Як і коли укоріняти живці винограду

  • 2020-04-06

Виноград може розмножуватися вегетативно (чубуками чи відводками) або насінням. Проте найчастіше використовується метод укорінення живців. Таким чином можна одержати кущ винограду швидко, до того ж є гарантія, що молодий кущик успадкує всі характеристики материнського.

Процес розмноження винограду живцями включає такі етапи:

  • Заготовка живців;
  • Зберігання живців;
  • Укорінення.

Як обрати живці

Існує два періоди підбору живців. Найрозповсюдженіший варіант — заготовка пагонів восени, проте іноді для вкорінення використовують пагони, які були видалені навесні.

Якщо ви добираєте живці восени, звертайте увагу на те, як добре плодоносила лоза, з якої ви їх нарізаєте. Лоза має бути пружною, зеленуватою на зрізі.

Варто зрізати якомога довшу лозу — на 5-6 вічок. Якщо вона гарно збережеться, її можна буде розділити на чубуки по 2-3 вічка. Якщо лоза частково постраждає, ви видалите пошкоджену частину і використаєте чубук, який залишився.

Навесні використовують гілки з максимальним розвитком. Таким чином розмножують цінні сорти винограду, намагаючись не втрачати ні гілочки посадкового матеріалу. Втім, весняні пагони не завжди встигають належним чином вкоренитися до зими, тож краще застосовувати випробувану методику осіннього відбору пагонів.

Особливості зберігання живців взимку

Протягом зими живці треба зберігати в прохолодному, не надто вологому місці, але й не зовсім сухому місці. Оптимальний вибір — нижній відділ холодильника, погріб чи підвал.

Якщо це місце буде надто вологе, живці постраждають від грибкових інфекцій і згниють.

У надто сухому місці вони висохнуть повністю і втратять життєздатність.

Зберігати пагони треба до середини лютого, якщо у подальшому ви будете висаджувати чубуки в приміщенні. Якщо маєте намір висаджувати живці відразу в грунт, то братися до вкорінення треба, коли пройде небезпека заморозків.

Як підготувати живці до вкорінення

Для початку потрібно перебрати чубуки. Ті, з яких після зимового зберігання виділяється волога, потрібно відразу вибракувати, оскільки вони згнили.

Життєздатність решти перевіряється на зрізі — жива лоза має бути зеленкуватою. Якщо зріз надто світлий, чубук засох. Лозу ділять на чубуки по 2-3 бруньки. Верхній зріз має бути рівним, нижній робиться навскоси прямо під нижньою брунькою. Цю бруньку треба видалити, а кору біля неї пошкодити, зробивши два вертикальні надрізи приблизно  по 2 см. Це пошкодження стимулюватиме утворення у цьому місці молодих коренів.

Після цього замочіть чубуки на добу у воді. Вода має бути м’якою — талою, дощовою чи хоча б відстояною. У воду додайте пару кристаликів марганцю для профілактики грибкових захворювань.

Ось і все — можна починати вкорінення живців.

Способи вкорінення живців

Насамперед поставте підготовлені пагони на добу у розчин зі стимуляторами, які прискорять появу корінців. Можна застосувати для цієї цілі корневін чи інший промисловий препарат, а можна — розчин меду (1 чайна ложка на 5 літрів води).

Вкорінювати живці можливо:

  • У воді;
  • У наповнювачі або грунтосуміші в контейнері;
  • На місці майбутнього вирощування.

У будь-якому випадку потрібно подбати про сприятливий температурний режим та достатню кількість світла.

Вкорінюючи живці у воді потрібно подбати про те, щоб вода залишалася свіжою і чистою. Для цього у воду додають активованого або деревного вугілля. Можна у ємність додати крупинку марганцівки. На дно ємності можна покласти шматок вати й постійно підтримувати рівень води 4-5 см. Такий спосіб чи не найпростіший.

Якщо ви вкорінюєте чубуки в контейнерах, на дні кожного потрібно насипати дренажний шар. Якщо застосовуєте грунтосуміш, її потрібно зробити більш поживною та легкою, додавши третину піску та третину перегною, можна також всипати у ґрунт незначну кількість перліту чи вермікуліту. Це допоможе підтримувати стабільний рівень вологи.

У якості наповнювача можна використовувати, наприклад, кокосову крихту.

Для створення оптимального мікроклімату накрийте живець після вкорінення прозорою ємністю.

Перед висадкою на місце постійного вирощування обов'язково проведіть загартовування.

Якщо ви висаджуєте чубуки на місці постійного вирощування, також додайте у грунтосуміш пісок та перегній. Про всяк випадок перед посадкою за кілька годин залийте у яму відро окропу. Це допоможе прогріти ґрунт та продезінфікувати його.

Для збереження вологи мульчуйте пристовбурне коло та прикрийте кожен паросток прозорим укриттям — банкою, склянкою чи розрізаною пластиковою пляшкою.

Укорінений останнім способом паросток найшвидше почне плодоносити.

Хитрощі досвідчених виноградарів

Часом трапляється, що живець випускає листя до того, як з'явилося коріння, в результаті він гине без належного живлення. Щоб цього не сталося, варто створити умови, в яких коренева система буде розвиватися активніше. Найпростіше це зробити підігрівом знизу. Наприклад, можна викласти контейнери на електричне простиладло й періодично вмикати його, щоб підігрівати ґрунт чи наповнювач у контейнерах.

"Клуб Рослин" пропонує сортову розсаду винограду у контейнерах за розумними цінами. Ви можете придбати ідеальний посадковий матеріал без жодних клопотів. Доставка - у будь-який куточок України.

Залиште коментар