Вирощування троянд з насіння для дачної ділянки

 • 2019-08-12

Всі садоводи люблять троянди та бажають бачити красиві квіти у себе в саду. Щоб вирощувати троянди – потрібно витратити багато зусиль. Троянда розмножується різними методами. Садівники розводять троянди за допомогою щеплень або вегетативно. В даний час все більше людей використовують насіння. Хочете виростити троянди, використовуючи насіння – наберіться терпіння. 

Чому використовують насіння для розмноження троянд

Для цього є кілька причин: 

 • Виходить значна кількість саджанців і не треба витрачатися на їх покупку; 
 • Ви починаєте експериментувати, та бажаєте отримати особливий вигляд троянд.  

Дана стаття підкаже вам, яким чином виростити троянди з насіння в домашніх умовах.  

Які види троянд вирощуються з насіння  

Повноцінне насіння дають не всі троянди, які мають квітки з ознаками сортової материнської рослини. 

Розмножуються насінням різні види шипшини: 

 • Гілчаста троянда; 
 • Корична; 
 • Зморшкувата; 
 • Троянда Каніне.  

Для вирощування троянд шипшину використовують як підвій. 

Виростити насінням мініатюрну китайську та поліантову троянду можна й удома. 

Гібридна форма троянд не розмножується даним способом. Отримані в такий спосіб рослини не будуть схожі на материнську троянду, з якої було узяте насіння. 

Як вирощувати троянди вдома з насіння  

Можна придбати насіння троянд в квітковому магазині, інтернет-магазині, або зібрати самостійно.  В основному, садівники збирають насіння самі. 

Щоб вирощувати троянди з насіння, потрібно лише правильно підготувати посадковий матеріал. 

У другій половині літа збирайте насіння. Плоди потрібно зрізати, коли вони будуть стиглі, щоб оболонка була твердою. Тоді вони добре проростуть. 

Ножем потрібно розрізати плоди та вийняти насіння, відокремивши їх від м'якоті. Потрібно промити водою та продезінфікувати, застосувавши трипроцентний розчин перекису водню впродовж 20-ти хвилин. Марганець, розчинений у воді, теж підійде.  

Як зберігати, стратифікувати та висівати насіння троянд  

Для того, щоб зберегти насіння, потрібно його пересипати піском. Пісок має бути митим. 

Далі насіння поміщають у прохолодне місце: підвал або холодильник. 

Однією з головних умов якісного вирощування троянд насінням є стратифікація. 

У природних умовах насіння, яке впало на ґрунт, зимує під снігом та не гине. 

Ранньою весною насіння набухає, і коли приходить тепло, воно дає перші паростки. 

Зволожене насіння, у перебігу двох місяців тримайте у приміщенні, де температура від 2-х до 5°С. Спочатку, перед стратифікацією, зробіть обробку насінного матеріалу стимулятором зростання. Схожість насіння стане набагато кращою. Можна обробити: корневіном, епіном або гетероауксином.  

Вирощування троянд у домашніх умовах 

Освітлення. Треба виставити на світло паросток троянди як тільки він проклюнеться. 

Прямі сонячні промені не повинні потрапляти на нього. Щоб рослині вистачало світла, необхідно організувати підсвічування на протязі 12-ти годин протягом доби. Температура має бути не більшою, ніж 20°С. 

Захворювання. Необхідно розпушувати поверхневий шар ґрунту, щоб уникнути закисання. Виконуйте обробку ґрунту та рослин біологічними препаратами на основі фітоспорину, гліокладіну або фітолавіну. 

Пікіровка сіянців. З появою 3-4 листків проводиться пікіровка. Пересадіть рослину у інший горщик. При цьому довгий стрижневий корінь треба акуратно обрізати. Починається  розвиток бічних коренів, коренева система стає потужною. 

Догляд за розсадою. Потрібно створити хорошу освітленість, помірно поливати та підгодовувати рослину. Коли з'явиться перший бутон, необхідно обрізати його як можна нижче. Після чого, з'являться бічні пагони на стволі, та коріння швидше почне рости. 

У середині травня треба висаджувати їх у садок.  

Як посадити насіння троянд у садку  

Вирощувати троянди, використовуючи насіння, можна і без розсади. Посійте насіння безпосередньо у ґрунт восени. Стратифікувати насіння не потрібно. Зима та сніг самі це зроблять.  

Потрібно підготувати грядку, перш ніж настануть морозні дні. У скопаній землі має бути невелика кількість компосту та торфу. Насіння слід обробити стимулятором росту. 

У борозни, на глибину 1.5 см, з відстанню між ними 10 см, посійте насіння. Торфом замульчуйте посів. Якщо зима очікується малосніжна – укрийте поверхню землі сіном, листям, або укривним полотном.  

У квітні все потрібно прибрати, а потім знову замульчувати грядку торфом, перегноєм, компостом. Укрийте ґрунт плівкою, щоб весняні заморозки не пошкодили сходи.  

Вирощування троянд   

Вибір місця, та підготовка троянд до посадки

Троянда віддає перевагу світлому, теплому та відкритому простору. Місце повинне бути безвітряне, із зволоженим ґрунтом. Не треба висаджувати троянди поблизу стіни або забору. 

Сухе повітря негативно впливає на життєдіяльність та зростання троянд.  

Дренажна система значно впливає на розвиток троянд. Не треба саджати троянди у низині. Тала та дощова вода застоюватиметься, і рослина заразиться хворобами. 

Тінь негативно впливає на зростання троянд. Стебла стануть тонкі, квіти матимуть хворобливий вигляд. 

Догляд

Необхідно регулярно вносити добрива. Ви можете внести підгодівлю кінським гноєм, змішавши його з ґрунтом. Суміш покладіть під кожну рослину. При появі перших бутонів – внесіть розчин кальцієвої селітри: одна ложка на відро води. Перед підгодівлею та після неї, знову полийте водою, щоб уникнути опіку коріння троянд. У спекотну пору не рекомендується  підгодовувати. Краще це зробити на початку або у кінці доби. Черговість підгодівлі – 2-3 рази протягом тридцяти днів. Коли троянди зацвітуть – припиняйте підгодовувати. 

Також ви можете використати спеціальні добрива для троянд, купивши їх в інтернет-магазині «Клуб Рослин».  

Обрізка та прищипування троянд 

Щоб вигляд кущів був привабливий, потрібно надати їм пропорційну форму. У перший рік зростання, слід зробити прищипування молодим гілкам, після четвертого листка. Бутони також потрібно прибрати. Коли вийде необхідна форма куща – припиняйте прищипку. Обрізуйте кущ далі та формуйте троянду. Для розкидистої форми треба вирізати внутрішнє стебло. Акуратний вигляд куща виходить при обрізанні бічних стебел. 

Необхідно проводити лікувально-профілактичне обрізання куща. Для цього відрізуйте «зайві» частини на 7 мм вище здорової бруньки. 

Троянди необхідно обрізати постійно протягом всього вегетаційного періоду, за винятком зими.  

Хвороби та профілактика 

Троянда не буде заражена хворобами, якщо ви проведете профілактику. 

Посипте їх попелом в кінці літа. Ви виключите зараження бактеріями. 

Троянда може пошкоджуватися такими хворобами та шкідниками:  

 • Фузаріозною гниллю; 
 • Некрозом кори; 
 • Плямистістю листя; 
 • Пероноспорозом; 
 • Борошнистою росою; 
 • Комахами-шкідниками;
 • Гризунами. 

У спеціалізованих квіткових магазинах та у інтернет-магазинах присутні дієві лікувально-профілактичні препарати проти хвороб та шкідників.  

Зимівля троянд  

Троянди відмінно перезимують при виконанні наступних дій:  

 • Обробка кущів бордоською сумішшю; 
 • Посипання попелом землі довкола стовбура; 
 • Очистка листя на відстані 50 см від землі;
 • Підгортання піском стовбура на висоту 40 см; 
 • Укриття троянди будь-яким теплоізоляційним матеріалом, який пропускає повітря та вологу. Використовуйте для укриття хвойні гілки.  

Купити троянди для вирощування на дачі можна в інтернет-магазині «Клуб Рослин». Тут представлені кращі сорти за доступними цінами. 

Залиште коментар