Ялівець: різноманіття сортів, вирощування та догляд за кущами

 • 2020-07-17

Чимало декоративних кущів та дерев тішать нас яскравими барвами лише із весни до осені. Скидаючи листя із гілок, залишається мало приваблива оголена крона. Щоб ландшафт мав максимально ефектний вигляд у всі пори року, слід створювати змішані насадження, у яких присутні не тільки улюблені листопадні породи, але і вічнозелені. До таких належать ялівці (рід Juniperus). Детальніше про розмаїття сортів ялівцю, їх короткі характеристики, поради щодо вибору саджанців, вирощування та догляду за хвойниками, ми розповімо у цій статті.

Найцікавіші сорти ялівцю, які рекомендовані для вирощування в умовах України

Садові центри та розсадники наповнюють вітчизняний ринок ялівцями різних сортів. Рослини відрізняються формою крони, висотою, діаметром, щільністю, темпом росту, вимогливістю до умов зростання, іншими показниками. До сортів, які заслуговують уваги належать такі: ялівець китайський Стрікта, ялівець звичайний Грін Карпет, ялівець береговий Шлягер, ялівець горизонтальний Андорра Компакта, ялівець горизонтальний Блю Чіп, ялівець середній пфітцеріана Мінт Джулеп, ялівець середній пфітцеріана Олд Голд, ялівець горизонтальний Принц Уельський,  ялівець лежачий Нана, ялівець лускатий Блю Карпет, ялівець лускатий Блю Стар, ялівець лускатий Блю Свід, ялівець лускатий Холгер.  

Ялівець китайський Стрікта (Juniperus chinensis Stricta) – чудовий сорт ялівцю, який характеризується вертикальною, конусоподібною формою крони та висотою до 250 см. При цьому діаметр кущів досягає 150 см. Річний приріст – до 15-20 см. Хвоя блакитно-зелена, взимку – сіро-блакитна. Культура світлолюбна. Найкраще росте на кислих та дренованих ґрунтах. Взимку може потребувати обв’язування, особливо якщо випадає рясний сніг.

Ялівець звичайний Грін Карпет (Juniperus communis Green Carpet) – рослина, яка формує зелені килими. Висота старих екземплярів досягає близько 10 см, при цьому діаметр крони сягає 150 см. Пагони густі, переплітаються між собою. Приріст у діаметрі щороку сягає до 10-15 см. Хвоя зеленого кольору. Найкраще росте на супіщаних землях з добрим дренажем та кислою реакцією. Потребує багато світла.   

Ялівець береговий Шлягер (Juniperus conferta Schlager) – розкішний карликовий сорт. Дорослі екземпляри досягають близько 20 см заввишки та 100 см у діаметрі. Хвоя темно-зеленого кольору, з білою смужкою на верхній стороні. Рослина потребує сонячних ділянок, може зростати в умовах незначного затінення. Ідеально пасує до кам’янистих садочків та альпінаріїв. 

Ялівець горизонтальний Андорра Компакта (Juniperus horizontalis Andorra Compact) – ґрунтопокривний сорт, створений в Америці. Висота кущів досягає 30 см, діаметр – 200 см. Щорічний приріст становить 10-15 см. Влітку хвоя сизо-зелена, взимку – зелена з фіолетовим відтінком. Потребує дренованих, кислих та родючих земель. Найкраще зростатиме на сонячних ділянках, хоча допустимим є легке притінення. 

Ялівець горизонтальний Блю Чіп (Juniperus horizontalis Blue Chip) – сорт із сланкою та доволі компактною кроною. Діаметр крони дорослих екземплярів досягає 120 см, висота – 30 см. Щорічний приріст у діаметрі становить 10-20 см, у висоту – до 3 см. Хвоя сизо-блакитна. Восени голочки набувають лілового, бузкового чи бурого відтінку. Потребує доброго дренажу та гарно освітлених ділянок. 

Ялівець середній пфітцеріана Мінт Джулеп (Juniperus pfitzeriana Mint Julep) – сорт, який характеризується доволі великими кущами. Дорослі екземпляри доростають до 150 см заввишки та 200-300 см у діаметрі. Найкраще росте на дренованих та родючих землях. Хвоя насиченого зеленого кольору. Кущі потрібно висаджувати на сонячних ділянках. 

Ялівець середній пфітцеріана Олд Голд (Juniperus pfitzeriana Old Gold) – відомий у всьому світі сорт, який був створений у Голландії ще у 1958 році. Крона подушкоподібна, щільна, заввишки до 150 см та до 100-200 см у діаметрі. Хвоя забарвлена у жовто-зелений колір. Кущі найкраще висаджувати на сонячних ділянках, в затінку жовтуватий колір зникає. Ґрунти слід обирати родючі, дреновані, з кислуватою реакцією. 

Ялівець горизонтальний Принц Уельський (Juniperus horizontalis Prince of Wales) – чудовий ґрунтопокривний сорт. Висота кущів досягає 20 см, діаметр крони – 100-150 см. Річний приріст незначний: у висоту він становить 1-2 см, у діаметрі – 5-7 см.  На 1м² висаджують не більше двох кущів. Рослина потребує сонячних ділянок, дренованих та родючих ґрунтів. Може вирощуватися одиночно чи у групах.

Ялівець лежачий Нана (Juniperus procumbens Nana) – ґрунтопокривний сорт. Дорослі екземпляри досягають усього лиш 30 см заввишки до 150 см у діаметрі. Щорічний приріст крони становить до 10-15 см. Колір хвої – зелено-блакитний. Місця зростання мусять бути сонячними, з родючими та дренованими ґрунтами. Оптимальний ріст відмічається на кислуватих ґрунтах. Рослина може вирощуватися у кам’янистих садах, альпінаріях,  на схилах, у контейнерах. 

Ялівець лускатий Блю Карпет (Juniperus squamata Blue Carpet) – сорт, який характеризується неповторним виглядом. Висота крони досягає 50 см, діаметр – 250 см. Приріст у діаметрі кожного року становить до 10-20 см. Хвоя сріблясто-блакитна. Рослини потребують сонячних місць зростання. До ґрунтів рослина не вибаглива. В озелененні використовується по-різному. 

Ялівець лускатий Блю Стар (Juniperus squamata Blue Star) – вічнозелена культура, яка у 10-річному віці досягає 40 см заввишки та 50 см у діаметрі.  Крона густа, ошатна, кулеподібна, з віком – напівсферична. Кущ гарно переносить формувальну обрізку. До ґрунтів рослина не вибаглива. Потребує сонячних ділянок. Може стати окрасою кам’янистих садів, альпінаріїв, неперевершено виглядає в якості солітера та у групах. Вирощують рослину і у контейнерах. 

Ялівець лускатий Блю Свід (Juniperus squamata Blue Swede) – культура, яка характеризується красивою кроною з численними розпростертими гілками. Хвоя зелено-блакитна, взимку набуває металічного відтінку. Дорослі екземпляри досягають 150 см заввишки та 250 см у діаметрі. Рослина потребує достатньо вологих та родючих ґрунтів, хоча за відповідного догляду зростатиме і на бідних. Найкраще кущі висаджувати на сонячних ділянках. 

Ялівець лускатий Холгер (Juniperus squamata Holger) – красивий сорт, з яким можуть працювати навіть садівники-початківці. Крона розлога, акуратна, у висоту досягає 100 см, у діаметрі – 200 см. Хвоя зеленого кольору із білими проблисками. Щорічний приріст забарвлений у золотисті відтінки. Найкраще кущі висаджувати на дренованих, вологих та родючих землях. В озелененні використовується одиночно або у групах. 

Декілька цінних порад щодо вибору посадкового матеріалу ялівцю

 • найкращі акліматизовані саджанці ялівцю продають компанії із гарною репутацією. До таких в Україні належить Клуб Рослин;
 • крона і корені рослин мають бути пропорційно розвинутими та здоровими;
 • обираючи сорт, ознайомтеся з такими критеріями, як висота і діаметр дорослих кущів, колір хвої, показник щорічного приросту, можливість вирощувати у контейнері;
 • зважайте на вимогливість до показника освітлення, родючості, кислотності ґрунтів, інших факторів довкілля; 
 • новачкам корисним буде попередній перегляд відео сюжетів про ялівці;
 • для створення живих килимів чи живоплотів заздалегідь розрахуйте необхідну кількість рослин;
 • часто разом із посадковим матеріалом є сенс відразу купити сумісну агрохімію (добрива, пестициди) та інструменти для обрізки гілок хвойників (професійні ножиці та секатори).

Вирощування ялівцю та догляд за кущами

Практично усім сортам ялівцю необхідні сонячні та відкриті ділянки. У сильному затінку декоративність втрачається – форма крони та колір хвої деградують. Ґрунти мусять бути дренованими, багатими та достатньо зволоженими. Оптимальними вважаються кислуваті землі. У догляді слід забезпечити підкормки та полив. Мульчування, прополки, внесення компосту слід проводити регулярно. Більшість сортів ялівцю не потребують формувальної стрижки, проте санітарну обрізку рекомендовано здійснювати кожного року. Пересаджувати старі кущі (особливо крупних сортів) проблематично, тому найкраще відразу підібрати їм максимально вдалі місця зростання. Для профілактики хвороб і атак шкідників слід використовувати сумісні агрохімікати. 

П’ять причин, чому варто вирощувати ялівець

 • ця культура зростатиме на одному місці декілька десятиліть, має неперевершений вигляд в усі сезони;
 • фітонциди, які виділяє кущ, позитивно впливають на якість повітря, очищають його від патогенних мікроорганізмів;
 • рослина непримхлива у догляді, не пошкоджується морозами та може вирощуватися практично по всій території України;
 • кущі можна висаджувати одиночно, у групах, як ґрунтопокривну культуру, підходять вони для створення живоплотів, озеленення схилів, терас, балконів, дахів;
 • вибір сортів у Інтернет-магазині Клубу Рослин великий – кожен може обрати саджанці, відповідно до власних побажань. Ціни на ялівці сподобаються навіть найбільш ощадливим клієнтам. 

Поспішіть купити саджанці ялівцю китайського, звичайного, лускатого, берегового, горизонтального чи іншого для свого саду. З таким багаторічником не буде жодного клопоту: рослини даруватимуть виключно приємні емоції навіть найбільш вимогливому садівнику та насичуватимуть зелені насадження приємними хвойними ароматами. Плекайте свій сад та насолоджуйтеся розкішшю аристократичних ялівців! 

Залиште коментар