Ялівець - хвойний красень

Ялівці у величезному сімействі хвойників займають почесну нішу як одні з найкрасивіших рослин завдяки широкому спектру відтінків хвої, вдало вписуючись і доповнюючи «міжсезонний» сад. Але їх декоративність не тільки в красивому кольорі і текстурі хвої, але і в дивовижному розмаїтті форми крони, яка може бути у вигляді кулі, піраміди, конуса, плакучою або сланкою, що дозволяє використовувати ялівці при створенні різних садових композицій, виразних за своєю геометрією та колірному рішенню.

Ялівець - один із довгожителів нашої планети: термін його життя коливається від 500 до 1000 і більше років. Завдяки такому вражаючому довголіттю ароматний хвойник вважається символом сили життя і міцного здоров'я. Популярні в народі плоди - «ялівцеві ягоди» з пряним ароматом, до складу яких входять ефірні масла, коріння з лікувальними властивостями, хвоя, що містить вітамін С. Ці унікальні властивості дозволяють широко застосовувати ялівець для лікування багатьох хвороб, а його яскраво виражені фітонцидні властивості покращують здоров’я людини, підвищують імунітет.

Невибагливим до грунтів, ялівець вимогливий до яскравого сонячного місця «проживання». У природі він мешкає в сухих хвойних і змішаних лісах, на пагорбах, гірських скелях, по берегах річок Північної півкулі - від Арктики до кордонів тропічних гірських лісів. Налічується близько 70 видів ялівцю, але в культурі використовуються основні види: козацький, скельний, середній, віргінський, китайський і їх декоративні сорти (їх декілька сотен). Цілющий ароматний ялівець має ще одну безперечну перевагу: він надзвичайно декоративний і практично незамінний в саду, а різноманіття видів і сортів дозволяє кожному садівникові знайти «свій» сорт.

Вирішивши посадити і виростити у себе на ділянці здоровий і красивий ялівець, в першу чергу потрібно правильно вибрати саджанець в садовому центрі (розпліднику). При виборі саджанця необхідно мати повну інформацію про його характеристики: зимостійкість, розмір дорослої рослини, форму і колір крони, умови вирощування та догляду. Запам'ятайте, що успішне вкорінення і зростання ялівців в значній мірі залежить від якості куплених саджанців!

При покупці обов'язково треба знати наступне:

 • краще купувати саджанці в контейнері або з грудкою землі, а не з відкритою кореневою системою;
 • біля коріння і гілок повинен бути приріст поточного року зі свіжими гнучкими пагонами;
 • колір крони повинен бути рівномірним, без коричневих і білих плям; 
 • на стовбурі не повинно бути тріщин.

Другою, не менш важливою, умовою гарного росту і розвитку ялівцю є правильна посадка (у квітні-травні). Ялівці - великі «сонцелюби», тому визначте їм в саду найсвітліше, відкрите, максимально доступне сонячним променям місце з легким, живильним і досить зволоженим грунтом. 

Вибравши оптимальне місце, при посадці строго дотримуйтеся основних правил:

 • висаджувати рослину потрібно з грудкою землі, швидко і обережно, намагаючись не пошкодити кореневу систему;
 • лунка повинна бути вдвічі більшої глибини, ніж висота саджанця;
 • посадкову яму бажано попередньо дренувати гравієм або крупним піском для відводу грунтових вод;
 • сама «вдала» поживна суміш для посадки: дернова земля, торф і пісок в пропорції 2/1/1 + 150 - 300 г нітроамофоски (універсальне добриво);
 • відразу після посадки прикореневу зону слід замульчувати торфом, скошеною травою або корою товщиною 5 - 8 см і добре полити.

Догляд за ялівцем не вимагає особливих зусиль: рослина практично не хворіє, не уражується шкідниками (завдяки наявності фітонцидів), не вимагає інтенсивної підгодівлі і поливу. Але потрібно знати і виконувати умови, які рослині життєво необхідні.

Навесні треба підсипати 40 - 50 г на 1 кв. м нітроамофоски, але не частіше 1 разу на місяць. Ялівець вельми посухостійкий, але періодично в посушливий період потребує помірного поливу (2 - 3 рази за сезон) при нормі 10 - 30 л води на рослину (залежно від віку) та дощування крони у вечірній час (1 раз на тиждень). Молодим рослинам після поливу і прополки необхідне розпушування, але неглибоке і максимально дбайливе, тому що коренева система у них поверхнева.

Ялівці легко переносять стрижку і обрізку, хоча більшість з них мають природну красиву крону і не потребують втручання. Навесні і восени потрібно проводити обов'язкову санітарну обробку: видаляти засохлі та пошкоджені гілки, прибирати обсипану стару хвою. Це оздоровить дерево і додасть йому декоративність. При необхідності можна провести обмежуючу обрізку пагонів, а формувальна (фасонна) стрижка потрібна декоративним сортам (карликам і бонсай). Таку «операцію» проводять ранньою весною, вкорочуючи на третину пагони минулого року.

Морозостійкість - відмітна риса ялівців, але саджанцям перших років життя і «ніжним» сортам потрібно легке, але надійне укриття в холодну сніжну зиму: сформовані крони можуть втратити декоративну форму. Крім того, такі сорти особливо чутливі до активного зимового і весняному сонця і можуть постраждати від опіків. Крони необхідно обв'язати (вкрити). Оптимальний варіант - білий спанбонд або «підручні» матеріал: мішковина, світла бавовняна тканина.

Запам'ятайте! Ні в якому разі не можна використовувати плівку: рослина під нею буде задихатися і може загинути. Морозостійкі види, що не обгорають на сонці (козацький, середній, китайський) особливого укриття не вимагають, але бажано закріпити лапник на гілках ярусами знизу вгору. Для мініатюрних і сланких сортів найкращим захисником буде сніг: ним просто «укутують» кущ, як ковдрою.

Кілька слушних порад

Щоб хвоя ялівцю зберігала яскравість взимку, рослину необхідно регулярно поливати, удобрювати навесні і в кінці літа перед «сплячкою» гранульованими підгодівлями, а хвою обприскувати спеціальними мікродобривами.

Не забувайте, що ялівці не переносять як надмірної сухості повітря, так і застійного перезволоження: ці несприятливі фактори можуть призвести до загибелі рослини.

І ще важливе доповнення до портрета цілющого хвойника: ялівець непогано пристосувався до міських умов, більше того, він бореться з поганою екологією, очищаючи повітря.

Ялівець - завжди вигідна і гідна прикраса саду, що створює спокійну і здорову атмосферу,тому широко застосовується в ландшафтному дизайні:

 • великі конусоподібні або колоноподібні чагарники будуть гарні в групових посадках в центрі композиції як прекрасна домінанта в оточенні дрібних рослин;
 • практично всі ялівці успішно використовуються для створення живоплотів, бордюрів і міксбордерів, для оформлення переднього плану альпійських гірок та рокаріїв;
 • карликові ялівці та оригінальні бонсай вигідно прикрасять кам'янисту композицію в гармонійному поєднанні зі сланкими рослинами;
 • прикрасять берега штучних водойм (за умови якісного дренування грунту);
 • в посадці біля терас, альтанок, в зонах відпочинку і патіо як декоративна і лікувальна рослина.

Особливою популярністю серед садівників і ландшафтних дизайнерів користуються декоративні сорти - справжнє диво, створене природою і людиною.

Ялівець горизонтальний Лайм Глоу (Lime Glow)

Це рідкісний за красою карликовий чагарник («Сяючий жовтий» заввишки 0,2 - 0,4 м і шириною 1 м) з оригінальною формою крони у вигляді воронки або вази і яскравою кольоровою гамою хвої, здатної змінювати колір від лимонно-жовтого до помаранчево- зеленого з пурпурно-бронзовим відтінком. Пагони рівномірно «розбігаються» в різні боки і вгору яскравими промінчиками з характерним поглибленням посередині крони. Найбільш ефектно сорт Лайм Глоу (Lime Glow) виглядає в контрастних композиціях з листяними і хвойними рослинами зеленого, блакитного і червоного кольору.

Ялівець горизонтальний Голден Карпет (Golden Carpet, "Золотий килим")

Один з найпопулярніших сланких ялівців, справжній живий килим висотою 15 - 20 см і широкою плоскою кроною до 2 м. Ефект килимового покриття доповнює м'яка луската хвоя насиченого золотисто-жовтого кольору на молодих приростах, гармонійно поєднуючись з соковитим трав'янисто- зеленим кольором старої хвої. Голден Карпет (Golden Carpet) - прекрасний варіант для озелененнянижніх ярусів хвойних і змішаних композицій, для створення «ялівцевих газонів» і зміцнення схилів: розростаючись, «золотий килим» пригнічує бур'яни.

Декоративні сорти ялівцю середнього - це чудесна колекція сортів із золотистим листям, які найчастіше використовуються в створенні цікавих ландшафтних композицій.

Ялівець середній Олд Голд (Old Gold)

Один з кращих «золотих» сортів з яскравим забарвленням плоскої щільної крони, що залишається декоративною цілий рік. Невибагливість і витонченість - відмітні властивості цього сорту, виведеного в Голландії в середині 20 ст. Витончений карлик (висота 0,5 м, ширина до 1 м) з довгими пагонами дугоподібної форми, кінчики яких звисають вниз, влітку забарвлений в золотисто-зелений колір, до осені набуваючи бронзовий відтінок. Олд Голд (Old Gold) дуже гарний в одиночній посадці на тлі яскравої зелені газону, прекрасно виглядає з іншими хвойними та листяними рослинами в міксбордерах, з його допомогою формують живоплоти та бордюри.

Ялівець середній Кінг оф Спрінг (King of spring)

Ошатний мініатюрний чагарник («Король весни») висотою 0,3 - 0,4 м і шириною 1,5 м - прекрасна яскрава домінанта в пейзажі весняного саду. Сланка асиметрична крона, сформована довгими гнучкими пагонами, які віялом лягають один на одного, утворює густі золотисто-зелені ялівцеві зарості. Молоді яскраво-трав'янисто-зелені паростки з насиченим жовтим відтінком красиво виділяються на тлі старої потьмянілої хвої. Довгі пагони- лапи дугоподібно вигинаються, кінчики злегка звисають вниз, створюючи ненав'язливий ефект «плакучої» крони. Декоративність цього сорту - строката хвоя, яка зберігає окрас весь сезон. Сорт Кінг оф Спрінг (King of Spring) використовується в ландшафті як одиночний яскравий солітер, прикрашає альпінарії, японські та вересові садки, з нього добре формуються живоплоти, сланкі контрастні композиції.

Ялівець середній Голд Стар (Gold Star)

Дуже цінний сорт із «золотої» колекції висотою до 1м і шириною до 2,5 м з розкидистою кроною яскраво-жовтого кольору, повністю виправдовує свою назву «Золота зірка». Чагарник за формою дійсно нагадує зірку: довгі пагони «розбігаються» в різні боки від центру на зразок гострих променів. Голд Стар однаково ярок як серед хвойних і листяних чагарників у кам'янистому садку, так і в поєднанні із смарагдовою травою газону, прекрасно зіграє роль солітера і складе компанію контрастним рослинам у будь-якої композиції, особливо з квітучими багатолітниками і декоративними злаками. Сорт надзвичайно популярний серед садівників за немеркнуче золото листя, здатне оживити сад в самі похмурі дні.

Ялівець середній Голд Кост (Gold Coast)

«Золотий берег» - цінна новинка селекції 90-х р. 20 ст., компактний і дуже витончений сорт (висота 0,5 м, діаметр до 2 м). Крона щільна, розлога, з горизонтально розташованими пагонами з елегантно опущеними кінчиками, розцвіченими в період росту в яскраві золоті відтінки. Пізніше пагони темніють, набуваючи колір старої благородної бронзи з рожево-червоним відливом. Особливо цінується садівниками за невибагливість і самодостатність: одного кущика вистачить для повної декорації куточка саду або газону, з його допомогою легко скласти оригінальні композиції різної архітектури з контрастним листям.

Ялівець китайський Курівао Голд (Kuriwao Gold)

Прекрасний елітний сорт китайського ялівцю (висота 1,5 - 2 м, діаметр до 2 м) з пишною ажурною кроною і контрастним золотисто-зеленим забарвленням хвої. Сорт Курівао Голд (Kuriwao Gold) декоративний завдяки оригінальній кучерявій кроні у формі кулі, утвореної висхідними пагонами яскравого медового відтінку, що виділяються на тлі старіючої зеленої хвої. Цей сорт добре виглядає у вигляді садового бонсай, на альпійській гірці, в японських і вересових садках.

Сподіваємося, що стаття зацікавила вас, а бажання виростити в своєму садку ароматного хвойного красеня легко можна виконати, придбавши в садовому центрі «Клуб рослин» саджанці чудових декоративних сортів ялівцю.

 • Дата публікації: 12.04.2016


Відгуки користувачів про

0 Коментарів
Новини, Статті, Огляди, Поради Показати всі новини, статті, огляди, поради
Кембрик для підв'язування рослин Agrario: швидко, надійно, зручно

Щоб не витрачати багато часу на підв'язування і захистити рослину від пошкоджень, рекомендуємо купити якісний кембрик Agrario для підв'язування рослин від надійного українського виробника ...

Електричні обприскувачі Stocker: більше роботи, менше втоми

Щоб виконувати садову рутину швидко та отримувати задоволення від виконаної роботи, а не біль у м'язах, рекомендуємо купити електричні обприскувачі італійської компанії Stocker ...

Рандеву у Клубі: Літо 2021. Семінар для ландшафтних дизайнерів 20-22 серпня

Клуб Рослин продовжує серію Рандеву та запрошує колег провести три спекотні літні дні в колі друзів та однодумців! Чекаємо на Вас 20-22 серпня ...

Пік цвітіння лаванди на «Казкових Полях» поблизу Львова

Розпочався пік цвітіння лавандового поля на «Казкових Полях». Цей короткий період зазвичай триває два тижні. Зараз масово цвіте лаванда Platinum Nico, а сорт Hidcote Blue вже завершує цвітіння ...