Моніліоз: ознаки хвороби, лікування, профілактика

Моніліоз – це хвороба рослин, яку ще називають плодовою гниллю або моніліальним опіком. Збуджує захворювання аскоміцет Monilia. Даним видом захворювання найчастіше вражаються рослини, що ростуть в умовах помірного клімату. Якщо навесні дуже сиро та холодно – в багатьох випадках рослини потрібно рятувати. Спеціалісти виділяють три вида збудників, що вражають різні рослини:

 • У випадку з кісточковими деревами діє збудник Monilia cinerea;
 • Насіннєві дерева страждають від хвороби завдяки збуднику Monilia fructigena;
 • Дерева айви вражає збудник Monilia cydonia.

Головні особливості хвороби

В більшості випадків рослини заражаються моніліозом в період, коли на них з’являється цвіт. Збудник потрапляє в рослину через кору. Інкубаційний період хвороби – близько 15 днів. У вражених культур буріють та в’януть квіти та листя. Якщо вчасно не втрутитися, і квіти, і листки загинуть. 

Часто листові черешки та квітоніжки за умови теплої та сирої погоди вкриваються дрібними пустулами, представленими в білому кольорі. Саме в цих пустулах і розташовуються грибкові спори. Переносять спори хвороби як шкідники, так і вітер. Потрапивши на здорову рослину, моніліоз в короткі терміни вражає її. Ознакою хвороби можна вважати плямки бурого кольору на плодах. З часом, коли хвороба розвивається, ці плямки збільшуються розмірах. Часто моніліоз розростається на всю поверхню плоду. 

М’якоть вражених плодів стає більш м’якою та буріє. Смак м’якоті починає нагадувати спирт. Через 1,5 – 2 тижні після того, як плід був вражений, по всій його площі проявляються спородохії – невеликі «подушечки», представлені в кремовому кольорі. З часом плід муміфікується – такі фрукти та ягоди або осипаються, або тримаються на рослині до самої весни. 

Для розвитку хвороби найбільш прийнятні такі умови:

 • Температурний режим в рамках від 15 до 20 градусів тепла;
 • Вологість повітря – від 95 до 100%.

Як лікувати моніліоз

Найкращий спосіб вилікувати вражені міноліозом культури – це комплексний підхід. Він включає в себе:

 • Правильний догляд;
 • Прийнятну агротехніку;
 • Профілактичні міри;
 • Обробку препаратами;
 • Лікування народними методами. 

Ми дамо кілька порад, що допоможуть у боротьбі з міноліозом:

 • При закінченні вегетаційного періоду видаляйте з ділянки всі плоди, що постраждали від хвороби;
 • Сміливо вирізайте хворі частини рослин;
 • Обрізані гілки та хворі плоди слід спалювати;
 • Перед тим, як розпочнеться період спокою, провапнуйте скелетні гілки в основі та місце штамбу;
 • У вапно слід додавати фунгіцидні препарати;
 • В період вегетації слід проводити ретельний огляд рослин;
 • Боротьба з моніліозом передбачає обробку плодових культури засобами, що вбивають збудників;
 • Перед обробкою слід вирізати всі вражені гілки та прибрати плоди, на яких проявилося захворювання.

Правила профілактики захворювання

Плодова гниль – це хвороба, яку легше попередити, ніж боротися з нею. В профілактичних цілях саджанці висаджують на тій дистанції, яка рекомендована спеціалістами – якщо дерева посаджені близько одне до одного, вони гірше продуваються вітрами. Це сприяє розвитку та розповсюдженню патогенних мікроорганізмів. 

Висаджувати дерева слід в місцях, які гарно продуває вітер. Рослини слід берегти, щоб на них не з’являлися механічні пошкодження – саме вони сприяють проникненню збудника в дерева. Якщо на культурі з’явилися рани, їх слід вчасно замащувати спеціальними розчинами і лікувати. 

Обрізка рослин повинна проводитися своєчасно. При видаленні хворих гілок слід захвачувати частину тканин, що здорові. Місця зрізів обробляються садовим варом. 

Стежте, щоб на період зими всі хворі плоди були прибрані з дерев. Як хворі гілки, так і плоди потрібно знищувати. Не забувайте боротися з шкідниками – вони пошкоджують дерева, і через ці пошкодження проникають збудники хвороби. Личинки шкідників також мають бути знищені. 

Восени слід обов’язково перекопувати землю під рослинами. 

При здійсненні підживлення слід вносити тільки потрібну кількість добрив – як їх нестача, так і надлишок погано впливають на здоров’я рослин.

Працюючи коло дерев, використовуйте виключно продезінфіковані садові інструменти.  

Профілактичні обробки рослин здійснюють такими препаратами: Мікосан-В, Хорус, бордоська рідина, а також інші препарати, які в своєму складі містять мідь. Повторно дерева оприскують після завершення періоду цвітіння. Наступна обробка проводиться в липні (1 – 2 рази). Осінній період – час збору урожаю – також передбачає обробку препаратами, що містять мідь. 

Серед препаратів, якими можна лікувати моніліоз, слід назвати такі: Абіга-Пік, Алірін-Б, Бордоська рідина, Гамаїр, Каптан, Купроксат, мідний купорос. Мікосан-В, Нітрофен та інші. 

Бажаємо здоров’я і краси вашому саду! І пам’ятайте, що належний догляд за рослинами в усіх випадках вберігає їх від хвороб. 

 • Дата публікації: 03.12.2019


Відгуки користувачів про

0 Коментарів
Новини, Статті, Огляди, Поради Показати всі новини, статті, огляди, поради
Кембрик для підв'язування рослин Agrario: швидко, надійно, зручно

Щоб не витрачати багато часу на підв'язування і захистити рослину від пошкоджень, рекомендуємо купити якісний кембрик Agrario для підв'язування рослин від надійного українського виробника ...

Електричні обприскувачі Stocker: більше роботи, менше втоми

Щоб виконувати садову рутину швидко та отримувати задоволення від виконаної роботи, а не біль у м'язах, рекомендуємо купити електричні обприскувачі італійської компанії Stocker ...

Рандеву у Клубі: Літо 2021. Семінар для ландшафтних дизайнерів 20-22 серпня

Клуб Рослин продовжує серію Рандеву та запрошує колег провести три спекотні літні дні в колі друзів та однодумців! Чекаємо на Вас 20-22 серпня ...

Пік цвітіння лаванди на «Казкових Полях» поблизу Львова

Розпочався пік цвітіння лавандового поля на «Казкових Полях». Цей короткий період зазвичай триває два тижні. Зараз масово цвіте лаванда Platinum Nico, а сорт Hidcote Blue вже завершує цвітіння ...