Моніліоз: ознаки хвороби, лікування, профілактика

Моніліоз – це хвороба рослин, яку ще називають плодовою гниллю або моніліальним опіком. Збуджує захворювання аскоміцет Monilia. Даним видом захворювання найчастіше вражаються рослини, що ростуть в умовах помірного клімату. Якщо навесні дуже сиро та холодно – в багатьох випадках рослини потрібно рятувати. Спеціалісти виділяють три вида збудників, що вражають різні рослини:

 • У випадку з кісточковими деревами діє збудник Monilia cinerea;
 • Насіннєві дерева страждають від хвороби завдяки збуднику Monilia fructigena;
 • Дерева айви вражає збудник Monilia cydonia.

Головні особливості хвороби

В більшості випадків рослини заражаються моніліозом в період, коли на них з’являється цвіт. Збудник потрапляє в рослину через кору. Інкубаційний період хвороби – близько 15 днів. У вражених культур буріють та в’януть квіти та листя. Якщо вчасно не втрутитися, і квіти, і листки загинуть. 

Часто листові черешки та квітоніжки за умови теплої та сирої погоди вкриваються дрібними пустулами, представленими в білому кольорі. Саме в цих пустулах і розташовуються грибкові спори. Переносять спори хвороби як шкідники, так і вітер. Потрапивши на здорову рослину, моніліоз в короткі терміни вражає її. Ознакою хвороби можна вважати плямки бурого кольору на плодах. З часом, коли хвороба розвивається, ці плямки збільшуються розмірах. Часто моніліоз розростається на всю поверхню плоду. 

М’якоть вражених плодів стає більш м’якою та буріє. Смак м’якоті починає нагадувати спирт. Через 1,5 – 2 тижні після того, як плід був вражений, по всій його площі проявляються спородохії – невеликі «подушечки», представлені в кремовому кольорі. З часом плід муміфікується – такі фрукти та ягоди або осипаються, або тримаються на рослині до самої весни. 

Для розвитку хвороби найбільш прийнятні такі умови:

 • Температурний режим в рамках від 15 до 20 градусів тепла;
 • Вологість повітря – від 95 до 100%.

Як лікувати моніліоз

Найкращий спосіб вилікувати вражені міноліозом культури – це комплексний підхід. Він включає в себе:

 • Правильний догляд;
 • Прийнятну агротехніку;
 • Профілактичні міри;
 • Обробку препаратами;
 • Лікування народними методами. 

Ми дамо кілька порад, що допоможуть у боротьбі з міноліозом:

 • При закінченні вегетаційного періоду видаляйте з ділянки всі плоди, що постраждали від хвороби;
 • Сміливо вирізайте хворі частини рослин;
 • Обрізані гілки та хворі плоди слід спалювати;
 • Перед тим, як розпочнеться період спокою, провапнуйте скелетні гілки в основі та місце штамбу;
 • У вапно слід додавати фунгіцидні препарати;
 • В період вегетації слід проводити ретельний огляд рослин;
 • Боротьба з моніліозом передбачає обробку плодових культури засобами, що вбивають збудників;
 • Перед обробкою слід вирізати всі вражені гілки та прибрати плоди, на яких проявилося захворювання.

Правила профілактики захворювання

Плодова гниль – це хвороба, яку легше попередити, ніж боротися з нею. В профілактичних цілях саджанці висаджують на тій дистанції, яка рекомендована спеціалістами – якщо дерева посаджені близько одне до одного, вони гірше продуваються вітрами. Це сприяє розвитку та розповсюдженню патогенних мікроорганізмів. 

Висаджувати дерева слід в місцях, які гарно продуває вітер. Рослини слід берегти, щоб на них не з’являлися механічні пошкодження – саме вони сприяють проникненню збудника в дерева. Якщо на культурі з’явилися рани, їх слід вчасно замащувати спеціальними розчинами і лікувати. 

Обрізка рослин повинна проводитися своєчасно. При видаленні хворих гілок слід захвачувати частину тканин, що здорові. Місця зрізів обробляються садовим варом. 

Стежте, щоб на період зими всі хворі плоди були прибрані з дерев. Як хворі гілки, так і плоди потрібно знищувати. Не забувайте боротися з шкідниками – вони пошкоджують дерева, і через ці пошкодження проникають збудники хвороби. Личинки шкідників також мають бути знищені. 

Восени слід обов’язково перекопувати землю під рослинами. 

При здійсненні підживлення слід вносити тільки потрібну кількість добрив – як їх нестача, так і надлишок погано впливають на здоров’я рослин.

Працюючи коло дерев, використовуйте виключно продезінфіковані садові інструменти.  

Профілактичні обробки рослин здійснюють такими препаратами: Мікосан-В, Хорус, бордоська рідина, а також інші препарати, які в своєму складі містять мідь. Повторно дерева оприскують після завершення періоду цвітіння. Наступна обробка проводиться в липні (1 – 2 рази). Осінній період – час збору урожаю – також передбачає обробку препаратами, що містять мідь. 

Серед препаратів, якими можна лікувати моніліоз, слід назвати такі: Абіга-Пік, Алірін-Б, Бордоська рідина, Гамаїр, Каптан, Купроксат, мідний купорос. Мікосан-В, Нітрофен та інші. 

Бажаємо здоров’я і краси вашому саду! І пам’ятайте, що належний догляд за рослинами в усіх випадках вберігає їх від хвороб. 

 • Дата публікації: 03.12.2019


Відгуки користувачів про

0 Коментарів
Новини, Статті, Огляди, Поради Показати всі новини, статті, огляди, поради
Зимова виставка рослин для садових центрів та ландшафтних дизайнерів

«Клуб Рослин» запрошує на першу в Україні зимову виставку рослин, яку фахівці нашого садового центру підготували до нового весняного сезону ...

Запрошуємо на семінар для ландшафтних дизайнерів “Рандеву у Клубі” 4-6 лютого 2022 року

Клуб Рослин продовжує серію Рандеву та запрошує колег провести три зимові дні в колі друзів та однодумців! Чекаємо на Вас 4-6 лютого у Львові ...

Як правильно підібрати інструмент під розмір руки

Щоб робота приносила радість, а не мозолі, секатор потрібно правильно підібрати під розмір руки. Форма кисті, довжина пальців та ширина долоні – це індивідуальні параметри, під які серйозні виробники розраховують лінійки інструменту. ...

Кембрик для підв'язування рослин Agrario: швидко, надійно, зручно

Щоб не витрачати багато часу на підв'язування і захистити рослину від пошкоджень, рекомендуємо купити якісний кембрик Agrario для підв'язування рослин від надійного українського виробника ...