Падуб: краса, користь та культурний контекст. Як зміна клімату впливає на його вирощування в Україні?

 • 2020-01-14

Падуб — чагарник або дерево, яке набуло розповсюдження в Європі, Японії, Америці. Воно набуло особливого значення у язичницьких культурах і посіло своє особливе місце у культурі християн як символ страждання та воскресіння Христа. Практичні люди цінували рослину за її лікувальні властивості, міцну деревину кольору слонової кістки та здатність відводити блискавку. А ландшафтні дизайнери раділи можливості використовувати вічнозелене дерево чи вражаючий кущ з плодами, подібними до яскраво-червоних, жовтих, помаранчевих, чорних та білих ягід, на присадибних ділянках та в зелених зонах. Рослина виглядає привабливо у будь-яку пору року.

Культура належить до дводомних — плодоносить тільки жіноче дерево. Та як жіночі, так і чоловічі дерева мають ефектний вигляд завдяки глянцевим листочкам незвичайної форми. У багатьох випадках листочки навіть мають колючки, що надає їм це більшої витонченості. Листя може мати різні кольори — молоді листочки різних сортів можуть бути рожевуватими, фіолетовими. Деякі сорти падуба прикрашає листя з білими чи жовтими плямами або облямівкою.

Види падуба

У різних куточках світу сформувалися різні види падуба, з яких місцеві садівники виводили сорти декоративної рослини. Найбільшого розповсюдження набули такі різновиди:

 • Англійський (Argentea Marginata, Срібна королева, Myrtifolia Aureo Maculata, Silver Mermaid). Це масивні дерева з конічною кроною, у яких можна зустріти листя різних форм — з колючками чи без. Квітують англійські сорти падуба приблизно у травні, суцвіття мають тонкий приємний аромат. А ягодоподібні кістянки, якщо їх не з’їдають птахи, тримаються на гілках протягом всієї зими;
 • Американський(Дон Фелтон, низка сортів Джерсі, Жовта ягода, Срібна корона Стюарта, Щасливого Різдва). Сорти подібні до англійських, проте листя менш яскраве за кольором і формою, натомість декоративний ефект має дуже світла кора. Ці різновиди більш витривалі, ніж їхні англійські родичі і вимагають мінімального догляду;
 • Китайський (Burford, Carissa). Густий вічнозелений чагарник, який навесні зацвітає духмяними дрібнеми й непоказними квіточками;
 • Японський (Helleri, Convexa, Et Hetzii, Convexa, Roundleaf). Це компактний різновид падуба, здатний витримувати топіарну обрізку. Та навіть без обрізки рослина не виростає більше, ніж 2,5 метрів у висоту.

Окремо можна виділити гібриди, для яких не характерне притаманним падубу різьблене листя. Гібриди такі ж вічнозелені, теж плодоносять, проте не кістянками, а ягодами, та мають зазвичай еліпсоподібне чи ланцетоподібне листя різних кольорів, характерне для падубу різьблене листя мають далеко не всі гібриди.

Набули розповсюдження такі гібриди:

 • Мутовчатий;
 • Дахун падуб;
 • Алтакларенський;
 • Ilex x koehneana.

Використання падубу у ландшафтному дизайні

В залежності від сорту, падуб використовують у якості солітерних чи групових висадок.

Чагарники цього виду можливо висаджувати масивами, що формуватимуть алеї або живі загорожі.

Рослина прекрасно переносить процедуру формувальної обрізки, тому можливо створювати з неї і топіарії.

Карликові сорти можливо вирощувати у горщиках і формувати з них бонсай.

Ефектно на фоні падубу виглядають чагарники, які красиво квітують навесні, наприклад, гортензія, магнолія.

Висадка, вирощування та догляд

У сприятливих умовах падуб розмножується насінням, проте росте він з насінинки повільно, тому садівники навчилися розмножувати рослини вегетативно. Таке вирощування гарантує відповідність сорту, адже молода рослина точно повторює всі характеристики материнського дерева.

Вимоги падубу прості:

 • Затінок (якщо посадити цю декоративну культуру на сонячній ділянці, взимку та навесні варто створювати штучну напівтінь, щоб молоді листочки не постраждали від яскравого сонця);
 • Родючий легкий ґрунт (для висадки рекомендують використовувати суміш місцевого ґрунту, піску та перегною);
 • Належний рівень вологості (молоді рослини обов’язково слід поливати часто, проте помірно);
 • Мульчування пристовбурного кола;
 • М’який клімат або утеплення рослин на зиму.

Про останній пункт варто поговорити окремо. Падуб в умовах України ще кілька десятиліть тому рекомендували вирощувати у південних областях (Херсонська, Одеська, Запорізька, Автономна республіка Крим), а також на Прикарпатті, де гори ставали причиною досить м’якої зими.

У зв’язку з потеплінням кліматичні зони зміщуються, тому зараз падуб розповсюджених в Україні сортів, який витримує взимку морози до -22°С, можна вирощувати й у центральній Україні, і тільки на Сході (Сумська, Харківська, Луганська області) морози взимку настільки люті, що падуб їх витримати неспроможний. Втім, навіть у цих регіонах падуб вирощують, але у горщиках, які можливо занести в приміщення у випадку критичних для рослини температур.

Якщо ви саджаєте цю декоративну культуру у відкритий ґрунт, молоді рослини варто на зиму утеплювати, наприклад, ялиновими гілками.

Якщо рослина вже прийнялася, вона не потребує складного догляду. Її не обов’язково у дорослому віці регулярно поливати.

Навесні обов’язкова санітарні обрізка, а топіарна — за бажанням власника. Та слід пам’ятати, що росте падуб повільно, тож працювати секатором треба обачно.

Для щорічного весняного підгодовування використовують суміш перегною та комплексних міндобрив, які вносять у пристовбурне коло.

Обираючи сусідів для падубу, пам’ятайте, що єдине захворювання, якого ця культура боїться — фітофтора. Тож треба це врахувати й саджати поруч рослини, які мають стійкий імунітет до цього захворювання.

Придбати акліматизовані до українських умов сорти падубу можна в інтернет-магазині "Клуб Рослин", який пропонує саджанці падубу в контейнерах. Завдяки такому рішенню культуру можна доставити в різні куточки України, не пошкодивши її кореневу систему.

 

Залиште коментар