Фітофтороз: як боротися з головним ворогом рослин родини пасльонових?

  • 2020-03-24

Фітофтороз — грибкове захворювання, що спричиняється збудником фітофторою. Грибок прибув разом з картоплею з Америки. Захворювання становить небезпеку для стратегічно важливих сільськогосподарських культур — головним чином картоплі та помідорів. За сприятливих умов фітофтора здатна завдати шалених збитків врожаю, більше того, фітофтороз двічі ставав причиною справжнього голоду — в 1845 році в Ірландії та в 1846 році в Шотландії.

 

Опис захворювання

Рослини, що постраждали від фітофторозу, досить легко визначити — фітофтора вражає всі частини культури:

  • Листя;
  • Плоди;
  • Коріння.

На вражених частинах з’являються коричневі плями. Це стосується і плодів, і листя. На листі з’являються нарости, а плоди та бульба, вражені фітофторою, стають неїстівними. Картопля, навіть якщо вона на вигляд цілком здорова, під впливом цього грибка може швидко зіпсуватися і згнити. Вона стає непридатною до вживання в їжу досить швидко.

Розмноження фітофтори

Фітофтора розмножується феноменально швидко — якщо на полі чи городі є десяток хворих рослин, всі насадження будуть хворими через два-три тижні.

Проте треба враховувати, що для активного розмноження грибка важливі такі сприятливі умови:

  • Щільні насадження, щоб спори без проблем передавалися від однієї рослини до іншої;
  • Висока вологість — для пророщення спори потрібна свіжа й чиста роса, яка б трималася на листі та пагонах досить довго. Для пророщення спор при температурі 10°С потрібно 3 години, а при 25°С - лише півтори години.

Зимують збудники фітофтори у землі, як правило, на бульбах картоплі.

Профілактика фітофторозу

Виходячи зі способів розмноження захворювання, люди винайшли такі способи боротьби з фітофторозом:

  • Розумна сівозміна — не варто висаджувати помідори й картоплю на ділянці, де вони росли минулого року;
  • Помірне зволоження ґрунту — крапельний полив зволожить землю, проте не дозволить розмножуватися фітофторі на листі;
  • Не можна висаджувати вразливі до фітофторозу культури надто щільно, щоб ускладнити передачу збудника від однієї рослини до іншої та забезпечити вентиляцію, завдяки якій пагони та листя будуть швидко висихати.

Та це не єдиний спосіб профілактики. Селекціонери винаходять нові сорти рослин, здатних протистояти певною мірою фітофторі.

Зокрема, мова про сорти картоплі Зоря, Блакить, Резерв, Удача, Скороплідний, Німа, а також помідори лінійки чері, що практично не вражаються фітофторою. Дещо меншу стійкість проявляють Білий Налив, Світанок, Маленький Принц та інші сучасні розробки селекціонерів.

Існують чимало препаратів, що мінімізують ризик розмноження захворювання. Для цього варто застосовувати як спеціальні протруйники перед посівом, так і спеціальні фунгіциди на ранніх стадіях розвитку рослин. Наприклад, пройшли випробування та застосовуються препарати лінійки Ревус, Ширлан, Акробат МЦ, Танос, Курбат, Татту, Ридоміл Голд, Хлорокис міді — і вони довели свою ефективність у справі захисту рослин від фітофторозу.

Існують і народні способи боротьби з фітофторою чи наслідками її розповсюдження.

Наприклад, після того, як була зібрана картопля чи помідори, ділянку варто засіяти білою гірчицею в якості сидератів. Це сприяє розвитку у грунті мікроорганізмів, що є природними ворогами грибка фітофтори і знано погіршує умови зимівлі для хвороботворних мікроорганізмів. До того ж грунт стає більш поживним, адже до весни сидерат перегниває.

Збираючи насіння чи бульбу на посів, потрібно уважно обстежити стан всього куща, оскільки збудник у насіннєвому матеріалі може бути ще непомітним.

Якщо на ділянці зʼявилися хворі на фітофтороз рослини, чимало господарів вважають за краще зібрати зелені помідори й викласти їх у такому вигляді для достигання. Частина врожаю може бути врятована таким чином, адже зібрані помідори ніхто не зволожує, тож якщо вони ще не були вражені під час вирощування, є шанс, що плоди дозріють і не матимуть характерних "новоутворень". Та смак помідорів, що достигають у штучних умовах, звичайно, буде гіршим, ніж у тих, які росли на полі.

 

Залиште коментар