Унікальне дерево гінкго білоба (ginkgo biloba)

  • 2015-06-10

Завдяки незвичайній формі листя і унікальній історії, гінкго білоба привертає увагу художників і поетів, у свій час навіть великий Гете присвятив йому вірш - віялоподібне листя рослини здалося поету-романтику схожими на сплетені серця, що символізують єдність душ двох закоханих.

Реліктова рослина ginkgo biloba є ровесником динозаврів, що ходили по землі ще 270 млн років тому. За даними вчених, перші рослини виду гінкгових з'явилися на початку пермського періоду палеозойської ери, а в епоху мезозою вони були так само широко поширені в помірних широтах, як зараз - клени. Після всіх катастроф, що сталися на Землі в той час і призвели до кардинальної зміни клімату, форм флори і фауни, гінкго примудрився вижити і дійти до наших днів у своєму первісному вигляді. Довгий час вважалося, що рослини гінкго вимерли, але у XVIII столітті європейці заново відкрили його. Зараз у дикому вигляді гінкго зустрічається у східній частині Китаю.

Дерево гінкго білоба володіє високими декоративними якостями - в ньому привабливо виглядає все: і сріблясто-сіра кора, сизувато-зелене листя незвичайної форми, яке восени стає ніжно-золотистим і абсолютно змінює весь вигляд рослини, химерна крона, круглі золотисті плоди. Єдине, що може відштовхнути - це запах м'якоті плодів, що є вкрай неприємним після їх опадання. Але з іншого боку - цвісти і плодоносити гінкго починає тільки в 25-30 років. Дерева гінкго білоба є дводомними, і до початку віку цвітіння практично неможливо визначити стать особини, єдина ознака - це форма габітусу - чоловічі дерева вищі і стрункіші за жіночі, а плоди дають тільки жіночі особини гінкго. Спосіб репродукції цього дерева є справді унікальним і не зустрічається у жодних інших рослин на Землі, за винятком деяких видів папороті.

Розмноження та вирощування гінкго білоба

Розмноження гінкго білоба в домашніх умовах можливе за наявності насіння, бажано, свіжозібраного, або стеблових (кореневих) живців. Гінкго досить легко приживається і проростає, але на пересадку, як правило, реагує погано, і може припинити ріст навіть на кілька років. Для того, щоб проростити насіння гінкго, його необхідно очистити від залишків плоду-кістянки і висадити на глибину 4-5 см, після чого доводиться близько місяця (іноді до 45 днів) чекати результату. Живці ж укорінюють або у воді, або в живильному субстраті.

Вирощування гінкго білоба на садових ділянках або в паркових зонах - відносно легке завдання в тому випадку, якщо температура взимку не опускається нижче -20С. Все ж, гінкго - дерево тендітне, як і все східне, і не виносить суворого клімату. У південних регіонах України гінкго відчуває себе цілком добре і переносить зими навіть під відкритим небом. У більш північних регіонах можна вирощувати гінкго в контейнерах і взимку переносити в приміщення - це значно прискорить ріст і розвиток молодих саджанців. У той же час, гінкго напрочуд стікий до забрудненого і задимленого міського повітря, практично не схильний до захворювань і впливу шкідників. Гінкго, як декоративна рослина, високо цінується в якості матеріалу для бонсай - у Китаї та Японії зустрічаються приклади абсолютно фантастичних форм і контурів.

Застосування гінкго білоба в медицині

У Китаї насіння гінкго білоба широко використовуються в кулінарії і медицині, а м'якоть плодів викидається - вона абсолютно непридатна для вживання через свій запах. Останнім часом ведуться серйозні наукові дискусії серед європейських та американських вчених - деякі з них доводять, що застосування гінкго білоба ніяк не впливає на поліпшення пам'яті і розумових процесів, у той час як інші дослідники стверджують протилежне і наполягають на подальшому використанні препаратів гінкго білоба в медицині.

Залиште коментар