Клематіс - народний улюбленець серед квітучих рослин-ліан

 • 2016-04-25

Серед квітучих рослин-ліан клематис можна назвати справді народним улюбленцем: у багатьох садах і подвір'ях України росте, радуючи око пишним цвітінням з весни до осені, ломонос (так клематіс називають у народі). Люблять його за великі квіти, тривале цвітіння, яскравий окрас кольорової палітри з багатьма відтінками: білого, ніжно-блакитного і рожевого до темних, «глибоких» варіацій пурпурного, лілового, синього і фіолетового. Клематис вражає різноманітністю сортів, формою (ліана, чагарник, трав'янистий багаторічник), зростом (є малятка 8 см і гіганти 12 м), ароматом і будовою квіток (прості, напівмахрові і махрові).

Батьківщиною Clematis, що об'єднує в собі 265 видів і близько 2000 сортів, є Східна Азія, природне середовище проживання - степи, ліси, береги річок, ущелини. На європейському континенті клематис з'явився в 15 столітті, але тільки в 19 зумів завоювати симпатії квітникарів-селекціонерів. Справжньою сенсацією стала поява на європейській виставці в 1860 році першого клематиса-гібрида з великими квітками, виведеного англійським вченим Жакманом (його ім'ям названо весь вид великоквіткових клематисів). Серйозні селекційні роботи з культивування клематісів стали проводитися лише в середині 20 століття, і в результаті копіткої праці з'явилися сотні дивовижних за красою нових сортів і форм цієї рослини.

У величезній «сім'ї» Clematis панують кущові ліани з довгими пагонами (3 - 5 м) і красивими простими (4 - 8 пелюсток) або махровими (до 70 пелюсток) дивовижними квітками: центр клематиса нагадує «павучка» з великою кількістю підібраних «лапок»-тичинок різного забарвлення. Це надає квітці особливу родзинку, так як віночок зазвичай контрастний за кольором. Квітки у багатьох сортів не мають запаху, але деякі елітні гібридні клематиси виділяють тонкий аромат з нотками мигдалю, жасмину або примули. Восени клематиси покриваються плодами-сім'янками з «клювиком», зібраними в декоративні атласні голівки.

Клематиси діляться на дві великі групи: великоквіткові гібридні і дрібноквіткові (дикорослі). Визнаними садовими фаворитами вважаються клематіси з діаметром квітки 5 - 15 см, але у дрібноквіткових (розмір квітки менше 5 см) є свій незаперечний «козир»: невибагливість, витривалість, витонченість, легкість розмноження. Квітнуть вони від 2 тижнів до 3 місяців, виділяючись пишною шапкою-сферою квіток, схожих на дзвіночки або на зірочки. Великоквіткові клематиси при правильному догляді цвітуть з весни до осені: залежно від сорту є сорти раннього і пізнього цвітіння, але особливим «авторитетом» користуються повторно квітучі (червень-липень і серпень-вересень).

Щоб клематис довго радував рясним яскравим цвітінням, добре ріс і розвивався, йому необхідно надати гідні умови проживання та забезпечити правильний догляд.

Характерні особливості догляду за клематисом

 • місце посадки повинно бути сонячним, захищеним від вітру і протягів;
 • грунт пухкий, родючий, добре дренований, без застою вологи;
 • при посадці рослину потрібно правильно закріпити на опорі;
 • регулярний полив раз на тиждень, при сильній спеці - кілька разів;
 • постійне розпушування грунту і видалення бур'янів;
 • оновлення шару мульчі (захист грунту від перегріву);
 • підгодівля органічними добривами весь вегетаційний період 2 рази на місяць.

Восени клематиси знімають з опор, зрізають пагони і готують до зими: кущі пригинають до землі, загортають лапником, листям і закривають плівкою. Клематиси відмінно переносять морози (до - 40 гр.). Проте головний ворог клематисів взимку - волога, тому треба докласти максимум зусиль для забезпечення сухості рослин взимку і ранньою весною.

Особливу увагу слід приділити правильній обрізці - тривалість життя клематисів, їх декоративність і терміни цвітіння безпосередньо залежать від цієї «операції»:

 • перший раз пагони вкорочують (прищипують) при посадці;
 • для більш тривалого цвітіння частину пагонів зрізають навесні;
 • влітку проводиться обов'язкова регулююча і спрямовуюча обрізка;
 • восени перед укриттям на зиму вкорочується або повністю обрізається надземна частина пагонів (залежно від сорту клематиса).

Виконуючи ці нехитрі правила догляду, ви досягнете вражаючого результату: клематис вдячно відгукнеться швидким зростанням, прекрасним здоров'ям і тривалим рясним цвітінням, радуючи вас довгі роки.

Серед сотень видів і сортів клематиса «пальма першості» за красою та популярністю належить великоквітковим гібридним повторно квітучим клематисам.

Кращі декоративні сорти клематісу

1. Клематис Debutant (Дебютант, висота 2 - 2,5 м). Сорт для любителів «родзинки»: у Дебютанта великі (12 - 16 см) квітки з напрочуд гарним забарвленням пелюсток. Світло-рожеві або блідо-бузкові пелюстки розділені по центру яскравою кармінно-рожевою смужкою, тичинки, зібрані в пурпурно- коричневий пучок, ефектно виділяються на тлі повністю розкритої квітки. Клематис Дебютант (Debutante) підійде для прикраси огорож, альтанок, пергол, стін. Опору йому можуть замінити дерева і чагарники.

2. Клематис Guernsey Cream (Гензі Крим, висота до 2 м). Ця ліана - новинка, виведена в 1989 році, привертає увагу витонченими чарівними кремово-жовтими квітками (6 - 12 см) правильної круглої форми з загнутими всередину кінчиками пелюсток. Віночок густих яскраво-жовтих тичинок гармонійно доповнює ніжний образ клематиса. Клематис Гензі Крим (Guernsey Cream) відноситься до ранньоквітучих клематісів з великими квітами.

3. Клематис Girenas (Гіренас, висота 3 м). Відмітна особливість - дуже великі квіти до 16 см в діаметрі з пелюстками світло-рожевого кольору з малиново-червоною смужкою посередині, злегка розмитою по краях. Вінчають широко розкриту квітку зібрані «павуком» пурпурні тичинки на білих нитках. Клематис Гіренас (Girenas) використовується для вирощування у решіток, кілочків і інших садових опор.

4. Клематис Star of India (Зірка Індії, висота 3 - 4 м). «Візитна картка» індійської зірки - фіолетово-пурпурні пелюстки з поздовжньою червоною смужкою в центрі квітки і зібрані в компактний віночок блискучі кремово-бежеві тичинки. Ще одна перевага - рясне пишне цвітіння. Клематис Стар оф Індія (Star of India) цвіте рясно з червня по вересень, але квітки зав'язуються на висоті 1,5 - 3 м, тому особливо підходить для посадки у високих опор, огорож, на другому плані, на світлому фоні.

5. Клематис Stasik (Стасик). Невисока ліана (1,2 - 1,8 м) з бордово-пурпуровими квітками (9 - 12 см) глибокого винно-вишневого відтінку зі світлою смужкою посередині. Яскравий віночок, утворений контрастними за кольором тичинками з кремовими і пурпурно-червоними «ніжками», надає Стасику неповторну красу і оригінальність. Клематис Стасік (Stasik) цвіте в червні-серпні, а також менш рясно в липні-вересні.

6. Клематис Piily (Піілу). Виведена в Естонії в 1984 році невисока кущова ліана (1,5 - 2 м висоти) виділяється яскравими лілово-рожевими махровими квітками (10 - 12 см) з темно-рожевою смужкою посередині біля основи пелюсток і красивими помаранчевими тичинками, зібраними в мальовничий «сонячний »пучок. Клематис Пілу (Piilu) особливо гарний для використання в добре освітлених місцях, на невеликих ділянках і садах. 

7. Клематис Sanset (Сансет - Захід). Дуже ефектний сорт з пагонами 2 - 3 м і великими (14 - 16 см) «іскристими» квітками дивовижного сливово-червоного відтінку з фіолетовими смужками посередині, що нагадує кольори чудового заходу. Доповнює ефект заходу золотисто-жовтий віночок тичинок - як сонце, що ховається за горизонт. Клематис Сансет (Sunset) ідеально підійде для посадки біля стін, решіток, альтанок, огорож, здатний добре розростатися, піднімаючись по природних опорах, листяних і хвойних дерев і чагарниках, зможе створити затишну атмосферу на вашій присадибній ділянці.

8. Клематис The First Lady (Перша Леді). Ця прекрасна ліана виправдовує свою назву: чудовий американський сорт двоколірного світло-блакитно- фіолетового забарвлення пелюсток з ніжним сріблястим відливом і світло-пурпуровою потрійною смужкою посередині нікого не залишить байдужим. Великі квітки (17 - 20 см) з 6 - 8 хвилястими загостреними пелюстками нагадують казкові зірки, а темно-пурпурові тичинки на рожево-білих нитках доповнюють неперевершену красу квітки. Клематис Зе Ферст Леді (The First Lady) підійде для прикраси огорож, альтанок, пергол, стін.

9. Клематис Tudor (Тудор, висота 1 - 1,5 м). Один з нових компактних сортів з невеликими квітками (8 - 10 см) пастельних відтінків: бузкового, лілового, світло-фіолетового. На ніжному тлі пелюсток яскраво і ефектно виділяється пурпурна смужка по центру і темно-червоні тичинки на білих нитках. Краї гофрованих пелюсток сильно закручені вгору, що надає Тюдору особливий шарм. Клематиси Тудор (Tudor) можуть вирощувати як новачки, так і професіонали. 

10. Клематис Shirayukihime (Шіраюкіхіме, висота 2 - 2,5 м). Цей унікальний сорт клематісу, виведений в Японії, перекладається «білосніжний». Квіти великі (до 16 см), махрові, не властивого клематисам білого кольору, широко розкриті, з гармонійно доповнюючими їх сніжну білизну ніжно- жовтими віночками тичинок. Сорт Шіраюкіхіме (Shirayukihime) подобається багатьом садівникам за його невибагливість і несприйнятливість до захворювань. Цвітуть клематиси завжди рясно і довго, у два етапи.

11. Клематис Multi Blue (Мульти Блю, висота до 2 м). Унікальна особливість «блакитного малюка» - дивовижний окрас великих махрових квіток (12 - 15 см): посередині широко розкритих пелюсток насиченого лілово-блакитного або фіолетово-синього кольору затишно розташувався маленький «павучок» тичинок блакитно-пурпурного забарвлення. Клематис Мульти Блю (Multi Blue) підходить для вирощування у огорож, стін, альтанок, пергол, решіток та ін. Може дертися по натуральних опорах, наприклад невеликих хвойних або листяних деревах і кущах.

Необхідно відзначити, що названі декоративні сорти великоквіткових гібридних клематисів повторно квітучі (травень-червень, серпень-вересень), морозостійкі, люблять сонячне місце розташування з пухким родючим добре дренованим грунтом і, найголовніше, - гідний «їх королівських величностей» догляд.

Універсальність використання клематисів в ландшафтному дизайні

 • у вертикальному озелененні на компактних опорах: постаментах, колонах, обелісках, арках, решітках;
 • формування прекрасних живоплотів, бордюрів і ширм, які поділяють сад на функціональні зони;
 • для декорування парканів, стін будинків, альтанок, обрамлення входу і вікон;
 • низькорослі клематиси - відмінна прикраса альпійської гірки або рокарія;
 • використання як контейнерної культури на балконах, терасах, в альтанках і патіо.

Клематиси - прекрасні компаньйони: добре уживаються в міксбордерах з трояндами, півоніями і флоксами, з квітучими чагарниками (бузком, калиною, жимолостю) та величними хвойниками. Дуже незвично і ефектно, збагачуючи палітру саду, виглядають посаджені поруч сорти клематисів з квітками різного забарвлення.

Сподіваємося, що ця стаття допоможе вам і викличе бажання прикрасити садибу чудовими квітами клематиса.

Автор статті: Назарій Зінько,
директор "Клубу Рослин" 

Залиште коментар