Щеплені хвойні рослини

 • 2016-05-11

У ландшафтному дизайні хвойні рослини займають значне місце. Вони мають декоративний вигляд в будь-який час року, їх крона добре піддається формуванню. Існує безліч культурних видів цих рослин з різною колірною гамою хвої, розмірами і формою крони.

Хвойні рослини можна розмножувати шляхом вирощування з насіння, живцюванням і методом щеплення. Вони добре розмножуються насінням. На жаль, при такому способі важко отримати однорідні і однаково декоративні рослини. Крім того, сіянці дуже повільно ростуть.

Живцювання - популярний вид розмноження хвойних рослин. Його можна ефективно використовувати для розмноження туй, ялівця та тиса. Для інших видів хвойних істотним недоліком живцювання є погане вкорінення.

Метод розмноження щепленням для хвойних рослин характерний для рідкісних, дорогих і екзотичних видів. Хвойні рослини високої якості розмножують щепленням культурних сортів на міцні і життєздатні підщепи, які набагато краще адаптовані до зовнішніх умов і стійкі до хвороб.

Особливості щеплених хвойних рослин

Рослини, вирощені за допомогою щеплення, є більш дорогими, ніж вироблені шляхом живцювання або посіву насіння. Це обумовлено тим, що процес щеплення хвойних рослин більш трудомісткий і дорогий.

 • Особливістю щеплення хвойних є умова розміщення прищепи на підщепі свого виду. Так ялини прищеплюються на ялини, сосни на сосни, ялиці на ялиці.
 • Якість щеплених рослин починається з ретельного вибору підщеп. Чим життєздатніша підщепа, тим якісніше буде вирощена рослина. Для щеплення вибирається підщепа з добре розвиненою кореневою системою. Це переважно сіянці у віці 3-5 років, які досягли висоти 30-40 см.
 • Процес щеплення вимагає значного часу при підготовці підщепи і живців. Живці для щеплення заготовлюються взимку і зберігаються до часу щеплення в замороженому вигляді. Процедуру щеплення рослин проводять в основному навесні, рідше влітку. Літні щеплення приживаються гірше, ніж весняні.
 • Для отримання хорошого результату необхідно суворе дотримання температурного режиму, режиму вологості і санітарних норм.
 • Для проведення щеплення на хвойні рослини використовуються теплиці, холодильники або охолоджувальні установки для зберігання живців, спеціальні інструменти, віск, гумові стяжки.
 • Акліматизація до зовнішніх умов у хвойних рослин після щеплення проходить набагато складніше і довше, ніж у листяних.

Догляд за щепленими хвойними рослинами

Для поліпшення акліматизації хвойних рослин у вуличних умовах після тепличного змісту необхідно забезпечити їм правильний і регулярний догляд:

 • Всі щеплені хвойні потребують високої вологості і хорошого поливу. Полив здійснюють регулярний і глибокий, особливо в активний період росту пагонів, з травня по липень. Для утримання вологи в грунті добре застосовувати мульчування.
 • Якщо є ризик пересихання рослини, її потрібно зволожувати, створюючи невеликий парник з плівки, і підтримувати всередині вологе середовище або обприскувати.
 • Обрізку крони підщепи у хвойних рослин проводять протягом 3-5 років. Так як рання або швидка обрізка призведе до пригнічення прищепи і подальшої її загибелі. Першу обрізку проводять у другій рік після щеплення, скорочуючи гілки підщепи на 1/3 довжини, одночасно з обрізанням верхньої частини над держаком. На наступний рік обрізку гілок підщепи проводять приблизно на половину всієї довжини. Протягом 4-5 років обрізку гілок підщепи проводять на кільце, в наступні роки повністю позбавляються від них.
 • Удобрення грунту для щеплених хвойних проводять за допомогою внесення торфу або компосту.
 • Видалення бур'янів і розпушування допоможе молодим рослинам на перших роках життя після щеплення.
 • Найкращим віком для посадки щеплених хвойних на постійне місце вважається вік 8-10 років.

Найбільш успішні сорти щеплених хвойних рослин популярні в багатьох країнах. Такі рослини можна придбати в розплідниках і садових центрах України.

Ялина звичайна Acrocona

Ялина звичайна Acrocona являє собою невелике вічнозелене дерево з опущеними гілками і темно-зеленою хвоєю. Висота ялинки Акрокони становить 2,5-4 м з діамтром крони близько 2-4 м. Голки хвої розташовані поодиноко на гілках. Під час весняного цвітіння на кінцях гілок з'являються темно-рожеві конуси на жіночих рослинах і червоні колоски на чоловічих рослинах.

Використовується в одиночних посадках для малих садів, в групових посадках або в стилізованих садах, наприклад гравійному або японському. Для підтримки декоративності, потребує обрізки. Ялина добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з нейтральним або кислим pH середовищем.

Ялина колюча Glauca Globosa

Ялина колюча Glauca Globosa різновид блакитної ялини. Має малу висоту, близько 0,5 - 1,5 м при ширині 1,5-3 м. На початку життя має кулясту форму і може бути схожа на кущ, в дорослому віці 10-15 років набуває конусоподібну форму. Остаточної висоти досягає у віці 20-25 років життя. Жорсткі синьо-сірі голки розташовані поодиноко, на гілках ростуть густо. На кінцях пагонів ростуть невеликі і непоказні шишки.

У ландшафтному дизайні ялина колюча Glauca Globosa широко використовується для озеленення малих ділянок. Можна зустріти її в групових посадках, тематичних садах. Добре піддається стрижці, часто їй надають кулясту форму.

Ялина добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з нейтральним або кислим pH середовищем.

Ялина колюча Hoopsii

Сріблясто-блакитна колюча ялина Hoopsii являє собою невелике дерево, що досягає 2,5 - 4 м висоти, 1-1,5 м ширини. Коротка жорстка хвоя яскравого кольору зростає на гілках поодиноко і густо. Компактна і густа крона має пірамідальну форму. У весняний період молода блакитна хвоя контрастує зі старою темно-синьою, надаючи рослині ефектний декоративний вигляд.

Це найбільш блакитна ялина серед інших блакитних сортів. Ялина Hoopsii одна з самих популярних ландшафтних сортів в Європі. Густа крона і красивий колір дерева роблять цю ялинку затребуваною в озелененні приватних ділянок і садів, а також міських скверів і парків.

Ялина добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з нейтральним або кислим pH середовищем.

Ялина звичайна Inversa

Ялина звичайна Inversa відрізняється високою нерівномірною кроною плакучої форми. Висота ялинки може варіюватися в залежності від висоти щеплення і може досягати 8 м висоти. Діаметр крони 2 - 2,5 м. Хвоя має темно-зелений насичений колір. Нижні пагони можуть досягати землі.

Ялина добре росте на вологих, добре дренованих поживних грунтах з нейтральним або кислим pH середовищем.

У ландшафтному дизайні застосовується в одиночних посадках, в групових посадках, часто як центр композиції.

Сосна гірська Mops

Сосна гірська Mops буває в формі чагарників або дерев. Темно-зелена жорстка і блискуча хвоя росте пучками по 2-3-5 голок. Гірська сосна Mops має щільну привабливу крону кулястої форми. Висота сосни 0,5-1 м при ширині 0,5-1 м. Округла і щільна крона сосни Mops зростає дуже рівномірно і не вимагає додаткових зусиль у її формуванні.

У ландшафтної дизайні використовується в одиночних і групових посадках для малих садів. У великих ландшафтах може групуватися в масивні щільні посадки. Сосна добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з нейтральним або лужним pH середовищем.

Сосна звичайна Watereri

Сосна звичайна Watereri красиве вічнозелене дерево з блакитною хвоєю. Рослина досягає висоти до 4 м при ширині 4 - 4,5 м. У молодому віці має форму конуса, з часом розростається до кулястої форми. Густа хвоя має блакитний відтінок і росте в пучках по дві голки.

В одиночних посадках виглядає дуже привабливо. У групових посадках може виглядати масивно. Велике визнання в ландшафтному дизайні отримала в країнах північної Європи.

Сосна добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з кислим, нейтральним, лужним pH середовищем.

Сосна гірська Gnom

Сосна гірська Gnom невимогливий і естетичний карликовий чагарник. Висота сосни Gnom становить 2 м, ширина близько 1,5 м. Компактний густий чагарник в молодості має округлу форму, в зрілому віці набуває куполоподібну форму. Коротка і жорстка крона має темно-зелений колір. Голки ростуть поодиноко. На кінцях пагонів ростуть довгі коричневі шишки розміром до 4-х см.

Сосна Gnom популярна у всьому світі. У ландшафтному дизайні використовується як в одиночних, так і в групових посадках. Часто використовується для озеленення малих садів. Сосна добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з нейтральним або лужним pH середовищем.

Сосна чорна Pyramidalis

Сосна чорна Pyramidalis висока струнка хвойна рослина. У дорослому віці досягає 8 м висоти. Крона має діаметр близько 3 м. Темно-зелена хвоя довжиною близько 9 см зібрана в пучки по 2 голки. На кінцях пагонів сосна має світло-коричневі шишки до 5 см завдовжки.

Висока пірамідальна форма цієї сосни дуже улюблена ландшафтними дизайнерами і використовується в різноманітних посадках. Сосна добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з кислим, нейтральним, лужним pH середовищем. Любить великий вміст вапна в грунті.

Сосна дрібноквіта Negishi

Сосна дрібноквіта Negishi є сортом японської білої сосни. Висота сосни дрібноквіта Negishi досягає 2 м, ширина становить близько 1,5 м. Хвойний чагарник має широку пірамідальну форму і зелену з сірим відтінком хвою. Голки зібрані в пучки по дві, на кінцях гілок утворюють волоті. Довгі шишки мають декоративну форму.

Традиційно використовується для садів в японському стилі. Дуже красиво виглядає в одиночних посадках. Сосна добре росте на дренованих грунтах з нейтральним або лужним pH середовищем. До вологи не вимоглива. Для посадки потребує захищених місць.

Автор статті: Назарій Зінько,
директор "Клубу Рослин" 

Залиште коментар