Клематис - народний улюбленець серед квітучих рослин-ліан

Серед квітучих рослин-ліан клематис можна назвати справді народним улюбленцем: у багатьох садах і подвір'ях України росте, радуючи око пишним цвітінням з весни до осені, ломонос (так клематис називають у народі). Люблять його за великі квіти, тривале цвітіння, яскравий окрас кольорової палітри з багатьма відтінками: білого, ніжно-блакитного і рожевого до темних, «глибоких» варіацій пурпурного, лілового, синього і фіолетового. Клематис вражає різноманітністю сортів, формою (ліана, чагарник, трав'янистий багаторічник), зростом (є малятка 8 см і гіганти 12 м), ароматом і будовою квіток (прості, напівмахрові і махрові).

Батьківщиною Clematis, що об'єднує в собі 265 видів і близько 2000 сортів, є Східна Азія, природне середовище проживання - степи, ліси, береги річок, ущелини. На європейському континенті клематис з'явився в 15 столітті, але тільки в 19 зумів завоювати симпатії квітникарів-селекціонерів. Справжньою сенсацією стала поява на європейській виставці в 1860 році першого клематиса-гібрида з великими квітками, виведеного англійським вченим Жакманом (його ім'ям названо весь вид великоквіткових клематисів). Серйозні селекційні роботи з культивування клематисів стали проводитися лише в середині 20 століття, і в результаті копіткої праці з'явилися сотні дивовижних за красою нових сортів і форм цієї рослини.

У величезній «сім'ї» Clematis панують кущові ліани з довгими пагонами (3 - 5 м) і красивими простими (4 - 8 пелюсток) або махровими (до 70 пелюсток) дивовижними квітками: центр клематиса нагадує «павучка» з великою кількістю підібраних «лапок»-тичинок різного забарвлення. Це надає квітці особливу родзинку, так як віночок зазвичай контрастний за кольором. Квітки у багатьох сортів не мають запаху, але деякі елітні гібридні клематиси виділяють тонкий аромат з нотками мигдалю, жасмину або примули. Восени клематиси покриваються плодами-сім'янками з «клювиком», зібраними в декоративні атласні голівки.

Клематиси діляться на дві великі групи: великоквіткові гібридні і дрібноквіткові (дикорослі). Визнаними садовими фаворитами вважаються клематиси з діаметром квітки 5 - 15 см, але у дрібноквіткових (розмір квітки менше 5 см) є свій незаперечний «козир»: невибагливість, витривалість, витонченість, легкість розмноження. Квітнуть вони від 2 тижнів до 3 місяців, виділяючись пишною шапкою-сферою квіток, схожих на дзвіночки або на зірочки. Великоквіткові клематиси при правильному догляді цвітуть з весни до осені: залежно від сорту є сорти раннього і пізнього цвітіння, але особливим «авторитетом» користуються повторно квітучі (червень-липень і серпень-вересень).

Щоб клематис довго радував рясним яскравим цвітінням, добре ріс і розвивався, йому необхідно надати гідні умови проживання та забезпечити правильний догляд.

Характерні особливості догляду за клематисом:

 • місце посадки повинно бути сонячним, захищеним від вітру і протягів;
 • грунт пухкий, родючий, добре дренований, без застою вологи;
 • при посадці рослину потрібно правильно закріпити на опорі;
 • регулярний полив раз на тиждень, при сильній спеці - кілька разів;
 • постійне розпушування грунту і видалення бур'янів;
 • оновлення шару мульчі (захист грунту від перегріву);
 • підгодівля органічними добривами весь вегетаційний період 2 рази на місяць.

Восени клематиси знімають з опор, зрізають пагони і готують до зими: кущі пригинають до землі, загортають лапником, листям і закривають плівкою. Клематиси відмінно переносять морози (до - 40 гр.). Проте головний ворог клематисів взимку - волога, тому треба докласти максимум зусиль для забезпечення сухості рослин взимку і ранньою весною.

Особливу увагу слід приділити правильній обрізці - тривалість життя клематисів, їх декоративність і терміни цвітіння безпосередньо залежать від цієї «операції»:

 • перший раз пагони вкорочують (прищипують) при посадці;
 • для більш тривалого цвітіння частину пагонів зрізають навесні;
 • влітку проводиться обов'язкова регулююча і спрямовуюча обрізка;
 • восени перед укриттям на зиму вкорочується або повністю обрізається надземна частина пагонів (залежно від сорту клематиса).

Виконуючи ці нехитрі правила догляду, ви досягнете вражаючого результату: клематис вдячно відгукнеться швидким зростанням, прекрасним здоров'ям і тривалим рясним цвітінням, радуючи вас довгі роки.

Серед сотень видів і сортів клематиса «пальма першості» за красою та популярністю належить великоквітковим гібридним повторно квітучим клематисам.

Кращі декоративні сорти:

1. Клематис Debutant (Дебютант, висота 2 - 2,5 м). Сорт для любителів «родзинки»: у Дебютанта великі (12 - 16 см) квітки з напрочуд гарним забарвленням пелюсток. Світло-рожеві або блідо-бузкові пелюстки розділені по центру яскравою кармінно-рожевою смужкою, тичинки, зібрані в пурпурно- коричневий пучок, ефектно виділяються на тлі повністю розкритої квітки. Клематис Дебютант (Debutante) підійде для прикраси огорож, альтанок, пергол, стін. Опору йому можуть замінити дерева і чагарники.

2. Клематис Guernsey Cream (Гензі Крим, висота до 2 м). Ця ліана - новинка, виведена в 1989 році, привертає увагу витонченими чарівними кремово-жовтими квітками (6 - 12 см) правильної круглої форми з загнутими всередину кінчиками пелюсток. Віночок густих яскраво-жовтих тичинок гармонійно доповнює ніжний образ клематиса. Клематис Гензі Крим (Guernsey Cream) відноситься до ранньоквітучих клематісів з великими квітами.

3. Клематис Girenas (Гіренас, висота 3 м). Відмітна особливість - дуже великі квіти до 16 см в діаметрі з пелюстками світло-рожевого кольору з малиново-червоною смужкою посередині, злегка розмитою по краях. Вінчають широко розкриту квітку зібрані «павуком» пурпурні тичинки на білих нитках. Клематис Гіренас (Girenas) використовується для вирощування у решіток, кілочків і інших садових опор.

4. Клематис Star of India (Зірка Індії, висота 3 - 4 м). «Візитна картка» індійської зірки - фіолетово-пурпурні пелюстки з поздовжньою червоною смужкою в центрі квітки і зібрані в компактний віночок блискучі кремово-бежеві тичинки. Ще одна перевага - рясне пишне цвітіння. Клематис Стар оф Індія (Star of India) цвіте рясно з червня по вересень, але квітки зав'язуються на висоті 1,5 - 3 м, тому особливо підходить для посадки у високих опор, огорож, на другому плані, на світлому фоні.

5. Клематис Stasik (Стасик). Невисока ліана (1,2 - 1,8 м) з бордово-пурпуровими квітками (9 - 12 см) глибокого винно-вишневого відтінку зі світлою смужкою посередині. Яскравий віночок, утворений контрастними за кольором тичинками з кремовими і пурпурно-червоними «ніжками», надає Стасику неповторну красу і оригінальність. Клематис Стасік (Stasik) цвіте в червні-серпні, а також менш рясно в липні-вересні.

6. Клематис Piily (Піілу). Виведена в Естонії в 1984 році невисока кущова ліана (1,5 - 2 м висоти) виділяється яскравими лілово-рожевими махровими квітками (10 - 12 см) з темно-рожевою смужкою посередині біля основи пелюсток і красивими помаранчевими тичинками, зібраними в мальовничий «сонячний »пучок. Клематис Пілу (Piilu) особливо гарний для використання в добре освітлених місцях, на невеликих ділянках і садах. 

7. Клематис Sanset (Сансет - Захід). Дуже ефектний сорт з пагонами 2 - 3 м і великими (14 - 16 см) «іскристими» квітками дивовижного сливово-червоного відтінку з фіолетовими смужками посередині, що нагадує кольори чудового заходу. Доповнює ефект заходу золотисто-жовтий віночок тичинок - як сонце, що ховається за горизонт. Клематис Сансет (Sunset) ідеально підійде для посадки біля стін, решіток, альтанок, огорож, здатний добре розростатися, піднімаючись по природних опорах, листяних і хвойних дерев і чагарниках, зможе створити затишну атмосферу на вашій присадибній ділянці.

8. Клематис The First Lady (Перша Леді). Ця прекрасна ліана виправдовує свою назву: чудовий американський сорт двоколірного світло-блакитно- фіолетового забарвлення пелюсток з ніжним сріблястим відливом і світло-пурпуровою потрійною смужкою посередині нікого не залишить байдужим. Великі квітки (17 - 20 см) з 6 - 8 хвилястими загостреними пелюстками нагадують казкові зірки, а темно-пурпурові тичинки на рожево-білих нитках доповнюють неперевершену красу квітки. Клематис Зе Ферст Леді (The First Lady) підійде для прикраси огорож, альтанок, пергол, стін.

9. Клематис Tudor (Тудор, висота 1 - 1,5 м). Один з нових компактних сортів з невеликими квітками (8 - 10 см) пастельних відтінків: бузкового, лілового, світло-фіолетового. На ніжному тлі пелюсток яскраво і ефектно виділяється пурпурна смужка по центру і темно-червоні тичинки на білих нитках. Краї гофрованих пелюсток сильно закручені вгору, що надає Тюдору особливий шарм. Клематиси Тудор (Tudor) можуть вирощувати як новачки, так і професіонали. 

10. Клематис Shirayukihime (Шіраюкіхіме, висота 2 - 2,5 м). Цей унікальний сорт, виведений в Японії, перекладається «білосніжний». Квіти великі (до 16 см), махрові, не властивого клематисам білого кольору, широко розкриті, з гармонійно доповнюючими їх сніжну білизну ніжно- жовтими віночками тичинок. Сорт Шіраюкіхіме (Shirayukihime) подобається багатьом садівникам за його невибагливість і несприйнятливість до захворювань. Цвітуть клематиси завжди рясно і довго, у два етапи.

11. Клематис Multi Blue (Мульти Блю, висота до 2 м). Унікальна особливість «блакитного малюка» - дивовижний окрас великих махрових квіток (12 - 15 см): посередині широко розкритих пелюсток насиченого лілово-блакитного або фіолетово-синього кольору затишно розташувався маленький «павучок» тичинок блакитно-пурпурного забарвлення. Клематис Мульти Блю (Multi Blue) підходить для вирощування у огорож, стін, альтанок, пергол, решіток та ін. Може дертися по натуральних опорах, наприклад невеликих хвойних або листяних деревах і кущах.

Необхідно відзначити, що названі декоративні сорти великоквіткових гібридних клематисів повторно квітучі (травень-червень, серпень-вересень), морозостійкі, люблять сонячне місце розташування з пухким родючим добре дренованим грунтом і, найголовніше, - гідний «їх королівських величностей» догляд.

Універсальність використання клематисів в ландшафтному дизайні:

 • у вертикальному озелененні на компактних опорах: постаментах, колонах, обелісках, арках, решітках;
 • формування прекрасних живоплотів, бордюрів і ширм, які поділяють сад на функціональні зони;
 • для декорування парканів, стін будинків, альтанок, обрамлення входу і вікон;
 • низькорослі клематиси - відмінна прикраса альпійської гірки або рокарія;
 • використання як контейнерної культури на балконах, терасах, в альтанках і патіо.

Клематиси - прекрасні компаньйони: добре уживаються в міксбордерах з трояндами, півоніями і флоксами, з квітучими чагарниками (бузком, калиною, жимолостю) та величними хвойниками. Дуже незвично і ефектно, збагачуючи палітру саду, виглядають посаджені поруч сорти клематисів з квітками різного забарвлення.

Сподіваємося, що ця стаття допоможе вам і викличе бажання прикрасити садибу чудовими квітами клематиса.

Автор статті: Назарій Зінько,
директор "Клубу Рослин" 

 • Дата публікації: 25.04.2016


Відгуки користувачів про

0 Коментарів
Новини, Статті, Огляди, Поради Показати всі новини, статті, огляди, поради
Кембрик для підв'язування рослин Agrario: швидко, надійно, зручно

Щоб не витрачати багато часу на підв'язування і захистити рослину від пошкоджень, рекомендуємо купити якісний кембрик Agrario для підв'язування рослин від надійного українського виробника ...

Електричні обприскувачі Stocker: більше роботи, менше втоми

Щоб виконувати садову рутину швидко та отримувати задоволення від виконаної роботи, а не біль у м'язах, рекомендуємо купити електричні обприскувачі італійської компанії Stocker ...

Рандеву у Клубі: Літо 2021. Семінар для ландшафтних дизайнерів 20-22 серпня

Клуб Рослин продовжує серію Рандеву та запрошує колег провести три спекотні літні дні в колі друзів та однодумців! Чекаємо на Вас 20-22 серпня ...

Пік цвітіння лаванди на «Казкових Полях» поблизу Львова

Розпочався пік цвітіння лавандового поля на «Казкових Полях». Цей короткий період зазвичай триває два тижні. Зараз масово цвіте лаванда Platinum Nico, а сорт Hidcote Blue вже завершує цвітіння ...