Спірея - справжня цариця садів

 • 2016-03-25

Спірея - справжня цариця садів, один з найбільш «модних» багаторічних квітучих чагарників, невибагливий і одночасно декоративний. Завдяки своїй універсальності й пластичності спірея користується заслуженою популярністю серед садівників і ландшафтних дизайнерів.

Природне місце «проживання» спіреї (в перекладі з латини «спіраль», «вигин»), яка отримала таке ім'я через вражаючу гнучкість пагонів, - степи, лісостепи і напівпустелі Європи, Азії та Північної Америки. Сім'я спіреї налічує близько ста видів і сотні гібридних сортів і форм. Перша згадка про спірею (таволгу) зустрічається в давньоруській билині «Садко», так що спірея - рослина з древнім корінням і вимагає поваги і належного догляду.

Форма крони і розміри спіреї вражають різноманітністю: від 10-сантиметрових карликів зі сферичною, плакучою або сланкою кроною до справжніх гігантів з дугастими або прямостоячими гілками висотою до 2,5 м. Квітки спіреї дрібні, з довгими тичинками-нитками, що додають «ефект пухнастості» суцвіттям у вигляді конуса, пірамідки, щитка або парасольки. Яскраве цвітіння: білопінне, рожеве, малинове (залежно від виду і сорту) - триває від травня до жовтня, а деякі гібриди цвітуть повторно, що робить спірею воістину унікальною знахідкою для створення різних садових композицій.

Спірея має безсумнівну перевагу перед іншими квітучими чагарниками - декоративність листя. Забарвлення листя, різноманітного за формою і фактурою, змінюється протягом сезону, і чагарник завжди залишається ошатним, особливо восени, додаючи живі фарби і наповнюючи сад сяйвом яскравих відтінків жовтого, помаранчевого, пурпурно-червоного листя.

Спіреї прекрасно переносять стрижку і омолоджування, відрізняються тривалим і рясним цвітінням, вони стійкі до спеки і посухи, мужньо витримують морози, добре пристосовані до міських умов, практично не пошкоджуються шкідниками та хворобами. До безперечних переваг спіреї слід віднести довговічність (до 40 років), невибагливість (не вимагають особливих умов та інтенсивного догляду), наявність додаткового «бонуса» (відмінні медоноси).

Всі спіреї діляться на дві групи в залежності від термінів цвітіння: квітучі влітку і квітучі навесні.

Відмітна особливість спірей, квітучих в травні - червні на пагонах минулого року, - білосніжні квітки, зібрані в парасольки-суцвіття. У травні весь кущ покритий сніжно-білою хмариною з безлічі суцвіть, під вагою яких перетворюється на пишний намет зі звисаючими гілками.

Для спірей, квітучих довго і рясно на нових пагонах все літо, з червня-липня і практично до холодів, характерне «базове» рожеве забарвлення квіток з палітрою відтінків до малинового і лілово-пурпурного, зібраних в суцвіття у вигляді щитків, пірамідок або колоса.

Хоча спіреї не відносяться до розряду «примхливих красунь», але слід знати і виконувати основні умови вирощування та догляду:

 • сонячне місце посадки, бажано з гарними «сусідами» (хвойниками, багаторічниками);
 • грунт пухкий, родючий, з хорошим дренажем і мульчуванням;
 • обов'язкова 3-х разова підгодівля в період вегетації комплексом мінеральних добрив;
 • регулярне розпушування грунту і прополка;
 • легке зимовий укриття для молодих саджанців і «ніжних» гібридних сортів.

Головна особливість догляду за спіреєю - це своєчасне проведення правильної обрізки, від якої безпосередньо залежить розвиток, здоров'я та краса рослини.

Квітучі навесні спіреї практично не потребують радикальної обрізки. Навесні проводиться санітарна обробка: видаляються сухі, пошкоджені і підмерзлі за зиму пагони. Влітку, після цвітіння, проводиться регулююче укорочення кінчиків відцвілих пагонів, щоб зберегти форму куща (сферу, півсферу, плакучу крону).

Квітучі влітку спіреї стрижуть ранньою весною (з 4 року життя) на висоті 20-30 см від землі, скорочуючи пагони до великих бруньок і видаляючи дрібні, слабкі і старіючі гілки. Така обрізка омолоджує рослину, стимулює ріст нових пагонів і рясне цвітіння, сприяє формуванню охайної декоративної крони. Періодично проводиться радикальна обрізка на повне омолодження.

Спірея виділяється серед інших квітучих чагарників винятковою здатністю давати стійкі гібриди, які декоративними властивостями набагато перевершують батьківські види, зберігаючи при цьому материнську стійкість і невибагливість. У першу чергу це гібридні квітучі влітку спіреї, що успішно використовуються в садовому дизайні.

Визнаними фаворитами літніх спірей є гібридні сорти спіреї японської, справжньої «королеви спірей», декоративної завдяки яскравому листю: багряному, помаранчевому, пурпурному.

 • Спірея Кріспа (Crispa, Кучерявенька). Ажурний мініатюрний чагарник (до 0,5 м) з кулястою кроною до 0,8 м, утвореною численними прямостоячими смугастими опушеними пагонами привертає увагу не тільки плоскими парасольками ніжно-рожевих з ліловим відливом квіток. Спірея японська Кріспа (Spiraea japonica Crispa) має дивовижне листя з хвилясто завитими краями, при розпусканні винно- червоне, пізніше - з легким зеленуватим відтінком є ​​«візитівкою» цієї спіреї, ідеального варіанту для саду в романтичному стилі.
 • Спірея Голден принцес (Golden princess). Невисокий чагарник (0,5 - 0,6 м) відрізняється приголомшливим яскравим «золотом» листя й округлою кроною. «Родзинка» спіреї-принцеси: протягом сезону листя-хамелеони міняють забарвлення. Навесні вони яскраво-жовті, ніжного «сонячного» відтінку, влітку ясно-жовті, кольору холодного зимового сонця, восени - теплого помаранчевого кольору. Яскраві рожево-червоні квітки, зібрані в пишні щитки, доповнюють портрет принцеси - прекрасної «подруги» для створення сезонних композицій в саду.
 • Спірея Неон Флеш (Neon Flash) - новий сорт з кулястою компактною кроною 0,9 м в діаметрі і висотою до 1 м, особливістю якого є повторне цвітіння: травень - червень і вересень (на пагонах минулого року). Квітки спіреї надзвичайно яскравого, сяючого (неонового) пурпурно-малинового забарвлення з ліловим відливом. Спірея японська Неон Флеш (Spiraea japonica Neon Flash) володіє дуже декоративним листям: витончено подовжені зубчасті листя при розпусканні - пурпурно-зелені, влітку - темно- зелені, а восени набувають темно-бордовий відтінок. Неон Флеш прекрасний у одиночній посадці, в рокарії або в кам'янистому садку.
 • Спірея Дартс Ред (Dart's Red) - новий гібридний сорт, що отримав премію Королівського садівничого товариства в 2002 році. Мініатюрний компактний кущ (0,6 - 0,8 м) з витонченою кулястою кроною декоративний з весни до пізньої осені: влітку захоплює красою рубіново- червоних або темно-гвоздично-рожевих квітів, навесні - рожевим, а восени - червоним листям. Цей сорт є самим червоним з усіх квітучих спірей цього виду, повністю виправдовуючи своє ім'я. Найкраще виглядає в якості яскравого акцентного солітера на тлі строгих хвойників, в міксбордерах і альпінаріях.
 • Особливо варто виділити спірею сіру Грефшейм (Spiraea X cinerea Grefsheim). Найкраща гібридна спірея весняного цвітіння - Спірея сіра Грефшейм (Spiraea x cinerea Grefsheim) з численними дугоподібними пагонами заввишки до 2 м дуже декоративна завдяки розкидистій округлій ажурній кроні, суцільно вкритій в травні-червні білими махровими маленькими (до 1 см) квітками, зібраними в пухнасті парасольки. Вигнуті «плакучі» пагони схиляться до самої землі, і кущ спіреї нагадує казковий шатер, залитий місячним сяйвом. «Родзинка» сорту - чагарник зберігає бездоганну «графіку» крони і після цвітіння.

Завдяки величезній різноманітності сортів, відсутності сезонних «провалів» і високій декоративності спірея є універсальною рослиною для використання в ландшафтному дизайні:

 • мініатюрні сорти (до 60 см) відмінно виглядають на альпійській гірці, в рокарії або в якості живого квітучого килима;
 • для формування живоплотів, мальовничих оригінальних бордюрів;
 • за допомогою стрижки спіреї перетворюються на живі топіарні скульптури;
 • створення ефектних групових композицій з партнерами: хвойниками, багаторічниками, цибулинними та іншими однорічниками;
 • спірея прекрасна в одиночній посадці.

Акцентуємо Вашу увагу, що у розплідниках України успішно вирощуються не тільки вищеописані сорти спірей, але і безліч інших, в широкому асортименті наданих в садовому центрі «Клуб рослин»: Спірея японська Ентоні Ватерер (Spiraea japonica Anthony Waterer), Спірея японська Голдфлейм (Spiraea japonica Goldflame) , Спірея японська Голдмунд (Spiraea japonica Goldmound), Спірея японська Литл Прінцес (Spiraea japonica Little Princess) та багато інших сортів.

Залиште коментар