Обрізка туї: як і коли потрібно стригти рослину

 • 2019-12-20

Туя вважається однією з найпопулярніших декоративних хвойних рослин, що використовуються в сучасному озелененні. Невибагливість у догляді та велике розмаїття різноманітних форм і сортів роблять культуру популярною як при декорі заміських ділянок, так і при оформленні простору в містах. Щоб підтримати крону в презентабельному вигляді, тую регулярно стрижуть. В даній статті ми розглянемо види обрізки, її терміни та головні правила, яких повинен притримуватися садівник, обрізаючи тую. 

Залежно від мети, виділяють два види стрижки рослин:

 • Санітарна – при цьому прибираються сухі та хворі гілки;
 • Формувальна – дозволяє обмежити ріст крони та придати туї визначену форму.

Зазначимо, що у своїй більшості туї самостійно формують крону в тому чи іншому вигляді. Вона може бути кулястою, колоновидною або пірамідальною. Формуючу обрізку потрібно здійснювати в таких випадках:

 • Якщо садівнику не подобається щільність крони;
 • Якщо виникла потреба змінити природну форму на іншу.

Санітарна обрізка є головною і обов’язковою процедурою в процесі догляду за туєю. Її проводять, якщо на кроні присутні сухі та пожовклі гілки. Часто при санітарній стрижці видаляють гілки, пошкоджені шкідниками та хворобами. Туя відмінно переносить стрижку – ця процедура допомагає їй отримати благородство форми та доглянутість. 

Потреби в обрізці різних сортів туй

В наших широтах найчастіше висаджують тую західну – вона відмінно себе почуває при суттєвих морозах, високій вологості та інших несприятливих умовах. Залежно від сорту, всі рослини потребують обрізки – її здійснюють згідно рекомендацій спеціалістів. Загалом, інтенсивність обрізки залежить від темпу росту рослин. Нижче ми розглянемо потребу в стрижці найпопулярніших сортів та темпи їх росту

 • Брабант – сорт, який за рік нарощує зеленої маси на 35 сантиметрів у висоту та на 15 сантиметрів в ширину. Стригти таку тую рекомендують двічі на рік;
 • Смарагд – сорт, що нарощує за рік 10 сантиметрів у висоту та 5 сантиметрів в ширину. Обрізка проводиться один раз на рік;
 • Колумна – рослина, яка щорічно збільшується на 20 сантиметрів у висоту та на 10 сантиметрів в ширину. Стригти рослини даного сорту потрібно два рази за рік;
 • Холмструп – сорт, що виростає за рік на 12 сантиметрів у висоту та 4 сантиметри в ширину. Потребує стрижки один раз на рік;
 • Вагнері – культура з щорічним приростом на 10 сантиметрів у висоту та 5 сантиметрів в ширину. Потребує обрізки один раз на рік.

Дані сорти туї можуть природно формуватися у вигляді колони або піраміди. А якщо говорити про карликові кулясті сорти, то вони ростуть ще повільніше – їх стрижуть ще рідше, при цьому підтримуючи нормальний санітарний стан крони.

Стрижка туї Брайант

Туя сорту Брайант відмінно переносить як санітарну, так і формуючу стрижку. Їй можна надавати будь-якої форми – все залежить від фантазії садівника. Численні спеціалісти радять робити обрізку в червні, коли вже гарно видно молоді прирости. При цьому обов’язково потрібно прибрати хворі і сухі гілочки та розрідити крону. Для формування крони прищипують пагони не більше, як на третину.

Як правильно поливати туї

Потреба в стрижці туї напряму залежить від поливу, адже рослина. Маючи необхідну вологу, росте інтенсивніше. 

Щойно висаджені рослини потрібно поливати не рідше, як один раз на тиждень. Не можна допускати, щоб земля в пристовбурному колі пересихала. Норма розходу води – від 10 до 50 літрів під кожну рослину (залежно від сорту та розміру). Нагадаємо, що після поливів необхідне розпушування ґрунту на глибину від 8 до 10 сантиметрів (якщо глибше, можна пошкодити кореневу систему). Після цього пристовбурне коло потрібно замульчувати. Для цього можна використовувати:

 • Торф;
 • Щепу;
 • Компост;
 • Подрібнену кору.

Влітку, коли випаровування вологи з ґрунту сильніше,  рослини потребують більшої кількості води. В спекотну пору полив рекомендується здійснювати через день. При сирій погоді кількість поливів скорочують до 1 разу на тиждень. 

Восени туї поливають до настання заморозків. 

Стрижка туї Брабант

Туя Брабант – рослина з швидким темпом росту. Формувати крону та здійснювати санітарну обрізку спеціалісти рекомендують уже в перший рік після висадки. Таким чином, рослина почне свій ріст і розвиток в необхідній формі. 

Особливістю обрізки туї Брабант є те, що не можна за один раз зрізати більше 30% зеленої маси. Потрібно пам’ятати, що хвойнику досить важко наростити зелену масу на оголених гілках, тому цього при обрізці допускати не можна. В іншому випадку надмірно обрізані гілочки просто засохнуть. 

Ми рекомендуємо зрізати пагони, зберігаючи дистанцію 1 – 2 сантиметри над брунькою.

І ще одна порада – не забувайте після стрижки рясно полити рослину. Таким чином, нарощування зеленої маси буде відбуватися інтенсивніше. 

Якщо ви вирішили купити тую для своєї присадибної ділянки, зверніть увагу на асортимент саджанців різних сортів в нашому інтернет-магазині «Клуб Рослин». Ми гарантуємо швидку доставку рослин в пластикових контейнерах для коренів в будь-яке місто України. 

Залиште коментар