Фосфорно-калійні добрива: особливості та використання

 • 2020-01-10

Жоден з етапів вирощування культурних рослин не проходить без підживлення. Одну з провідних ролей при процесі вирощування та отримання урожаю відіграють саме фосфорно-калійні добрива. В нашій статті ми розповімо про використання фосфорно-калійних добрив в сферах садівництва та сільського господарства. Також ми докладно розповімо про мінерали, що являються складниками вищеназваних добрив. 

Добрива мінерального типу по групах та їх значення

Добрива, що звуться мінеральними, включають в себе широку лінійку, представлену багатьма видами.  Добрива для рослин розподіляються від азотних і до фосфорно-калійних. Використання даних препаратів розпочинають під час висадки рослин. Закінчення використання припадає на період плодоношення. Багато спеціалістів в період росту рослин, а також при висадці, вносять азотні добрива. При внесенні мінеральних добрив рослини отримують всі потрібні їм живильні речовини. 

Розподіл мінеральних добрив на групи відбувається згідно наявності в них тієї чи іншої речовини. До прикладу, у структурі фосфорних добрив великою мірою присутній фосфорний елемент, а в калійних – калійний елемент. За таким же принципом визначаємо азотні добрива – в них домінуючою речовиною є азот. 

Способи внесення добрив можуть бути різними – одні вносять, розводячи їх водою, інші – в сухому вигляді, насипаючи під рослини. 

Фосфорна група добрив

Велика фосфорна група включає до свого складу такі види добрив:

 • Простий суперфосфат, суперфосфат подвійного типу;
 • Термофосфат;
 • Препарати на основі фосфоритного та кісткового борошна;
 • Преципітат;
 • Томасшлак.

Використання фосфорної групи – в якості основної підгодівлі або підгодівля в комплексі з іншими препаратами з інших груп.

Калійна група добрив

До калійних видів добрив відносять такі різновиди:

 • Калійну сіль;
 • Калій хлористий;
 • Калію хлорид;
 • Калію сульфат;
 • Препарати на основі сульфату калію-магнію або калі-магнезія;
 • Препарати на основі вуглекислого калію та поташу;
 • Каїніт;
 • Сильвініт.

Головною перевагою калійних добрив є те, що їх легко розвести водою. Дані добрива вносяться в будь-який ґрунт. Але до складу калійних добрив входить хлор – тому використовувати їх для рослин, що страждають від хлору, не можна. В такому випадку оптимальним рішенням буде сірчанокислий калій, який у своєму складі не містить хлору.

 Докладніше про фосфорну групу добрив

На сьогоднішньому ринку добрив найчастіше можна зустріти суперфосфат з подвійним суперфосфатом. Продаються такі препарати у сухому вигляді. Оптимальна розфасовка – пакети від 1 кілограма. Такі добрива – ідеальні для підгодівлі моркви, буряку, картоплі та інших культурних рослин. 

Особливості суперфосфату

Суперфосфат – препарат, який продається у вигляді порошку. Може бути і гранульованим. Забарвлення суміші – сірувате. У складі даного препарату – від 14 до 20% фосфорної кислоти. З цієї причини суміші не використовують для підгодівель рослин, що ростуть в кислих ґрунтах. Препарат гарно розчиняється у воді і зручний у використанні. 

Для того, щоб здійснити швидку підгодівлю, найчастіше використовують порошкоподібну суміш. Гранульовані препарати будуть довго переходити в ті сполуки, що потрібні для живлення рослин. В складі гранульованого суперфосфату здебільшого перебуває від 10,5 до 20% фосфорної кислоти.

Порошок здатний злежуватися в землі, тому його не використовують для підгодівель дерев та чагарників, що плодоносять. Гранульований тип добрива більш прийнятний в такому випадку. 

Переваги подвійного суперфосфату

Дане добриво серед своїх складових містить високу концентрацію фосфорної кислоти. У процентному співвідношенні фосфорна кислота в препараті складає від 40 до 50 %. Такі добрива не використовують за умови кислих або слабко-кислих ґрунтів. Також не можна використовувати суміш для підгодівлі плодових та ягідних рослин.

Подвійний суперфосфат можна купити в порошкоподібній та гранульованій консистенції. Оптимальний період внесення подвійного суперфосфату – осінь, після збору урожаю. Завжди пам’ятайте, що даний препарат є концентратом, тому вносити його слід обережно. Найкраще вносити в розчиненому у воді вигляді, хоча і в порошкоподібному стані препарат є доволі ефективним.

Як вносити препарати фосфорної групи?

В якості основного живлення суперфосфат вносять із розрахунку 30 – 45 грамів на квадратний метр. Якщо ж засіб живлення застосовується в якості додаткової підгодівлі, то норма має бути 15 - 20 грамів / метр квадратний. 

Подвійний суперфосфат в якості основи підгодівель застосовується із розрахунку 14 – 19 грамів на метр квадратний. Якщо ж суміш використовується в якості додаткової підгодівлі, норма складає 9 грамів на метр квадратний.

При застосуванні фосфоритного борошна притримуйтеся такої норми: для повноцінної підгодівлі – 80 грамів/квадратний метр, якщо підгодівля додаткова, вносьте  40 грамів/квадратний метр.

Зазначимо, що при застосуванні подвійного суперфосфату необхідно додавати до нього перегній – внесення в чистому вигляді не рекомендується. Борошно фосфоритного типу ідеальне для підгодівель восени. Подібна підгодівля живить рослини впродовж 2 – 3 років.

Добрива калійної групи

Калійні добрива є самостійним видом добрив мінерального типу. Вони можуть підживлювати рослини самостійно, але в багатьох випадках садівники та городники змішують їх і вносять в комплексі з азотними препаратами. Нижче ми розглянемо найпопулярніші калійні добрива.

Особливості хлористого калію

Склад хлористого калію позначається 50 – 60 відсотками окису калію. По консистенції це – дрібнокристалічний порошок. Підгодівлю такими добривами потрібно  проводити на тій глибині, на якій корінню буде легше дістати поживні речовини. 

Завважимо, що використання хлористого калію в посушливі періоди може призвести до засолення ґрунту. 

Особливості калійних солей

В складі калійних солей присутні від 30 до 40% окису калію. Забарвлення добрива – рожево-=біле, присутні сірі вкраплення. Крім окису калію, в складі даних добрив присутні хлор та натрій. Використовувати такі добрива ми рекомендуємо за умови дерново-підзолистого кислого ґрунту. Препарат ідеальний для підгодівель ягідних культур, таких як:

 • Вікторія;
 • Полуниця;
 • Суниця.

Особливості сульфату калію

Сульфат містить у своєму складі від 45 до 48% окису калію. По консистенції це кристалічний білий порошок, що має рожеве або сірувате забарвлення. Оптимально використовувати такий препарат за умови легкого ґрунту на ділянці. Даним препаратом підживлюють ягідні чагарники та виноград. 

Калімагнезія

Препарат має у своєму складі від 28 до 38 % окису калію. По структурі це білий порошок, що використовується для підгодівлі рослин на легких ґрунтах. Ви можете використовувати сумиіш для підгодівлі овочевих культур, злакових, фруктових дерев та ягідних культур. 

Препарати для комплексної підгодівлі рослин

До комплексних добрив ми відносимо препарати, які належать до азотно-калійної або азотно-калійно-фосфорної групи. Їх склад позначається двома або більше елементами. До таких добрив зазвичай відносять такі суміші:

 • Зола;
 • Калійна селітра;
 • Нітрофоска;
 • Нітромморфоска.

До складу нітромморфоски та ніторофоски входять три види добрив – азотно-калійно-фосфорні препарати. В основі добрив – калій, його може міститися в суміші понад 50%.  Норма внесення таких добрив – від 45 до 60 грамів на один квадратний метр.

Нітроамморфоска є препаратом з більшою концентрацією азотно-фосфорно-калійних добрив. Вносять такий препарат із розрахунку 40 – 50 грамів на метр квадратний.

Подвійні комплексні добрива – це препарати, які містять азотно-фосфорні, азотно-калійні або фосфорно-калійні добрива у своєму складі. До прикладу, це амморфоска (діаммофос, аммофос). Структура такого добрива – кристалічний порошок. Колір – білий, або рожевий. Сучасні виробники на даному етапі виготовляють подібні добрива і в гранулах. Вносити в ґрунти такі добрива можна як в сухому вигляді, так і розчиненими у воді. Таке добриво не рекомендується використовувати на кислих та слабко-кислих ґрунтах. Норма внесення – від 20 до 30 грамів на квадратний метр. 

До розповсюджених комплексних добрив відноситься і калійна селітра. Дане добриво є відмінно концентрованим і вноситься обережно – від 12 до 18 грамів на квадратний метр.

Звісно, використовувати комплексні добрива зручніше, але ви завжди можете купити фосфорні та калійні добрива та змішати їх для якісної підгодівлі рослин. При застосуванні добрив уважно вивчайте рекомендації виробника. Також радимо консультуватися з досвідченими спеціалістами. Адеж підгодівлі мають бути строго нормованими – при надлишку добрив рослини можуть сповільнювати ріст, хворіти і навіть загинути. Сучасні препарати для підживлення зазвичай мають інструкцію, яка регламентує норму внесення. Бажаємо здоров’я і процвітання вашому саду з якісними фосфорно-калійними добривами!

Ознайомитися з асортиментом комплексних добрив від провідних виробників ви можете у відповідному розділі сайту нашого інтернет-магазину «Клуб Рослин». 

Залиште коментар