Туя західна Брабант: краса та невибагливість

 • 2019-10-25

Туя західна Брабант – це рослина, яка характеризується колоновидною кроною. Садівників-професіоналів та любителів заворожує компактність культури, яка часто здатна опускати своє гілля до самої землі. Деревце (або кущ) може сягати у висоту понад 3,5 метра. Сьогодні таку тую вирощують по всій території України. Рослина дуже гарно росте в містах, відмінно переносить загазованість повітря. 

Вічнозелена красуня може похизуватися красивою зеленою хвоєю. Від всіх інших туй даний сорт відрізняє темп росту – вона швидко набирає необхідного розміру та вражає своєю декоративністю. 

За умови постійного і систематичного догляду туя Брабант стане окрасою будь-якого ландшафту. Доглядаючи за туєю, важливо регулярно обрізати її пагони для формування красивих обрисів крони. Особливо важлива обрізка в тому випадку, коли сорт Брабант висаджений в якості живої огорожі. 

Головні особливості туї Брабант

 • Рослина цвіте навесні, цвітіння завершується появою шишечок, які не дуже впливають на декоративність;
 • Висаджуючи сорт Брабант в якості живої огорожі, слід дотримуватися дистанції між рослинами від 0,5 до 0,7 метра;
 • Форма крони – конічна, у молодих рослин густа, з часом рідшає;
 • Висота дорослої рослини – від 3,5 до 4 метрів;
 • Відомі випадки, коли туя виростала до 20 метрів у висоту;
 • Плодоносить шишками коричневого кольору, форма плодів – продовгувасто-яйцевидна, довжина шишок – від 0,8 до 1,2 сантиметра;
 • Хвоя має зелене забарвлення, яке відмінно зберігається взимку;
 • За рік сорт Брабант витягується в висоту на 30 сантиметрів, а в ширину додає 10 сантиметрів;
 • До ґрунтів рослина невибаглива – відміно росте в будь-якій садовій землі.

Правильна посадка та оптимальний догляд за туєю Брабант

Для висадки туї краще обрати сонячне місце. Якщо такої можливості немає, рослина може рости і в напівтіні. Але зазначимо, що висаджена в тіні туя значно поступається в розвитку рослинам, що ростуть на сонці – її крона може втратити декоративність. 

Правила висадки:

 • Якщо ґрунт важкий, в посадковій ямі необхідно організувати дренаж товщиною не менше 15 сантиметрів;
 • Для рослини підходять легкі землі – торф’янисті, сухі та глинисті супіски;
 • Глибина посадкової ями повинна корегуватися об’ємом кореневого кома, оптимальний розмір – від 60 до 80 сантиметрів у глибину;
 • Найкраща грунтосуміш для засипання коренів – пісок, торф і листова зесмля у співвідношенні 1:1:2;
 • Для туї бажана кислотність від 4,5 до 6 pH;
 • Кореневу шийку слід залишати на рівні землі.

Догляд за посадженою туєю передбачає регулярний полив. Найкраще виливати під рослину по 1 відру води на тиждень. При висадці в спекотну пору частоту поливів слід збільшити. Варто пам’ятати, що туя дуже любить дощування крони. 

Підгодовувати рослину слід навесні. Для цього радимо використовувати спеціальні збалансовані суміші для хвойних культур. 

У вегетаційний період важливо здійснювати розпушування ґрунту під рослиною. Глибина розпушування – до 10 сантиметрів. 

Молоді рослини слід укривати на зиму, щоб запобігти опікам хвої. Крону бажано стягнути шпагатом, щоб велика кількість снігу її не пошкодила. 

Туя Брабант у формі кулі: чи можливе подібне формування та як його здійснювати

Куля (сфера) або на півкуля (напівсфера) – фігура, яка потребує гарного «окоміру» та терплячості. Туя Брабант цілком придатна до формування крони в формі кулі. Але для того, щоб отримати бездоганну фігуру, садівникові слід гарно постаратися. 

На початковому етапі реалізації топіарі в саду формування кулі можна розпочинати з формування куба, якому пізніше слід обрізати кути і перетворити його в кулю. 

Ще одним варіантом формування кулі можна вважати вільну стрижку – коли бокові пагони підрізуються біля основи по майбутньому заокругленню внизу. Верхівку туї слід обрізати по висоті кулі. Після цього стрижуться верхні «скоси» та заокруглюється майбутня фігура. 

Для новачків чи людей, які не впевнені у своєму «окомірі», радимо користуватися допоміжними засобами. Можна створити спеціальну заготовку, яка складається з стрижня та напівкола з дроту. При цьому радіус напівкола буде відповідати радіусу вистриженої кулі. 

Плануючи стрижку в формі кулі слід пам’ятати, що світлолюбна рослина згодом може оголитися внизу. Тому рясніше дощуйте крону та поливайте культуру. 

Якщо ж ваша туя росте у формі дерева, стрижку слід починати з обрізки нижніх гілок та осьового пагону. При цьому у бокових пагонів прищепляються лише кінчики. Надалі осьовий пагін має обрізатися на 3 – 5 бруньок, а бокові – в тому випадку, коли вони виходять за межі запланованої кулі. 

Якщо ви зацікавилися туєю Брабант, радимо придбати саджанець в нашому інтернет-магазині «Клуб Рослин». Ми надішлемо вам здорову, життєздатну рослину в будь-яке місто України. 

 

Залиште коментар