Як вибрати хороший секатор?

  • 2015-02-17

З таким питанням до мене, часто, звертаються садівники і виноградарі на сільськогосподарських виставках. Я професійний садівник з 25-річним стажем і з секатором в руках прожив уже не місяці, але роки, тому мені зрозуміло трепетне ставлення моїх колег, і садівників-любителів, до вибору цього інструменту.

Будемо вважати, що зараз ви звернулися до мене з цим питанням. Вам це необхідно, інакше ви б не читали цю статтю. Моє щире бажання - вам допомогти, інакше я б не писав цю статтю. Тепер, коли наші бажання збіглися, саме час з'ясувати: який секатор можна назвати «хорошим». Це важливо, тому, що ще наприкінці другого тисячоліття нашої ери, я відкрив емпіричним шляхом (тобто за допомогою дослідів, поставлених на власні гроші) таку закономірність: 1 хороший секатор замінює 10 поганих. 10 поганих секаторів не замінюють один хороший. Знаю людей, які купивши один поганий секатор, натомість його, купують інший поганий секатор. Для таких «наполегливих» важливо знати, що: 10 поганих секаторів ЗАВЖДИ коштують дорожче одного хорошого. Цю закономірність я зазвичай формулюю, по-іншому: 1 хороший секатор ЗАВЖДИ дешевше 10 поганих!

Тепер розповім, як я відрізняю «хороші» секатори від «поганих». З деяких пір, відкрив, всередині себе, почуття, яке я назвав радість. Воно відрізняється від того, що всі ми звикли називати радістю. Цей стан наповненості енергією і безперервне випромінювання її в зовнішній простір. Для того, щоб відчути цей стан, тут і зараз, уявіть що ви - Сонце - РА. Вам немає рівних! Ви не можете не світитися, тому, що вас розриває від вимогливого виходу внутрішньої енергії! Уявили ... Ось це радість! А ще, радість це впевненість у тому, що Всесвіт щедрий і рясний і той, хто безперервно ділиться енергією, ніколи без неї не залишиться! Люди, які відчувають радість, бачать промінчик світла в будь-якому самому темному просторі і в будь-якому самому мерзенному засранці! Різноманітні задуми радісних людей здійснюються легко і невимушено!

З радістю розібралися, тепер повернемося до наших баранів, тобто секаторам. На мій погляд, «хороший» секатор легше знайти серцем, ніж розумом. Тисячу разів чули фразу: «Єдиний спосіб не розчаровуватися - не зачаровуватися!». І все ж, якщо ви відчуваєте Здивування або Замилування, коли перший раз взяли інструмент в руки, це вже вселяє надію. Але, якщо ви відчуваєте радість працюючи цим секатором, можете не сумніватися - він »хороший»!

Що робити, якщо ви ще не довіряєте власній інтуїції? У цьому випадку, уникнути «фатальних» помилок допоможе вам «чарівна паличка». Це свіжозрізана яблунева або вишнева гілочка, довжиною 25 - 30 см. На ній повинні бути бічні обростаючі гілочки діаметром 3 - 8 мм. Діаметр основної гілочки для жінок - 10 - 15 мм, для чоловіків - 15 - 20 мм. Коли обзаведетеся «чарівною паличкою», знайдіть у вашому районі, місті, країні місці, де щільність секаторів на квадратний метр максимальна. Це може бути виставка, центр професійного інструменту, Клуб Органічного Землеробства або інше місце, головне, щоб там було багато доступних вам, за ціною секаторів і у вас була можливість випробувати їх. Дуже бажано, щоб поруч була людина, яка може дати кваліфіковану консультацію. Ось чому, я не ходжу на полювання за «своїм» секатором в супермаркети. Вибір там є, але спробувати інструменти в дії, можливості немає. Отримати достовірну інформацію від консультанта (якщо ви його, звичайно, знайдете) теж не вдається. Ви, напевно, в такій ситуації були, вона яскраво описана в байці Крилова «Лисиця і виноград».

На виставках, у деяких фірм, виставлено до півсотні моделей секаторів. Як орієнтуватися в цьому морі? Найпростіше підійти до стенду і пояснити продавцеві, для яких цілей вам потрібен інструмент. Справа в тому, що існує цілий ряд спеціалізованих секаторів: квіткові, для зрізування, прищепні, штангові, для колючих рослин, для товстих гілок, для живцювання і т.д. Детальніше про них можна прочитати в моїй статті «Секрети секаторів» - вона є в інтернеті.

Зараз, розкажу як вибрати «свій» секатор з відповідних вам, за призначенням за допомогою СТР. Це секретний тест, за допомогою якого, секретні служби підбирають секатори для секретних співробітників. Якщо ви вже на місці, де «водяться» секатори, то залишилося пройти всього 7 Кроків СТР.

Крок №1. Відкрийте упаковку і дістаньте секатор. Іноді для цього доводиться розкручувати його прикріплений до блістеру гвинт, так що захопити хрестоподібну викрутку з дому не завадить. Якщо інструмент запаяний в прозору нероз'ємну упаковку - відразу відкладіть його вбік. Так упаковують одноразові інструменти для супермаркетів.

Крок №2. Спробуйте пальцями однієї руки відкрити секатор. Він повинен легко і повністю розкритися. Робити це варто в тих рукавичках, в який ви працюєте в холодний час. На відкривання - закривання секатора ви повинні витрачати не більше однієї секунди. Якщо вам це не вдається - перейдіть до тестування іншої моделі.

Крок №3. Тепер, візьміть у кожну руку по ручці секатора. Рухаючи руки в протилежному напрямку від себе - до себе, визначте наявність або відсутність «люфту» - зазору між ручками секатора. Якщо люфт є, перейдіть до тестування іншої моделі.

Крок №4. Проріжте секатором тонкий некрейдований папір. Секатор повинен розрізати папір, як ножиці, по всій довжині леза. «Паперовий тест», в обов'язковому порядку, повинні проходити всі площинні (див. Статтю «Секрети секаторів») секатори. Деякі контактні (див. значення терміну там же) секатори не проходять цей тест, але при цьому, гілки ріжуть відмінно.

Крок №5. Візьміть «чарівну паличку» в одну руку, а іншою, за допомогою випробуваного секатора, спробуйте відрізати одну з бічних гілок, максимально близько до основної гілки. Ріжуче лезо, при цьому, має рухатися паралельно основної гілки з мінімальним зазором. Якщо вам вдасться гладко зрізати гілочку без здирання кори, з максимальною висотою «пенька» 2 мм - тест пройдений. Якщо ні - переходьте до наступної моделі.

Крок №6. Відріжте шматочки деревини по 10 мм з обох боків «чарівної палички». Різати треба так, щоб ріжуче лезо рухалося поперек волокон деревини, а відрізуваний шматочок гілки опирався на опорну губу (контрлезо) випробуваного секатора. Тест пройдено, якщо зробити чисті зрізи вийшло легко, без здирання кори і деформації основної гілки. Якщо вам не вдається так відрізати - беріть наступний секатор.

Крок №7. Зберіть всі секатори, які дійшли до цього кроку СТР. Виберіть з них один. Для вибору використовуйте «чарівну паличку» і додаткові параметри. Це: вага, якість покриттів і обробки поверхні, колір ручок (бажані яскраві кольори, для полегшення пошуку), зручність роботи, вартість. Якщо є явний лідер - Вітаю! Ви знайшли свій секатор! Якщо ні - шукайте в іншому місці.

Сподіваюся, моя стаття допоможе вам знайти той самий секатор, який ви давно шукали. Але садівнику потрібен не тільки секатор. Як знайти «свою пилку» я написав у статті «Пила «Теща» та інші цікаві інструменти». Садовим ножам присвячена стаття «Найгостріші бритви».

Знаходьте «свої» чудо-інструменти. Отримуйте радість від роботи! Діліться своєю радістю!

Вірю, що ви, як і я, хочете повернути Рай на землю. Бог вам у поміч!

Феодор Рябінін,

сертифікований дизайнер пермакультури України.

Залиште коментар