Як прищеплюють виноград за допомогою спеціального воску

Мікрокристалічний віск Quimiwax був розроблений французькою компанією CFCL (La Compagnie Franco-Continentale des Lubrifiants), заснованою в 1932 році в Бордо. З 2013 року функція монопольного постачальника цього продукту перейшла до рук компанії Wax & Graft, яка нині поставляє віск для щеплення Quimiwax у виноградарські господарства 25 країн світу.

Продукція Qimiwax належить до типу мікрокристалічного воску. Його отримують шляхом знежирення парафіну в процесі перероблення нафти. Мікрокристалічний віск відрізняється від звичайного парафінового тим, що має тоншу структуру, що робить його більш пластичним і гнучким.

Особливості воску для щеплення

Віск тестують на відповідність зі специфікаціями міжнародної організації стандартів ASTM за такими параметрами:

  • температура плавлення;
  • точка застигання;
  • в'язкість;
  • ступінь проникнення голки;
  • вміст олії;
  • колір.

Приклади різних типів мікрокристалічного воску

Приклади різних типів мікрокристалічного воску

Температура плавлення (ASTM D-127)

Молекули мікрокристалічного воску більші, ніж молекули парафіну. Температура плавлення кристалічного тіла характеризується температурним діапазоном, при якому речовина переходить з твердого стану в рідкий. Це перехідний стан, при якому тверда та рідка фази речовини врівноважені. Але для того, щоб позначити зворотний процес, тобто перехід від рідкого стану до твердого, використовується інший термін – точка застигання.

Температура плавлення є дуже важливою характеристикою спеціалізованого воску. Висока температура плавлення, наприклад, не тільки забезпечує ефективний захист рослини від спеки, а й запобігає таненню воску.

Точка застигання (ASTM D-938)

Перехід у твердий стан відбувається при охолодженні. Візуально цей перехід помітний в тому, що ми бачимо, як щось еластичне починає твердіти. Температура, при якій це відбувається, називається точкою застигання.

В'язкість (ASTM D-445)

В'язкість – це ступінь опору рідини до розтікання. Це дуже важливий показник, за допомогою якого забезпечується надійне прикріплення воску до рослини, яку щеплюють.

Плавлення воску

Ступінь проникнення голки (ASTM D-1321)

Ця діагностична процедура, яка допомагає оцінити консистенцію, ступінь твердості та еластичності воску. Цей показник важливий для забезпечення щільного та надійного захисту рослини, без розтріскування та інших побічних ефектів. Чим гнучкіший і еластичніший віск, тим краще будуть його зв'язувальні властивості.

Вміст олії (ASTM D-721)

Для вдалого щеплення віск не має бути дуже жирним. Коефіцієнт вмісту олії у воску не повинен перевищувати 3%. В ідеалі він має дорівнювати 2%, оскільки жирний віск шкодить рослинам і може навіть їх спалити.

При виробництві мікрокристалічного воску кількість олії в продукті дуже строго контролюється. Технологічні можливості компанії Wax & Graft дозволяють випускати віск Quimiwax зі ступенем вмісту олії нижче 2%.

Колір (ASTM D-6045)

Віск Quimiwax випускають в трьох кольорах: білий (блідо-бежевий), червоний і зелений.

Операція по з’єднанню підщепи та прищепи

Операція по поєднанню підщепи та прищепи

Процес щеплення

Щеплення винограду вирішує цілий ряд корисних функцій. Виноградарі прийшли до ідеї щеплення ще в кінці XIX століття, коли вся Європа зазнала масової навали виноградної попелиці (філоксери), що призвело до загибелі багатьох сортів і непоправної втрати врожаю. Було зроблено безліч різних спроб боротьби зі шкідником, в результаті яких виноградарі нарешті знайшли рятівний вихід із ситуації. Він полягав у щепленні рослин.

Щеплення – це прикріплення частини однієї рослини (прищепи) до іншої рослини (підщепи) для того, щоб вони змогли зростися в єдине ціле.

Найбільш популярним методом є щеплення омега-подібним способом (omega cut grafting). Цей метод забезпечує досить високу швидкість приживлення – від 67 до 78%. Були розроблені спеціальні пристосування, які часто використовують в розплідниках. Найголовніше, щоб з’єднувані зони зрізу та прищепи якнайкраще підходили один до одного.

Такий вигляд мають живці

Такий вигляд мають живці що складаються з підщепи та прищепи, і які були створені за допомогою omega-подібного зрізу

Процес щеплення за допомогою воску складається з трьох етапів, кожен з яких вимагає певного типу воску.

Перший етап

Віск, що застосовується на першому етапі, має бути не тільки еластичним, але і сумісним з іншими матеріалами, які беруть участь в розвитку рослини, – такими як торф або тирса. Температура плавлення воску, що використовується на цьому етапі, коливається від 68 до 72°C, а температура розплаву повинна бути в межах 75-80°C.

Калюс і проростання

В результаті поділу найближчих до «рани» живих клітин утворюється калюс – наплив сполучної тканини, який сприяє подальшому розвитку рослини. На цій фазі доцільно застосування ACTYGREF – гормонального антифунгіцидного воску, який допомагає калюсу розвиватися, захищаючи його від інфекцій та інших несприятливих умов. Оздоровчі процеси в рослинах, оброблених ACTYGREF, йдуть приблизно на 5% швидше, ніж при застосуванні іншого воску. ACTYGREF, наприклад, незамінний при боротьбі з Botytris Cinerea, який може вразити рослину під час зберігання в теплій камері.

Занурення живців в розплавлений віск

Занурення живців в розплавлений ACTYGREF (віск плавиться в спеціальному пристрої з електричним термостатом)

Віск ACTYGREF допомагає рослині не тільки в районі калюсу, а й в районі кореня, стимулюючи проростання рослини. Використання цього типу воску допомагає імітувати природні умови, які саджанець згодом має витримати.

Після обробки воском ACTYGREF живці розміщують в спеціальні контейнери (приблизно по 2 000 штук), де їх зволожують і пересипають тирсою, що утримує воду. Можливо також використання альтернативного варіанту – зберігання живців в контейнерах з водою (такі контейнери називають «стратифікаційні»).

Слід зазначити, що віск ACTYGREF застосовують як після щеплення, так і перед проростанням живців.

Другий етап

Близько 80% нещодавно щеплених рослин пересаджують у відкритий ґрунт розплідників або виноградників. Решта 20% живців пересаджують в контейнери.

Найважливішою функцією воску на цьому етапі є запобігання висиханню тканини щепленої рослини. Крім цього, віск забезпечує інші важливі умови, необхідні для вдалого результату. Для успіху та врожайності також необхідний і правильний баланс між твердістю та еластичністю – двома найважливішими властивостями прищепного воску. Якщо при виробництві воску дотримані всі ці вимоги, то він не розм'якшиться і не втратить всіх своїх характеристик навіть у спеку.

Використання воску CIRKA

Віск CIRKA забезпечує ефективний захист від механічних і кліматичних впливів. Завдяки своїй високій температурі плавлення CIRKA підвищує стійкість рослини до високих температур. Він не розм'якшується і не розшаровується, зберігає хорошу пластичність і непроникність. Всі ці якості роблять віск CIRKA одним з найнадійніших продуктів, на який є великий попит з боку содівників.

STARWAX

STARWAX – це мікрокристалічний віск з високою температурою плавлення. Він містить мікрочастинки легких металів, завдяки чому може відбивати 90% натуральних і штучних променів, включаючи ультрафіолетові та інфрачервоні.

STARWAX – це ідеальний восковий продукт для другого етапу процесу щеплення. Він забезпечує ефективний захист калюсу і молодої рослинності. Такий віск сприяє подальшому зміцненню калюсу і запобігає сонячним опікам. Його рекомендується застосовувати в місцях з жарким кліматом і сильним сонячним випромінюванням.

Щеплення винограду воском

Третій етап

Це завершальний етап щеплення. Щеплені живці виймають з ґрунту і востаннє обробляють воском. Після чого їх розміщують на зберігання в холодильні камери, де вони знаходяться до тих пір, поки їх в решті решт не доставлять клієнтам (виноградарям).

CIRFLEX

Для того, аби щеплені живці змогли добре витримати зниження температури під час зберігання в холодильних установках, їх обробляють воском CIRFLEX. Цей віск допомагає рослині зберегти такі важливі властивості, як гнучкість і адгезію (ступінь зчеплення). Живці, оброблені воском CIRFLEX, не розшаровуються, їх воскова плівка залишається неушкодженою під час пересадки в ґрунт, що дуже важливо для здоров'я культури та її врожайності.

Щеплення винограду воском

Щеплені живці збирають в пучки (по 25 штук в кожному). Потім їх поміщають в спеціальні пластикові упаковки та зберігають до продажу в холодильних пристроях.

Схема процесу вирощування винограду в північній півкулі

Схема процесу вирощування винограду в північній півкулі

За матеріалами сайту Waxandgrafts.com

  • Дата публікації: 14.05.2021


Відгуки користувачів про

0 Коментарів
Новини, Статті, Огляди, Поради Показати всі новини, статті, огляди, поради
Кембрик для підв'язування рослин Agrario: швидко, надійно, зручно

Щоб не витрачати багато часу на підв'язування і захистити рослину від пошкоджень, рекомендуємо купити якісний кембрик Agrario для підв'язування рослин від надійного українського виробника ...

Електричні обприскувачі Stocker: більше роботи, менше втоми

Щоб виконувати садову рутину швидко та отримувати задоволення від виконаної роботи, а не біль у м'язах, рекомендуємо купити електричні обприскувачі італійської компанії Stocker ...

Рандеву у Клубі: Літо 2021. Семінар для ландшафтних дизайнерів 20-22 серпня

Клуб Рослин продовжує серію Рандеву та запрошує колег провести три спекотні літні дні в колі друзів та однодумців! Чекаємо на Вас 20-22 серпня ...

Пік цвітіння лаванди на «Казкових Полях» поблизу Львова

Розпочався пік цвітіння лавандового поля на «Казкових Полях». Цей короткий період зазвичай триває два тижні. Зараз масово цвіте лаванда Platinum Nico, а сорт Hidcote Blue вже завершує цвітіння ...