Планування саду: головні правила

 • 2019-11-19

Щоб спланувати дачну ділянку, потрібно знати певні принципи, адже саме у відповідності до них розбиватиметься територія. Для того, щоб облаштувати ділянку, потрібно докласти зусиль. Цей процес може розтягнутися в часі, проте, кінцевий результат вартий того. Власник ділянки може зіткнутися з певними проблемами при плануванні простору. Проблематичним може бути вибір місця для розташування дому чи будівель, які знадобляться при веденні господарства. Також потрібно мати певні знання при розбивці клумб та інших дій, які вплинуть на загальний результат. 

Для чого планувати ділянку

Від правильного планування та розподілу об’єктів в межах дачної ділянки залежить подальша експлуатація простору та будівель на ньому. Планування допомагає уникнути помилок та створити прийнятні умови для будівництва жилої зони та господарчих будівель. Правильне розташування об’єктів на ділянці сприяє не лише комфорту, але й привабливості території. Вірно спланований сад з роками стає тільки красивішим – старі сади зазвичай мають певний шарм та особливу атмосферу.

Принципи планування

Якщо ви бажаєте, щоб сад був красивий в будь-яку пору року, без планування не обійтися. Виконувати план потрібно в масштабі – таким чином реалізувати ідеї, або перепланувати згодом буде набагато простіше. Звісно, всі без виключення деталі ви зобразити на папері не зможете, але зобразити головні елементи саду під силу людям, які розуміють, чого хочуть. 

На плані потрібно вказати:

 • Розташування вашого будинку і сусідських будівель;
 • Розташування вікон та дверей дому;
 • Розташування внутрішнього двору;
 • Наявні доріжки, галявини та драбини.

Для планування саду потрібна буде і схема підземних комунікацій, таких як:

 • Електропроводка;
 • Газові труби;
 • Водопровід.

Коли вищеозначені об’єкти будуть нанесені на папір, туди ж слід внести декоративні рослини та будівлі, які ви збираєтеся зберегти. 

При плануванні важливо враховувати характеристики мікрорельєфу – впадини, підвищення, нахили та інші нерівності. На плані важливо відмітити напрям вітрів, що домінують, а також місця та час виникнення тіней (впродовж дня). Визначте найбільш холодні та теплі місця. Після цього можна переходити до планування зон ділянки. 

Визначтесь, які зони будуть представлені в вашому саду та скільки місця під них важливо виділити. Зазвичай виділяють такі зони:

 • Жилий простір (сюди входять дім, літня кухня та внутрішній двір);
 • Господарчий простір (господарчі будівлі, город та сад);
 • Простір для відпочинку (альтанка, басейн чи майданчик для барбекю).

Планування доріжок

Після того, коли ділянка вже поділена на зони, слід братися до планування доріжок чи стежок. Варто виділяти під них ті місця, де пролягають основні маршрути домочадців. Плануючи садові доріжки, не прагніть зробити їх максимально рівними – хвилясті лінії на ділянці виглядають дуже привабливо. Для практичності поєднайте доріжки в один цілісний маршрут – так буде і зручно, і красиво.

Тераса та особливості її планування

Місце для тераси планують на початку. Зазвичай під терасу відводять майданчик перед самим домом. Пам’ятайте, що тераса призначена для відпочинку – тут можна буде влаштовувати вечірки чи посиденьки з друзями. В ідеалі це місце – затишний куточок, де витає дух усамітнення та спокою. Для створення відповідної атмосфери використовують «ширми» з декоративно-квітучих культур. Ми радимо в ролі ширми використовувати виткі рослини – як багаторічники, так і однорічники. Однорічники є особливо актуальними в перший рік – адже за короткий час багаторічні культури не виростають. 

Розташування водойми на присадибній ділянці

Якщо ви хочете облаштувати на ділянці водойму, наприклад, озерце з водоростями та іншими водними рослинами, плануйте місце для неї відпочатку. При плануванні водойми слід усвідомлювати, що водні культури можуть швидко рости у визначених місцях. Ви можете в озерці розташувати латаття, а на місцях, де спостерігається мілководдя – стрілолист. На березі дуже ефектно будуть виглядати іриси. З осокою слід бути обережними – вона є агресивною рослиною, що швидко заповнює простір. Ріст осоки слід постійно контролювати. 

Вибір рослин для саду

Уже починаючи планувати, слід подумати про те, що посадити на ділянці, щоб вона перетворилася в квітучий, привабливий та корисний сад. Коли підбираєте рослини, враховуйте особливості їх росту. Більш високі рослини розташовуються в нижній частині ділянки. Культури, що мають здатність красиво цвісти, висаджують ближче до зони відпочинку. Чагарники зазвичай використовують в якості живих бордюрів та огорож. Високорослі хвойники здатні захищати більш низькі рослини від вітрів. 

Рослини в саду можуть виконувати різні ролі:

 • Роль акценту – прийнятна для культур з особливо цікавим забарвленням листя;
 • Рослини можуть допомогти розділити сад на зони;
 • За допомогою правильно підібраних культур можна оптично збільшити розмір ділянки. 

При виборі рослин правильно розцінюйте розміри ділянки – наприклад, високі рослини в маленькому саду затіняють низькорослі, а густо посаджені чагарники заважають одне одному рости і погано розвиваються. 

Жива огорожа стане неперевершеним обрамленням саду, якщо її посадити правильно. Для висадки живоплоту рослини висаджують близько одна біля одної. Важливо правильно стригти культури, щоб вони ставали одним суцільним масивом огорожі. Для живоплоту використовуйте туї, бирючину, барбарис, граб тощо. 

Вибір місця для квітника

Обираючи місце, де в подальшому буде розбитий квітник, зважайте на потреби рослин, що їх плануєте вирощувати. Рослини, які люблять тепло, слід розташовувати в близькості до дому – таким чином стіни стануть захистом від вітру. Хвойники та верескові культури ідеально підійдуть для альпінарію, а поблизу парадного входу радимо висаджувати культури з тривалим періодом цвітіння.

Уже сплановану ділянку можна доповнювати ліхтариками, садовими скульптурами, вишуканими контейнерами для декоративних рослин. Не бійтеся експериментувати – часто сміливі рішення бувають найбільш вдалими. Зичимо вам затишку і естетичної насолоди в ідеально спланованому саду!

Залиште коментар