Як прищеплюють виноград за допомогою спеціального воску

  • 2021-05-14

Мікрокристалічний віск Quimiwax був розроблений французькою компанією CFCL (La Compagnie Franco-Continentale des Lubrifiants), заснованою в 1932 році в Бордо. З 2013 року функція монопольного постачальника цього продукту перейшла до рук компанії Wax & Graft, яка нині поставляє віск для щеплення Quimiwax у виноградарські господарства 25 країн світу.

Продукція Qimiwax належить до типу мікрокристалічного воску. Його отримують шляхом знежирення парафіну в процесі перероблення нафти. Мікрокристалічний віск для щеплення відрізняється від звичайного парафінового тим, що має тоншу структуру, що робить його більш пластичним і гнучким.

Особливості воску для щеплення

Віск тестують на відповідність зі специфікаціями міжнародної організації стандартів ASTM за такими параметрами:

  • температура плавлення;
  • точка застигання;
  • в'язкість;
  • ступінь проникнення голки;
  • вміст олії;
  • колір.

Температура плавлення (ASTM D-127)

Молекули мікрокристалічного воску більші, ніж молекули парафіну. Температура плавлення кристалічного тіла характеризується температурним діапазоном, при якому речовина переходить з твердого стану в рідкий. Це перехідний стан, при якому тверда та рідка фази речовини врівноважені. Але для того, щоб позначити зворотний процес, тобто перехід від рідкого стану до твердого, використовується інший термін – точка застигання.

Температура плавлення є дуже важливою характеристикою спеціалізованого воску. Висока температура плавлення, наприклад, не тільки забезпечує ефективний захист рослини від спеки, а й запобігає таненню воску.

Точка застигання (ASTM D-938)

Перехід у твердий стан відбувається при охолодженні. Візуально цей перехід помітний в тому, що ми бачимо, як щось еластичне починає твердіти. Температура, при якій це відбувається, називається точкою застигання.

В'язкість (ASTM D-445)

В'язкість – це ступінь опору рідини до розтікання. Це дуже важливий показник, за допомогою якого забезпечується надійне прикріплення воску до рослини, яку щеплюють.

Ступінь проникнення голки (ASTM D-1321)

Ця діагностична процедура, яка допомагає оцінити консистенцію, ступінь твердості та еластичності воску. Цей показник важливий для забезпечення щільного та надійного захисту рослини, без розтріскування та інших побічних ефектів. Чим гнучкіший і еластичніший віск, тим краще будуть його зв'язувальні властивості.

Вміст олії (ASTM D-721)

Для вдалого щеплення віск не має бути дуже жирним. Коефіцієнт вмісту олії у воску не повинен перевищувати 3%. В ідеалі він має дорівнювати 2%, оскільки жирний віск шкодить рослинам і може навіть їх спалити.

При виробництві мікрокристалічного воску кількість олії в продукті дуже строго контролюється. Технологічні можливості компанії Wax & Graft дозволяють випускати віск Quimiwax зі ступенем вмісту олії нижче 2%.

Колір (ASTM D-6045)

Віск Quimiwax випускають в трьох кольорах: білий (блідо-бежевий), червоний і зелений.

Процес щеплення

Щеплення винограду вирішує цілий ряд корисних функцій. Виноградарі прийшли до ідеї щеплення ще в кінці XIX століття, коли вся Європа зазнала масової навали виноградної попелиці (філоксери), що призвело до загибелі багатьох сортів і непоправної втрати врожаю. Було зроблено безліч різних спроб боротьби зі шкідником, в результаті яких виноградарі нарешті знайшли рятівний вихід із ситуації. Він полягав у щепленні рослин.

Щеплення – це прикріплення частини однієї рослини (прищепи) до іншої рослини (підщепи) для того, щоб вони змогли зростися в єдине ціле.

Найбільш популярним методом є щеплення омега-подібним способом (omega cut grafting). Цей метод забезпечує досить високу швидкість приживлення – від 67 до 78%. Були розроблені спеціальні пристосування, які часто використовують в розплідниках. Найголовніше, щоб з’єднувані зони зрізу та прищепи якнайкраще підходили один до одного.

Занурення живців в розплавлений ACTYGREF (віск плавиться в спеціальному пристрої з електричним термостатом)
Занурення живців в розплавлений ACTYGREF (віск плавиться в спеціальному пристрої з електричним термостатом)

Процес щеплення за допомогою воску складається з трьох етапів, кожен з яких вимагає певного типу воску.

Перший етап

Віск, що застосовується на першому етапі, має бути не тільки еластичним, але і сумісним з іншими матеріалами, які беруть участь в розвитку рослини, – такими як торф або тирса. Температура плавлення воску, що використовується на цьому етапі, коливається від 68 до 72°C, а температура розплаву повинна бути в межах 75-80°C.

Калюс і проростання

В результаті поділу найближчих до «рани» живих клітин утворюється калюс – наплив сполучної тканини, який сприяє подальшому розвитку рослини. На цій фазі доцільно застосування ACTYGREF – гормонального антифунгіцидного воску, який допомагає калюсу розвиватися, захищаючи його від інфекцій та інших несприятливих умов. Оздоровчі процеси в рослинах, оброблених ACTYGREF, йдуть приблизно на 5% швидше, ніж при застосуванні іншого воску. ACTYGREF, наприклад, незамінний при боротьбі з Botytris Cinerea, який може вразити рослину під час зберігання в теплій камері.

Віск ACTYGREF допомагає рослині не тільки в районі калюсу, а й в районі кореня, стимулюючи проростання рослини. Використання цього типу воску допомагає імітувати природні умови, які саджанець згодом має витримати.

Після обробки воском ACTYGREF живці розміщують в спеціальні контейнери (приблизно по 2 000 штук), де їх зволожують і пересипають тирсою, що утримує воду. Можливо також використання альтернативного варіанту – зберігання живців в контейнерах з водою (такі контейнери називають «стратифікаційні»).

Слід зазначити, що віск ACTYGREF застосовують як після щеплення, так і перед проростанням живців.

Другий етап

Близько 80% нещодавно щеплених рослин пересаджують у відкритий ґрунт розплідників або виноградників. Решта 20% живців пересаджують в контейнери.

Найважливішою функцією воску на цьому етапі є запобігання висиханню тканини щепленої рослини. Крім цього, віск забезпечує інші важливі умови, необхідні для вдалого результату. Для успіху та врожайності також необхідний і правильний баланс між твердістю та еластичністю – двома найважливішими властивостями прищепного воску. Якщо при виробництві воску дотримані всі ці вимоги, то він не розм'якшиться і не втратить всіх своїх характеристик навіть у спеку.

Використання воску CIRKA

Віск CIRKA забезпечує ефективний захист від механічних і кліматичних впливів. Завдяки своїй високій температурі плавлення CIRKA підвищує стійкість рослини до високих температур. Він не розм'якшується і не розшаровується, зберігає хорошу пластичність і непроникність. Всі ці якості роблять віск CIRKA одним з найнадійніших продуктів, на який є великий попит з боку содівників.

STARWAX

STARWAX – це мікрокристалічний віск з високою температурою плавлення. Він містить мікрочастинки легких металів, завдяки чому може відбивати 90% натуральних і штучних променів, включаючи ультрафіолетові та інфрачервоні.

STARWAX – це ідеальний восковий продукт для другого етапу процесу щеплення. Він забезпечує ефективний захист калюсу і молодої рослинності. Такий віск сприяє подальшому зміцненню калюсу і запобігає сонячним опікам. Його рекомендується застосовувати в місцях з жарким кліматом і сильним сонячним випромінюванням.

Третій етап

Це завершальний етап щеплення. Щеплені живці виймають з ґрунту і востаннє обробляють воском. Після чого їх розміщують на зберігання в холодильні камери, де вони знаходяться до тих пір, поки їх в решті решт не доставлять клієнтам (виноградарям).

CIRFLEX

Для того, аби щеплені живці змогли добре витримати зниження температури під час зберігання в холодильних установках, їх обробляють воском CIRFLEX. Цей віск для щеплення допомагає рослині зберегти такі важливі властивості, як гнучкість і адгезію (ступінь зчеплення). Живці, оброблені воском CIRFLEX, не розшаровуються, їх воскова плівка залишається неушкодженою під час пересадки в ґрунт, що дуже важливо для здоров'я культури та її врожайності.

Щеплені живці збирають в пучки (по 25 штук в кожному). Потім їх поміщають в спеціальні пластикові упаковки та зберігають до продажу в холодильних пристроях.

Схема процесу вирощування винограду в північній півкулі

За матеріалами сайту Waxandgrafts.com.

Залиште коментар