Ялівець - хвойний красень

 • 2016-04-12

Ялівці у величезному сімействі хвойників займають почесну нішу як одні з найкрасивіших рослин завдяки широкому спектру відтінків хвої, вдало вписуючись і доповнюючи «міжсезонний» сад. Але їх декоративність не тільки в красивому кольорі і текстурі хвої, але і в дивовижному розмаїтті форми крони, яка може бути у вигляді кулі, піраміди, конуса, плакучою або сланкою, що дозволяє використовувати ялівці при створенні різних садових композицій, виразних за своєю геометрією та колірному рішенню.

Ялівець - один із довгожителів нашої планети: термін його життя коливається від 500 до 1000 і більше років. Завдяки такому вражаючому довголіттю ароматний хвойник вважається символом сили життя і міцного здоров'я. Популярні в народі плоди - «ялівцеві ягоди» з пряним ароматом, до складу яких входять ефірні масла, коріння з лікувальними властивостями, хвоя, що містить вітамін С. Ці унікальні властивості дозволяють широко застосовувати ялівець для лікування багатьох хвороб, а його яскраво виражені фітонцидні властивості покращують здоров’я людини, підвищують імунітет.

Невибагливим до грунтів, ялівець вимогливий до яскравого сонячного місця «проживання». У природі він мешкає в сухих хвойних і змішаних лісах, на пагорбах, гірських скелях, по берегах річок Північної півкулі - від Арктики до кордонів тропічних гірських лісів. Налічується близько 70 видів ялівцю, але в культурі використовуються основні види: козацький, скельний, середній, віргінський, китайський і їх декоративні сорти (їх декілька сотен). Цілющий ароматний ялівець має ще одну безперечну перевагу: він надзвичайно декоративний і практично незамінний в саду, а різноманіття видів і сортів дозволяє кожному садівникові знайти «свій» сорт.

Вирішивши посадити і виростити у себе на ділянці здоровий і красивий ялівець, в першу чергу потрібно правильно вибрати саджанець в садовому центрі (розпліднику). При виборі саджанця необхідно мати повну інформацію про його характеристики: зимостійкість, розмір дорослої рослини, форму і колір крони, умови вирощування та догляду. Запам'ятайте, що успішне вкорінення і зростання ялівців в значній мірі залежить від якості куплених саджанців!

При покупці обов'язково треба знати наступне:

 • краще купувати саджанці в контейнері або з грудкою землі, а не з відкритою кореневою системою;
 • біля коріння і гілок повинен бути приріст поточного року зі свіжими гнучкими пагонами;
 • колір крони повинен бути рівномірним, без коричневих і білих плям; 
 • на стовбурі не повинно бути тріщин.

Другою, не менш важливою, умовою гарного росту і розвитку ялівцю є правильна посадка (у квітні-травні). Ялівці - великі «сонцелюби», тому визначте їм в саду найсвітліше, відкрите, максимально доступне сонячним променям місце з легким, живильним і досить зволоженим грунтом. 

Вибравши оптимальне місце, при посадці строго дотримуйтеся основних правил:

 • висаджувати рослину потрібно з грудкою землі, швидко і обережно, намагаючись не пошкодити кореневу систему;
 • лунка повинна бути вдвічі більшої глибини, ніж висота саджанця;
 • посадкову яму бажано попередньо дренувати гравієм або крупним піском для відводу грунтових вод;
 • сама «вдала» поживна суміш для посадки: дернова земля, торф і пісок в пропорції 2/1/1 + 150 - 300 г нітроамофоски (універсальне добриво);
 • відразу після посадки прикореневу зону слід замульчувати торфом, скошеною травою або корою товщиною 5 - 8 см і добре полити.

Догляд за ялівцем не вимагає особливих зусиль: рослина практично не хворіє, не уражується шкідниками (завдяки наявності фітонцидів), не вимагає інтенсивної підгодівлі і поливу. Але потрібно знати і виконувати умови, які рослині життєво необхідні.

Навесні треба підсипати 40 - 50 г на 1 кв. м нітроамофоски, але не частіше 1 разу на місяць. Ялівець вельми посухостійкий, але періодично в посушливий період потребує помірного поливу (2 - 3 рази за сезон) при нормі 10 - 30 л води на рослину (залежно від віку) та дощування крони у вечірній час (1 раз на тиждень). Молодим рослинам після поливу і прополки необхідне розпушування, але неглибоке і максимально дбайливе, тому що коренева система у них поверхнева.

Ялівці легко переносять стрижку і обрізку, хоча більшість з них мають природну красиву крону і не потребують втручання. Навесні і восени потрібно проводити обов'язкову санітарну обробку: видаляти засохлі та пошкоджені гілки, прибирати обсипану стару хвою. Це оздоровить дерево і додасть йому декоративність. При необхідності можна провести обмежуючу обрізку пагонів, а формувальна (фасонна) стрижка потрібна декоративним сортам (карликам і бонсай). Таку «операцію» проводять ранньою весною, вкорочуючи на третину пагони минулого року.

Морозостійкість - відмітна риса ялівців, але саджанцям перших років життя і «ніжним» сортам потрібно легке, але надійне укриття в холодну сніжну зиму: сформовані крони можуть втратити декоративну форму. Крім того, такі сорти особливо чутливі до активного зимового і весняному сонця і можуть постраждати від опіків. Крони необхідно обв'язати (вкрити). Оптимальний варіант - білий спанбонд або «підручні» матеріал: мішковина, світла бавовняна тканина.

Запам'ятайте! Ні в якому разі не можна використовувати плівку: рослина під нею буде задихатися і може загинути. Морозостійкі види, що не обгорають на сонці (козацький, середній, китайський) особливого укриття не вимагають, але бажано закріпити лапник на гілках ярусами знизу вгору. Для мініатюрних і сланких сортів найкращим захисником буде сніг: ним просто «укутують» кущ, як ковдрою.

Кілька слушних порад

Щоб хвоя ялівцю зберігала яскравість взимку, рослину необхідно регулярно поливати, удобрювати навесні і в кінці літа перед «сплячкою» гранульованими підгодівлями, а хвою обприскувати спеціальними мікродобривами.

Не забувайте, що ялівці не переносять як надмірної сухості повітря, так і застійного перезволоження: ці несприятливі фактори можуть призвести до загибелі рослини.

І ще важливе доповнення до портрета цілющого хвойника: ялівець непогано пристосувався до міських умов, більше того, він бореться з поганою екологією, очищаючи повітря.

Ялівець - завжди вигідна і гідна прикраса саду, що створює спокійну і здорову атмосферу,тому широко застосовується в ландшафтному дизайні:

 • великі конусоподібні або колоноподібні чагарники будуть гарні в групових посадках в центрі композиції як прекрасна домінанта в оточенні дрібних рослин;
 • практично всі ялівці успішно використовуються для створення живоплотів, бордюрів і міксбордерів, для оформлення переднього плану альпійських гірок та рокаріїв;
 • карликові ялівці та оригінальні бонсай вигідно прикрасять кам'янисту композицію в гармонійному поєднанні зі сланкими рослинами;
 • прикрасять берега штучних водойм (за умови якісного дренування грунту);
 • в посадці біля терас, альтанок, в зонах відпочинку і патіо як декоративна і лікувальна рослина.

Особливою популярністю серед садівників і ландшафтних дизайнерів користуються декоративні сорти - справжнє диво, створене природою і людиною.

Ялівець горизонтальний Лайм Глоу (Lime Glow)

Це рідкісний за красою карликовий чагарник («Сяючий жовтий» заввишки 0,2 - 0,4 м і шириною 1 м) з оригінальною формою крони у вигляді воронки або вази і яскравою кольоровою гамою хвої, здатної змінювати колір від лимонно-жовтого до помаранчево- зеленого з пурпурно-бронзовим відтінком. Пагони рівномірно «розбігаються» в різні боки і вгору яскравими промінчиками з характерним поглибленням посередині крони. Найбільш ефектно сорт Лайм Глоу (Lime Glow) виглядає в контрастних композиціях з листяними і хвойними рослинами зеленого, блакитного і червоного кольору.

Ялівець горизонтальний Голден Карпет (Golden Carpet, "Золотий килим")

Один з найпопулярніших сланких ялівців, справжній живий килим висотою 15 - 20 см і широкою плоскою кроною до 2 м. Ефект килимового покриття доповнює м'яка луската хвоя насиченого золотисто-жовтого кольору на молодих приростах, гармонійно поєднуючись з соковитим трав'янисто- зеленим кольором старої хвої. Голден Карпет (Golden Carpet) - прекрасний варіант для озелененнянижніх ярусів хвойних і змішаних композицій, для створення «ялівцевих газонів» і зміцнення схилів: розростаючись, «золотий килим» пригнічує бур'яни.

Декоративні сорти ялівцю середнього - це чудесна колекція сортів із золотистим листям, які найчастіше використовуються в створенні цікавих ландшафтних композицій.

Ялівець середній Олд Голд (Old Gold)

Один з кращих «золотих» сортів з яскравим забарвленням плоскої щільної крони, що залишається декоративною цілий рік. Невибагливість і витонченість - відмітні властивості цього сорту, виведеного в Голландії в середині 20 ст. Витончений карлик (висота 0,5 м, ширина до 1 м) з довгими пагонами дугоподібної форми, кінчики яких звисають вниз, влітку забарвлений в золотисто-зелений колір, до осені набуваючи бронзовий відтінок. Олд Голд (Old Gold) дуже гарний в одиночній посадці на тлі яскравої зелені газону, прекрасно виглядає з іншими хвойними та листяними рослинами в міксбордерах, з його допомогою формують живоплоти та бордюри.

Ялівець середній Кінг оф Спрінг (King of spring)

Ошатний мініатюрний чагарник («Король весни») висотою 0,3 - 0,4 м і шириною 1,5 м - прекрасна яскрава домінанта в пейзажі весняного саду. Сланка асиметрична крона, сформована довгими гнучкими пагонами, які віялом лягають один на одного, утворює густі золотисто-зелені ялівцеві зарості. Молоді яскраво-трав'янисто-зелені паростки з насиченим жовтим відтінком красиво виділяються на тлі старої потьмянілої хвої. Довгі пагони- лапи дугоподібно вигинаються, кінчики злегка звисають вниз, створюючи ненав'язливий ефект «плакучої» крони. Декоративність цього сорту - строката хвоя, яка зберігає окрас весь сезон. Сорт Кінг оф Спрінг (King of Spring) використовується в ландшафті як одиночний яскравий солітер, прикрашає альпінарії, японські та вересові садки, з нього добре формуються живоплоти, сланкі контрастні композиції.

Ялівець середній Голд Стар (Gold Star)

Дуже цінний сорт із «золотої» колекції висотою до 1м і шириною до 2,5 м з розкидистою кроною яскраво-жовтого кольору, повністю виправдовує свою назву «Золота зірка». Чагарник за формою дійсно нагадує зірку: довгі пагони «розбігаються» в різні боки від центру на зразок гострих променів. Голд Стар однаково ярок як серед хвойних і листяних чагарників у кам'янистому садку, так і в поєднанні із смарагдовою травою газону, прекрасно зіграє роль солітера і складе компанію контрастним рослинам у будь-якої композиції, особливо з квітучими багатолітниками і декоративними злаками. Сорт надзвичайно популярний серед садівників за немеркнуче золото листя, здатне оживити сад в самі похмурі дні.

Ялівець середній Голд Кост (Gold Coast)

«Золотий берег» - цінна новинка селекції 90-х р. 20 ст., компактний і дуже витончений сорт ялівцю (висота 0,5 м, діаметр до 2 м). Крона щільна, розлога, з горизонтально розташованими пагонами з елегантно опущеними кінчиками, розцвіченими в період росту в яскраві золоті відтінки. Пізніше пагони темніють, набуваючи колір старої благородної бронзи з рожево-червоним відливом. Особливо цінується садівниками за невибагливість і самодостатність: одного кущика вистачить для повної декорації куточка саду або газону, з його допомогою легко скласти оригінальні композиції різної архітектури з контрастним листям.

Ялівець китайський Курівао Голд (Kuriwao Gold)

Прекрасний елітний сорт китайського ялівцю (висота 1,5 - 2 м, діаметр до 2 м) з пишною ажурною кроною і контрастним золотисто-зеленим забарвленням хвої. Сорт Курівао Голд (Kuriwao Gold) декоративний завдяки оригінальній кучерявій кроні у формі кулі, утвореної висхідними пагонами яскравого медового відтінку, що виділяються на тлі старіючої зеленої хвої. Цей сорт добре виглядає у вигляді садового бонсай, на альпійській гірці, в японських і вересових садках.

Сподіваємося, що стаття зацікавила вас, а бажання виростити в своєму садку ароматного хвойного красеня легко можна виконати, придбавши в садовому центрі «Клуб Рослин» саджанці чудових декоративних сортів ялівцю.

Залиште коментар