Невибагливий декоративний пухироплідник. Кращі сорти. Умови догляду

 • 2016-04-27

Серед великої кількості декоративних рослин, які використовуються в ландшафтному дизайні для створення оригінальних колірних композицій, лише деякі можуть похвалитися одночасно абсолютною невибагливістю і високою декоративністю. Яскравий представник таких диво-рослин - пухироплідник (Physocarpus opulifolius), батьківщиною якого є Північна Америка і Східна Азія. У природі налічується 14 видів пухироплідників, але в країнах Європи найбільшого поширення набув пухироплідник калинолистний, багатий своїми сортами і різноманітністю зовнішнього вигляду (розмірами і формою крони чагарника, забарвленням листя і квіток).

Пухироплідник - це швидкозростаючий (з річним приростом 30 - 40 см) багаторічний листопадний чагарник висотою 3 - 3,5 м з розлогими тонкими гілками, густо засіяними яйцевидно-округлим 5-7 лопатевим листям, що нагадує своєю формою листя калини. Куляста або напівсферична крона пухироплідника сформована численними злегка звисаючими гілками з великим гофрованим листям, що пишно вкриває кущ зверху донизу. Самі гілки формою нагадують салют: ростуть знизу вгору і спадають вниз.

Дуже красиві квітки: білі або рожеві, зібрані в щільні суцвіття у вигляді парасольки або щитка зі спрямованими вгору багатьма червоними тичинками, що надають суцвіттю вигляд пухнастої кульки. Цвіте пухироплідник на початку червня, даруючи людям радість цвітіння близько трьох тижнів. Не менш ефектні плоди дозрівають у вересні. Це маленькі роздуті листочки-кульки бордово- коричневого відтінку. При натисканні плід видає характерний звук повітряної кульки, яка тріснула. Завдяки такій незвичайній особливості своїх плодів рослина і отримала назву: physo - пухир і capros - плід.

Додатковий «бонус» рослині приносить чудова властивість змінювати забарвлення листя протягом сезону. Колірна палітра листя (залежно від сорту) вражає різноманітністю відтінків: лимонно-жовтого, темно-зеленого, золотисто-бронзового, бордового, пурпурного, фіолетового ... Особлива краса притаманна чагарникам зі строкатим дво- або триколірним листям.

Характерні особливості пухироплідника:

 • добре переносить тінь, але листя з часом втрачають яскраві відтінки, тому висаджувати чагарник бажано на сонячних відкритих ділянках;
 • невимогливий до складу грунту, але краще росте на свіжих, добре дренованих грунтах, від нейтральних до слабокислих, крім вапняних. Не переносить застою води, може навіть загинути;
 • посухо- і вітростійкий, легко адаптується до міських умов (диму, загазованості та інших екологічних негараздів);
 • стійкий до морозу, не потребує спеціального укриття на зиму;
 • відмінно переносить стрижку і пересадку, характеризується швидким ростом і довговічністю (40 - 50 років);
 • стійкий до хвороб, вкрай рідко уражується шкідниками.

Пухироплідник – на диво терпляча і стійка рослина, толерантна до навколишнього середовища, по суті, безпроблемна і в догляді, але є необхідні вимоги, виконання яких забезпечить хороше зростання, розвиток, здоров'я і красу рослині.

Умови догляду:

 • підживлення в період вегетації фосфорно-калійними добривами, на яке пухироплідник вдячно відгукнеться швидким ростом і пишним цвітінням;
 • помірний регулярний полив в жаркий період не менше 2 разів на тиждень;
 • санітарна обробка восени і навесні: видалення відмерлих, пошкоджених і підмерзлих пагонів;
 • формовочная обрізка (стрижка) після цвітіння;
 • наприкінці осені необхідно підгорнути кущ і замульчувати прикореневу зону.

Особливу увагу слід приділити правильній обрізці декоративних сортів з пурпуровими або жовтим листям для додання їм «парадного» вигляду. Для стимуляції пагонів необхідна так звана радикальна обрізка на висоті 10 - 15 см від кореня. Таку обрізку потрібно проводити регулярно, адже фактура і колір листя елітних сортів пухироплідника є визначальними факторами у створенні красивої ландшафтної композиції в саду. Блискучі темно-зелені, пурпурно- бордові, жовті й строкаті листя краще проявлять свою красу на міцних однорічних пагонах.

Як вже було сказано вище, в Європі і в Україні зокрема, широко використовуються в ландшафтному дизайні декоративні сорти пухироплідника калинолистного. В даний час, починаючи з 2003 року, створюється багато нових сортів з червоним, фіолетовим, жовтим і строкатим листям. «Пальма першості» у створенні нових гібридних сортів по праву належить німецькій селекційної фірмі «Кордес».

Кращі декоративні сорти пухироплідника

1. Diabolo (Діаболо) - один з найпопулярніших і найефектніших сортів родом з Німеччини, удостоєний медалей садівничих товариств. Висота куща досягає 3 м, ширина - 3 м, листя овальне, 3 - 5 лопатеве, з надзвичайно привабливим бордово-фіолетовим забарвленням. Гілки розкидисті и створюють кулясту форму крони. Цвіте з початку і до середини літа білими запашними суцвіттями, які надають контраст чагарнику, а восени листя змінює забарвлення на золотисто-жовте. Плоди збірні, фіолетово-червоні. Невибагливий, сонцелюбний красень Діаболо (Diabolo) не потребує постійного особливого догляду і здатний додати родзинки будь-якій садовій композиції.

2. Diable D'Or (Діабло Д'Ор) - це гібридний сорт, різновид Діаболо, ошатний і цікавий чагарник зі строкатим двокольоровим листям: край листа має бордове забарвлення, в центрі переважає яскравий оранжево- бронзовий колір. Характеризується більш низьким зростанням і компактною кроною у вигляді напівсфери. Квітки білі з рожевим відливом. При регулярній стрижці Діабло Д'Ор зберігає «багрянець і золото» відтінку протягом усього сезону. Невибагливий, морозостійкий, надзвичайно декоративний сорт.

3. Summer Wine (Саммер Вайн) - один з гібридів Діаболо, невисокий (до 2 м) акуратний кущ з кулястою кроною і дивовижно розфарбованим листям, що міняє окрас протягом сезону: навесні воно яскраво-малинове, влітку - темно-червоне з фіолетовим глянцевим відливом, пізніше- зеленувато-рожеве. Кущ виглядає так, немов листя зроблені з металу: блискучі, з характерним криваво-бронзовим відливом. Вимагає мінімальної обрізки, простий у догляді.

4. Andre (Андре) - гібридний сорт висотою до 2,5 м з компактною кроною у вигляді кулі або півсфери і гофрованими рожево-червоними при розпусканні листями. Пізніше вони стають бронзово-пурпуровими і не втрачають забарвлення при правильному догляді весь сезон. На тлі бордового глянсового листя яскраво виділяються білі пишні парасольки суцвіть. Як і всі пухироплідники, Андре (Andre) невибагливий до умов проживання, простий у догляді.

5. Особливо варто виділити сорт Little Devil (Літтл Девіл) - перший гібридний карликовий сорт (до 1 м висоти) з дуже дрібними блискучими листочками насиченого бордового кольору. Пишна крона утворена численними тонкими сильно розгалуженими пагонами, спадаючими вниз у вигляді шатра.Дуже ефектний і оригінальний чагарник, який знавці називають «сортом майбутнього». Для підтримки краси елітному карлику необхідна правильна регулярна обрізка, сонце і свіжий грунт з дренажем.

Декоративні сорти пухироплідника – це ідеальні рослини для широкого використання в ландшафтному дизайні:

 • вдало і ефектно виглядає рослина в комбінованих композиціях і міксбордерах завдяки різноманітній кольоровій палітрі;
 • успішно використовується для формування живих колоритних огорож вздовж ділянки або біля входу в будинок, а також для розділення саду на функціональні зони;
 • пухироплідник добре виглядає як акцентна рослина на задніх планах ландшафтних композицій: на фоні темно-зелених хвойників (туй та ялівців), на світлому фоні чагарників зі сріблястим листям;
 • яскравий пухироплідник - солітер на тлі зеленого газона перед будинком - чудова прикраса, своєрідна «візитівка» саду.

Таким чином, при допомозі пухироплідника на будь-якій садовій ділянці можна втілити в життя самі сміливі дизайнерські задуми. Ми сподіваємося, що стаття дала вам достатнє уявлення про незвичайну і дивовижну рослину, і ви неодмінно поселите невибагливого красеня пухироплідника в своєму саду!

Назарій Зінько,
директор "Клубу Рослин" 

Залиште коментар