Падуб: краса, користь та культурний контекст. Як зміна клімату впливає на його вирощування в Україні?

Падуб — чагарник або дерево, яке набуло розповсюдження в Європі, Японії, Америці. Воно набуло особливого значення у язичницьких культурах і посіло своє особливе місце у культурі християн як символ страждання та воскресіння Христа. Практичні люди цінували рослину за її лікувальні властивості, міцну деревину кольору слонової кістки та здатність відводити блискавку. А ландшафтні дизайнери раділи можливості використовувати вічнозелене дерево чи вражаючий кущ з плодами, подібними до яскраво-червоних, жовтих, помаранчевих, чорних та білих ягід, на присадибних ділянках та в зелених зонах. Рослина виглядає привабливо у будь-яку пору року.

Культура належить до дводомних — плодоносить тільки жіноче дерево. Та як жіночі, так і чоловічі дерева мають ефектний вигляд завдяки глянцевим листочкам незвичайної форми. У багатьох випадках листочки навіть мають колючки, що надає їм це більшої витонченості. Листя може мати різні кольори — молоді листочки різних сортів можуть бути рожевуватими, фіолетовими. Деякі сорти прикрашає листя з білими чи жовтими плямами або облямівкою.

Види падуба

У різних куточках світу сформувалися різні види падуба, з яких місцеві садівники виводили сорти декоративної рослини. Найбільшого розповсюдження набули такі різновиди:

 • Англійський (Argentea Marginata, Срібна королева, Myrtifolia Aureo Maculata, Silver Mermaid). Це масивні дерева з конічною кроною, у яких можна зустріти листя різних форм — з колючками чи без. Квітують англійські сорти падуба приблизно у травні, суцвіття мають тонкий приємний аромат. А ягодоподібні кістянки, якщо їх не з’їдають птахи, тримаються на гілках протягом всієї зими;
 • Американський(Дон Фелтон, низка сортів Джерсі, Жовта ягода, Срібна корона Стюарта, Щасливого Різдва). Сорти подібні до англійських, проте листя менш яскраве за кольором і формою, натомість декоративний ефект має дуже світла кора. Ці різновиди більш витривалі, ніж їхні англійські родичі і вимагають мінімального догляду;
 • Китайський (Burford, Carissa). Густий вічнозелений чагарник, який навесні зацвітає духмяними дрібнеми й непоказними квіточками;
 • Японський (Helleri, Convexa, Et Hetzii, Convexa, Roundleaf). Це компактний різновид падуба, здатний витримувати топіарну обрізку. Та навіть без обрізки рослина не виростає більше, ніж 2,5 метрів у висоту.

Окремо можна виділити гібриди, для яких не характерне притаманним падубу різьблене листя. Гібриди такі ж вічнозелені, теж плодоносять, проте не кістянками, а ягодами, та мають зазвичай еліпсоподібне чи ланцетоподібне листя різних кольорів, характерне для падубу різьблене листя мають далеко не всі гібриди.

Набули розповсюдження такі гібриди:

 • Мутовчатий;
 • Дахун падуб;
 • Алтакларенський;
 • Ilex x koehneana.

Використання падубу у ландшафтному дизайні

В залежності від сорту, падуб використовують у якості солітерних чи групових висадок.

Чагарники цього виду можливо висаджувати масивами, що формуватимуть алеї або живі загорожі.

Рослина прекрасно переносить процедуру формувальної обрізки, тому можливо створювати з неї і топіарії.

Карликові сорти можливо вирощувати у горщиках і формувати з них бонсай.

Ефектно на фоні падубу виглядають чагарники, які красиво квітують навесні, наприклад, гортензія, магнолія.

Висадка, вирощування та догляд

У сприятливих умовах падуб розмножується насінням, проте росте він з насінинки повільно, тому садівники навчилися розмножувати рослини вегетативно. Таке вирощування гарантує відповідність сорту, адже молода рослина точно повторює всі характеристики материнського дерева.

Вимоги падубу прості:

 • Затінок (якщо посадити цю декоративну культуру на сонячній ділянці, взимку та навесні варто створювати штучну напівтінь, щоб молоді листочки не постраждали від яскравого сонця);
 • Родючий легкий ґрунт (для висадки рекомендують використовувати суміш місцевого ґрунту, піску та перегною);
 • Належний рівень вологості (молоді рослини обов’язково слід поливати часто, проте помірно);
 • Мульчування пристовбурного кола;
 • М’який клімат або утеплення рослин на зиму.

Про останній пункт варто поговорити окремо. Падуб в умовах України ще кілька десятиліть тому рекомендували вирощувати у південних областях (Херсонська, Одеська, Запорізька, Автономна республіка Крим), а також на Прикарпатті, де гори ставали причиною досить м’якої зими.

У зв’язку з потеплінням кліматичні зони зміщуються, тому зараз падуб розповсюджених в Україні сортів, який витримує взимку морози до -22°С, можна вирощувати й у центральній Україні, і тільки на Сході (Сумська, Харківська, Луганська області) морози взимку настільки люті, що падуб їх витримати неспроможний. Втім, навіть у цих регіонах падуб вирощують, але у горщиках, які можливо занести в приміщення у випадку критичних для рослини температур.

Якщо ви саджаєте цю декоративну культуру у відкритий ґрунт, молоді рослини варто на зиму утеплювати, наприклад, ялиновими гілками.

Якщо рослина вже прийнялася, вона не потребує складного догляду. Її не обов’язково у дорослому віці регулярно поливати.

Навесні обов’язкова санітарні обрізка, а топіарна — за бажанням власника. Та слід пам’ятати, що росте падуб повільно, тож працювати секатором треба обачно.

Для щорічного весняного підгодовування використовують суміш перегною та комплексних міндобрив, які вносять у пристовбурне коло.

Обираючи сусідів для падубу, пам’ятайте, що єдине захворювання, якого ця культура боїться — фітофтора. Тож треба це врахувати й саджати поруч рослини, які мають стійкий імунітет до цього захворювання.

Придбати акліматизовані до українських умов сорти падубу можна в інтернет-магазині "Клуб рослин", який пропонує розсаду в контейнерах. Завдяки такому рішенню культуру можна доставити в різні куточки України, не пошкодивши її кореневу систему.

 • Дата публікації: 14.01.2020


Відгуки користувачів про

0 Коментарів
Новини, Статті, Огляди, Поради Показати всі новини, статті, огляди, поради
Кембрик для підв'язування рослин Agrario: швидко, надійно, зручно

Щоб не витрачати багато часу на підв'язування і захистити рослину від пошкоджень, рекомендуємо купити якісний кембрик Agrario для підв'язування рослин від надійного українського виробника ...

Електричні обприскувачі Stocker: більше роботи, менше втоми

Щоб виконувати садову рутину швидко та отримувати задоволення від виконаної роботи, а не біль у м'язах, рекомендуємо купити електричні обприскувачі італійської компанії Stocker ...

Рандеву у Клубі: Літо 2021. Семінар для ландшафтних дизайнерів 20-22 серпня

Клуб Рослин продовжує серію Рандеву та запрошує колег провести три спекотні літні дні в колі друзів та однодумців! Чекаємо на Вас 20-22 серпня ...

Пік цвітіння лаванди на «Казкових Полях» поблизу Львова

Розпочався пік цвітіння лавандового поля на «Казкових Полях». Цей короткий період зазвичай триває два тижні. Зараз масово цвіте лаванда Platinum Nico, а сорт Hidcote Blue вже завершує цвітіння ...