Типи та сорти ялівцю

 • 2019-12-13

Хвойники - одні з найпопулярніших декоративних рослин в усьому світі. Вони невибагливі, довговічні, декоративні круглий рік. Ялівець, представлений в культурі десятками сортів, викликаэ інтерес компактними розмірами і різноманітним забарвленням крони.

Опис виду

Розлогий низькорослий чагарник з сімейства кипарисових досягає у висоту півтора метра, діаметр куща 2-3 метра. Річний приріст не перевищує 8 см. Батьківщина хвойника - передгір'я і схили гір Південно-Східної Азії.

Форма крони ялівцю розпростерта або стелиться по землі щільним килимом. Вираженої верхівки немає. Гілки плоскі, покриті короткою, колючою і жорсткою хвоєю. Її колір залежить від сорту і може бути смарагдовим, сріблястим, з золотистим відтінком.

Рослина дводомна. На жіночих екземплярах дозрівають темно-сині шишкоягоди діаметром до 9 мм.

Тривалість життя ялівцю становить 400 і більше років. Але після 50-60 років декоративність рослини знижується через оголення нижньої частини стовбура

Хвойник любить сонце, посухостійкий, може рости на будь-яких типах ґрунтів, крім заболочених. Витримує морози до -27 градусів, тому в регіонах з більш морозними зимами вимагає укриття.

У ландшафтному дизайні використовується для посадки в альпінаріях та рокаріях. Вигідно виглядає з чагарниками з листям червоних і бордових відтінків, з багаторічними квітами (лілейниками, трояндами, астильбою).

Серед видів ялівцю виділяють такі:

 • Ялівець звичайний;
 • Ялівець козацький;
 • Ялівець лускатий;
 • Ялівець горизонтальний;
 • Ялівець китайський;
 • Ялівець віргінський;
 • Ялівець скельний.

Популярні сорти

В нашій країні успішно вирощують кілька сортів, які найкраще переносять помірний клімат.

Блю Карпет (Синій килим)

Швидкоростуча рослина. У віці 10 років досягає зростання в 40 см, а в діаметрі до 150 см. Пагони ростуть спочатку вгору, потім опускаються до землі. Хвоя коротка і колюча, синювато-зеленого відтінку.

Живе близько 200 років. Стійкий до міського загазованого повітря.

Сорт Блю Карпет успішно вирощують на схилах, не тільки прикрашаючи ділянку, але і запобігаючи сповзанню ґрунту. Добре переносить стрижку.

Блю Стар (Блакитна Зірка)

Чагарник росте повільно з річним приростом не більше 8 см. Формує пишний кущ в формі півсфери, висотою до 40 см, діаметром 120-130 см. Пагони ростуть вгору і в сторони.

Привабливість сорту Блю Стар в яскравому кольорі хвої. На молодих пагонах вона бірюзова, пізніше стає насичено блакитною.

Не виносить перезволожених ґрунтів, в тіні втрачає яскравість забарвлення.

Сорт можна вирощувати в контейнерах і в якості низького бордюру.

Мейер

Найбільший з лускатих сортових ялівців, здатний виростати більше 2 м. Річний приріст становить 10-13 см. Кущ розлогий з довгими прямими пагонами, що відходять від основи куща в сторони. Хвоя жорстка, коротка, сріблясто-зелена.

Хвойна порода невибаглива, але в молодому віці кущики можуть загинути від впливу несприятливих факторів. З цієї причини потрібно дотримуватися основних агротехнічні рекомендації при вирощуванні.

Догляд за ялівцем Мейер включає:

 • Полив у сильну засуху. Це основне, за чим треба добре слідкувати. Бажано незалежно від віку рослини пізньої осені та ранньою весною проводити вологозарядкові процедури;
 • Розпушування та прополювання пристовбурного кола здійснюються в міру необхідності;
 • Мульчування, яке допомагає зменшити кратність попередніх операцій, оскільки захищає ґрунт від утворення щільної земляний кірки, росту бур'янів, та випаровування вологи;
 • Підживлення комплексним добривом достатньо одного на весь рік. Оптимальний час для проведення процедури – весна, перед початком активного сокоруху;
 • Обрізка ялівцю потрібно санітарна, що дозволяє прибрати засохлі, підмерзлі, зламані пагони. Формування крони при необхідності можливе – сорт Мейер добре переносить цю операцію. Але процедура не обов'язкова, оскільки гілки розростаються рівномірно на всі боки;
 • Підготовка до зими включає мульчування пристовбурного кола природним матеріалом шаром близько 10 см. Колоновидні рослини необхідно обв'язувати мотузкою для захисту від снігопадів та розвитку снігового шютте;
 • Щоб не допустити обгорання хвої, ялівець в лютому рекомендується прикрити зеленою сіткою або мішковиною;
 • Профілактичні обприскування надземної частини навесні і восени допоможуть уникнути захворювань і поселення шкідників.

Влітку ялівець даного сорту слід поливати частіше. Полив бажано поєднувати з дощуванням крони. Прибирати бур’яни під рослиною слід впродовж усього вегетативного сезону.

Рослина добре піддається формуванню крони. У ландшафтному дизайні використовується для створення садових зелених скульптур та бонсай.

Дрім Джой (Радість мрії)

Компактний розпростертий чагарник, що досягає 60 см у висоту і 120 см в діаметрі. Пагони спрямовані вгору і в сторони, кінчики, що виростають звисають вниз.

Голки на рослині яскраво-зелені, свіжі молоді хвоїнки на кінчиках гілок мають жовтий колір. Здалеку складається враження, що кущик сяє, як сонце.

Блю Свід

Великий представник культурних сортів ялівцю лускатого, здатного виростати до 150 см у висоту і 260 см в діаметрі. Форма куща розпростерта та розлога. Пагони плоскі і широкі, ростуть вгору, кінчики згинаються до землі.

Хвоя довжиною 10-12 мм, блакитно-зеленого відтінку.

Рослина невибаглива, добре переносить мороз та посуху і бідний ґрунт.

Популярні сорти китайського ялівцю

Виведено безліч різновидів і гібридних форм китайського ялівцю, що розрізняються будовою крони, забарвленням хвої, стійкістю до несприятливих факторів.

Деякі сорти цієї хвойної породи:

 1. Блю Альпс ('Blue Alps') – чагарник повільно росте, форма розміром 3,5-4,7х1,8-2,5 м. Крона компактна, пагони трохи звисають. Хвоїнки голчасті, довжиною до 1 см, жорсткі, колючі, зелені з сріблясто-блакитним відтінком. При вирощуванні потрібно захищати від обгорання в лютому і ранньою весною.
 2. Експансія Варієгата ('Expansa Variegata') - стелиться по землі, чагарник до 10 років виростає до розміру 0,3 х 1,2 м. Листочки двох видів, блакитного відтінку. Шишкоягоди діаметром 0,5-0,7 см, змінюють колір зі світло-зеленого на чорний з блакитним відтінком. Особливість сорту в кремовому кольорі молодих пагонів, які надають кущику строкатості.
 3. Стрикта ('Stricta') - конусоподібний китайський ялівець, росте повільно, з щільно розташованими прямими гілочками. Зразкові параметри зрілого примірника 2,5 х 1,5 м. Листочки голчасті, колючі, блакитно-зеленого забарвлення, взимку набувають сіруватого відтінку.
 4. Обеліск ('Obelisk') - різновид з неправильною кроною, яка змінює форму з вузькою конічної на широку колоноподібну. Хвоїнки колючі, темного зеленого кольору з синюватим відтінком.
 5. Олд Голд ('Old Gold') - сорт голландської селекції з щільною присадкуватою кроною. У зрілому віці досягає параметрів 1,5 х 3 м. Хвоя в основному лускоподібна, золотисто-жовтого забарвлення. Різновид підходить для контейнерного вирощування.
 6. Спартан ('Spartan') - ялівець з щільною пірамідальною кроною, спрямованими вгору гілочками; виростає до розміру 6х2 м. Велика частина хвоїнок лусковидна, зеленого кольору. Щорічний приріст становить 15 см, сорт піддається формуванню.

Специфіка китайських хвойних живоплотів по сітці «Рабиця»

При формуванні живоплоту потрібно пам'ятати, що ця конструкція виконує переважно дві такі функції, як презентабельність і відмінна шумоізоляція.

Основою для того, щоб зробити живопліт з ялівцю китайського, є металева сітка "рабиця" з осередком 50х50мм. 

Ставляться металеві стовпчики з профільної труби 80х80 мм, через 2.5 метра, потім натягується по верху і низу дріт діаметром 6 мм та кріпиться до неї сітка. Сітку "Рабиця" необхідно вибирати або оцинковану або покриту пластиком. Таким чином вона не буде іржавіти на протязі багатьох років. 

При монтажі необхідно стежити, щоб сітка "Рабиця» не провисала, так як вага ялівцю буде додатковою вагою на сітку. Перший та останній стовпчики необхідно більш глибше забетонувати, щоб вони не похилилися коли натягують дріт. Далі китайський ялівець підв'язується м'якими мотузками до самої сітки. В процесі росту ялівець буде підніматися по сітці самостійно.

Наш інтернет-магазин «Клуб Рослин» виконує доставку саджанців ялівцю в пластикових контейнерах в будь-яку область України. Замовляйте хвойник сьогодні – і вже за 1 – 3 днів отримуйте його у своєму місті!

Залиште коментар