Що краще — ялівець чи туя?

  • 2020-04-10

Як ялівець, так і туя — вічнозелені рослини, що належать до хвойних. Вони мають чимало подібних форм крони й бувають настільки схожими, що недосвідчені садівники їх плутають. Хоча головна різниця, помітна неозброєним оком — фактура хвої. На туї хвоя луската й це помітно неозброєним оком, а ялівці мають голочки, які візуально рівненькі і гладенькі.

Обидві культури мають своїх прихильників, та й в різних ситуаціях краще обирати різні культури, адже вони мають свої переваги. Ми розкажемо про особливості цих рослин, щоб кожен міг обрати ту культуру, яка буде кращою саме в його саду.

Переваги ялівцю

Ця культура є рекордсменом в плані виділення фітонцидів, що знищують мікроорганізми. Стверджують, що дорослий ялівець дезінфікує повітря у радіусі 100 метрів.

Ялівець має глибоку й потужну кореневу систему, тому може використовуватися для закріплення ґрунту на схилах. Сильна коренева система робить ялівець самодостатнім, рослині легше знайти достатню кількість поживних речовин та води, тому ця культура може рости з мінімальним доглядом на бідних ґрунтах.

Існує прекрасна лінійка сортів ялівцю з блакитною хвоєю, а сортів туї з таким кольором хвої поки що селекціонери не створили.

Цікаво, що ягоди ялівця та його пагони застосовуються у народній медицині. Більше того, ягоди цієї культури стали компонентами популярних алкогольних напоїв, яким у результаті настоювання вони передають чимало корисних сполук та надають оригінального аромату. Ці ягоди додають у різні напої, їх використовують для маринування м’яса й інших кулінарних потреб.

Забобонні люди віддають перевагу ялівцю, оскілки вважають, що він відганяє нечисту силу.

Культура росте повільно, зате деякі сорти можуть досягати 8 метрів у висоту. У деяких випадках на одному місці на одному місці ялівець може рости до 1000 років, а в деяких випадках — до 2000! Якщо, звичайно, йому дадуть таку можливість.

Переваги туї

Туя здатна рости у найгірших екологічних умовах, тому її давно облюбували для озеленення мегаполісів та промислових просторів.

У сприятливих умовах туя дуже швидко розростається, проте навіть найбільші сорти не здатні створити крону понад 6 метрів, а зазвичай туя набагато компактніша.

Поверхнева коренева система дозволяє висаджувати тую на тих ділянках, де високий рівень поверхневих вод. Та скромна поверхнева коренева система має й недоліки — якщо посадити тую на відкритій ділянці на вітряному просторі, рослину може просто вивернути з корінням під час буревію. Крім того, це коріння неспроможне на невеликій ділянці знайти достатню кількість води та поживних речовин, тож тую потрібно буде регулярно підживлювати й поливати.

Туя може протягом року змінювати колір хвої, що надаватиме саду сезонного різноманіття.

Існують кулеподібні сорти туї, а таких ялівців не існує.

Туя значно простіше розмножується як насінням, так і вегетативно.

Туя з її здатністю до відновлення крони — ідеальна рослина для створення топіаріїв. Навіть якщо недосвідчений садівник зробить при декоративній обрізці якусь помилку, рослина швидко відтворить крону.

Використання туї та ялівців

Зважаючи на ці особливості, потрібно обирати рослину, яка буде максимально відповідати вашим потребам. Наприклад, якщо вам потрібно створити живу огорожу, краще застосовувати тую, яка швидко виросте й зімкне свої гілки досить щільно. Ялівець варто висаджувати, якщо у вас є кам’яна, бетонна чи цегляна огорожа, яку ви прагнете декорувати за допомогою хвойних культур.

Ялівці краще висаджувати, створюючи зелені об’єкти, які будуть існувати не одне століття. Наприклад, якщо ви створюєте парк, оздоблюєте центральну площу і переконані, що ці місця не будуть зазнавати значних змін протягом сотень років. Туя — це швидкий і нетривалий проект. Вона також переживе свого садівника, бо росте на одному місці близько 100 років. Та якщо ви не впевнені, що наступні господарі є любителями хвойних насаджень, чи варто висаджувати на ділянці ялівець?

Екологічно більш стійка туя. Тому її висаджують там, де ялівці просто зачахнуть. А ялівці краще почуваються на заміських дачах чи у великих парках. При озелененні мегаполісів та прилягаючих територій промислових підприємств однозначно використовувати краще тую. І пам’ятайте, що в таких умовах рослина буде добре почуватися, якщо їй регулярно проводити процедуру дощування, щоб змивати пилюку з хвої.

Обидві культури можливо вирощувати у контейнерах і таким чином озеленювати тераси, балкони, ганки. Та для цього варто обирати карликові сорти хвойних рослин.

І пам'ятайте про спільні потреби туї та ялівцю:

  • Сонячна ділянка;
  • Легкий ґрунт;
  • Помірний полив;
  • Обов’язковий дренаж.

Інтернет-магазин "Клуб Рослин" — це можливість обрати посадковий матеріал як туї, так і ялівцю різноманітних сортів. Ви зможете знайти культури з хвоєю потрібного вам кольору та фактури, великі чи маленькі, з будь-якою формою крони. Наші менеджери допоможуть вам зробити правильний вибір, завдяки якому рослини будуть повністю відповідати вашим потребам, та проконсультують щодо правильного висаджування й догляду за туями і ялівцями.

Всі рослини транспортуються у контейнерах, що дозволяє перевозити посадковий матеріал без шкоди для кореневої системи, а також гарантувати практично 100-відсоткову приживлюваність культуро на місці постійного вирощування. Доставка товару - по всій території України. Розумні ціни.

Залиште коментар