Добрива для хвойних рослин: особливості підживлення хвойників

 • 2019-11-05

Окремі садівники вважають, що хвойні рослини не потребують підгодівель, оскільки ростуть без скидання листя на зиму. Проте, така думка хибна: у весняний період, коли рослини розпочинають активний ріст, їх також потрібно правильно підживлювати. Звісно, великої кількості добрив не знадобиться – хвойники дійсно не потребують багато поживних речовин для того, щоб нарощувати клітковий матеріал, який сприяє багатому убранству хвої. Крім того, хвойні культури не ростуть надто швидко. Але все ж, хоч вічнозеленим рослинам добрив потрібно менше, ніж листяним, підгодівлі слід здійснювати.

Чим підгодувати хвойні рослини

Зазвичай необхідні хвойним деревам та чагарникам добрива вносять при посадці. Але з часом ґрунти втрачають свою родючість, і зовнішній вигляд культур стає сигналом того, що рослинам не вистачає тих чи інших поживних сполук. Хвоя може зробитися дрібнішою, тьмянішою, або й взагалі змінити свій колір. Тому метою додаткових підгодівель вважається надання рослинам речовин для підтримки оптимального росту та збереження насиченого кольору хвої. Для цього хвойники потребують магнію, сірки, заліза та інших мікроелементів, окрім хлору. 

Чому не можна підгодовувати хвойники гноєм

Гній здатний спалити всю кореневу систему рослини, якщо вона молода, і значно пошкодити корені дорослих культур. Це пояснюється високим вмістом азоту, який згубно впливає на ріст і розвиток хвойників. Гній використовується для підживлення тільки в якості перегною, який перепрів впродовж 3 років. При цьому, якщо хвоя на рослинах побуріє або стане жовтою, перегній прибирають з-під них разом з верхнім шаром ґрунту. Замість землі під рослину слід насипати суміш землі з піском. Полив при цьому збільшують, щоб вода сприяла вимиванню з ґрунту речовин, які зашкодили рослині. 

Що потрібно знати про небезпеку азоту для хвойних

Якщо концентрація азоту в ґрунті висока, рослини активно нарощують нові пагони. Нові гілочки не завжди встигають вирости до настання холодів та гинуть взимку. Разом з тим, пагони, які усе ж пережили зиму, можуть дуже хворіти навесні. Зазначимо, що інтенсивне нарощування пагонів, а потім намагання забезпечити їх виживання здатні сильно послабити рослину. Тому, підгодовуючи хвойники, краще використовувати мінеральні добрива, біогумус та компост. При посадці оптимально додавати частини торфу, перегною, складного компосту. Ці підгодівлі містять:

 • Азот;
 • Фосфор;
 • Калій.

Особливості внесення мінеральних добрив

 • З мінеральних сполук для хвойників найбільш оптимальний магній, який має структуру, близьку до хлорофілу. Таким чином забезпечується фотосинтез хвої. Найкращий вміст магнію – в доломітовому борошні. Таку підгодівлю слід вносити із розрахунку 0,5 – 1 кілограм під кожну рослину.
 • Багато хвойників вирощують на кислих ґрунтах, які містять мінімум кальцію для розвитку культур.  Даний елемент слід вносити навесні, коли починають відростати молоді пагони. Кількість засвоюваного кальцію має бути невеликою.
 • Хвойники потребують сірки та заліза. Сучасні виробники мінеральних добрив для хвойників забезпечили оптимальний вміст цих речовин у своїй продукції. Купуючи добрива, обов’язково поцікавтеся їх складом – для хвойних рослин слід забезпечити оптимальну кількість мікроелементів, оскільки при їх нестачі хвоя може побуріти, або й побіліти.

Біогумус та його користь

Біогумус використовують для кореневої підгодівлі. Даний розчин містить достатню кількість біологічних сполук та корисних мікроорганізмів. Вносити дане добриво слід виключно згідно інструкції, поливаючи ним рослини. При цьому збільшиться родючість ґрунту та рослини отримають увесь спектр необхідних для них речовин. Хвойники стануть стійкішими до захворювань та несприятливих погодних умов.

Підгодівлі компостом

Компост є одним з найдоступніших добрив для хвойників. Серед переваг компосту можна назвати наступні:

 • Добриво можна приготувати самостійно;
 • Для приготування поживної суміші можна використовувати гудиння, бур’яни, органічні відходи;
 • Для заселення мікрофлори в суміш можна додати біогумус або Байкал ЕМ-1;
 • Вміст азоту в компості помірний;
 • Суміш містить всі необхідні для хвойників мінерали та мікроелементи.

Готовий компост розкладають в області пристовбурного кола рослини, після чого граблями змішують з верхнім шаром землі. Шар суміші не повинен перевищувати 3 сантиметри. 

Як підгодовувати маленькі туї, вирощені з насіння

Молоденькі туї, отриманні з насіння шишок, потребують до себе посиленої уваги. На початках це ростки, які дечим нагадують кріп, але згодом на рослинах з’являється луската хвоя. Сіянці дуже потребують підгодівель – для цього варто використовувати спеціальні  мінеральні сполуки для підгодівель хвойних. Спеціалісти радять використовувати «Растворін», або «Агрікол», але сьогодні існує маса препаратів від провідних виробників, які допоможуть вам виростити здорові культури. 

Підгодівля маленьких туй здійснюється з періодичністю один раз на два тижні. Добрива слід вносити зважено, щоб не було їх надлишку. 

Якщо ви бажаєте купити спеціальні комплексні добрива для хвойних культур, радимо обрати оптимальну для вас суміш з асортименту нашого інтернет-магазину «Клуб Рослин». Ми співпрацюємо виключно з перевіреними виробниками, тому якість препаратів та їх ефективність можемо сміливо гарантувати. 

Залиште коментар