Щеплення дерев, кущів та ліан

 • 2020-05-19

У всьому світі садівники проводять щеплення рослин. Хтось це робить як любитель чи дослідник, а хтось – як працівник у промислових масштабах. Проте, незалежно від того, проводяться одиночні маніпуляції, чи робота із тисячами зразків, подібна операція із живими рослинними тканинами завжди мусить здійснюватися акуратно, прискіпливо та з використанням якісних інструментів, препаратів для загоєння і фіксуючих засобів. Про те, що таке щеплення, його різновиди, інвентар, типові помилки і шляхи їх усунення мова іде у тексті.

Навіщо щеплюють рослини

Щеплення – це перенесення вічка (бруньки) чи гілочки (живця) із прищепи на підщепу з метою подальшого зрощення. Ця процедура є способом вегетативного розмноження рослин. Галузі, в яких застосовують щеплення – садово-паркове, тепличне, лісове господарство, садівництво, квітникарство, виноградарство, ряд інших.

Щеплення допомагає зберегти цінні сорти та бажані особливості рослин. Наприклад, шляхом щеплення можна сприяти покращенню посухостійкості, опірності до шкідників та хвороб, морозостійкості. Ця процедура дозволяє створювати цінні гібриди.

У приватних садах шляхом щеплення на одному дереві яблуні можна отримати декілька сортів. Для прикладу, частина гілок даватиме ранній урожай, частина середній чи пізній. Так часто роблять ті садівники, які не мають можливості вирощувати окремо різні сорти через брак місця.

Які різновиди щеплення дерев, кущів та ліан існують

 • щеплення живцем (різновиди: вприклад, за кору шипом, копулювання – якщо підщепа і прищепа однакового діаметру, щеплення в розщіп);
 • окулірування (окуліровка) – перенесення бруньки із однієї рослини на іншу. Це один із найбільш поширених способів;
 • перенесення зародків (паростків) на стебло, корінь, бульбу чи іншу частину рослинного організму;
 • щеплення мостиком – різновид щеплення за кору. Спосіб використовується для відновлення дерев та кущів, які погризли зайці чи миші. За кору заправляють верхню та нижню частину черенка. Саме так формується своєрідний місток через пошкоджену зону;
 • аблактування – це зрощення рослин гілками, стеблами чи пагонами, які спеціально зближують. Метод використовується при шпалерній та формовій культурі різних декоративних і плодових рослин, а також тоді, коли щеплення брунькою чи живцем неможливе.

Садові ліани безстатевим способом розмножують горизонтальними відводками – гілку укладають у невеличку траншею та пришпилюють до землі. Корені з’являться у контактній зоні. Пришвидшити процес укорінення можна шляхом зняття кільця кори (1 см завширшки) в основі відводка через місяць після укладки.  

Інструменти для виконання щеплень різними техніками

Щоб щепити рослини правильно і приживлення тканин відбулося добре, варто подбати про набір необхідних інструментів. Найчастіше для подібних завдань використовують ножі із лезом спеціальної будови, яке дозволяє виконати дуже акуратно і тонко зрізи тканин. В такій роботі потрібна хірургічна точність!

Серед найкращих ножів для щеплення, якими користуються садівники у всьому світі, особливе місце займають зразки таких фірм, як Fiskars, Stafor, Antonini, Due Buoi, Victorinox, Bahco, ARS, інші.

Якщо необхідно виконувати великий об’єм роботи, варто придбати секатор для щеплення. Найкращими інструментами вважаються секатори Artitec, Alvaro Bernardoni, Grafting Technology, Due Buoi, Premium, Scionon. На крупних підприємствах не обійтися без станків. Найліпшими є станки Scionon, Omega Uno, Omega Star.

Допоміжні засоби і матеріали, які повинен використовувати садівник під час щеплення

Серед допоміжних засобів, які мусять використовувати професіонали і садівники-любителі, важливе місце належить плівкам, резинкам, латкам. Їх можна підібрати відповідно до різновиду рослини, діаметру гілки чи за іншими критеріями. Багато виробників прагнуть створювати екологічні фіксуючі матеріали, які надійно уберігають зону щеплення від негативних факторів довкілля та з часом самостійно ослаблюються, опадають і розкладаються.

Важливо також проводити маркування щеплених рослин – для цього підійдуть спеціальні матеріали для позначення (стрічки, етикетки, таблички). На таких маркувальних  засобах можна виконувати короткі записи про дату, сорт, інші особливості.

Щеплення неможливо уявити без воску, садових варів, лаків, бальзамів, мастик. Ми рекомендуємо купувати ті засоби, які підійдуть для конкретних завдань. Важливо звертати увагу на дату виробництва, термін придатності, специфіку зберігання. Часто доречною є покупка садових замазок, воску та лаків у великих ємностях. Гарні відгуки і високу ефективність мають: мастика для холодного щеплення Arborinn, мастика для щеплення плодових Innestissimo, гранульований віск для щеплення Rebawachs, лак-бальзам Tervanol, садовий вар Schacht, садова замазка БлагоСад, інші засоби.

Типові помилки у щепленні рослин та способи їх уникнення

 • виконання щеплення у невідповідний період. Для кожного виду (сорту) існують чіткі рекомендації, в які місяці та за якого температурного режиму найкраще проводити процедуру. Щоб уникнути подібної помилки – слід ознайомитися із тематичною літературою та постійно спостерігати за деревами, кущами чи ліанами;
 • застосування несумісного типу щеплення. Для декоративних, ягідних, плодових культур, ліан різних видів і сортів розроблені максимально ефективні способи щеплення – використовуйте саме їх;
 • застосування неякісного (невідповідного) інвентарю та допоміжних засобів. Рекомендуємо купити спеціальні ножі, секатори, інші інструменти і засоби для професійного виконання щеплень;
 • щеплення генетично несумісних рослин. Підбирати культури слід лише споріднені;
 • інфікування зрізів. Щоб цього уникнути – дотримуйтеся у роботі чистоти!

Щиро бажаємо і новачкам і професіоналам успіхів у щепленні рослин. Нехай ліани, кущі та дерева розмножуються успішно, а Ваш сад радує красою, буйним цвітінням та щедрими урожаями. Не забувайте про оснащення – усі необхідні засоби для щеплення рослин можна купити за доступними цінами в інтернет-магазині Клубу Рослин. 

 

Залиште коментар