Яблунева плодожерка. Як прибрати гусеницю з яблук?

  • 2019-12-23

Яблунева плодожерка – агресивний шкідник, який завдає шкоди не тільки врожаю яблук. Спокусою для плодожерки стануть і груші, абрикоси, персики, сливи, черешні та інші фрукти та ягоди. Особливо активно плодожерка пошкоджує інші культури, якщо рік видався неврожайним на яблука.

За сприятливих для плодожерки умов гусені буде так багато, що збитки для садівника будуть становити 90% від врожаю.

Та проблема полягає не тільки в тому, що плоди, ушкоджені цими черв’ячками, осипаються, не дозрівши. Через отвори у плодах до рослини потрапляють різноманітні хвороботворні мікроорганізми. У результаті навіть після обробки дерев, що знищує шкідників, культурні рослини втрачають силу й наступного року не дадуть той врожай, на який розраховує садівник.

Цикл життя яблуневої плодожерки

Комаха зимує у верхньому шарі ґрунту чи тріщинах кори дерев у вигляді лялечки. Навесні у період цвітіння яблунь з лялечок заявляються метелики, які живуть близько 1,5-2 місяці і регулярно відкладають яйця, з яких вилуплюються гусениці. Саме вони вгризаються в плоди й завдають врожаю збитків. Слід зазначити, що якщо плід падає, він залишається на землі гнити, а гусінь повертається на дерево у пошуках інших плодів.

Один метелик відкладає до 200 яєць, а одна гусениця здатна зіпсувати 5-6 яблук. Тож за сприятливих умов потомство одного метелика зіпсує 1000 плодів!

Як борються з яблуневою плодожеркою у промислових садах

Щоб не допустити серйозних збитків, у промислових садах регулярно проводять обприскування пестицидами. У садах у країнах ЄС проводять до 30 обробок інсектицидами за рік, аби зберегти врожай. В Україні зазвичай проводять не більше 10-12 обробок пестицидами.

Ефективність обробки залежить зокрема й від того, які сорти були обрані для промислового вирощування фруктів та ягід. Оскільки дерева класичних сортів досягають 8 метрів у висоту, провести якісне обприскування у садах, де вони ростуть, нереально. Тому для промислового вирощування вивели карликові та колоновидні дерева, які легко обробляти.

Для боротьби з плодожеркою зазвичай використовують такі інсектициди:

  • «Атом»;
  • «Диметоату»;
  • «Фуфаноном»;
  • «Дітокс»;
  • «Золон»;
  • «Сироко»;
  • «Тод»;
  • «Іскра М».

Як запобігти збиткам від яблуневої плодожерки у саду на присадибній ділянці

Якщо садок розташований біля будинку, там постійно перебуває родина. Тому постійне обприскування хімічними речовинами є небажаним. Та це не значить, що люди не вигадали екологічно безпечних способів завдати збитків яблуневій плодожерці.

Перекопування землі в садку

Нагадуємо, що лялечки яблуневої плодожерки зимують на поверхні ґрунту. Перекопування занурить їх на таку глибину, з якої метелики не виберуться.

Щоденне збирання падалиці

Якщо гусінь пошкодила один плід, не дозволяйте їй пошкодити ще кілька! Пошкоджені гусінню та опалі плоди потрібно збирати щодня, виносити з саду й закопувати на глибину близько 50 см.

Створення пасток

Для гусениці єдиний спосіб повернутися на дерево — піднятися по стовбуру. На висоті 30-40 см від ґрунту встановлюють пастки, які унеможливлюють це. Пастки бувають різними — клейовими, зі скловолокна, з гофрокартону, складеного у кілька шарів. Ними потрібно обгорнути стовбур, щоб гусінь не могла проповзти повз пастку. Періодично ці пастки замінюють на свіжі, а ті, у яких перебуває гусінь, варто спалювати.

Окремо варто подбати про пастки з феромонами. Це можуть бути трубки, пляшки, куди потраплятимуть самці. Це зменшить кількість запліднених яєць.

Так само активно метелики потраплятимуть і до харчових пасток з квасом, яблучним соком, зіпсованим з додаванням дріжджів узваром. Встановіть ці пастки у період цвітіння яблунь.

Залучення до боротьби природних ворогів плодожерки

Гусінь витривала, вона рідко хворіє попри наявність широкого спектру ворогів. Боротися з плодожеркою допоможе сонечко, різні види щипавок та хижих клопів. Щоб привабити їх до саду, влаштуйте неподалік клумбу.

Залюбки поласують гусінню й птахи. Тож встановіть шпаківню, подбайте, щоб гніздо було безпечним для пташенят і недоступним для котів, адже наявність маленьких утриманців значно підвищить ефективність роботи їхніх батьків з очищення саду від шкідників. Щоправда, якщо у саду ростуть в основному ягідні культури (вишні, черешні), птахи будуть однаково активно зазіхати на черв’ячків та ягоди.

Залиште коментар