Тис ягідний у сучасному ландшафтному дизайні

Тис ягідний

Тис ягідний – чудове дерево, яке зберігає свою декоративність круглий рік. Ця рослина відрізняється повільним темпом росту і тривалим періодом життя. У природному середовищі тиси можна зустріти на території Західної або Південної Європи. Крім того, тис «облюбував» як кращі місця для росту Алжир, Малу Азію і Сирію. В Україні дерево тис росте тільки в гірських масивах Карпат і на території Криму.

Тис ягідний: опис

тис ягідний в ландшафтному дизайні

У природі існують як дводомний, так і однодомний тис. Хвоя цих рослин може бути різною по довжині – від 3 до 10 сантиметрів. Хвоїнки мають плоску форму і розвиваються без звичних для хвойних граней. Рослина характеризується голонасіннєвими плодами, які нагадують ягоди. Звідси і назва – «тис ягідний». За кольором плоди можуть бути червоними, синіми або бурими.

Цвітіння культури зароджується восени, а відбувається навесні, при достатньому прогріванні повітря. Переважно квіти на тисі з'являються в квітні місяці.

Форма крони тисів може бути різною – зустрічаються дерева широко-конусоподібні, колоновидні і навіть багатостовбурні. Тис вважається токсичною рослиною – його кора, хвоя і плоди містять серйозну кількість ефедрину і таксину. Тому фахівці радять здійснювати догляд за тисом в захисних рукавичках.

Як використати тис в ландшафтному дизайні?

тис ягідний у ландшафтному дизайні

Сьогодні тис є однією з найпопулярніших рослин для ландшафтного дизайну. Його популярність пояснюється високою стійкістю рослини до стрижки. Після обрізки тис пускає бічні пагони і набуває чітких обрисів. За допомогою цієї рослини можна організувати унікальний декор простору – з тиса прекрасно формуються кулі, піраміди та інші геометричні фігури. Крім того, тис на участку використовують в якості живоплоту.

Поєднувати тис можна з різними рослинами. Ідеальним буде рішення посадити красеня поруч з рододендроном, або з хвойною культурою, яка має абсолютно іншу форму хвої. Часто тис можна зустріти в якості фону для альпінарію, або ж в основі композиції топіарі. Висока декоративність хвої тиса диктує його широке застосування. Тис підійде до будь-якого рішення дизайну ландшафту, яким би його не намалювала фантазія садівника.

Як висадити тис?

тис ягідний посадка

 • Місце для тиса краще вибирати добре освітлене, але захищене від прямих сонячних променів (навесні палюче сонце може травмувати хвою);
 • Ділянка для висадки повинна бути захищеною від вітру – так тис буде активно плодоносити і збереже свою декоративність;
 • Серед ґрунтів для рослини варто вибрати слабко-кислий або лужний, краще, якщо земля буде легкою і родючою;
 • Фахівці рекомендують для висадки тиса змішувати рівні частини торфу, глини, піску і хвойної землі з лісу;
 • Висаджують тиси, починаючи з останніх чисел серпня і до жовтня;
 • Під час висадки на дно ями потрібно насипати дренаж – це може бути як пісок, так і бита цегла;
 • Ідеальна глибина ями – близько 70 сантиметрів;
 • Саджанці бажано занурювати в яму разом з грудкою ґрунту в області кореневої системи;
 • Ґрунт для засипання коренів потрібно перемішати з мінеральною підгодівлею для хвойних;
 • Коренева шийка повинна після засипання перебувати на рівні верхнього шару ґрунту;
 • Після висадки тис рясно поливають.

Тис ягідний: догляд

тис ягідний догляд

Зауважимо, що для догляду за тисом ягідним садівнику потрібно запастися необхідним садовим інвентарем. Тут стануть в нагоді граблі і лопати, секатори або садові ножиці, агрошнурки для підв'язування рослин. Крім того, радимо запастися і добривами для хвойників.

Тис ягідний декоративний – досить посухостійка рослина, тому часто поливати його не доведеться. В особливо спекотні періоди рослину поливають з розрахунку 1 раз на два тижні. Полив проводять з одночасним дощуванням крони – тоді хвоя буде виглядати здоровою і блискучою. Після поливу землю ретельно розпушують.

Раз на рік тис підгодовують. Для цього використовують як органічні, так і мінеральні добрива. Компост з перегноєм під рослину вносять навесні, при цьому відбувається перекопування ґрунту під тисом. Два рази за літо деревця можна підгодувати розчином коров'яку.

Важливо утеплити коріння рослин перед зимівлею – для цього під тиси насипають опале листя, торф або тирсу.

Крону починають формувати з самих перших років життя культури. При обрізанні верхніх частин пагонів значно посилюється розгалуження. Це значить, що для одержання густої крони тису потрібно постійно підрізати пагони.

Тис ягідний: розмноження

тис ягідний посадка

Розмножують тиси як живцюванням, так і насінням. Розмноження за допомогою насіння включає в себе такі етапи:

 • Збір насіння в осінній період, коли ягоди на рослині вже дозріли;
 • Занурення плодів у воду для зняття верхнього шару і відділення насіння;
 • Відправка на стратифікацію (не менше року) в приміщення з низьким рівнем вологості і температурою від 5 до 6 градусів;
 • Висів насіння в парник.

При живцюванні важливо правильно вибрати час для здійснення процесу. Живець повинен мати довжину в межах 15-20 сантиметрів. Після видалення нижньої частини хвої живці можна висаджувати в ящики з сумішшю торфу, крупного піску і хвойної кори. Якщо Ви хочете, щоб живці швидше вкоренилися, обробіть їх спеціальним стимулятором для росту коренів.

Виростити тис ягідний на присадибній ділянці – справа відповідальна. Але та радість, яку подарує ця чудова рослина, того варта. Радимо звернути увагу на цікавий різновид – тис Давид, який має колоновидну форму крони і виростає не вищим, ніж 2 метри. Не менш декоративним є і тис гострокінцевий – карликова форма, яка є ідеальною для топіарі.

 • Дата публікації: 13.12.2018


Відгуки користувачів про

0 Коментарів
Новини, Статті, Огляди, Поради Показати всі новини, статті, огляди, поради
Кембрик для підв'язування рослин Agrario: швидко, надійно, зручно

Щоб не витрачати багато часу на підв'язування і захистити рослину від пошкоджень, рекомендуємо купити якісний кембрик Agrario для підв'язування рослин від надійного українського виробника ...

Електричні обприскувачі Stocker: більше роботи, менше втоми

Щоб виконувати садову рутину швидко та отримувати задоволення від виконаної роботи, а не біль у м'язах, рекомендуємо купити електричні обприскувачі італійської компанії Stocker ...

Рандеву у Клубі: Літо 2021. Семінар для ландшафтних дизайнерів 20-22 серпня

Клуб Рослин продовжує серію Рандеву та запрошує колег провести три спекотні літні дні в колі друзів та однодумців! Чекаємо на Вас 20-22 серпня ...

Пік цвітіння лаванди на «Казкових Полях» поблизу Львова

Розпочався пік цвітіння лавандового поля на «Казкових Полях». Цей короткий період зазвичай триває два тижні. Зараз масово цвіте лаванда Platinum Nico, а сорт Hidcote Blue вже завершує цвітіння ...