публічний парк сучасної української скульптури, відкритий 2020 року в селі Стрілки.

Назва 3020 — це назва 3020 року, що символізує творчий посил на тисячоліття. Творці парку прагнуть, щоб майбутнє покоління оцінило: що ми робили, як ми жили, за що хвилювались, за що переживали, які були емоції, і як це передавали через скульптуру.

В парку презентують роботи сучасних українських митців із каменю, металу, бетону і граніту. Квитки потрібно замовляти заздалегідь на сайті парку, відвідати можна не лише з групою, але й індивідуально.

 

А після знайомства з сучасним мистецтвом, запрошуємо на Казкові Поля – в нас цвітуть троянди, лаванда і гортензії. Працює кафе. А в магазинчику можна придбати на згадку сувенір з лавандою.

Казковий маршрут вихідного дня №7

 

Сподіваємось, що погода нас не підведе, довгостроковий прогноз обнадійливий. Казкові Поля – пропонуємо цього разу розпочати від нас, з ранкової кави на лавандовому полі.

Потім не забути зазирнути в наш магазинчик і придбати на згадку сувенір з лавандою, або мармуляду з пелюстків троянди чи ягідне вино. Хочете дізнатись, де виготовлять такі крафтові смаколики, яких багато в нашій крамничці? Тоді вам треба побувати у Життя в малині, де під брендом Галицька Сорока вам розкажуть і покажуть багато цікавого.

Сімейне підприємство Юлії та Ореста Дейнек виробляє оригінальні плодово-ягідні вина та варення, зокрема унікальне варення з пелюсток чайної троянди. Завжди довго обираєте подарунки? Тут багато гарних ідей, наприклад: вино "Для друга", "Малинова сльозу" чи " Малин Руж".

А далі - це вже на скільки вас вистачить.

 

Музей "П’ятничанська вежа". Музей відкрито у відтвореній пам’ятці архітектури сер. ХV ст. – оборонному дворі родини Внучків, перша писемна згадка про який датується 1454 р.

Оборонний двір розташований на схилі гори у західній частині с. П’ятничани і є характерним укріпленням мисового типу. Вежа була одним з елементів оборонного комплексу, який виник при історичному шляху Галич-Холм. Імовірно, що це мав бути пограничний сторожовий замок, цілий ряд яких відомий в системі оборони Холма.

18 травня 1995 року П'ятничанську вежу відкрито як музей. Експозиція музею розташована на другому та третьому ярусах кам’яної надбрамної вежі. На пам’ятці відновлено звідний міст, який піднімається за принципом противаги. В експозиції представлений проект відтворення звідного моста, подається хід реставраційних робіт на пам’ятці (у фотографіях).

Робочий час: Субота - Неділя, 11:00 - 18:00

 

Вілла Рея - таку незвичну назву має чудовий, але занедбаний маєток в с. Приозерному.

Двоповерховий з величезними підвалами, де ще 2005 року був ліфт, яким страви з кухні подавали на гору. З фантастичними сходами і мозаїкою на підлозі в холі.

Ну от, коли після ІІ світової і перебування там німецьких та радянських військ, які добряче пограбували віллу та понищили інтер'єри, визволителі поселили в маєтку свиней, щоб довершили справу.

Зате, перейменували село Псари в Приозерне, бо некрасиво, а біля кожного села таки мусить бути сяке-таке озеро чи бодай ставок.

А з новим власником і взагалі незрозуміла ситуація.

Доступ вільний, є дві брами через які можна потрапити і стежка, яка колись була розкішною алеєю.

Можна далі на   Рогатин і   Галич, чи залишимо їх до наступних вихідних?

Казковий маршрут вихідного дня №8

 

Рогатин. Місто датується 1184 роком, коли поселення входило до Галицько-Волинського князівства. У 1366 році Рогатин згадується як фортеця.

Церква Зішестя Святого Духа – музейна пам’ятка дерев’яної архітектури і живопису ХVІ-ХІХ ст. Це одна з найстаріших дерев’яних церков в Україні, об’єкт світової спадщини ЮНЕСКО.

Кажуть, що саме в цій церкві правив батько Роксолани – рогатинський священик Гаврило Лісовський – і з неї молоду попівну і викрали татари. Також варто глянути і на пам’ятник Роксоляні, який знайдете на центральній площі міста.

 

Церква Різдва Пресвятої Богородиці ХІІ-ХІV ст. – одна з найстаріших культових споруд, що майже повністю збереглася з часів Галицького князівства.

Костел Святої Анни побудований у 1666 році на місці більш старого, дерев’яного. Розміри споруди вражаючі: висота храму – 42 метри, ширина – 34, довжина – 47. Товщина стін сягає від 1,5 до 2,5 метрів. Таких розмірів і моці костелу надали свідомо. У часи, коли він будувався, багато культових споруд носили оборонний характер. Колись при костелі Святої Анни існував монастир для польок, монашки-шарітки організували лікарню і притулок для сиріт. Лінії храму строгі та стримані, на вежі, як і в давнину, годинник відраховує час.

 

Чортова гора (с. Пуків). За 4-5 км від Рогатина, по дорозі на Бережани, біля траси у с. Пуків, виростає висока гора – Чортова (350 м над рівнем моря). Завдяки активній підтримці митрополита Андрея Шептицького ця унікальна ділянка, де росте степова реліктова рослинність, була виділена на землях церкви як природний заповідник. У 1935 році місцевий парох о. Феодосій Кудрик виявив ділянку з цікавими рослинами. Згодом науковці-ботаніки підтвердили її унікальність, і за згоди та підтримки митрополита Андрея місце оформили як заповідник «Чортова гора». На вершині видніються залишки городища сакрального типу: символічний вал із внутрішнім ровом, капище, ями та заглиблення від споруд.

 

Храм-лицар з Чесників. Михайлівська церква. Складно навіть повірити, що збереглась така краса.

Деякі дослідники датують початок її будівництва ХIV-ХVI ст. Вона є тридільною, з прямокутною навою і бабинцем, з п’ятистінним коротким вівтарем. Храм перекритий трьома напівсферичними куполами без барабанів, але з світловими ліхтариками (висота до них 10 метрів). Бокові приміщення покриті скатним гонтовим дахом. У ХІХ ст. на північному та південному фасадах звели величезні контрфорси, що тільки прикрасило церкву.

 

Опільські олії з Чесник - тут можна замовити екскурсію в храмі та дегустацію свіжих крафтових олій з домашнім хлібом.

 

Казкові Поля – поля лаванди та гортензій.

Працюємо щодня з 10:00 до 20:00, але можна в нас зустріти сонце або його провести на захід.

Вхідні квитки: 150 грн - звичайний, 100 грн - пільговий

Локація: Львівська область. с. Стрілки, Бібрська ОТГ.

 

Які цікаві локації поблизу ми пропустили, і нам точно варто їх додати?

Залиште коментар