Все, що потрібно для щеплення

 • 2020-06-02

Щоб результати щеплення декоративних чи плодово-ягідних кущів і дерев були хорошими, садівнику потрібно не тільки навчитися правильно виконувати цю операцію, але і придбати сучасні та ефективні засоби і матеріали. Про те, які ножі, секатори, станки, фіксуючі матеріали і інші товари для щеплення заслуговують уваги, мова ітиме далі.

Найкращі виробники товарів для щеплення

Садівники, перш ніж купити ту чи іншу продукцію для догляду за рослинами, повинні ретельно ознайомитися із характеристиками, специфікою застосування, сумісністю із тими чи іншими видами або сортами дерев і кущів. Дуже важливо купувати товари у компаній із гарною репутацією. До таких в Україні належить «Клуб Рослин». В інтернет-магазині plants-club.ua оптові і роздрібні клієнти можуть недорого купити сертифіковану продукцію від відомих у всьому світі виробників садових ножів: Alvaro Bernardoni, Grafting Technology, Артітек (Artitec), Ду Буаі (Due Buoi), Стафор (Stafor), Агріхем (Agrichem), Тітан (Titan), Агліс (Aglis), Агропласт (Agroplast), Сайнон (Scionon), Хейнал (Heinal), H. + L. Wahler, OSV-Fleischhauer.

Правила вибору ножа для щеплення

 • інструмент повинен бути ідеально заточеним і вигідно розташовуватися у долоні майстра;
 • матеріал лез має бути дуже міцним та стійким до деформацій. Найкращими вважаються ножі із кованої і нержавіючої сталі;
 • довжина леза буває різною (наприклад, 44, 45, 50, 60, 155 мм). Обирайте такий варіант, який для Вас буде найзручнішим;
 • при покупці обов’язково слід звернути увагу на тип заточки – існують зразки із односторонньою та двосторонньою заточкою;
 • важливим елементом ножа часто є відокремлювач кори. Щоб не застосовувати допоміжний пристрій, купуйте саме таку багатофункціональну модель.
 • ножі для окуліровки (окуліровочні, окулірувальні) застосовують для щеплення «вічком». Такі моделі оснащені лезом із загостреним кінцем. Копуліровочні зразки мають прямі та рівні леза. З їх допомогою можна виконувати довгі і рівні зрізи тканин підщепи і прищепи.

Велику кількість позитивних відгуків від клієнтів із усього світу мають ножі АРС (ARS), Антоніні (Antonini), Бако (Bahco), Вікторінокс (Victorinox), Ду Буаі (Due Buoi), Стафор (Stafor), Фіскарс (Fiskars), інші. Люблять їх також українці.

Купувати ножі завжди вигідно із супутніми матеріалами – засобами для заточування лез, спреями для очистки, кобурою. Часто перед покупкою є сенс ознайомитися із тематичними відеоматеріалами. 

Секатори та станки для щеплення: кому слід ними користуватися

Секатори для щеплення дають можливість опрацювати велику кількість матеріалу та суттєво спрощують виробничий процес. Іноді їх купують садівники-любителі для бездоганного, з технічної точки зору, виконання щеплень декоративних та плодово-ягідних культур. Найкращі товари із цієї категорії, які присутні на українському ринку, належать до таких брендів: Alvaro Bernardoni, Артітек (Artitec), Ду Буаі (Due Buoi), Сайнон (Scionon). Типи зрізів, які дають інструменти: U-подібні, V-подібні, Ω-подібні. Усі ці способи щеплення, які можна виконати секаторами, забезпечують надійне поєднання прищепи і підщепи з подальшим стовідсотковим зрощенням. 

Станки для щеплення коштують немало, проте без них не обійтися крупним виробникам рослинної продукції (посадкового матеріалу). До найкращих зразків належать такі: станок для щеплення Omega Star, станок для щеплення Omega 80, станок для щеплення Omega Uno, станок (гільйотина) для щеплення Scionon SGC6-GBU3.

Фіксуючі матеріали від найкращих виробників: різновиди та застосування

 • Гумка для щеплення. Цей матеріал має гарну еластичність, тому легко та надійно фіксується у потрібному місці. Відрізняються гумки за довжиною, шириною, кольором, іншими параметрами. Застосовують їх у якості фіксуючого матеріалу для різних рослин. Однією з кращих у цій категорії вважається німецька гумка Флексібенд (Flexiband) від бренду OSV-Fleischhauer;
 • Плівка для щеплення. Такий засіб гарно представлений на вітчизняному ринку. Найкращими вважаються зразки MaxiFilm, Buddy Tape, TITAN, Medifilm, плівка для щеплення молочна. Плівочки легко установлюються, дозволяють тканинам повноцінно зрощуватися, при цьому не порушуючи кисневий і водний обмін. Найчастіше виробники виготовляють білі чи прозорі плівки, хоча існують і зразки інших кольорів. Наприклад, у чорному кольорі представлена плівка для щеплення Bendaflex black без перфорації. Купуючи плівки слід звернути увагу на термін придатності, довжину, ширину, наявність перфорації, умови зберігання;
 • Окуліровочні латки. Такі фіксуючі матеріали вигідні швидким нанесенням, високою ефективністю, екологічністю. Сучасні латки Okulette від німецького виробника через 3-4 тижні після нанесення ослаблюються і самостійно опадають. П-подібний фіксатор настільки зручний, що на виробництві працівник здатен за одну годину нанести близько 500 зразків.

Етикетки та інші матеріали, які слід використовувати під час проведення щеплення дерев і кущів

Щоб не виникло плутанини і вся інформація щодо щеплення була систематизованою, садівники використовують етикетки-петлі, етикетки на дроті, стрічки та інші матеріали, на яких виконується короткий запис. Дуже важливо записати дату проведення щеплення, вид, сорт, інші важливі дані.

Серед агрохімії, яку доцільно застосовувати у щепленні рослин, найважливіша така:

 • віск для щеплення. Популярними є червоний віск для щеплення з фунгіцидом Actygref, італійський віск CIRKA, віск Optiwax та Schacht Brunonia від німецького виробника. Ефективним також є зелений віск CIRFLEX, який продається у формі пластин та потребує розігріву. Існує також гранульований та рідкий віск;
 • мастика для холодного щеплення. Одним із найкращих препаратів є Arborinn. Для плодових дерев широко застосовують мастику Innestissimo від італійського виробника.

Садівникам-початківцям перш ніж приступити до роботи, варто детально опрацювати тематичну літературу та переглянути професійні відеоролики про різні техніки щеплення рослин. Наступним етапом стане покупка усіх необхідних інструментів та допоміжних матеріалів. Дуже корисними можуть виявитися настанови досвідченого садівника, який поділиться секретами роботи із різними рослинами.

Залиште у минулому ізоленти, саморобні садові вари, плівки із підручних матеріалів, тупі ножі та інші застарілі матеріали. Надайте перевагу сучасним та інноваційним виробам, які наявні на вітчизняному ринку і дають практично 100% гарантії приживлення тканин. Проводьте щеплення із задоволенням і нехай Ваш буде завжди здоровим!

Залиште коментар