Щеплені хвойні рослини

У ландшафтному дизайні хвойні рослини займають значне місце. Вони мають декоративний вигляд в будь-який час року, їх крона добре піддається формуванню. Існує безліч культурних видів цих рослин з різною колірною гамою хвої, розмірами і формою крони.

Хвойні рослини можна розмножувати шляхом вирощування з насіння, живцюванням і методом щеплення. Вони добре розмножуються насінням. На жаль, при такому способі важко отримати однорідні і однаково декоративні рослини. Крім того, сіянці дуже повільно ростуть.

Живцювання - популярний вид розмноження хвойних рослин. Його можна ефективно використовувати для розмноження туй, ялівця та тиса. Для інших видів хвойних істотним недоліком живцювання є погане вкорінення.

Метод розмноження щепленням для хвойних рослин характерний для рідкісних, дорогих і екзотичних видів. Хвойні рослини високої якості розмножують щепленням культурних сортів на міцні і життєздатні підщепи, які набагато краще адаптовані до зовнішніх умов і стійкі до хвороб.

Щеплені хвойні рослини

Особливості щеплених хвойних рослин

Рослини, вирощені за допомогою щеплення, є більш дорогими, ніж вироблені шляхом живцювання або посіву насіння. Це обумовлено тим, що процес щеплення хвойних рослин більш трудомісткий і дорогий.

 • Особливістю щеплення хвойних є умова розміщення прищепи на підщепі свого виду. Так ялини прищеплюються на ялини, сосни на сосни, ялиці на ялиці.
 • Якість щеплених рослин починається з ретельного вибору підщеп. Чим життєздатніша підщепа, тим якісніше буде вирощена рослина. Для щеплення вибирається підщепа з добре розвиненою кореневою системою. Це переважно сіянці у віці 3-5 років, які досягли висоти 30-40 см.
 • Процес щеплення вимагає значного часу при підготовці підщепи і живців. Живці для щеплення заготовлюються взимку і зберігаються до часу щеплення в замороженому вигляді. Процедуру щеплення рослин проводять в основному навесні, рідше влітку. Літні щеплення приживаються гірше, ніж весняні.
 • Для отримання хорошого результату необхідно суворе дотримання температурного режиму, режиму вологості і санітарних норм.
 • Для проведення щеплення на хвойні рослини використовуються теплиці, холодильники або охолоджувальні установки для зберігання живців, спеціальні інструменти, віск, гумові стяжки.
 • Акліматизація до зовнішніх умов у хвойних рослин після щеплення проходить набагато складніше і довше, ніж у листяних.

Щеплені хвойні рослини

Догляд за щепленими хвойними рослинами

Для поліпшення акліматизації хвойних рослин у вуличних умовах після тепличного змісту необхідно забезпечити їм правильний і регулярний догляд:

 • Всі щеплені хвойні потребують високої вологості і хорошого поливу. Полив здійснюють регулярний і глибокий, особливо в активний період росту пагонів, з травня по липень. Для утримання вологи в грунті добре застосовувати мульчування.
 • Якщо є ризик пересихання рослини, її потрібно зволожувати, створюючи невеликий парник з плівки, і підтримувати всередині вологе середовище або обприскувати.
 • Обрізку крони підщепи у хвойних рослин проводять протягом 3-5 років. Так як рання або швидка обрізка призведе до пригнічення прищепи і подальшої її загибелі. Першу обрізку проводять у другій рік після щеплення, скорочуючи гілки підщепи на 1/3 довжини, одночасно з обрізанням верхньої частини над держаком. На наступний рік обрізку гілок підщепи проводять приблизно на половину всієї довжини. Протягом 4-5 років обрізку гілок підщепи проводять на кільце, в наступні роки повністю позбавляються від них.
 • Удобрення грунту для щеплених хвойних проводять за допомогою внесення торфу або компосту.
 • Видалення бур'янів і розпушування допоможе молодим рослинам на перших роках життя після щеплення.
 • Найкращим віком для посадки щеплених хвойних на постійне місце вважається вік 8-10 років.

Найбільш успішні сорти щеплених хвойних рослин популярні в багатьох країнах. Такі рослини можна придбати в розплідниках і садових центрах України.

Ялина звичайна Acrocona

Ялина звичайна Акрокона

Ялина звичайна Acrocona являє собою невелике вічнозелене дерево з опущеними гілками і темно-зеленою хвоєю. Висота ялинки Акрокони становить 2,5-4 м з діамтром крони близько 2-4 м. Голки хвої розташовані поодиноко на гілках. Під час весняного цвітіння на кінцях гілок з'являються темно-рожеві конуси на жіночих рослинах і червоні колоски на чоловічих рослинах.

Використовується в одиночних посадках для малих садів, в групових посадках або в стилізованих садах, наприклад гравійному або японському. Для підтримки декоративності, потребує обрізки. Ялина добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з нейтральним або кислим pH середовищем.

Ялина колюча Glauca Globosa

Ялина колюча Глаука Глобоса

Ялина колюча Glauca Globosa різновид блакитної ялини. Має малу висоту, близько 0,5 - 1,5 м при ширині 1,5-3 м. На початку життя має кулясту форму і може бути схожа на кущ, в дорослому віці 10-15 років набуває конусоподібну форму. Остаточної висоти досягає у віці 20-25 років життя. Жорсткі синьо-сірі голки розташовані поодиноко, на гілках ростуть густо. На кінцях пагонів ростуть невеликі і непоказні шишки.

У ландшафтному дизайні ялина колюча Glauca Globosa широко використовується для озеленення малих ділянок. Можна зустріти її в групових посадках, тематичних садах. Добре піддається стрижці, часто їй надають кулясту форму.

Ялина добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з нейтральним або кислим pH середовищем.

Ялина колюча Hoopsii

Ялина колюча Хупсіі

Сріблясто-блакитна колюча ялина Hoopsii являє собою невелике дерево, що досягає 2,5 - 4 м висоти, 1-1,5 м ширини. Коротка жорстка хвоя яскравого кольору зростає на гілках поодиноко і густо. Компактна і густа крона має пірамідальну форму. У весняний період молода блакитна хвоя контрастує зі старою темно-синьою, надаючи рослині ефектний декоративний вигляд.

Це найбільш блакитна ялина серед інших блакитних сортів. Ялина Hoopsii одна з самих популярних ландшафтних сортів в Європі. Густа крона і красивий колір дерева роблять цю ялинку затребуваною в озелененні приватних ділянок і садів, а також міських скверів і парків.

Ялина добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з нейтральним або кислим pH середовищем.

Ялина звичайна Inversa

Ялина звичайна Інверса

Ялина звичайна Inversa відрізняється високою нерівномірною кроною плакучої форми. Висота ялинки може варіюватися в залежності від висоти щеплення і може досягати 8 м висоти. Діаметр крони 2 - 2,5 м. Хвоя має темно-зелений насичений колір. Нижні пагони можуть досягати землі.

Ялина добре росте на вологих, добре дренованих поживних грунтах з нейтральним або кислим pH середовищем.

У ландшафтному дизайні застосовується в одиночних посадках, в групових посадках, часто як центр композиції.

Сосна гірська Mops

Сосна гірська Мопс

Сосна гірська Mops буває в формі чагарників або дерев. Темно-зелена жорстка і блискуча хвоя росте пучками по 2-3-5 голок. Гірська сосна Mops має щільну привабливу крону кулястої форми. Висота сосни 0,5-1 м при ширині 0,5-1 м. Округла і щільна крона сосни Mops зростає дуже рівномірно і не вимагає додаткових зусиль у її формуванні.

У ландшафтної дизайні використовується в одиночних і групових посадках для малих садів. У великих ландшафтах може групуватися в масивні щільні посадки. Сосна добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з нейтральним або лужним pH середовищем.

Сосна звичайна Watereri

Сосна звичайна Ватерері

Сосна звичайна Watereri красиве вічнозелене дерево з блакитною хвоєю. Рослина досягає висоти до 4 м при ширині 4 - 4,5 м. У молодому віці має форму конуса, з часом розростається до кулястої форми. Густа хвоя має блакитний відтінок і росте в пучках по дві голки.

В одиночних посадках виглядає дуже привабливо. У групових посадках може виглядати масивно. Велике визнання в ландшафтному дизайні отримала в країнах північної Європи.

Сосна добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з кислим, нейтральним, лужним pH середовищем.

Сосна гірська Gnom

Сосна гірська Гном

Сосна гірська Gnom невимогливий і естетичний карликовий чагарник. Висота сосни Gnom становить 2 м, ширина близько 1,5 м. Компактний густий чагарник в молодості має округлу форму, в зрілому віці набуває куполоподібну форму. Коротка і жорстка крона має темно-зелений колір. Голки ростуть поодиноко. На кінцях пагонів ростуть довгі коричневі шишки розміром до 4-х см.

Сосна Gnom популярна у всьому світі. У ландшафтному дизайні використовується як в одиночних, так і в групових посадках. Часто використовується для озеленення малих садів. Сосна добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з нейтральним або лужним pH середовищем.

Сосна чорна Pyramidalis

Сосна чорна Pyramidalis висока струнка хвойна рослина. У дорослому віці досягає 8 м висоти. Крона має діаметр близько 3 м. Темно-зелена хвоя довжиною близько 9 см зібрана в пучки по 2 голки. На кінцях пагонів сосна має світло-коричневі шишки до 5 см завдовжки.

Висока пірамідальна форма цієї сосни дуже улюблена ландшафтними дизайнерами і використовується в різноманітних посадках. Сосна добре росте на вологих, добре дренованих грунтах з кислим, нейтральним, лужним pH середовищем. Любить великий вміст вапна в грунті.

Сосна дрібноквіта Negishi

Сосна дрібноквіта Негіші

Сосна дрібноквіта Negishi є сортом японської білої сосни. Висота сосни дрібноквіта Negishi досягає 2 м, ширина становить близько 1,5 м. Хвойний чагарник має широку пірамідальну форму і зелену з сірим відтінком хвою. Голки зібрані в пучки по дві, на кінцях гілок утворюють волоті. Довгі шишки мають декоративну форму.

Традиційно використовується для садів в японському стилі. Дуже красиво виглядає в одиночних посадках. Сосна добре росте на дренованих грунтах з нейтральним або лужним pH середовищем. До вологи не вимоглива. Для посадки потребує захищених місць.

Автор статті: Назарій Зінько,
директор "Клубу Рослин" 

 • Дата публікації: 11.05.2016


Відгуки користувачів про

0 Коментарів
Новини, Статті, Огляди, Поради Показати всі новини, статті, огляди, поради
Сучкорізи STAFOR 807.80, 808.80, 809.80 – новинки для професіоналів та любителів

Для створення красивого саду з акуратними кронами дерев та чагарників потрібно немало зусиль. Але, крім уваги садівника, потрібні ще й якісні садові інструменти. ...

Агроволокно Plant-Protex – вдалий вибір для саду та городу

На вітчизняному ринку постійно зявляються нові та покращені засоби для саду і городу. До них належить агроволокно Plant-Protex від відомої польської компанії Texton. Про те, як обрати необхідний зразок, при цьому зекономити гроші, час для догляду за насадженнями та отримати гарний результат, мова йтиме далі. ...

Агроволокно для полуниці: посадка полуниці під агр​оволокно

Проблема вирощування якісної полуниці актуальна в ХХІ столітті для безлічі садівників і дачників. Про те, як слід доглядати за цією культурою правильно і отримувати хороший результат, мова йтиме далі. ...

Щеплення рослин: покращуємо техніку (Коженєвський Сергій Романович, 2017)

Чудовий та надзвичайно інформативний посібник. Саме завдяки цьому посібнику ви отримаєте вичерпну інформацію щодо до того, як проводити щеплення, які інструменти для цього необхідні та декілька професійних секретів! ...