Мій ARSенал садових інструментів

  • 2015-09-03

Вже двадцять п'ять років, як я садівник. І мені це подобається. Спілкування з деревами плавно, для мене, переросло в спілкування з колегами: садівниками, садівниками, лісівниками, ландшафтними дизайнерами, селекціонерами, господарями розплідників. І що характерно, якщо це спілкування триває більше п'ятнадцяти хвилин, розмова обов'язково зайде про те, чим працюємо, тобто про інструмент.

У минулі часи вибір садових інструментів був вельми нешироким. 5-6 моделей схвалених ГОСТом секаторів, 3-4 моделі сучкорізів і кущорізів, 2-3 моделі садових пил, садові ножі зі сталі У9. Всім цим можна було працювати тільки після доведень-переробок, тому дуже цінувався «самопал» - інструменти зроблені умільцями на замовлення.

Покоління фахівців, які прийшли в «зелену індустрію», на початку третього тисячоліття вважали вже «Рако», «Гардена» і «Фіскарc» (найбільш рекламоактивні фірми того часу) верхом досконалості, хоча, досі, на кожній виставці, вже в сотнях варіацій чую «Легенду про дідусевий секатор» (статтю з такою назвою шукайте в інтернеті, я обов'язково її допишу)! Загальний сенс легенди в тому, що «нині секатори вже не ті. Ось у мого дідуся був секатор ... ».

Час іде і тепер уже нове покоління садівників, може з повною підставою сказати, що: нині «Гардена» і «Фіскарc»вже не ті. У результаті перенесення виробництв з Німеччини та Фінляндії у Самі Знаєте Куди (англомовне загальноприйняте скорочення - PRC) споживчі властивості садових інструментів цих фірм перестали бути адекватні цінам, за якими у нас їх можна купити. Зате на наш ринок вийшли справжні гранди садової індустрії, репутація яких створювалася і підтримується століттями і десятиліттями бездоганної роботи. Їх визнають і цінують у всіх країнах, де ростуть дерева. Насамперед, це ТМ: «Фелко», «Тіна», «Бахо», «Самурай», «Льове» «Сілки».

Одночасно із загальновизнаними лідерами, своє місце на нашому ринку шукають і знаходять, десятки фірм, що не мають власного виробництва і не розробляють свої моделі садових інструментів. Вони орієнтуються, в основному, на садівників любителів і замовляють свою продукцію там, де простіше і дешевше це зробити. Найчастіше виявляється, що простіше і дешевше на Тайвані або Самі Знаєте Де (англомовне загальноприйняте скорочення - PRC). Причому, фірми, що піклуються про репутацію своєї ТМ, замовляють інструменти на Тайвані ...

У Європі група лідируючих виробників, дійсно професійних садових інструментів, склалася вже давно і змін у ній не очікується. Всі представлені бренди і всі відомі моделі інструментів цих брендів я протестував на виставках і в представництвах фірм. Американські і японські виробники у нас менш активні. Ось чому, коли на інтернет-форумі присвяченому садовим пилам і секатором, я прочитав захоплені відгуки про інструменти японської фірми "АРС Corp.", то став їх шукати для того, щоб сформувати власну думку.

Давно помітив, що всі мої «яскраві» бажання збуваються. Під час виставки у Львові «Насіння та реманент 2009», я зміг спробувати секатори АRS. Вони виявилися зручними і добротно виготовленими. За ціною не дуже відрізнялися від європейських аналогів, якими я, в той час, користувався. Якихось особливих моделей я не виявив і вирішив, що «від добра добра не шукають», але з тих пір став уважно стежити за новинками АRS. Мої надії стати власником дійсно унікальних інструментів збулися, коли я дізнався про вихід V-серії секаторів АRS. Ось тут я знайшов все, що шукав!

У мене багато замовників, тому щоб нікого не образити, сезон обрізки доводиться відкривати рано. Якщо температура нижче нуля без рукавичок вже не попрацюєш. Робота в рукавичках (дуже зручні гірськолижні рукавички з кевларовим протектором) накладає додаткові вимоги на конструкцію садових інструментів. У секаторів, найчастіше, складнощі виникають при відкриванні - закриванні інструменту. Є безліч секаторів, в тому числі й відомих фірм, фіксатори яких так влаштовані, що відкрити - закрити їх однією рукою важко і без рукавичок. У рукавичках ж це майже неможливо! Ось чому мене приємно здивував  секатор АRS-VS-8Z, коли я його перший раз взяв у руки. Для того, щоб його розкрити - досить злегка стиснути рукоятки секатора! Щоб закрити інструмент, так само, потрібно стиснути рукоятки і пересунути великим пальцем фіксатор у верхнє положення. Все це легко можна зробити навіть в рукавицях!

Наступним приємним сюрпризом виявилося для мене ріжуче лезо до секатора. Воно було спочатку добре заточене і покрито щільним шаром хрому. Під час тестування воно легко і «чисто» різало пробну гілку. Після двох сезонів обрізки я виявив і інші переваги. Якісний гарт і вдало обраний кут заточування ріжучої кромки, дозволяють робити секатором тисячі зрізів в день без зносу інструменту.

Ще одним приємним сюрпризом для мене стали рукоятки АRS-V серії. Вони приємні і зручні. Секатор легко лягає в долоню. Спеціальний вигин на верхній рукояті створює упор в проміжку між великим і вказівним пальцем, що не дає можливості взяти секатор неоптимально. При цьому виникає «ефект важеля», який дозволяє легко різати гілки товщиною до 25 мм. Довжина ручок залежить від моделі, що дозволяє підібрати інструмент, залежно від розмірів руки.

У секаторів АRS-V серії є 3 типорозміри:

  • Для невеликої руки - модель VS-7Z.
  • Для руки середнього розміру - моделі VS-8Z і VS-8R.
  • Для великої руки - VS-9Z і VS-9R.

Моделі з буквою R в кінці, мають обертову ручку. Така конструкція дозволяє більш рівномірно розподіляти навантаження на м'язи руки і як наслідок збільшує продуктивність, тобто дозволяє різати більше і товстіше. Колір ПВХ-покриття ручок АRSів V серії - червоний, що спрощує їх пошуки в разі втрати.

У всіх секаторів Аrs-V серії дуже якісні спіральні поворотні пружини. Амортизатори, що роблять роботу з секатором м'якою і приємною, заховані усередині пружин, що виключає можливість травм руки ними.

Як я не намагався, я не знайшов недоліків у АRS V-серії. При виборі інструментів я користуюся правилом: «Мені не потрібно всього. Досить найкращого ». Тому я вирішив оновити свій парк садових інструментів. Для початку придбав АRS VS-8R. Після закінчення сезону обрізки, під час якого секатор мене жодного разу не підвів, сталася така історія. Я був в гостях у друга садівника. Він попросив мене відремонтувати секатор іншої фірми, який я колись умовив його купити. Щоб не обеззброювати друга в сезон «зеленої» обрізки, я залишив йому на заміну свій АRS. І сталося те, що не важко було передбачити: поки я лагодив секатор, він розпробував АRS. Я з радістю залишив секатор, який самому дуже сподобався, другові, а собі купив  АRS VS-8Z. Це класична модель універсального площинного обвідного секатора, яка за популярністю поступається у світі тільки знаменитому Felco 8. Як і на всі вдалі моделі відомих брендів, на АRS VS-8Z випускається маса копій і пародій. Я купив кілька більш-менш вдалих копій, для порівняння з оригіналом. Результати маю намір оприлюднити у статті «Таланти і шанувальники».

Вибір на користь АRS VS-8Z, я зробив тому, що останнім часом часто доводиться робити детальну обрізку декоративних дерев і чагарників. А ще він легко вставляється в шкіряну кобуру, яка у мене є. Це не означає, що я розчарувався в секаторах з оборотною ручкою. Секатор з ручкою, що обертається, на мій погляд, оптимальний для зимової обрізки й омолоджування дорослих плодових дерев. Для цих цілей я пригледів собі АRS VS-9R. Він більший і важчий восьмої моделі, але дозволяє різати більш товсті гілки.

За час, хотів написати «експлуатації», але більше, на мій погляд, підходить слово взаємодії з моїми друзями - секаторами АRS, я детально їх вивчив. Конструкція і регулювання цих унікальних інструментів настільки відрізняється від загальновизнаних, що я вирішив її докладно описати у статті «Аrs - зовні і всередині». Можна привітає конструкторів АRS зі створенням вдалої V - серії, але «немає меж досконалості ...» Під час недавніх відвідин представництва «Клубу Рослин» мені дали можливість випробувати ще один унікальний інструмент - дистанційний телескопічний секатор ARS ZK-3.0-5. Він дозволяє зрізати гілки діаметром до 20 мм на відстанях від 1,8 до 3 м від руки ріжучого. З урахуванням зростання «середнього садівника», з витягнутою рукою можна працювати в кроні на висоті до 5 м.

Від поширених висотних сучкорізів ARS ZK-3.0-5 вигідно відрізняється малою вагою (всього 1 215 г) і відсутністю усіляких мотузочок. Крім того, ріжучу головку секатора можна зорієнтувати під потрібним, для правильного різу, кутом. Довжину теж можна вибирати оптимальну. Для того щоб переконатися, що заявлені фантастичні можливості реальні, я з вікна третього поверху зрізав гілку клена товщиною близько 20 мм на максимальній дистанції. Ця штука реально працює! Обов'язково куплю собі таку, якщо буде для неї робота.

Коли «секаторне» питання було закрите, я звернув свою увагу на інші інструменти ARS. Найбільше мене вразили кущорізи і сучкорізи. Я займаюся топіарі - фігурною стрижкою чагарників, тому крім електрокущорізів маю кілька ручних. Для цих робіт, на мій погляд, ідеально підходить модель АRS К-800. Легкий компактний сучкоріз з хромованими прямими лезами, які однаково добре ріжуть і листя та гілки. Особливо мене вразив поліуретановийй амортизатор, який чудово гасить виникаючі під час роботи удари. Для роботи з живоплотами, на мій погляд, найкраще підходять садові ножиці ARS К-1100. При довжині інструменту 750 мм, він важить всього 760 г. Довгі ручки дозволяють, працюючи без драбини, отримувати ідеальні площини.

Для розчищення пристовбурних кіл від кореневої порослі, при обрізці колючих рослин, санітарній обрізці, і підготовці до подрібнення спиляних сучків - я використовую сучкорізи. Вибрав і випробував для своїх потреб модель ARS LPA-30L. Ідеально підходить! Довжина - 805 мм, вага - 1090 гр, товщина різу - до 45 мм.

От і всі, на даний момент, мої ARS - знахідки. Напевно і ви, тут, зможете поповнити свій садовий арсенал. У ARS є багато інших інструментів:  садові ножі, пили. Навіть секатори, сучкорізи та кущорізи, я спробував далеко не всі, а тільки ті, що мені підходять. 

Сподіваюся, що ви, як і я, перебуваєте в постійному пошуку «своїх» інструментів. Знаходьте «свої» диво - інструменти. Отримувати радість від роботи! Діліться радістю своєю! Чекаю Ваші коментарі та відгуки.

Феодор Рябінін, 

сертифікований дизайнер пермакультури України.

Залиште коментар