Весна - час братися за секатор!

  • 2015-06-08

Найголовніше, правильно вибрати час і не пропустити потрібний момент. Обрізку потрібно проводити за 3-4 тижні до початку вегетації. Як правило - це середина березня. Якщо упустите момент і проведете операцію пізніше, то живильні соки підуть у гілки, приречені на обрізку. Крім цього, є шанс пошкодити ожилі бруньки. Тому зволікання в даному випадку небезпечне.

Уважно перевірте рослини на наявність хвороб і личинок шкідників. Таки гілки потрібно зрізати в першу чергу і відразу ж спалити. В іншому випадку, є ймовірність, що під весняним сонцем шкідники і віруси почнуть активно розмножуватися і погублять все дерево.

Озброїтеся правильним садовим інструментом: секатори, садові ножі, пили і сучкорізи повинні бути якісно заточені. При обрізці зріз повинен бути максимально акуратним, рівним і гладким. Ми рекомендуємо користуватися садовими інструментами провідних брендів: ARS, Felco, Fiskars, Victorinox. Інструменти цих компаній перевірені десятками років і викликають повагу у провідних садівників. При обрізці тримайте інструмент рівно, інакше є ймовірність зробити рваний зріз і пошкодити рослину.

Не дуже захоплюйтеся! Через непомірну обрізку дерево може ослабнути. В першу чергу видаліть ті гілки, що стикаються одна з одною,  а також сухі, поламані, що відходять від стовбура під неправильним кутом, і гілки, що ростуть усередину крони. Для того щоб рослина мала гарний вигляд, а також для кращого освітлення і провітрювання обрізають також гілки, спрямовані всередину, залишаючи від трьох до десяти найсильніших гілок (тобто рослину проріджують). Вкорочують їх на третину довжини, при цьому верхня з залишених бруньок повинна бути спрямована назовні, а не всередину крони. Така обрізка простимулює подальше зростання гілок. Різати необхідно над брунькою або близько до горизонталі гілки. Після обрізки рослина потребує спокою і щадного режиму.

Всі досить великі рани повинні бути замазані садовим варом. Він прискорює природний процес загоєння рани в півтора два рази і захищає травмовану частину рослини від небезпеки.

Важливо пам'ятати, що не всі дерева і чагарники однаково реагують на обрізання.

Добре переносять обрізку: бук, в'яз, акація біла, граб, ялівець, осика, ялина звичайна, верба, клен ясенелистий, липа, тополя, туя західна, яблуня, ясен пухнастий.

Погано переносять обрізку: береза, катальпа, клен звичайний, клен гостролистий, ліщина, каштан кінський, модрина, ялиця, горобина звичайна, сосна, черемха, ясен звичайний.

Не вимагають обрізки: вічнозелені барбариси, айва японська, а також ряд чагарників (калина, магнолія, гамамеліс, кизил квітучий, кизил звичайний, гібіскус, лавровишня, ірга), що володіють низькою здатністю до регенерації і тому не потребують омолоджуючої обрізки. Таким рослинам тільки видаляти старі гілки.

  • Обрізку ранньоквітучих чагарників (бузок, форзиція, дейція, ранньоквітучих спірея, вейгела Флорида, керрі японська, смородина криваво-червона, жасмин, кольквіція, гортензия крупнолистова) проводять тільки після цвітіння, видаляючи відцвілі пагони для кращого росту нових.
  • Піздньоквітучі чагарники (піздньоквітуча спірея, буддлея, троянда, гортензія волотиста) можна і потрібно обрізати на початку сезону. Такі чагарники потребують сильної обрізки, для збільшення кількості нових пагонів і більш рясного цвітіння. У родендронов видаляють сухі гілки, зрізуючи нижче відцвілих суцвіть.
  • Є ряд дерев, які потребують дуже жорстку обрізку: тополя, ясен, клен ясенелистий. Їх необхідно обрізати більш радикально - до 60% довжини приросту за рік.

При формувальній обрізці важливо спочатку обрати правильний напрямок росту майбутніх пагонів. Якщо вам хочеться виростити горизонтальну гілку, то сама верхня брунька, залишена на ній, повинна бути повернена вниз або в зовнішню частину крони. Якщо ж ви запланували вертикальний ріст, то підберіть бруньку, спрямовану вгору або в центр крони, і зробіть зріз трохи вище неї.

Провести якісну обрізку - не проста наука, але якщо все буде зроблено правильно і своєчасно, то ваш сад порадує вас рясним цвітінням і прекрасним зовнішнім виглядом.

Залиште коментар