Найважливіше про улюбленицю садівників – вічнозелену тую

 • 2020-08-04

Попит на тую в Україні завжди високий. Така популярність пов’язана із гарним виглядом рослини упродовж цілого року, невибагливістю до умов зростання, непримхливістю у догляді та доступними цінами. Однак, значна частка садівників володіє не достатніми знаннями про сучасні сорти та їх біологічні особливості. Новачки часто під час вибору саджанців, посадки та у догляді, допускають помилки. Про можливості використання рослини в озелененні початківцям також відомо не усе. У цій статті ми розкриємо ці питання. Озброївшись знаннями, Ви зможете насолоджуватися обраним хвойником упродовж багатьох десятиліть поспіль!

Сорти туї, які заслуговують особливої уваги та їх коротка характеристика

Туя західна Даніка (Thuja occidentalis Danica) – найпопулярніша у всьому світі туя із кулеподібною кроною. 10-річні екземпляри досягають 40 см у діаметрі. Дорослі доростають до 80 см у висоту та 100 см у діаметрі. Щорічний приріст становить не більше 5 см. Володіє фітонцидними властивостями. Хвоя луската, плоска, темно-зеленого кольору. Взимку з’являється бурий відтінок хвої. Шишки округлі, коричневі, діаметром 8-12 мм. Найкраще росте на сонячних ділянках, допустиме вирощування в легкому затінку. Потребує родючих, свіжих або вологих ґрунтів. Добре витримує загазоване повітря, весняні заморозки та перепади температур.  Крона не потребує стрижки.

Туя західна Літл Чемпіон (Thuja occidentalis Little Champion) – хвойник із кулеподібною кроною. Сорт створений в Канаді у 1935 році. 10-річні кущі досягають 100 см заввишки та стільки ж у діаметрі. Максимальна висота – 150 см. Річний приріст – близько 10 см. Хвоя луската, темно-зелена, взимку буріє. Шишки коричневого кольору, дрібні. Найкраще зростає на дренованих, родючих, кислуватих та вологих землях. Полюбляє сонячні місця, хоча може зростати і в умовах легкого затінення. Сорт придатний для вирощування практично по всій території України.

Туя західна Літл Гіант (Thuja occidentalis Little Giant) – розкішний хвойник із подушкоподібною кроною. У висоту кущик доростає до 70-80 см, у діаметрі – до 200 см. Щорічний приріст незначний – до 7-10 см. Хвоя лускоподібна, щільна, взимку буріє. Шишки коричневі, дрібненькі. Найкраще зростає на сонячних ділянках та родючих і дренованих ґрунтах із кислотністю рН=4,5-6,0. В першу зиму після посадки потребує укриття. Сорт стійкий до загазованості та високого вмісту пилу у повітрі. У догляді доречне розпушування землі та мульчування. 

Туя західна Міріам (Thuja occidentalis Mirjam) – дуже популярний у Європі новий сорт, що відрізняється від інших неймовірно насиченим жовто-зеленим кольором хвої. Взимку колір кущика змінюється до бронзового. Крона нагадує за формою кулю. Висота куща не перевищує 80 см. Річний приріст – 5-10 см. Найкраще росте на сонячних ділянках. Оптимальними вважаються дреновані, родючі, помірно зволожені та кислуваті ґрунти. Ця культура морозостійка і може вирощуватися навіть в екологічно неблагополучних місцевостях.

Туя західна Тіні Тім (Thuja occidentalis Tiny Tim) – акуратна кулеподібна туя. Сорт створено у 1955 році. Висота 10-річних екземплярів досягає 60 см, старших – до 100 см. Річний приріст незначний – 3-5 см. Хвоя луската, темно-зелена. Шишки дрібні, еліптичної форми, коричневого кольору. Найкраще росте на сонячних ділянках. Саджанцям слід обирати дреновані, родючі, кислуваті та вологі землі. Рослина придатна для вирощування по всій території України. 

Туя західна Смарагд (Thuja occidentalis Smaragd) – рослина із конусоподібною формою крони. Дорослі дерева доростають до 600 см заввишки. Їх діаметр при цьому може сягати 150-180 см. Річний приріст – 10-20 см. Протягом цілого року хвоя зберігає насичений зелений колір. Шишки подовгуваті, коричневі, завдовжки до 10 мм. Потребує родючої та вологої землі. Може вирощуватися в легкому затінку, проте найкраще виглядатиме на сонячних ділянках. Сорт може використовуватися в озелененні по всій території нашої країни.   

Туя східна Ауреа Нана (Thuja orientalis Aurea Nana) – жовта форма туї із яйцеподібною формою крони. Деревце (кущ) не потребує стрижки. Хвоя луската, забарвлена у золотистий відтінок. Взимку колір хвої майже не змінюється. 10-річні екземпляри  доростають до 60-70 см заввишки. Їх діаметр сягає 70 см. Потребує дренованих, вологих та родючих земель. Найкраще виглядає на сонячних ділянках, виносить легке затінення. 

Туя складчаста Голді (Thuja plicata Goldy) – це новий сорт, який характеризується золотистим забарвленням хвої та правильною конусоподібною формою. Насичений колір рослини не втрачають навіть взимку. Дорослі екземпляри доростають до 250 см заввишки та 150 см у діаметрі. Найкраще зростає на сонячних ділянках. Потребує дренованих та родючих ґрунтів. Рослина морозостійка. Може вирощуватися по всій території України у живоплотах та інших варіаціях.

Достоїнства туї західної, східної та складчастої

 • довговічність – на одному місці рослини успішно зростають багато десятиліть поспіль;
 • красива форма крони (кулеподібна, подушкоподібна, яйцеподібна, конусоподібна) та яскраве забарвлення хвої (темно-зелене, світло-зелене, золотисте, зелено-буре); 
 • крона багатьох сортів надзвичайно густа і не потребує формування;
 • оптимальна ціна на саджанці;
 • висока стійкість до хвороб;
 • хороше поглинання пилу та шуму; 
 • можливість вирощувати навіть в екологічно неблагополучних місцевостях практично по всій території України;
 • оздоровчий ефект – туя виділяє фітонциди, які є корисними для людини та довкілля;
 • універсальність у посадках – хвойники гарно виглядають у живоплотах, змішаних насадженнях, в якості солітерів, можуть також вирощуватися у контейнерах;
 • невеликі часові затрати садівника у догляді. 

Посадка туї та подальший догляд за рослинами

Усім туям потрібно ретельно підбирати місце посадки. Воно мусить бути сонячним чи злегка затіненим. Під час посадки слід подбати про дренаж. Ґрунти найкраще обирати родючі та гарно зволожені, із оптимальним показником кислотності. У догляді потрібно забезпечити полив, прополки, мульчування, підкормки сумісними добривами для декоративних хвойників, санітарну обрізку, профілактичні обробки крони від шкідників та хвороб. Кулеподібні туї взимку рекомендовано уберігати від накопичень снігу. Льодяні лінзи при примерзанні до хвої та пагонів у центрі крони треба засипати темним ґрунтом чи торфом. Так вони швидше відтануть і не призведуть до опіків. Молоденькі рослини в першу зиму після висадки у відкритий ґрунт укривають.  

Використання туї в озелененні 

Карликові туї (Thuja occidentalis Danica, Thuja occidentalis Little Champion, Thuja occidentalis Little Giant, Thuja occidentalis Mirjam, Thuja occidentalis Tiny Tim, Thuja orientalis Aurea Nana) можуть використовуватися для альпінаріїв, рокаріїв, оздоблення тротуарів, меморіальних об’єктів, парадних зон, внутрішніх двориків, інших об’єктів. Придатні хвойники для вирощування у контейнерах. Золотиста красуня Thuja plicata Goldy годиться для вирощування у живоплотах. Цей сорт допоможе вдало розставити кольорові акценти у саду та додасть йому неабиякої розкоші. Без екземплярів Thuja occidentalis Smaragd із високою конусоподібною кроною не обійтися в озелененні вулиць, парків, скверів, площ, приватних садів, дачних ділянок, ряду інших об’єктів. Висока фітонцидність та естетичність зазначених сортів робить тую західну, східну та складчасту рекомендованими для любительського і професійного використання в озелененні по всій території України. Завжди доречні багаторічники в озелененні курортних зон, санаторіїв, місць масового відпочинку людей. 

В інтернет-магазині Клубу Рослин можна замовити і купити з доставкою по Україні різноманітні саджанці туї. Співвідношення ціна-якість тут оптимальне, посадковий матеріал здоровий та акліматизований. Отож, не зволікайте – купуйте тую західну, східну та складчасту для альпінарію, солітерних насаджень, живоплотів чи інших творчих задумів! Наповніть свій сад не тільки красивими, але і корисними рослинами! 

Залиште коментар