Павловнія: опис, види, посадка та догляд

Павловнія належить до екзотичних дерев, що ростуть у помірному кліматі. Рослину в народі називають «адамовим деревом». Культура є яскравою представницею сімейства Павловнієвих і широко культивується на теренах Японії, Кореї, В’єтнаму та Китаю. В Україні дерево частіше можна зустріти в південних областях. Рослина має швидкий темп росту, у дорослому віці може сягати у висоту від 9 до 15 метрів. Відомі екземпляри, які витягнулися до висоти близько 22 метрів. При цьому крона в діаметрі може складати до 6 метрів. В країнах, де павловнія росте в дикому вигляді, її стовбур може сягати від 110 до 115 сантиметрів в діаметрі. 

Особливості рослини

 • Листя дельтовидне, має ширину 25 сантиметрів, а довжину – 30 сантиметрів;
 • Цвіте культура навесні, до появи листяного покрову;
 • Квіти забарвлені в блідо-фіолетовий колір, мають жовту серединку;
 • Квіти мають форму дзвіночків; довжина квітки – від 20 до 30 сантиметрів;
 • Плодоносить павловнія яйцевидними коробочками, що містять велику кількість крилатих насінин;
 • Тривалість життя адамового дерева – близько 100 років;
 • Рослину цінують за м’яку деревину – з неї виготовляють меблі, музичні інструменти та інші предмети для побуту.

Види павловнії

Сьогодні є відомими від 5 до 7 видів даної рослини. Нижче ми розглянемо найбільш популярні різновиди:

 1. Імператорське дерево (повстяна павловнія) – рослина, що э дуже поширеною в Китаї, Європі та Північній Америці. Дерево має яйцевидну крону та блідо-фіолетові, а іноді – білі квіти. Листя тримається на культурі до пізньої осені. Дерева цього виду можуть виростати у висоту до 20 метрів. Морозостійкість культури – до 20 градусів нижче нуля. Не підходить для вирощування в північних регіонах.
 2. Павловнія Фергеза – рослина, яку часто можна зустріти в гірських районах Китаю та В’єтнаму. Має білі квіти та листки величиною близько 35 сантиметрів. Цвіте ранньої весни, гарно переносить посухи. Рослина дуже схожа на катальпу – має подібні квіти в формі дзвіночків та крупні листки. Проте, павловнія цвіте раніше, тоді як квіти на катальпі з’являються в травні.
 3. Павловнія продовгувата (або – подовжена) – культура, що широко культивується в Китаї. Може виростати до висоти 10 метрів. Суцвіття мають фіолетово-рожевий колір. 
 4. Павловнія Форчуна – дерева, що ростуть в дикій природі Китаю та Тайваню, В’єтнаму та Північної Америки. В дорослому віці дерево може сягати висоти близько 30 метрів. Стовбур рослини може мати діаметр до 2 метрів. Молоді пагони і суцвіття мають оригінальну жовтувату опушку. 

Умови вирощування павловнії

Головною умовою для успішного вирощування рослини є теплий і вологий клімат. Висаджувати саджанці слід виключно на сонячних ділянках. Найкраще культура ростиме і розвиватиметься, якщо у весняно-літній період температура буде сягати позначок + 24 - +33 градуси. Ділянка для павловнії має бути захищеною від вітру – деревце може витримати пориви від 7 до 8 метрів за секунду, але не більше. При сильному вітрі можуть страждати молоді дерева, які ще не досягли одерев’яніння стовбура. 

На постійне місце висаджують саджанці, які мають вік близько 1 року. 

До ґрунтів культура невибаглива, але найкраще росте в піщаній, гарно дренованій землі. Оптимальний показник кислотності грунту – від 5 pH до 8,9 рН. Не висаджуйте рослину в тяжкі грунти – вона не переносить глинистих земель, оскільки вони погано пропускають воду.   

Догляд за адамовим деревом

Павловнія на присадибній ділянці буде потребувати регулярного поливу. Молоде деревце слід поливати раз на 10 днів. При цьому під кожну рослину виливають до 10 літрів води. Дорослі павловнії поливають один раз на два тижні, виливаючи під кожну рослину від 15 до 20 літрів води. Завважимо, що перезволоження може послабити імунітет культури. 

Для підгодівлі рослини можна використовувати курячий послід або торф. Підгодовують рослину навесні або восени. Буде ідеально, якщо у вас з’явиться можливість підживити культуру біогумусом. 

Обрізати адамове дерево не обов’язково – його крона самостійно формується досить красивою. Але рослина здатна відмінно переносити стрижку за потреби.

До хвороб та шкідників дерево досить стійке, але часто пошкоджується навалами тлі або щитовки. Для того, щоб запобігти грибковим захворюванням, слід стежити за зволоженням та не допускати надміру вологи. 

Для охочих посадити павловнію на присадибній ділянці компанія «Клуб Рослин» пропонує адаптовані, здорові і життєздатні саджанці в спеціальних контейнерах для коренів. Такі рослини можна висаджувати в будь-яку теплу пору року. 

 • Дата публікації: 22.11.2019


Відгуки користувачів про

4 Коментарів
 • Як доглядати за сажанцем ,якщо замовили зимою, а садити ще рано

  Корисний відгук?
  1
  1
 • Перетримати до весни в неопальованому приміщені

  Корисний відгук?
  0
 • Можно ли дерево обрезать осенью подскажите пожалустт у меня оно большое

  Корисний відгук?
  0
  1
 • Уточніть, яке саме дерево? Ви про павловнію?
  Якщо про неї, то дуже не бажано це робити восени. Якщо буде тепла осінь це може стимульювати рослину дати приріст.До того ж збільшується ймовірність ураження морозом. Краще проведіть обрізку навесні перед початком сокоруху.

  Корисний відгук?
  1
  1
Новини, Статті, Огляди, Поради Показати всі новини, статті, огляди, поради
Зимова виставка рослин для садових центрів та ландшафтних дизайнерів

«Клуб Рослин» запрошує на першу в Україні зимову виставку рослин, яку фахівці нашого садового центру підготували до нового весняного сезону ...

Запрошуємо на семінар для ландшафтних дизайнерів “Рандеву у Клубі” 4-6 лютого 2022 року

Клуб Рослин продовжує серію Рандеву та запрошує колег провести три зимові дні в колі друзів та однодумців! Чекаємо на Вас 4-6 лютого у Львові ...

Як правильно підібрати інструмент під розмір руки

Щоб робота приносила радість, а не мозолі, секатор потрібно правильно підібрати під розмір руки. Форма кисті, довжина пальців та ширина долоні – це індивідуальні параметри, під які серйозні виробники розраховують лінійки інструменту. ...

Кембрик для підв'язування рослин Agrario: швидко, надійно, зручно

Щоб не витрачати багато часу на підв'язування і захистити рослину від пошкоджень, рекомендуємо купити якісний кембрик Agrario для підв'язування рослин від надійного українського виробника ...