Розмноження та вирощування туй: що потрібно знати

 • 2020-01-21

Туї – популярні вічнозелені рослини, які демонструють стійкість до морозів та витривалість у несприятливих умовах вирощування. Невибаглива культура часто використовується для озеленення заміських ділянок, висаджується в садах, скверах та парках. Але купити тую часто досить дорого, і тому багато садівників вирішують розводити рослини самостійно. В даній статті ми дамо корисні поради, і навіть не досвідчений садівник за нашими рекомендаціями зможе виростити хвойну красуню на своїй ділянці. 

Є два способи розмноження туй:

 • За допомогою насіння;
 • За допомогою живців та гілочок.

Вирощування туї з насіння – досить кропіткий і довгий процес. Щоб отримати тую з насінини, знадобиться від двох до шести років. Крім того, спеціалісти стверджують, що витривалість туй, вирощених із живців, значно вища. Завважимо, що декоративні види туй не можна розмножувати насінням – в такому випадку оптимальним буде розмноження гілочками. 

Особливості розмноження туї живцями

Розмноження туї живцями є нескладним та доступним широкому загалу процесом. Прийнятний час час для розведення туй таким способом – осінь. Але більшість садівників стверджують, що найкращий період для живцювання – весна. Живцювання в квітні дає найкращі результати. При цьому для розмноження придатні ті туї, яким виповнилося не менше 2 – 3 років. Живці з надто молодих рослин не приживаються. 

Для живцювання обирають здорові пагони, які відрізняються міцністю. Надто молоді і надто старі гілки не годяться для розмноження. Ми рекомендуємо обирати гілочки, що ростуть в області середини дерева. Ці пагони є досить міцними, і при цьому ще не відбувся процес здерев’яніння. Тому такі гілочки – найкращий матеріал для розмноження. 

Відокремте від дерева певну кількість пагонів, що мають довжину близько 50 сантиметрів. Пагін повинен завершуватися невеликою кількістю кори. Далі виконуйте такі маніпуляції:

 • Для того, щоб відокремити від дерева пагін з «п’яткою», потрібно використовувати ніж або просто обірвати гілку швидким рухом – наявність «п’ятки» дозволить пагону краще укорінитися;
 • З гілочки потрібно прибрати всі непотрібні гілочки та листя;
 • Горщики для рослин з торфом і листовою землею (співвідношення – 1:1) слід готувати заздалегідь;
 • Живець потрібно заглибити в землю (глибина – 2 сантиметри), кут живця повинен складати 60 градусів по відношенню до землі;
 • Землю навколо висадженого живця потрібно ущільнити і засипати піском;
 • Важливо створити такі умови, щоб хвоя не торкалася землі;
 • Живець потрібно полити та накрити плівкою або пустою банкою;
 • Оптимальна температура для приживання живця – 23 градуси, при цьому вологість повинна перевищувати 70%;
 • Живець в процесі приживлення потрібно не поливати, а обприскувати по хвої.

Сигналом того, що живець укорінився, стане поява нових пагонів. Але таку тую ще не рекомендується висаджувати в сад. На даному етапі потрібно відкривати теплицю, щоб рослина могла дихати свіжим повітрям. Термін, впродовж якого рослина залишається відкритою, потрібно постійно збільшувати, при цьому скорочуючи час, який саджанець проводить в теплиці. Висаджувати рослину на постійне місце потрібно лише тоді, коли вона повністю звикне до прохолоди.

Вирощування туї з гілочок

Процес вирощування туї з гілочок схожий на процес розмноження за допомогою живців. Але є певні особливості, на які потрібно звернути увагу. Наприклад, зріз гілки обов’язково потрібно обробити препаратом, що стимулює ріст коренів – наприклад, кореневином. Це спрятиме розвитку кореневої системи і, відповідно, укоріненню рослини. 

Піддон, в якому буде вирощуватися туя, обов’язково потрібно обробити розчином марганцівки (3%). Лише потім в нього можна засипати пісок. Спеціалісти радять обробляти марганцівкою весь об’єм піску. Гілочки розташовують у піддоні під кутом 45 градусів. Загалом, одного піддону вистачає для вирощування кількох гілочок. Потрібно стежити, щоб на рослини у піддоні не потрапляли прямі сонячні промені. 

Зволожують рослини, що розмножуються за допомогою гілочок так само, як і саджанці, що формуються з живців – себто, обприскуванням. Саджанці залишають в теплиці до весни, або й до літа. Таким чином, рослина звикне до нових умов вирощування і порадує свіжими приростами вже в перший рік після висадки і відмінно перенесуть першу зиму.

Поради для початківців

 • При розмноженні туї живцями для оптимального росту та приживлення живці (або гілочки) потрібно замочити в розчині Корнева, оптимальний період замочування – 12 годин;
 • В піддонах та теплицях слід постійно видаляти бур’яни, щоб вони не відбирали поживні речовини з ґрунту;
 • Для зрізування живців найкраще підходить похмура погода та час в першій половині для;
 • Для розмноження хворої туї живці потрібно обробляти гетероауксином.

Утеплення туї на зиму

Молоді туї, висаджені восени, потребують утеплення на зиму. Ми рекомендуємо використовувати з цією метою дерев’яну стружку, листя або гілки ялини. Під таким укриттям рослина, висаджена у вересні, комфортно почуватиметься до весни. 

Окремі садівники радять укривати тую агроволокном – і цей спосіб утеплення також заслуговує на повагу. Крім забезпечення оптимальної температури взимку, агроволокно стане запобіжником від обгорання хвої рано навесні.

Ми рекомендуємо живці, що вже укорінилися, висаджувати на тимчасову посадку. На грядці вони повинні рости від 2 до 3 років, а вже потім тую можна висадити на постійне місце вирощування. До прикладу, якщо ви здійснювали живцювання навесні (в квітні), то вже восени можна висадити рослини на імпровізовану «грядку-школу». При висадці на тимчасове місце вирощування землю удобрюють торфом. Садівники наголошують, що найкраще висаджувати живці в напівтіні. Оптимальна відстань між живцями на тимчасовій грядці – 30 сантиметрів. 

Як бачимо, нічого складного в розмноженні туї живцями та гілками немає. Якщо ви правильно здійснюватимете всі маніпуляції, то вже через кілька років отримаєте здорову і красиву тую, яка гарантовано прикрасить вашу присадибну ділянку. 

Залиште коментар