Тис ягідний у сучасному ландшафтному дизайні

 • 2018-12-13

Тис ягідний – чудове дерево, яке зберігає свою декоративність круглий рік. Ця рослина відрізняється повільним темпом росту і тривалим періодом життя. У природному середовищі тиси можна зустріти на території Західної або Південної Європи. Крім того, тис «облюбував» як кращі місця для росту Алжир, Малу Азію і Сирію. В Україні дерево тис росте тільки в гірських масивах Карпат і на території Криму.

Тис ягідний: опис

У природі існують як дводомний, так і однодомний тис. Хвоя цих рослин може бути різною по довжині – від 3 до 10 сантиметрів. Хвоїнки мають плоску форму і розвиваються без звичних для хвойних граней. Рослина характеризується голонасіннєвими плодами, які нагадують ягоди. Звідси і назва – «тис ягідний». За кольором плоди можуть бути червоними, синіми або бурими.

Цвітіння культури зароджується восени, а відбувається навесні, при достатньому прогріванні повітря. Переважно квіти на тисі з'являються в квітні місяці.

Форма крони тисів може бути різною – зустрічаються дерева широко-конусоподібні, колоновидні і навіть багатостовбурні. Тис вважається токсичною рослиною – його кора, хвоя і плоди містять серйозну кількість ефедрину і таксину. Тому фахівці радять здійснювати догляд за тисом в захисних рукавичках.

Як використати тис в ландшафтному дизайні?

Сьогодні тис є однією з найпопулярніших рослин для ландшафтного дизайну. Його популярність пояснюється високою стійкістю рослини до стрижки. Після обрізки тис пускає бічні пагони і набуває чітких обрисів. За допомогою цієї рослини можна організувати унікальний декор простору – з тиса прекрасно формуються кулі, піраміди та інші геометричні фігури. Крім того, тис на участку використовують в якості живоплоту.

Поєднувати тис можна з різними рослинами. Ідеальним буде рішення посадити красеня поруч з рододендроном, або з хвойною культурою, яка має абсолютно іншу форму хвої. Часто тис можна зустріти в якості фону для альпінарію, або ж в основі композиції топіарі. Висока декоративність хвої тиса диктує його широке застосування. Тис підійде до будь-якого рішення дизайну ландшафту, яким би його не намалювала фантазія садівника.

Як висадити тис?

 • Місце для тиса краще вибирати добре освітлене, але захищене від прямих сонячних променів (навесні палюче сонце може травмувати хвою);
 • Ділянка для висадки повинна бути захищеною від вітру – так тис буде активно плодоносити і збереже свою декоративність;
 • Серед ґрунтів для рослини варто вибрати слабко-кислий або лужний, краще, якщо земля буде легкою і родючою;
 • Фахівці рекомендують для висадки тиса змішувати рівні частини торфу, глини, піску і хвойної землі з лісу;
 • Висаджують тиси, починаючи з останніх чисел серпня і до жовтня;
 • Під час висадки на дно ями потрібно насипати дренаж – це може бути як пісок, так і бита цегла;
 • Ідеальна глибина ями – близько 70 сантиметрів;
 • Саджанці бажано занурювати в яму разом з грудкою ґрунту в області кореневої системи;
 • Ґрунт для засипання коренів потрібно перемішати з мінеральною підгодівлею для хвойних;
 • Коренева шийка повинна після засипання перебувати на рівні верхнього шару ґрунту;
 • Після висадки тис рясно поливають.

Тис ягідний: догляд

Зауважимо, що для догляду за тисом ягідним садівнику потрібно запастися необхідним садовим інвентарем. Тут стануть в нагоді граблі і лопати, секатори або садові ножиці, агрошнурки для підв'язування рослин. Крім того, радимо запастися і добривами для хвойників.

Тис ягідний декоративний – досить посухостійка рослина, тому часто поливати його не доведеться. В особливо спекотні періоди рослину поливають з розрахунку 1 раз на два тижні. Полив проводять з одночасним дощуванням крони – тоді хвоя буде виглядати здоровою і блискучою. Після поливу землю ретельно розпушують.

Раз на рік тис підгодовують. Для цього використовують як органічні, так і мінеральні добрива. Компост з перегноєм під рослину вносять навесні, при цьому відбувається перекопування ґрунту під тисом. Два рази за літо деревця можна підгодувати розчином коров'яку.

Важливо утеплити коріння рослин перед зимівлею – для цього під тиси насипають опале листя, торф або тирсу.

Крону починають формувати з самих перших років життя культури. При обрізанні верхніх частин пагонів значно посилюється розгалуження. Це значить, що для одержання густої крони тису потрібно постійно підрізати пагони.

Тис ягідний: розмноження

Розмножують тиси як живцюванням, так і насінням. Розмноження за допомогою насіння включає в себе такі етапи:

 • Збір насіння в осінній період, коли ягоди на рослині вже дозріли;
 • Занурення плодів у воду для зняття верхнього шару і відділення насіння;
 • Відправка на стратифікацію (не менше року) в приміщення з низьким рівнем вологості і температурою від 5 до 6 градусів;
 • Висів насіння в парник.

При живцюванні важливо правильно вибрати час для здійснення процесу. Живець повинен мати довжину в межах 15-20 сантиметрів. Після видалення нижньої частини хвої живці можна висаджувати в ящики з сумішшю торфу, крупного піску і хвойної кори. Якщо Ви хочете, щоб живці швидше вкоренилися, обробіть їх спеціальним стимулятором для росту коренів.

Виростити тис ягідний на присадибній ділянці – справа відповідальна. Але та радість, яку подарує ця чудова рослина, того варта. Радимо звернути увагу на цікавий різновид – тис Давид, який має колоновидну форму крони і виростає не вищим, ніж 2 метри. Не менш декоративним є і тис гострокінцевий – карликова форма, яка є ідеальною для топіарі.

Залиште коментар